Europos Parlamentas. Archyvinė nuotrauka

Sputnik ir RT pavadinti ES informacinėmis grėsmėmis

141
(atnaujinta 08:27 2016.10.13)
Europos Parlamento komitetas pritarė dokumentui, pagal kurį Sputnik ir RT yra vadinami informacinio karo prieš Europos Sąjungą įrankiais.

VILNIUS, spal 12 — Sputnik. Europos Parlamento Užsienio reikalų (AFET) komitetas pirmadienį patvirtino rezoliucijos projektą, pavadintą "ES šalių strateginis bendradarbiavimas kaip atoveiksmis  trečiųjų šalių propagandai", kuriame teigiama, kad Rusija vykdo informacinį karą prieš ES, praneša RIA Novosti korespondentas.

Dokumentas, kuriame tvirtinama, kad  RT ir Sputnik žiniasklaida kelia grėsmę, ragina sukurti departamentą, kovojantį su propaganda.

Projektą palaikė 31 Parlamento komiteto narys, 8 balsavo prieš, 14 susilaikė.

Rezoliucijos projekte yra faktinių klaidų, pavyzdžiui, naujienų agentūra RIA Novosti jame vadinama televizijos kanalu. 

Rusijos žiniasklaida ir hakeriai kelia pavojų Europai

Dokumente, kurį galima rasti Europos Parlamento interneto svetainėje, rašoma, kad Rusija "agresyviai naudoja platų įrankių ir priemonių spektrą, pavyzdžiui, specialius fondus ("Russkiy mir"), daugiakalbius televizijos kanalus ("Russia Today", RIA Novosti), naujienų agentūrą ("Sputnik"), socialinius ir religinius susivienijimus (įskaitant Stačiatikių bažnyčią), socialinę žiniasklaidą ir internetinius trolius, puolančius Vakarų vertybes, skaldančius Europą, užtikrinančius vidaus paramą ir sudarančius įspūdį, kad Rytų partnerystės šalys nepakankamai išsivysčiusios".

Dokumente pažymima, kad "didelė Rusijos strateginių komunikacijų dalis" skirta atskirų Vidurio ir Rytų Europos šalių pristatymui kaip tradicinės Rusijos įtakos sfera. Taip pat pažymima, kad vienas iš strateginių tikslų yra "istorijos falsifikavimas".

Be to, dokumente pabrėžiama, kad Rusija savanaudiškais tikslais naudoja "tarptautinės teisės pagrindų tokiose srityse, kaip kibernetinis saugumas, nebuvimą". 

Europos atsakas į propagandą
Rusijos atlikėjas Timati. Archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Виталий Белоусов

Deputatai ragina Europos Komisiją ir ES nares, siekiant užkirtsi kelią propagandai, dalyvauti žurnalistų paruošime ir nepriklausomų žiniasklaidos platformų kūrime, dalintis patirtimi bei informacija.

Tačiau daugelio ES šalių ir norinčių tapti jos nare Rytų Europos valstybių, nepaisant įsipareigojimo laikytis žodžio laisvės principų, naudoja represines priemones Rusijos žurnalistų ir žiniasklaidos atžvilgiu. Pavyzdžiui, Lietuvos valdžios institucijos iš šalies išsiuntė Rusijos Federacijos valstybinės radijo ir televizijos kompanijos (VGTRK) korespondento Povilo Zarubino filmavimo grupę.

Vizų ir akreditacijų anuliavimas Rusijos žurnalistams

2015 metų spalį Estijos valdžios institucijos pasienyje sulaikė VGTRK korespondento Nikolajaus Vasiljevo filmavimo grupę — žurnalistams išvertė kišenes, paprašė parodyti bagažo turinį. Jie buvo paleisti po kelių valandų, tačiau jų vizos anuliuotos.

Žirgų kompozicija Triumfo arkoje auštant Maskvoje. Archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Владимир Астапкович

Rugsėjo mėnesį Tarptautinės naujienų agentūros "Rossija segodnia" darbuotojos Marinos Perekrestovos neįleido į Estiją, nors agentūra turėjo visus darbui reikiamus dokumentus.

Lietuvos URM 2014 metų balandį nedavė akreditacijos RIA Novosti korespondentei Irinai Pavlovai. Priežasčių valdžia neįvardijo. Laikraščio "Komsamolskaja pravda" žurnalistė Galina Sapožnikova 2015 metų rugpjūtį Lietuvoje buvo paskelbta "nepageidaujamu asmeniu, keliančiu grėsmę nacionaliniam saugumui". 

Lenkijos užsienio reikalų ministerija 2014 metų spalio 24 dieną anuliavo "Rossija segodnia" žurnalisto Leonido Sviridovo, kuris dirbo Varšuvoje nuo 2003metų, akreditaciją.

Pirma įsigilinkite į esmę

Vyriausioji Tarptautinės naujienų agentūros "Rossija segodnia" ir televizijos RT redaktorė Margarita Simonian, komentuodama Europos Parlamento komiteto rezoliuciją dėl kovos su propaganda, rekomendavo dokumento autoriams įsigilinti į esmę.

"Nustebau sužinojusi, kad RIA Novosti — televizijos kanalas. Visa kita dokumente pagrįsta maždaug tokio pat lygio šios srities žiniomis. Rezoliucijų rašytojams pirmiausia reikėtų įsigilinti į esmę", — pareiškė Simonian.

141
Temos:
Vakarų kampanija prieš Sputnik ir RT (122)
Dar šia tema
Linkevičius paaiškino, kodėl Gazmanovo neįleido į Lietuvą
Gazmanovas neįleistas į Lietuvą
Sputnik V vakcina

Rusijos priešai bijo "Sputnik V" lyderystės, pareikšta investicijų fonde

(atnaujinta 12:55 2021.02.26)
Šiuo metu vakcinos efektyvumas siekia 91,6%, pažymima, jog vakcina suteikia visišką apsaugą nuo sunkių naujos koronavirusinės infekcijos atvejų

VILNIUS, vasario 26 — Sputnik. Rusijos vakcinos nuo koronaviruso "Sputnik V" oponentai bando pakirsti pasitikėjimą ja, nes ji yra viena geriausių, ir jie jos tiesiog bijo, pareiškė Rusijos tiesioginių investicijų fondo (RDIF) vadovas Kirilas Dmitrijevas.

"Manau, kad galima kalbėti ne tik apie tarptautinį vakcinos "Sputnik V" pripažinimą, bet ir apie mūsų lyderystę pasaulyje... Turime būti kuklūs, bet sąžiningi. Mes turime vienus geriausių vakcinų pasaulyje, tai puikus Rusijos mokslininkų žygdarbis, mes turėtume tuo didžiuotis", — pasakė Dmitrijevas, parodos, skirtos Rusijos lyderystės istorijai virusologijos srityje, atidarymo metu Rusijos istorinės draugijos aikštelėje.

"Daugelis Rusijos priešų bandė pakirsti pasitikėjimą Rusija, tačiau mes suprantame, kad jie išleidžia tiek daug pastangų, kad pakirstų pasitikėjimą Rusijos vakcina, nes ji yra viena geriausių pasaulyje, ir jos tiesiog bijo", — įsitikinęs jis.

Mokslinis žurnalas "Lancet" anksčiau paskelbė "Sputnik V" klinikinių tyrimų trečiojo etapo rezultatus, patvirtinančius jos aukštą efektyvumą ir saugumą. Klinikinių tyrimų III fazės metu "Sputnik V" pademonstravo aukštus veiksmingumo, imunogeniškumo ir saugumo rodiklius — vakcinos efektyvumas siekė 91,6%. Vakcina suteikia visišką apsaugą nuo sunkių naujos koronavirusinės infekcijos atvejų. Vakcinos "Sputnik V" naudojimą patvirtinto daugiau nei 30 šalių. Bendras šalių, kuriose įregistruota Rusijos vakcina, gyventojų skaičius yra daugiau nei 1,1 milijardo žmonių.

COVID-19 vakcinų palyginimas
© Sputnik
COVID-19 vakcinų palyginimas
Tegai:
Rusija, Sputnik V, vakcina
Temos:
Vaistų ir vakcinos nuo COVID-19 sukūrimas
Dar šia tema
Suomiai paaiškino, kodėl renkasi "Sputnik V"
PSO įvardijo sąlygą, kai koronaviruso vakcina bus nenaudinga
Skiepytis ar ne? Štai kur mįslė
Žiniasklaida: "Sputnik V" sugriovė Rusijos kaip "Aukštutinės Voltos su raketomis" įvaizdį
Lady Gaga

Su šaudymu ir aukomis: pagrobti mėgstamiausi Lady Gagos buldogai

(atnaujinta 13:20 2021.02.26)
Incidentas įvyko tuo metu, kai dainininkė išskrido iš šalies ir augintinius paliko per įvykį nukentėjusio agento globai

VILNIUS, vasario 26 — Sputnik. Amerikiečių dainininkė Lady Gaga tapo nusikaltėlių taikiniu: užpuolikai atsekė ir sužeidė jos padėjėją Rajaną Fišerį (Ryan Fischer), taip pat pagrobė jos mylimus šunis.

Incidentas įvyko Los Andžele, kai Gaga išskrido į Romą "Gucci" mados namų kvietimu. Vasario 24-osios vakare žvaigždės padėjėjas vedžiojo jos augintinius: buldogus Kodžį, Gustavą ir Mis Aziją — ir buvo apšaudytas nežinomų asmenų.

Kaip pranešė leidinys "Daily Mail", užpuolikai kelis kartus šovė Rajanui Fišeriui į krūtinę, pagrobė Lady Gagos šunis ir pabėgo iš įvykio vietos.

Посмотреть эту публикацию в Instagram

Публикация от Lady Gaga (@ladygaga)

Atvykus policijai Fišeris buvo sąmoningas, bet beveik nekvėpavo. Jis sunkios būklės nuvežtas į ligoninę. Po išsamios įvykio vietos patikros policijai pavyko rasti Mis Aziją, kuri sugebėjo pabėgti nuo nusikaltėlių, tačiau kitų šunų likimas kol kas nežinomas.

Посмотреть эту публикацию в Instagram

Публикация от Lady Gaga (@ladygaga)

Pasak pareigūnų, užpuolikai yra tamsiaodžiai vyrai su kepurėmis, jie važiavo baltu "BMW".

Šiuo metu Gaga yra Italijoje, tačiau dainininkė jau paskelbė atlygį už savo mylimus augintinius — 500 tūkstančių dolerių už kiekvieną buldogą.

Tegai:
pagrobimas, augintiniai, Lady Gaga
Seimo Užsienio reikalų komiteto pirmininkas Žygimantas Pavilionis

Gruzijoje užsitraukęs gėdą Pavilionis išplatino pareiškimą dėl padėties Tbilisyje

(atnaujinta 14:53 2021.02.26)
Anksčiau Lietuvos socialdemokratai paragino parlamentarą atsistatydinti dėl jo neprofesionalaus elgesio derybose Tbilisyje
VILNIUS, vasario 26 — Sputnik. Seimo Užsienio reikalų komiteto pirmininkas Žygimantas Pavilionis kartu su Europos ir JAV parlamentarais išplatino pareiškimą dėl padėties Gruzijoje. Apie tai pranešė Seimo spaudos tarnyba.

Pareiškime pabrėžiama, kad didžiausios opozicinės partijos "Vieningasis nacionalinis judėjimas" lyderio Nikanoro Melijos areštas pademonstravo "demokratijos ir laisvės pažeidžiamumą" Gruzijoje. Politikai paragino šalies žmones susivienyti, kad politinėmis priemonėmis išspręstų pastaraisiais metais iškilusias problemas, o ne "imtis kitų taikomos taktikos, kuria kenkiama Gruzijos žmonių interesams".

"Po Parlamento rinkimų prasidėję ir iki šiol tebesitęsiantys padėtį destabilizuojantys, antidemokratiniai veiksmai rodo, kad visi esantieji valdžioje yra asmeniškai atsakingi už nuosaikumo išlaikymą, o jeigu tai nėra daroma, kyla padarinių visai tautai. Nėra abejonių dėl Sakartvelo, kaip laisvos Europos šeimos nario, statuso, tačiau jam kyla pavojus dėl smurto ir išpuolių prieš laisvę", — sakoma pranešime.

Be Pavilionio po pareiškimu pasirašė Čekijos, Lenkijos, Latvijos, JAV, Estijos, Vokietijos, Britanijos atstovai.

Anksčiau Lietuvos politikas atsidūrė skandalo centre dėl savo kalbos Tbilisyje, kur jis pagrasino Gruzijai sankcijomis, jei bus sulakytas pagrindinės opozicinės partijos "Vieningasis nacionalinis judėjimas" lyderis Nikanoras Melija. Valdančiosios partijos "Gruzijos svajonė" ministras pirmininkas Iraklijus Garibašvilis pavadino Pavilionio pareiškimus "nepriimtinais ir piktinančiais".

Po to Pavilionis buvo pakviestas į Seimo valdybą paaiškinti kelionės į Gruziją aplinkybes, o socialdemokratai paragino deputatą atsistatydinti. Daugelis politikų pasmerkė parlamentaro elgesį per derybas, manydami, kad Pavilionis elgėsi neprofesionaliai ir pakenkė Lietuvos reputacijai.

Padėtis Gruzijoje paaštrėjo po to, kai buvo sulaikytas didžiausios buvusio prezidento Michailo Saakašvilio opozicijos partijos "Vieningas nacionalinis judėjimas" lyderis Nika Melija. Jis buvo areštuotas partijos "Vieningas nacionalinis judėjimas" biure. Po kelių valandų opozicija paskelbė apie gatvės protestų pradžią.

Melija dalyvavo byloje dėl riaušių organizavimo 2019 metų birželio 20 dieną. Jis atsisakė mokėti paskirtą piniginį užstatą. Prokuratūra pareikalavo, kad jam būtų skirtas kardomasis kalinimas, kol bus atliekamas tyrimas. Praėjusią savaitę teismas patenkino prokuratūros prašymą.

Savo ruožtu Melija apkaltino Gruzijos valdžią bandymu izoliuoti jį nuo politinių procesų ir faktiškai paskelbė nepaklusnumą teismo nuosprendžiui.

Tegai:
Gruzija, Seimas, Lietuva, Žygimantas Pavilionis