Romos Katalikų Bažnyčia Kunigas Briuselio gatvėse. Nuotrauka iš įvykio vietos

Briuselis: nuo provincijos iki sostinės

116
(atnaujinta 09:20 2016.09.19)
Europos Sąjungos ir NATO sostinėje gyvena apie 150 tūkstančių žmonių. Anot pačių Briuselio gyventojų, vietinių mieste kiek daugiau, nei pusė, kita dalis — atvykėliai. Kai kuriuos kvartalus šiandien galima drąsiai vadinti arabiškais, o mišrios santuokos jau nieko nestebina.

BRIUSELIS, rug 17 — Sputnik, Aleksandr Lipovec. Belgijos sostinė — trečias iš pačių turtingiausių (pagal nominalų BVP vienam gyventojui) miestas Europoje po Liuksemburgo ir Londono. Miesto ekonominės gerovės pagrindas — gastronomija ir turizmas.

Briuselio Didžioji aikštė. Nuotrauka iš įvykio vietos
© Sputnik / Александр Липовец

Nedidelėje miesto istorinėje dalyje, esančioje aplink Rotušės aikštę — šimtai kavinių ir restoranų, į kurių valgiaraštį būtinai įtraukti žinomas Belgijos alus ir šokoladiniai desertai. Populiariausias užkandis "prie alaus" — gruzdintos bulvytės.

Garsių Briuselio vaflių su plakta grietinėle, kurių receptą saugo labiau nei valstybės paslaptis, galima paragauti konditerijoje prie "Besišlapinančio berniuko". Ši lėlės dydžio statulėlė — pagrindinis miesto simbolis. Jo atvaizdas puošia ne tik visus suvenyrus, jo atvaizdu milžiniškais graffiti padabintos pastatų sienos, o Briuselio aludėse "alaus iš berniuko" srovele pripildo bokalus. Aludžių ir restoranų staliukai, laukdami lankytojų, stovi tiesiai ant siaurų Briuselio gatvelių grindinio.

Граффити с писающим мальчиком - символом Брюсселя
© Sputnik / Александр Липовец
Grafitis su "besišlapinančiu" berniuku — Briuselio simbolis

"Jei anksčiau centrinėse, istorinėse Europos sostinėse gyveno patys turtingiausi šalies gyventojai, tai dabar jose viešpatauja emigrantai. Esmė tame, kad istoriniuose centruose daugiausiai lankosi turistai — pagrindiniai suvenyrų pirkėjai, o pagrindiniai suvenyrų pardavėjai yra pabėgėliai iš Afrikos ir Artimųjų Rytų", — paaiškino Sputnik korespondentui Anna — nedidelio restorano Rotušės aikštės rajone savininkė.

Цыганка с ребенком просит милостыню
© Sputnik / Александр Липовец
Čigonė su vaiku prašo malonės

Anna papasakojo, kad anksčiau Briuselis buvo tylus, beveik provincialus miestas, kuriame kūrė flamandų menininkai ir architektai. Tačiau XX-ojo amžiaus pabaigoje gyvenimas mieste smarkiai pasikeitė.

Apsukrūs belgai, gavę viešai neatskleistą informaciją apie tai, kad Europos anglių ir plieno bendrija greitu laiku gali būti pertvarkyta į Europos valstybių sąjungą, nusprendė pasiūlyti Briuselį kaip naują Europos verslo imperijos sostinę.

Пожилой араб отдыхает
© Sputnik / Александр Липовец
Garbaus amžiaus arabas ilsisi

Per trumpą laiką buvo pastatytas būsimo Europos Parlamento pastatų kompleksas. Kai Europos Sąjunga XX-ojo amžiaus 90-aisias metais metais buvo įkurta de jure, kilo klausimas kur įsikurs ES būstinė. Tada ir buvo pasiūlyta įkurti ją beveik baigtame komplekse netoli Belgijos monarchų rezidencijos.

Здание Европарламента в Брюсселе
© Sputnik / Александр Липовец
Europos Parlamento pastatas Briuselyje

Reikšmingu momentu buvo ir tai, kad nuo 1967 metų būtent Briuselyje įsikūrė Šiaurės Atlanto aljanso štabo būstinė. Taip Briuselis tapo ne tik Belgijos, bet ir naujos suvienytos Europos sostine.

116
Dar šia tema
Pirmos Britanijos diplomatijos vadovo Džonsono derybos Briuselyje
Didžioji panda Fao Fao Belgijoje susilaukė mažylio
Geležinkelio avarija Belgijoje: yra žuvusiųjų ir sužeistųjų
Belgijoje prieglobsčio prašantis žmogus peiliu sužalojo kunigą
Belgijos vadovybė aptars būtinybę sustiprinti saugumo priemones
Vakcina Sputnik V

"Sputnik V" yra veiksmingas ir gyvūnų vakcinacijai, pareiškė Guncburgas

(atnaujinta 09:07 2021.04.16)
Gyvūnus reikia vakcinuoti ne tik siekiant juos apsaugoti, bet ir kad sustabdytų viruso cirkuliaciją tarp žmonių ir gyvūnų, mano Gamalėjaus tyrimų centro vadovas

VILNIUS, balandžio 16 — Sputnik. Vakcina "Sputnik V" gali gerai apsaugoti nuo koronaviruso ir gyvūnus, tačiau pirmiausia reikia paskiepyti žmones, RIA Novosti pareiškė Rusijos sveikatos ministerijos Gamalėjaus nacionalinio epidemiologinių ir mikrobiologinių tyrimų centro direktorius Aleksandras Gincburgas.

Argentinos prezidentas skiepijamas Sputnik V vakcina nuo COVID-19
Пресс-служба администрации президента Аргентины

"Esu daugiau nei įsitikinęs, kad "Sputnik V" apsaugos ir gyvūnus, ir gerai apsaugos, tačiau pirmiausia reikia skiepyti žmones", — pasakė Gincburgas.

Jis pažymėjo, kad gyvūnus reikia skiepyti ne tik jų apsaugai, bet ir tam, kad sustabdytų viruso cirkuliaciją tarp žmonių ir gyvūnų.

Gamalėjaus centre "Sputnik V" buvo išbandytas su gyvūnais, visi ikiklinikiniai tyrimai buvo atlikti su jais, todėl galima drąsiai teigti, kad šis preparatas veikia, pabrėžė Guncburgas.

"Kitas klausimas, kad specialiai gyvūnams pagaminta vakcina yra daug pigesnė nei mūsų ir tuo pačiu metu taip pat veikia", — pridūrė Guncburgas.

Šiuo metu Rusijoje yra užregistruotos trys vakcinos COVID-19 profilaktikai — tai preparatai "Sputnik V", "EpiVacCorona" ir "CoviVac". Pirmoji ir antroji vakcinos jau patvirtintos skiepyti vyresnius nei 60 metų žmones, tačiau "CoviVac" kol kas patvirtinta vartoti žmonėms nuo 18 iki 60 metų. Kaip balandžio pradžioje pranešė Rusijos sveikatos apsaugos ministras Michailas Muraška, šio preparato tyrimai vyresniems nei 60 metų žmonėms dar vykdomi.

Visos trys vakcinos numato dviejų preparato komponentų įvedimą. Taigi, antroji injekcija "Sputnik V" turi būti atlikta po trijų savaičių, antrą "EpiVacCorona" skiepą galima atlikti po diejų-trijų savaičių, o "CoviVac" injekcijos atliekamos su dviejų savaičių intervalu.

COVID-19 vakcinų palyginimas
© Sputnik
COVID-19 vakcinų palyginimas
Tegai:
Rusija, koronavirusas
Temos:
Vakcinacija nuo COVID-19 Lietuvoje ir pasaulyje: iššūkiai ir pažanga
Jūra, archyvinė nuotrauka

Prie Vakarų Afrikos užgrobtame laive buvęs lietuvis išlaisvintas

Mėnesį įkaitu buvęs lietuvis jūreivis ir visa įgula keliauja namo, dabar grėsmės jų gyvybei nėra

VILNIUS, balandžio 16 — Sputnik. Po mėnesį trukusių derybų išlaisvinta užgrobto laivo įgula, kurioje buvo ir Lietuvos pilietis, rašoma Vyriausybės kanceliarijos pranešime žiniasklaidai.

Kovo 12 dieną su Maltos vėliava plaukęs laivas, priklausantis vienai Nyderlanduose registruotai bendrovei, buvo užpultas prie Vakarų Afrikos krantų. Dalis šio laivo įgulos narių, tarp kurių buvo ir Lietuvos pilietis, buvo pagrobti.

Gavus pirminius duomenis apie įvykį, Lietuvoje nedelsiant buvo pradėti visi tokiems atvejams numatyti veiksmai ir būtinos procedūros. Pagrobto piliečio šeima buvo informuota apie incidentą, su ja buvo palaikomas nuolatinis ryšys. Dėl pagrobtųjų išlaisvinimo glaudžiai bendradarbiavo Lietuvos ir tarptautinės institucijos.

Šiuo metu išlaisvinta įgula keliauja namo. Pranešama, kad igulos nariams grėsmės gyvybei nėra.

Tegai:
Afrika
Dar šia tema
Kaune planuojama atverti Nemuną laivybai per visą Lietuvą
COVID-19, archyvinė nuotrauka

Lietuvoje daugiau nei tūkstantis naujų COVID-19 atvejų, mirė dar 7 žmonės

(atnaujinta 09:50 2021.04.16)
Statistikos departamento duomenimis, pastarųjų 14 dienų naujų susirgimų rodiklis 100 tūkst. gyventojų siekia 493,9 atvejo

VILNIUS, balandžio 16 — Sputnik. Per pastarąją parą Lietuvoje nustatyti 1 088 nauji koronaviruso atvejai, praneša Statistikos departamentas.

Iš viso per visą pandemijos laikotarpį buvusių/esamų atvejų skaičius Lietuvoje yra 231 601, 209 538 žmonės pasveiko.

Bendras saviizoliacijoje esančių asmenų skaičius yra 68 990.

Per pastarąją parą fiksuojamos 7 mirtys nuo COVID-19. Mirusiųjų amžius buvo nuo 60 iki 89 metų. Bendras šalies mirčių nuo COVID-19 skaičius siekia 3 739.

Pastarųjų 14 dienų naujų susirgimų rodiklis 100 tūkst. gyventojų siekia 493,9 atvejo. Teigiamų diagnostinių tyrimų dalis per pastarąsias septynias dienas siekia 6,4 procento. Šie du rodikliai svarbūs priimant sprendimus dėl karantino laisvinimo scenarijų Lietuvoje.

Per praėjusią parą pirma skiepo doze vakcinuoti 16 948 žmonės, antra skiepo doze — 4 861 pilietis. Iš viso 204533 žmonės šalyje vakcinuoti dviem skiepo dozėmis. Dar 341 767 šiuo metu laukia antros skiepo dozės. Iš viso panaudotos 750 833 vakcinos.

Ketvirtadienį Vyriausybė pratęsė karantiną iki gegužės 31 dienos. Kartu ministrų kabinetas nutarė sušvelninti karantino režimą, numatydamas bendravimo išimtis imunitetą nuo COVID-19 turintiems asmenims.

Tegai:
COVID-19, Lietuva
Temos:
Koronaviruso pandemija Lietuvoje ir pasaulyje
Dar šia tema
Lietuva prašo Danijos pasidalinti vakcina "Vaxzevria", kurios pastaroji atsisakė
Nuo šiol šalies gyventojai galės įsigyti savikontrolei skirtus greituosius antigeno testus
PSO papasakojo apie europiečių mirštamumą nuo COVID: 160 žmonių per minutę