Preliminarios išvados dėl Boeing 777 katastrofos. Archyvinė nuotrauka

Kremlius tęs tyrimą dėl Boeing katastrofos Ukrainoje

113
(atnaujinta 15:35 2016.09.29)
Rusijos prezidento atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas pareiškė, kad Kremlius nelaiko "galutine tiesa" MH17 lainerio katastrofos tyrimo išvadų.

VILNIUS, rug 29 — Sputnik. Tarptautinės grupės išvados dėl Boeingo katastrofos Ukrainoje tyrimo nėra "galutinė tiesa", interviu BBC pasakė Kremliaus atstovas Dmitrijus Peskovas.

"Tai preliminarios išvados. Turime tęsti tyrimą. Mes nematėme jokių įrodymų. Mes negalime laikyti to, ką jie (tyrėjai — Sputnik) sako, galutine tiesa", — pasakė Peskovas.

Kremliaus atstovas taip pat pažymėjo, kad nagrinėjant šį klausimą "reikia būti labai tiksliais".

"Boeing 777" katastrofos Danecko srityje tyrimą vykdo bendra Nyderlandų, Australijos, Belgijos, Malaizijos bei Ukrainos tyrėjų grupė. Preliminariame pranešime teigiama, kad orlaivį numušusi raketa buvo paleista iš mobiliojo raketų komplekso "Buk", kuris buvo atvežtas į Ukrainą iš Rusijos, o po raketos paleidimo parvežtas atgal.

Rusijos užsienio reikalų ministerija tyrimą pavadino šališku, kurio išvados pagrįstos tik duomenimis, gautais iš Kijevo. Koncerno "Almaz-Antey" eksperementai taip pat patvirtina, kad Boeing buvo numuštas iš teritorijos, kontroliuojamos Ukrainos karinių pajėgų.

Anksčiau Rusija paskelbė pirminius oro padėties lainerio "Boeing 777" reiso MH17 nelaimės zonoje duomenis iš radarų.

"Tai neapdoroti radarų duomenys. Radarus naudoja oro eismo kontrolės organai arba kariai. Tačiau neapdoroti duomenys prieinami gamintojui, tad prireikė laiko, šiuos duomenis gauti", — pasakė Peskovas, atsakydamas į klausimą, kodėl duomenys iš radarų buvo paskelbti tik praėjus dvejiems metams po katastrofos.

Iki pranešimo paskelbimo trečiadienį Peskovas pasakė, kad Rusija pristatė išsamią informaciją apie MH17 katastrofą. Jis pridūrė, kad Maskva apgailestaudama pažymi, jos ne visos šalys pateikė tokį informacijos masyvą.

Mirtis ore

Iš Amsterdamo į Kvala Lumpūrą skridęs keleivinis laineris "Boeing 777" buvo numuštas 2014 metų liepą virš rytinės Ukrainos.

Крушение малайзийского Boeing на Украине
© Sputnik / Андрей Стенин
Oro bendrovės "Malaysia Airlines" reiso MH17 lainerio katastrofa

Žuvo visi juo skridę 298 žmonės, tarp kurių buvo 196 Nyderlandų piliečiai.

Katastofą tiria bendra Nyderlandų, Australijos, Belgijos, Malaizijos bei Ukrainos tyrėjų grupė.

Tarp ekspertų — metalų ir spalvų, ginklų sistemų, sprogstamųjų medžiagų ir balistikos sričių spacialistai.

113
Dar šia tema
Prokuratūra: nukritęs į Baltijos jūrą "An-2" buvo techniškai patikimas
Iš radarų dingęs lėktuvas nukrito į Viduržemio jūrą
Naikintuvai MIG-17

Karšti šaltojo karo patiekalai: JAV ir TSRS susirėmimai danguje

(atnaujinta 13:07 2021.04.11)
Kadangi sovietinis dangus buvo nelabai gerai saugomas, Amerikos lakūnai elgėsi įžūliai palei sovietų sienas — bombordavo tiek lauko aerodromus, tiek keleivinius lėktuvus

VILNIUS, balandžio 11 — Sputnik. Dvi kovotojų poros pakilo susitikti su sienos pažeidėju. Jie paleido įspėjamuosius šūvius — priešas atrėžė atsakomąja ugnimi. 1950 metų balandžio 8 dieną virš Sovietų Latvijos Liepojos uosto buvo numuštas JAV žvalgybinis lėktuvas, rašoma Sputnik radijo autorės Olgos Bugrovos medžiagoje.

Tai buvo pirmas kartas JAV ir Tarybų Sąjungos šaltojo karo istorijoje. JAV duomenimis, lėktuvas buvo keleivinis, beveik turistinis, skridęs iš Vokietijos į Švediją. Pilotas ir 9 keleiviai. Žuvusiųjų ilgai ieškojo jūroje, nerado nė vieno. Vėliau JAV pripažino, kad naikintuvas bombonešis "Korsar" tyčia pažeidė TSRS sieną.

Mes netyčia

Ore šaltasis karas lengvai virto karšta faze. Mušė vienas kitą be pokalbių. Tais pačiais 50-aisiais metais JAV patruliavimo lėktuvas numušė "MiG-15". Atsakymas atėjo beveik iš karto: panašų patrulinį lėktuvą "nusiuntė į žemę" sovietinis perėmėjas. Metų pabaigoje amerikiečiai neva per klaidą subombardavo sovietinį lauko aerodromą Primorskio krašte.

Tačiau tikrasis beteisiškumas prasidėjo 1952 metais, kai virš TSRS teritorijos buvo sunaikintas serijos "Il" keleivinis lėktuvas. Lėktuve buvo karių šeimos: skrido atostogų su vaikais ir žmonomis. Tas pats pasikartojo prie Vladivostoko 1953 metų liepą: vėl neginkluotas keleivinis "Il" ir vėl — sušaudymas. Tada TSRS pateikė ieškinį JAV. Bet, kaip visada, prasidėjo melas apie neteisingas koordinates ir pokalbiai tema "aš netyčia".

Per pirmuosius dešimt Šaltojo karo metų — 20 mirtinų avarijų ir vienas tikras oro mūšis (prieš keturis sovietinius naikintuvus). 14-oje iš 20 sienos pažeidimų epizodų sovietų pilotai numušė pažeidėjus.

Аэродром Североморск-3 в Мурманской области
© Sputnik / Павел Львов
Aerodromas Severomorsk-3 Murmansko srityje

Kiauras dangus

Amerikos lakūnų įžūlumas turėjo objektyvių priežasčių: sovietinis dangus buvo nelabai gerai saugomas. Pasakoja Oro gynybos pajėgų muziejaus direktorius karo istorikas Jurijus Knutovas:

"50-aisiais buvo daug oro sienos pažeidimų. TSRS nusileido JAV pagal naikintuvų aviacijos, kuri buvo apginkluota daugiausia patrankomis, technines charakteristikas; zenitinių raketų pajėgos TSRS pasirodė tik 1957 metais. Maskva buvo uždaryta oro gynybos sistemos skydu po to, kai U-2 iš Vokietijos ramiai nuskrido iki sovietų sostinę, nufotografavo Kremlių, kelias gynybos įmones ir nusileido Norvegijos aerodrome. Pažeidėjai veikė įžūliai, nesidrovėdami, tikėdamiesi, kad Tarybų Sąjunga pasiduos tokiam spaudimui. Todėl sovietų pilotams buvo pavesta sunaikinti žvalgą. Vykdydami įsakymą "numušti bet kokiomis priemonėmis", jie netgi taranavo".

Обломки американского самолёта-разведчика Lockheed U-2, пилотируемого Ф. Пауэрсом и сбитого 1 мая 1960 г
© Sputnik / Владимир Минкевич
Frensiso Pauerso pilotuojamo ir 1960 metų gegužės 1 d. numušto amerikiečių žvalgybinio lėktuvo "Lockheed U-2" nuolaužos

Nepaisant visų savo privalumų, JAV Karinės oro pajėgos patyrė didelių nuostolių palei sovietų sienas. Remiantis neseniai išslaptintais duomenimis, 1950–1970 metais buvo numušti 252 pilotai: 90 išgyveno, 24 mirusiųjų palaikai buvo palaidoti tėvynėje. Likę 138 yra laikomi dingusiais be žinios.

Tegai:
naikintuvai, TSRS, JAV, šaltasis karas
JAV valstybės sekretorius Entonis Blinkenas

JAV ir Didžioji Britanija aptarė padėtį prie Rusijos ir Ukrainos sienos

(atnaujinta 11:56 2021.04.11)
Anksčiau Rusijos užsienio reikalų viceministras Sergejus Riabkovas sakė, kad Rusija nevykdė ir neplanuoja ryšių su JAV Ukrainoje užsienio ir gynybos ministrų lygmeniu

VILNIUS, balandžio 11 — Sputnik. JAV valstybės sekretorius Entonis Blinkenas ir Didžiosios Britanijos užsienio reikalų sekretorius Dominikas Rabas pokalbyje telefonu aptarė padėtį Rusijos ir Ukrainos pasienyje. Apie tai pranešta pranešime spaudai, paskelbtame JAV užsienio reikalų ministerijos tinklalapyje.

Pažymima, kad valstybės sekretorius ir ministras dar kartą patvirtino savo paramą Ukrainai ir pabrėžė "Maskvos poreikį nedelsiant nutraukti (...) kurstinančią retoriką". Be to, Blinkenas pareiškė užuojautą dėl princo Filipo mirties ir su Rabu aptarė Afganistaną.

Anksčiau Rusijos užsienio reikalų viceministras Sergejus Riabkovas sakė, kad Rusija nevykdė ir neplanuoja ryšių su JAV Ukrainoje užsienio ir gynybos ministrų lygmeniu.

Dar vienas padėties Donbase pablogėjimas prasidėjo kovo pabaigoje. Ukraina ir pasiskelbusios respublikos kaltina viena kitą intensyvinančiais šaudymais, žvalgybine veikla ir karinės technikos perkėlimu kontaktinės linijos srityje. Kijevas kaltina Maskvą stiprinant karinį buvimą Donbase, Rusijos pusė atmeta šiuos pareiškimus.

Tegai:
Ukraina, Rusija, Didžioji Britanija, JAV