Prancūzijos vadovas Fransua Holandas. Archyvinė nuotrauka

Prancūzijoje pagerbtos Nicoje įvykdyto išpuolio aukos

97
(atnaujinta 19:33 2016.10.16)
Praėjus trims mėnesiams po Nicoje įvykdyto džihadisto išpuolio Prancūzijos prezidentas Francois Hollande'as (Fransua Holandas) pasisakė už nacionalinę vienybę.

VILNIUS, spal 15 — Sputnik. Prancūzijos vadovas Fransua Holandas paragino šalies žmones išsaugoti nacionalinės vienybės dvasią, šeštadienį sakydamas kalbą per ceremoniją, skirtą pagerbti Nicoje liepą įvykdyto džihadisto išpuolio, nusinešusio 86 žmonių gyvybes, aukas, praneša BNS.

Atminimo ceremoniją šiame Prancūzijos Rivjeros mieste planuota surengti penktadienį, praėjus lygiai trims mėnesiams atakos per liepos 14-ąją švenčiamą Bastilijos paėmimo dieną, tačiau renginį teko atidėti dėl regione siautusių audrų.

"Liepos 14-ąją buvo atakuota mūsų nacionalinė vienybė", — kalbėjo Holandas šimtams aukų artimųjų ir pareigūnų, pakviestų į ceremoniją.

"Šiurpus teroristų tikslas — užpulti keletą, kad įbaugintų kitus; panaudoti smurtą, kad pasėtų nesantaiką… Ką gi, sakau jums — ne, šios piktos užmačios žlugs", — pabrėžė valstybės vadovas.

"Kai kuriose šeimose buvo nušluotos trys kartos", — priminė Holandas. Jis taip pat kalbėjo, kad "visa šalis užjaučia ir solidarizuojasi" su gedinčiais aukų artimaisiais.

Vainikas prie Prancūzijos ambasados Vilniuje nuo prezidentės Dalios Grybauskaitės. Nuotrauka iš įvykio vietos
© Sputnik / Александр Липовец

31 metų tunisietis ekstremistas liepos 14-ąją nukreipė 19 tonų sunkvežimį į maždaug 30 tūkstančių žmonių minią, susirinkusią Nicos pajūryje esančiame Anglų bulvare pasižiūrėti Bastilijos paėmimo dienos fejerverkų. Užpuolikas traiškė žmones, kol galiausiai policija jį nušovė.

Per šią ataką dar per 400 žmonių buvo sužeisti, o kai kurie liko suluošinti visam gyvenimui.

Džihadistų judėjimas "Islamo valstybė" (IS) pareiškė, kad Nicos užpuolikas Mohamedas Lahouaiejas Bouhlelis (Mohamedas Lahvaježas Bulelis) buvo vienas iš jo sekėjų.

Išpuolis Nicoje buvo viena brutaliausių džihadistų atakų, įvykdytų Prancūzijoje per dvejus pastaruosius metus. Ši smurto banga labai padidino nuogąstavimus dėl saugumo, taip pat pakurstė priešiškumą imigrantams prieš ateinančiais metais vyksiančius prezidento rinkimus.

Holando socialistų vyriausybė buvo griežtai kritikuojama dėl numanomų saugumo spragų prieš ataką Nicoje, dešiniosios opozicijos tvirtovėje.

Šeštadienį vykusioje ceremonijoje dalyvavo keli dešiniųjų politikai, tarp jų buvęs prezidentas Nicolas Sarkozy (Nikola Sarkozi) ir ekspremjeras Alainas Juppe (Alenas Žiupė), besivaržantys dėl Respublikonų partijos kandidato nominacijos ateinantį mėnesį vyksiančiuose pirminiuose rinkimuose. Taip pat atvyko ultradešiniojo Nacionalinio fronto (FN) lyderė Marine Le Pen (Marin Le Pen).

Daugelis aukų šeimų iki šiol nesusitaikė su skaudžia netektimi.

"Nica ir visa Prancūzija verkia 86 aukų. Mūsų liūdesys – nesibaigiantis", — sakė Cindy Pellegrini (Sindi Pelegrini), perskaičiusi tekstą aukoms atminti valandą trukusios ceremonijos pradžioje.

97
Dar šia tema
Iš Nicos oro uosto evakuojami keleiviai
URM: oficialių duomenų apie žuvusius lietuvius Nicoje nėra
Dujotiekis, archyvinė nuotrauka

Pernai Baltijos šalims buvo perduota rekordiškai daug dujų

(atnaujinta 17:33 2021.01.15)
Išskirtinius dujų perdavimo rezultatus iš esmės lėmė itin palankios dujų kainos ir ypač konkurencingas SGD kainų lygis

VILNIUS, sausio 15 — Sputnik. Lietuvos dujų perdavimo sistemos operatorius "Amber Grid" 2020 metais Lietuvos, Latvijos, Estijos ir Suomijos vartotojams transportavo 33 teravatvalandes (TWh) gamtinių dujų, praneša bendrovės spaudos tarnyba.

Nepaisant pernai metų šiltesnių žiemos orų, 2020 metais buvo perduota 12 proc. daugiau gamtinių dujų, palyginti su 2019 metais, kai šio regiono poreikiams buvo transportuota 29,5 TWh kuro.

Tui tarpu dujų transportavimas per Lietuvą į Kaliningrado sritį 2020 metais  sudarė 24,9 TWh ir buvo 4,2 proc. mažesnis nei 2019 metais, kai į Kaliningradą buvo perduota 26 TWh gamtinių dujų. 

Iš viso per metus "Amber Grid" valdoma Lietuvos dujų perdavimo sistema buvo transportuotas itin didelis 58 TWh dujų kiekis.

"Išskirtinius dujų perdavimo rezultatus iš esmės lėmė itin palankios dujų kainos ir ypač konkurencingas SGD kainų lygis, jų ženklus transportavimas Baltijos šalims ir Suomijai bei išaugęs dujų suvartojimas Lietuvoje dėl didesnės elektros gamybos. Tai skatino rinkos dalyvius naudotis sukurta Lietuvos dujų infrastruktūra, lanksčiomis paslaugomis ir 16 proc. mažesne nei 2019 m. dujų perdavimo kaina", – sako "Amber Grid" generalinis direktorius Nemunas Biknius.

Dujų tranzitas į Latviją per Lietuvos dujų perdavimo infrastruktūrą Baltijos šalių ir Suomijos poreikiams bei dujų saugojimui Latvijos Inčiukalnio dujų saugykloje išaugo iki 8 TWh per metus. Tai – 33 proc. daugiau nei 2019 metais ir didžiausias istorijoje perduotas dujų kiekis Latvijos kryptimi, pažymi bendrovė. Tikėtina, tam turėjo įtakos ir nuo 2020 metų pradžios veikianti dujų perdavimo jungtis tarp Estijos ir Suomijos. 

Dėl suskystintų gamtinių dujų konkurencingumo rinkoje, didelis buvo ir dujų transportavimas per Klaipėdos SGD terminalą. 2020 metais, kaip ir 2019 metais dujų importas per SGD terminalą sudarė 65 proc. (21,9 TWh) viso per Lietuvą į ES dujų rinką patiekto dujų kiekio. 2018 metais šis rodiklis siekė 35 proc. 

Dujų vartojimas Lietuvoje

Per metus toliau augo dujų vartojimas Lietuvoje.  2020 metais šalyje buvo suvartota 25,1 TWh dujų arba 7 proc. daugiau nei 2019-aisiais, kai buvo fiksuojamas 5 proc. dujų vartojimo augimas. 

Dėl palankių kainų pasaulio rinkose dujas kaip kurą vėl pradėjus naudoti Lietuvos elektros gamybos sektoriuje, pernai šalyje buvo suvartotas didžiausias dujų kiekis per pastaruosius penkerius metus.

Dujos į Lietuvą bei kaimyninėms Baltijos šalims ir Suomijai tiekiamos per Klaipėdos SGD terminalą bei dujotiekiais iš Rusijos per Baltarusiją ir Latviją. Iš Latvijos taip pat dažniausiai šaltuoju metų laiku gaunamos dujos iš Inčiukalnio požeminės dujų saugyklos.

Tegai:
SGD, Baltijos šalys
Dar šia tema
Laivas "Fortūna" išvyko iš Vismaro "Nord Stream-2" tiesti
Ekspertas papasakojo, kada galima tikėtis BelAE pramoninės eksploatacijos pradžios
Žiniasklaida paskelbė "Nord Stream-2" statybų užbaigimo datą
Nord Stream-2 statybos, archyvinė nuotrauka

Baideno patarėjas ragina panaikinti sankcijas "Nord Stream-2"

(atnaujinta 16:30 2021.01.15)
Tačiau kartu, pasak jo, taip pat reikėtų nutraukti "Nord Stream-2" statybas, kad šalys, įskaitant JAV, galėtų ramiai derėtis

VILNIUS, sausio 15 — Sputnik. Buvęs JAV valstybės sekretoriaus pavaduotojas Nikolasas Bernsas, patarinėjęs Džo Baidenui per rinkimų kampaniją, mano, kad yra teisinga įšaldyti JAV sankcijas "Nord Stream-2".

Tuo pačiu metu "europiečiai turėtų sustabdyti dujotiekio statybą", interviu "Handelsblatt" pridūrė užsienio politikos ekspertas.

"Tai suteiktų galimybę naujajai JAV administracijai konfidencialiai ir protingai pasikalbėti su Vokietijos vyriausybe ir kitomis dalyvaujančiomis šalimis", — laikraštis cituoja jo žodžius.

Savo ruožtu Vokietijos užsienio reikalų ministras Heikas Masas spaudos konferencijoje sakė, kad Berlynas yra "suinteresuotas" aptarti sankcijų prieš dujotiekį problemą su naująja JAV administracija.

Kaip prisiminė Vokietijos užsienio reikalų ministerijos vadovas, JAV priimtas įstatymas dėl galimų naujų sankcijų projektui skelbia, kad diskusijos šiuo klausimu vyks vyriausybės lygiu.

"Mes tai vertiname kaip teigiamą sprendimą ir, žinoma, norime, kai tik pradės veikti naujoji administracija, aptarti šią temą su kolegomis Vašingtone", — užbaigė Masas.

"Nord Stream-2"

"Nord Stream-2" numato dviejų vamzdyno linijų, kurių bendras pajėgumas sieks 55 milijardai kubinių metrų dujų per metus, statybas nuo Rusijos pakrantės per Baltijos jūrą iki Vokietijos.

Jungtinės Valstijos aktyviai priešinasi projektui, nes siekia prastumti savo suskystintas gamtines dujas ES. Vašingtonas 2019 metų gruodžio mėnesį įvedė sankcijas dujotiekiui, o tokiu būdu sustabdė statybas.

Klojimas atsinaujino 2020 metų gruodžio mėnesį, laivui "Fortuna" Vokietijos vandenyse nuklojus 2,6 km vamzdžių. Pasak projekto operatorės "Nord Stream 2 AG", maždaug 148 kilometrai bendro dviejų 460 kilometrų ilgio linijų liko nebaigti. Belieka pakloti 120 kilometrų Danijos vandenyse ir apie 28 kilometrus Vokietijos vandenyse.

Danijos valdžios institucijos susitarė dėl galimybės kloti vamzdžius "Fortuna" pagalba nuo sausio 15 dienos, Vokietijos leidimas šiam laivui galioja iki gegužės pabaigos.

Tegai:
Džo Baidenas, Nord Stream-2, Vokietija, JAV
Temos:
Dujotiekio "Nord Stream-2" statyba
Dar šia tema
Didžiosios Britanijos parlamentaras "Nord Stream-2" pavadino realia problema
JAV grasina Europos įmonėms sankcijomis dėl "Nord Stream-2"
Paaiškėjo "Nord Stream-2" statybų grafikas