Lietuvos ir Ukrainos kultūros bendradarbiavimas. Nuotrauka iš įvykio vietos

Lietuva Ukraina: glaudi kultūros partnerystė

106
(atnaujinta 14:14 2017.09.12)
Lietuvos kultūros institutas organizuoja projektą "Lietuva – Ukraina: kultūros partnerystė 2016", kurio metu trejuose Ukrainos miestuose kultūros renginuose dalyvaus Lietuvos muzikantai, aktoriai ir rašytojai.

VILNIUS, rug 13 — Sputnik. Šią savaitę Ukrainoje prasideda antrasis projekto "Lietuva — Ukraina: kultūros partnerystė 2016" etapas, pranešė Lietuvos kultūros ministerijos spaudos tarnyba.

Projektas — katalizatorius

Nuo rugsėjo iki lapkričio Kijeve, Lvove ir Odesoje vyks įvairių renginių maratonas, kurių tikslas — priartinti šiuolaikinę Lietuvos kultūrą ir jos kūrėjus prie Ukrainos, priminti ankstesnius ryšius ir užmegzti naujus, inicijuoti ilgalaikį ir abi puses įkvepiantį bendradarbiavimą.

Pasak projektą koordinuojančio Lietuvos kultūros instituto direktorės Aušrinės Žilinskienės, labai svarbu yra tai, kad nė vienas iš šį projektą sudarančių renginių nėra formalus, nuleistas "iš viršaus".

"Mūsų partneriai savaime domisi Ukraina, jos žiūrovais, klausytojais ir skaitytojais, taip pat — kolegomis menininkais, visais įmanomais dialogais ir bendra kūryba. Labai svarbu yra tai, kad šis susidomėjimas — abipusis. Mes tikimės, kad 2016-ieji taps aktyvaus ir prasmingo tarpkultūrinio dialogo katalizatoriumi", — pabrėžė Žilinskienė.

Scenos menų akcentas

Festivalyje "Gogolfest" Kijeve nuo rugsėjo 15-osios vaidins aktoriai iš Lietuvos, Prancūzijos, Švedijos, Škotijos ir Kinijos.

Ukrainos vėliava. Archyvinė nuotrauka
© CC BY-SA 2.0 / Adam Jones / Facade of Mayoralty Building with Ukrainian Flags - Odessa - Ukraine

Be intymios ir drąsios aktoriaus Juozo Budraičio akistatos su senatve (ir žiūrovais) spektaklyje "Paskutinė Krepo juosta" (režisierius Oskaras Koršunovas) festivalio publika susitiks su dar šešiais spektakliais iš Lietuvos.

Rugsėjo 16-ąją Oskaro Koršunovo Vilniaus miesto teatras pristatys dar vieną spektaklį, kalbantį su žiūrovais akis į akį be scenos pakylos ar menamos "ketvirtosios sienos" — "Dugne" pagal Maksimą Gorkį (režisierius Oskaras Koršunovas). Pasak aktoriaus Dainiaus Gavenonio, Gorkis yra aktualus tiek Lietuvai, tiek Ukrainai, nes kalba apie melą, tiesą ir viltį, svarsto, kas labiau reikalinga žmogaus sielai dabar. 

Visi Lietuvos scenos menų kūrėjai "Gogolfeste" ne tik parodys savo spektaklius, bet ir susitiks su žiūrovais, surengs kūrybines dirbtuves ar meistriškumo pamokas.

Literatūra, muzika, kinas

Lvovas irgi susipažins su Lietuvos kultūra. Rugsėjo 14 dieną tarptautinį Lvovo literatūros festivalį atidarys jo garbės svečias, Lietuvos ir pasaulio rašytojas ir mąstytojas Tomas Venclova. Savo knygas Lvove pristatys nemenkas būrys Lietuvos rašytojų: Alvydas Šlepikas, Gintaras Grajauskas, Markas Zingeris, Jaroslavas Melnikas, Antanas A. Jonynas, Danutė Kalinauskaitė, Dainius Gintalas, Giedrė Kazlauskaitė, renginiuose taip pat dalyvaus mokslininkai ir istorikai Mindaugas Kvietkauskas, Algis Kašėta, Eugenijus Peikštenis, Darius Juodis ir kiti. 

Rugsėjo 30 dieną Nacionalinėje Ukrainos filharmonijos orkestrui diriguos Modestas Pitrėnas, kuris kartu su Vilhelmu Čepinskiu ir ukrainiečių smuikininke Sofija Grabovska Ukrainos filharmonijos publikai atliks Mikalojaus Konstantino Čiurlionio simfoninę poemą "Miške".

Ukrainos ir NATO vėliavos. Archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Михаил Маркив

Spalio 10-14 dienomis Lietuvos ir Ukrainos iliustruotojų dirbtuvių dalyviai Ieva Babilaitė, Katerina Biletina, Saulė Degutytė, Paulius Juodišius ir Dmitro Kuzmenko baigs savo „odisėją" Ukrainoje Odesoje.

Spalio 22-30 dienomis 46-ajame Kijevo tarptautiniame kino festivalyje "Molodist" bus pristatyta Lietuvos kino klasikos ir dabarties kūrėjų kino programa.

Kultūros sezoną Ukrainoje Nacionaliniame Taraso Ševčenkos muziejuje lapkričio 1-ąją pabaigs Lietuvos žydiškojo paveldo paroda "YIVO Vilniuje: Legendos pradžia".

"Lietuva — Ukraina. Kultūros bendradarbiavimas — 2016" projekto įgyvendinimo metu kovo — grudžio mėnesiais visoje Ukrainoje vyks kultūros renginiai. Pirmojo etapo metu dominavo menas: įvyko nuotraukų parodos, Kijeve ir Odesoje buvo pristatyta Lietuvos tekstilė ir nemokamos dizainerių parodos.

106
Temos:
Pasinerk į kino pasaulį (134)
Aktoriaus Michailo Jefremovo automobilis avarijos vietoje Maskvos Smolenskos aikštėje vietoje

Jefremovas nelaiko savęs atsakingu mirtiną avariją, pareiškė aktoriaus advokatas

(atnaujinta 17:04 2020.07.04)
Tuo pačiu metu gynybinė pusė atsisakė atsakyti į klausimą, ar jo klientas vairavo mašiną mirtinos avarijos Maskvos centre metu

VILNIUS, liepos 4 — Sputnik. Aktorius Michailas Jefremovas nelaiko savęs garsios avarijos Maskvos centre, kurioje žuvo kitas vairuotojas, kaltininku, penktadienį televizijos kanalu "Maskva 24" pasakojo aktoriaus advokatas Elmanas Pašajevas.

"Šiandien Jefremovas paskelbė, kad nelaiko savęs nekaltu dėl avarijos. Aš daugiau nieko nepaaiškinsiu — dar per anksti, tai yra, jis nepadarė šio nusikaltimo. Michailas Olegovičius, kai anksčiau sakė: "Aš noriu kompensuoti",  — ne kompensuoti, bet "esu pasirengęs sumokėti", nes jo automobilis dalyvavo avarijoje", — RIA Novosti cituoja advokato pranešimą.

Pašajevas taip pat atsisakė atsakyti į klausimą, ar jo klientas sėdėjo prie vairo, kai įvyko mirtina avarija.

"Jefremovas avarijos metu nieko neprisimena. Mes žinome, kokia buvo jo būklė. Būdamas kriminalinių reikalų specialistu, jei ką nors pasakiau, reiškia, kad turėjau ką nors konkretaus. Visi sako, kad atvyko policijos pareigūnai. Kada jie atvyko? Po avarijos. Visos istorijos susijusios su tuo, kas įvyko po to. Jefremovas teigė, kad jis pripažįsta kaltę. Jo automobilis pateko į avariją ir dėl šio automobilio kaltės žmogus žuvo. Tačiau yra tam tikrų punktų, jie nėra siejami nei su automobilio technine būkle, nei su kompetencija. Yra tam tikrų faktų", — sakė Elmanas Pašajevas televizijos kanalui "Rossija1" , komentuodamas savo pareiškimą, kad Jefremovas nepripažino kaltės.

Anot jo, "Jefremovas buvo automobilyje prieš ir po, ir avarijos metu".

"Aš neatsakysiu į klausimą, ar jis vairavo. Tyrimas ir teismas nustato, kas padarė konkrečią veiką. Gal ten buvo 10 žmonių, galbūt vienas. Už konkrečią veiką atsakingas konkretus asmuo", — sakė jis.

Jefremovas birželio 8 dienos vakare Maskvos Sodo žiede, vairuodamas "Jeep Grand Cherokee", įvažiavo į priešpriešinio eismo juostą važiuojančią "Lada", kurios vairuotojas, internetinės parduotuvės kurjeris Sergejus Zacharovas, po patirtų sužalojimų ligoninėje mirė. Prokuratūros duomenimis, įvykio metu menininkas tuo buvo apsvaigęs nuo alkoholio ir narkotikų.

Michailas Jefremovas, archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Пресс-служба Таганского суда

Dabar Jefremovui paskirtas namų areštas. Jam gresia laisvės atėmimas nuo 5 iki 12 metų.

Praėjus kelioms dienoms po avarijos, Jefremovas įrašė vaizdo žinutę ir Zacharovų šeimos paprašė atleidimo, taip pat pažadėjo pagalbos, jei "ji bus priimta". Menininkas teigė, kad bus pasirengęs atlikti sąžiningą bausmę, ir pavadino savo poelgį "neatleistina".

Nukentėjusiųjų advokatas Aleksandras Dobrovinskis RIA Novosti sakė, kad Zacharovų šeima nepriėmė Jefremovo atsiprašymo ir nepriims iš jo materialinės pagalbos.

Praėjusią savaitę Pašajevas pareiškė, kad Jefremovo atstovai daugiau nesiūlys mirusiojo Sergejaus Zacharovo šeimai piniginės kompensacijos, kurią dabar turi nustyti teismas. Tačiau "Echo Maskvy" eteryje advokatas teigė, kad aktorius yra pasirengęs net įvaikinti Zacharovo vaikus, kad užtikrintų jiems deramą gyvenimą.

Tegai:
Maskva, avarija
Dar šia tema
"Išdaviau visus": Jefremovas po avarijos įrašė kreipimąsi
Žuvusiojo avarijoje šeima atsisakė priimti Jefremovo atsiprašymą
Jefremovas "pasirengęs įvaikinti" dėl jo kaltės žuvusio vyro nepilnamečius giminaičius
Advokatas papasakojo, kuo Voločkovai gresia skandalas su policija
armata, archyvinė nuotrauka

Rusijos "T-14 Armata" tankas buvo išbandytas nepilotuojamu režimu

(atnaujinta 15:20 2020.07.04)
Žiniasklaidos šaltiniai kariniame-pramoniniame komplekse tvirtina, kad išbandyta kovinė transporto mašina, apie kurią buvo skelbiama dar prie dvejus metus

VILNIUS, liepos 4 — Sputnik. Tankas sunkiasvorės vikšrinio platformos "Armata" pagrindu buvo išbandytas nepilotuojamu režimu, RIA Novosti atskleidė šaltinis kariniame-pramoniniame komplekse.

2016 metais buvęs Gynybos ministerijos vyriausiojo šarvuotosios direkcijos vadovas Aleksandras Ševčenka interviu RIA Novosti teigė, kad 2018 metais bus sukurta bepiločio naujausio T-14 "Armata" tanko robotizuota versija. Anot jo, naujų transporto priemonių unikalumas slypi atviroje skaitmeninėje architektūroje, kuri sukūrė "gelžbetonio pagrindą šarvuočių robotizacijai".

"Armijos 2018" forume Rusijos gynybos ministerija pasirašė sutartį dėl 132 pagamintų "Armata" platformoje T-14 ir T-15 kovinių transporto priemonių pirkimo iš "Uralvagonzavod". Kaip anksčiau pranešė gynybos ministro pavaduotojas Aleksejus Krivoručko, visa sutartis bus įvykdyta iki 2021 metų pabaigos.

T-14 — vienintelis pasaulyje trečiosios pokario kartos tankas. "Armata" yra skirta kovoms vykdyti tiesiogiai kontaktuojant su priešu, palaikant motorizuotų šautuvų vienetų puolimą, sunaikinant įtvirtinimus, priedangoje esantį priešo personalą atvirose vietose.

Tegai:
ginkluotė, Rusija, T-14 "Armata"
Dar šia tema
Nauja Rusijos ginklų pergalė: kodėl Egiptas pasirinko 500 T-90MS
Kaip Rusija reagavo į NATO pratybas "Ramstein Alloy" Latvijoje
Fronto "nuotolinis darbas": naujausios nuotolinio minavimo ir išminavimo mašinos
"Atsitiktinai nufilmuota": kokiais ginklais Sirijoje Rusija nustebino visą pasaulį

Gražios pasaulio vietos žaibų švytėjime

(atnaujinta 17:47 2020.07.04)
Pastaruoju metu vis dažniau gausų lietų lydi perkūnijos. Žiūrėkite Sputnik Lietuva nuotraukų galerijoje įspūdingiausius kraštovaizdžius, pagražintus žaibų švitėjimu
 • © Sputnik / Denis Murin

  Ypač įspūdingai žaibavimas atrodo naktiniame danguje.

 • © AFP 2020 / Yasuyoshi Chiba

  Nuotraukoje: žaibuoja aplink Kristaus statulą Rio de Žaneire.

 • Beje, žaibuoja ne tik Žemėje, bet ir kitose Saulės sistemos planetose — Veneroje, Jupiteryje, Saturne ir Urane. Nuotraukoje: žaibas virš Ankaros.

 • © AFP 2020 / Aris Messinis

  Nuotraukoje: žaibas virš Parthenono Atėnuose.

 • © AP Photo / Joseph Kaczmarek

  Tarp žaibų yra ir "čempionų". Ilgiausia buvo užfiksuota Oklahomoje — 321 kilometras. O ilgiausiais žaibas buvo užfiksuotas Alpėse, blyksnių trukmė siekė 7,74 sekundes.

 • Nuotraukoje: žaibas virš Londono.

 • © AFP 2020 / Kazuhiro Nogi

  Dažniausiai žaibai susidaro kamuoliniuose debesyse — tada jie vadinami audringais žaibais. Kartais šios elektros iškrovos susidaro lietaus debesyse ir net ugnikalnių išsiveržimų, tornadų ir dulkių audrų metu.

 • © Depositphotos / Taysaev

  Nuotraukoje: žaibas virš Paryžiaus Eifelio bokšto.

 • Žaibai susidaro ne tik apatiniuose atmosferos sluoksniuose, bet ir viršutiniuose — ten jie nėra labai gerai ištirti.

 • Beje, žaibai viršutinėse atmosferos sluoksniuose turi labai neįprastus ir romantiškus pavadinimus: "elfai", "džetai" ir "spritai".

 • © CC BY-SA 3.0 / Bobmorse59 / I Sassi di Matera

  Nuotraukoje: žaibas virš Sassi di Matera, istorinio Italijos miesto Matera centro.

 • © CC BY-SA 3.0 / AwOiSoAk KaOsIoWa / God's wrath - panoramio

  Dažniausiai žaibuoja tropikuose. Labiausiai "žaibiška" vieta yra Kifuka kaimas kalnuose Kongo Demokratinės Respublikos rytuose. Viename kvadratiniame kilometre per metus vidutiniškai fiksuojami 158 žaibai. Nuotraukoje: žaibas virš Madrido.

 • © Depositphotos / Jag_cz

  Nuotraukoje: žaibas virš Dubajaus "Burj Khalifa". "Burj Khalifa" yra ypač aukštas 828 metrų aukščio dangoraižis, aukščiausias ir daugiaaukštis pastatas.