Dalia Grybauskaitė Suomijoje. Nuotrauka iš įvykio vietos

Grybauskaitė palaiko aktyvų NATO bendradarbiavimą su Suomija ir Švedija

100
(atnaujinta 20:59 2016.10.18)
Oficialaus vizito į Suomiją metu Dalia Grybauskaitė susitiko su šalies prezidentu Sauli Niinistö. Susitikime prezidentai aptarė dvišalį bendradarbiavimą. Vėliau žurnalistams prezidentė patvirtino, jog šiuo metu aktyvus NATO bendradarbiavimas su Suomija ir Švedija yra būtinas.

VILNIUS, spal 18 — Sputnik. Oficialaus vizito į Suomiją išvykusi Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė susitiko su Suomijos Prezidentu Sauli Niinistö, su kuriuo aptarė regionui kylančias grėsmes, bendradarbiavimą gynybos srityje, migracijos krizę, kitus aktualius dvišalius ir ES klausimus, pranešė prezidentūros kanceliarija.

Anot Grybauskaitės, įtempta geopolitinė realybė ir nauji iššūkiai regiono saugumui įpareigoja Lietuvą ir Suomiją stiprinti bendradarbiavimą visose srityse.

"Suomija susiduria su tokiomis pat grėsmėmis kaip Lietuva. Mūsų šalių pasienyje demonstruojama agresyvi karinė jėga. Pažeidinėjama oro erdvė. Baltijos jūroje vyksta pavojingi Rusijos karinių laivų manevrai. Todėl aktyvus NATO ir neutralių valstybių — Suomijos ir Švedijos — bendradarbiavimas šiandien yra būtinas", — sakė prezidentė.

Lietuva su Suomija jau dabar keičiasi oro ir jūrų stebėjimų duomenimis. Suomija taip pat dalyvauja NATO oro, sausumos ir jūrų pratybose. Abi valstybės stiprina ir modernizuoja savo gynybinius pajėgumus. Lietuva sugrąžino šauktinių tarnybą. Suomija yra išlaikiusi mišrią kariuomenę, sudarytą iš profesionalių karių ir šauktinių.

Kiekvienais metais Suomijos kariuomenė apmoko 25 tūkstančius šauktinių. Suomija gynybai skiria 1,37%  BVP, Lietuva šiemet skyrė beveik 1,5% BVP.

Valstybių vadovai aptarė priemones migracijos krizei įveikti ir ES išorinių sienų stiprinimą. Europos šalys susiduria su pabėgėlių srautais ir iš Pietų, ir iš Šiaurės. Neatmetama, kad naujas migracijos kelias į ES gali atsiverti per sieną su Rusija. Tokia situacija jau buvo susiklosčiusi Suomijoje, kai prie jos sienų iš Rusijos sistemingai buvo gabenami pabėgėliai iš Sirijos.

Branduolinės saugos klausimas

Susitikime kalbėta ir apie branduolinės saugos užtikrinimą regione. Prezidentės teigimu, nesaugios atominės elektrinės — grėsmė viso regiono žmonėms. Jokios sienos negali sustabdyti radiacijos ar užteršto radioaktyvaus vandens plitimo.

Todėl tarptautinės bendruomenės pareiga reikalauti, kad visi branduoliniai projektai nuo pat pradžių būtų įgyvendinami griežtai laikantis tarptautinių saugumo standartų.

Visas naujienas apie Astravo AE galima rasti čia>>

Šiuo metu "Rosatom" stato Astravo AE Baltarusijoje, kuri neatitinka tarptautinių saugumo reikalavimų. Būtinybę stiprinti šios jėgainės saugumą pabrėžė ir TATENOS ekspertų misija. "Rosatom" taip pat ketina statyti atominę elektrinę ir Suomijoje.

Abipusiai ekonomikos ryšiai

Prezidentai kalbėjo ir ekonominių ryšių stiprinimą. Suomija yra devinta pagal dydį užsienio investuotoja mūsų šalyje. Lietuvoje veikia 15 investicinių Suomijos projektų, kurie generuoja daugiau nei pusę milijardo eurų investicijų. Pagrindinės Lietuvoje veikiančios suomių kompanijos yra elektronikos prietaisų gamintoja "Kitron", apšiltinimo medžiagų įmonė "Paroc", maisto pramonės įmonė "Fazer", metalo gaminių įmonė "Rukki", kogeneracinė jėgainė "Fortum". Pasaulyje nerūdijančiojo plieno sektoriuje lyderiaujanti suomių bendrovė "Outukampu" Vilniuje ketina steigti daugiafunkcį centrą.

Vizito metu šalies vadovė taip pat susitiko su Suomijos Ministru Pirmininku Juha Sipilä ir Parlamento Pirmininke Maria Lohela.

100
Dar šia tema
Estijos prezidentė Kersti Kaljulaid atvyks į Lietuvą
Baltų vienybės diena šiemet bus švenčiama Liepojoje
Susitiko su Lenkijos vadovu: bendri iššūkiai reikalauja bendrų pastangų
Greitoji pagalba Indijoje

Tėvai per klaidą palaidojo kūdikį gyvą

(atnaujinta 22:28 2020.05.26)
Incidentas įvyko Indijoje, kūdikis gimė pustrečio mėnesio anksčiau, pakeliui iš vietos poliklinikos į ligoninę, kur yra reanimacija naujagimiams, jis nustojo judėti, tada šeima nusprendė jį palaidoti

VILNIUS, gegužės 26 — Sputnik. Indijos Gudžarato valstijoje tėvai per klaidą palaidojo gyvą kūdikį, rašo leidinys "The Indian Express".

Kitą rytą mergaitę rado praeivis. Vyras pakvietė kaimynus, kurie padėjo iškasti kūdikį, po to jie iškvietė medikus ir teisėsaugos pareigūnus.

Vietos gyventojai nusprendė nelaukti greitosios pagalbos ir patys nuvežė mažylę į polikliniką, kur medikai atpažino vaiką. Kaip paaiškėjo, jie incidento išvakarėse padėjo jos motinai pagimdyti. Kūdikis gimė 24 nėštumo savaitę, tai yra dviem su puse mėnesio anksčiau nei įprasta. Poliklinikoje nebuvo reanimacijos naujagimiams, todėl gydytojas rekomendavo tėvams nuvežti dukrą į privačią ligoninę.

Kaip papasakojo patys tėvai, pakeliui vaikas nustojo judėti, po to šeima nusprendė jį palaidoti.

Išgelbėta mergaitė buvo nuvežta į reanimaciją, tačiau po 30 valandų ji mirė.

Anksčiau tapo žinoma, kad Kinijos Šansi provincijoje gelbėtojai ištraukė iš kapo moterį, kuri tris dienas praleido po žeme.

Paaiškėjo, kad sūnus įmetė motiną į apleistą kapą kapinėse, o vėliau užbėrė žeme, kad nuslėptų nusikaltimą.

Tegai:
kūdikis, vaikai, Indija
Dar šia tema
Kinijos kaimo gyventojas buvo palaidotas automobilyje
"Palaidojo ne tą": šeima iš Rusijos įsitikinusi, kad jų sūnaus kūną sukeitė
JAV ir Kinijos vėliavos, archyvinė nuotrauka

Naujoji "blogio imperija": profesorius papasakojo, kuo Kinija erzina JAV

(atnaujinta 22:25 2020.05.26)
Kaip Reiganas savo laikais Sovietų Sąjungą vadino "blogio imperija", taip ir Trampas bando pavaizduoti Kiniją kaip šalį, kurioje viskas siaubinga — ir politika, ir ekonomika, ir vertybės

VILNIUS, gegužės 26 — Sputnik. Dabartinės Kinijos ir JAV santykių pablogėjimo priežastys yra gilios, sudėtingos ir sistemingos, per virtualią MIA "Rossija segodnia" konferenciją sakė Maskvos valstybinio tarptautinių santykių instituto ir Aukštosios ekonomikos mokyklos profesorius, istorijos mokslų daktaras Sergejus Luzianinas.

"Viena iš matomų priežasčių — JAV prezidento Donaldo Trampo priešrinkiminės viltys, bandymas panaudoti Kiniją vidaus rinkimų kovoje. Pagrindinės priežastys yra susijusios su Vašingtono ir Pekino geopolitine konkurencija. Kinija buvo pirmoji, išėjusi iš koronaviruso pandemijos, ir pirmoji, atkūrusi ekonomiką. Tai tapo papildomu dirgikliu JAV", — cituoja Luzianiną Sputnik Latvija.

Pasak eksperto, pandemija paaštrino senus tarpusavio prieštaravimus, kurie buvo nustatyti vykdant prekybos ir ekonominius susirėmimus tarp šalių.

Medicinos darbuotojas
© Sputnik / Пресс-служба мэра и правительства Москвы

"Tuomet tai buvo technologiniai prieštaravimai, susiję su prekybos susitarimu, ir abipusiai kompromisai. Šiandien Vašingtonas iškelia juos į aukštesnį ir pavojingesnį lygį, juos papildo vertybėmis ir civilizacijos idėjomis, dėl visko kaltindamas Pekiną ir Kinijos komunistų partiją. Kaip Reiganas kadaise vadino Sovietų Sąjungą "blogio imperija", taip ir Trampas šiandien bando pavaizduoti Kiniją kaip šalį, kurioje viskas siaubinga — ir politika, ir ekonomika, ir vertybės", — pabrėžė Luzianinas.

Profesorius pažymėjo, kad Trampo pranešimas kelia didžiulę grėsmę pasauliui.

"Vašingtono ir Pekino konfrontacija nėra naudinga nei pasauliui, nei Rusijai — kaip strateginei Kinijos partnerei. Rusijos Federacija ir KLR, žinoma, pasitelks visas įmanomas priemones situacijai stabilizuoti, tačiau reikia suprasti, kad konfliktas tarp JAV ir Kinijos ir toliau vystosi... Tuo tarpu Trampas bando pareikšti, kad egzistuoja kažkoks vieningas antikiniškas frontas, kurio iš tikrųjų nėra ir niekada nebus. Blokų sistema pasitraukia į praeitį ir net šalys, esančios artimos JAV, nenori būti įtrauktos į šiuos prieštaravimus", — paaiškino jis.

Kinijos valdžia kovo pabaigoje paskelbė, kad šalyje baigėsi koronaviruso epidemija, buvo nustatyti 84 102 COVID-19 atvejai, iš kurių 4638 buvo mirtini. JAV yra pirmojoje vietoje pasaulyje pagal atvejų skaičių — 1 662 768, o mirčių — 98 223. Koronaviruso pandemija, kuri metų pradžioje išplito iš Kinijos, išplito beveik visame pasaulyje, užregistruota daugiau nei 5,5 milijono užkrato atvejų, beveik 347 tūkstančiai iš jų mirė, daugiau nei 2,2 mln. pasveiko.

Dėl koronaviruso pandemijos staigiai pablogėjo Kinijos ir JAV santykiai, abiejų šalių valdžios ėmė aštriai kritikuoti viena kitą. Vašingtonas kaltina Kiniją nesugebėjimu suvaržyti koronaviruso plitimą, faktų nuslėpimu ir netinkama reakcija. Kinija, savo ruožtu, mano, kad JAV sąmoningai bando sutrukdyti įgyvendinti šalių prekybos susitarimą.

Tegai:
koronavirusas, Kinija, JAV
Dar šia tema
Ekspertas paaiškino apie konfrontaciją tarp JAV ir Kinijos
Ekspertas: JAV bet kokiu atveju apkaltins Rusiją įtampos kėlimu
Rusijos nuolatinis atstovas: JAV yra kone apsėstos "kišimusi į rinkimus"