Abdrejus Karlovas. Nuotrauka iš įvykio vietos

Rusijos ambasadoriaus nužudymas: niekšybė ir provokacija

66
(atnaujinta 15:14 2016.12.21)
Pirmadienį vakare visuomenę sukretė žinia apie Rusijos ambasadoriaus Turkijoje nužudymą. Tarptautinė visuomenė griežtai pasmerkė tokį nusikaltimą.

VILNIUS, gruod 20 — Sputnik. Rusijos ambasadorius Turkijoje Andrejus Karlovas buvo nužudytas parodos metu. Žudikas, kuris buvo nužudytas policijos operacijos metu, du su puse metų dirbo Turkijos policijoje. Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pavadino įvykį "niekšišku nužudymu" ir provokacija, kurios tikslas sugadinti gerus Rusijos ir Turkijos santykius bei pakenkti Sirijos situacijos reguliavimui.

Tragedija parodos metu

Ataka prieš Karlovą įvyko nuotraukų parodos "Rusija turkų akimis" atidarymo metu. Anot akivaizdininkų, nusikaltėlis vilkėjo verslo kostiumą, todėl sugebėjo laisvai užeiti į kambarį, kur vyko paroda.

Kaip papasakojo RIA Novosti vienas iš parodos dalyvių, Karlovas tik pradėjo sveikinimo kalbą, kai už jo nugaros pasigirdo šūkis "Alach akbar" ir žmogus pradėjo šaudyti.

Televizijos kanalo "NTV" duomenimis, žudikas pareikalavo, kad visi paliktų parodą, po to priėjo prie Karlovo ir iššovė dar kelis kartus. Policijos pareigūnai, atvykę į  įvykio vietą, likvidavo šaulį. Incidento metu buvo sužeisti dar trys žmonės.

Žudikas tarnavo policijoje

Nusikaltėlis sugebėjo laisvai patekti į parodą, nes turėjo policijos pareigūno pažymėjimą.

Turkijos vidaus reikalų ministro duomenimis, užpuoliko vardas Mevliut Mert Altyntaš. Vyras gimė 1994 metais Turkijos Maniso provincijoje. Jis baigė policijos akademiją ir du metus dirbo Saugumo departamente.

Vėliau Turkijos policija sulaikė žudiko šeimą, motiną, tėvą ir seserį. Turkijos prezidento Recep Tayyip Erdogan (Redžepo Tajipo Erdohano) patarėjas pareiškė, kad Karlovo žudikas buvo susietas su Giuleno judėjimu, kurį Turkijos valdžia kaltina šių metų liepos mėnesį bandymu įvykdyti šalyje perversmą.

Tačiau, "Reuters" duomenimis, Giulenas pasmerkė Rusijos ambasadoriaus nužudymą.

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pareiškė, kad įvykis yra "niekšiškas nužudymas".

"Atsakas į tai gali būti tik vienas — stiprinti kovą su terorizmu. Ir nusikaltėliai dar pajus tai", — pridūrė Putinas.

Rusijos prezidentas apibūdino Karlovą kaip nuostabų diplomatą, "kuris turėjo labai gerą reputaciją Turkijoje".

"Andrejus Gennadijevičius buvo labai geras, intelegentiškas, švelnus žmogus", — pažymėjo Putinas ir pridūrė, kad asmeniškai pažinojo Karlovą.

Taip pat Putinas aptarė įvykį su Turkijos prezidentu, jie susitarė, kad Rusijos tardytojai išvyks į Turkiją aiškintis visų nužudymo aplinkybių. Erdohanas įsitikinęs, kad įvykis yra" užpuolis ir prieį Turkijos žmonės" ir "atvira provokacija".

Pasaulio reakcija

Abdrejo Karlovo nužudymą pasmerkė pasaulio valstybės ir tarptautinės organizacijos.

Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovė Marija Zacharova pranešė, kad pirma savo užuojautą Rusijai pareiškė Europos Sąjungos diplomatijos vadovė Federica Mogherini (Federika Mogerini).

Jungtinių Tautų Saugumo Taryba pripažino Rusijos ambasadoriau nužudymą teroro išpuoliu ir ragina nubausti visus, kas prisidėjo prie išpuolio.

JAV Valstybės departamento atstovas John Kerry(Džonas Keris) pasiūlė Amerikos pagalbą, tyriant nusikaltimą.

Didžiosios Britanijos užsienio reikalų ministerijos vadovas Boris Johnson (Boris Džonsonas) pareiškė, kad "priblokštas niekšiško Rusijos ambasadoriaus nužudymu".

Taip pat palaikymą išreiškė Italija, Prancūzija, Baltarusija ir Vokietija bei kitos šalys.

Lietuva pasmerkė išpuolį dar pirmadienį.

Trumpa biografija

Andrejus Karlovas 1976 metais baigė MGIMO tarptautinių santykių fakultetą, 1992 metais — Rusijos diplomatijos akademiją.

2011 metais jam buvo suteiktas nepaprastojo ir įgaliotojo ambasadoriaus rangas. 2013 metai Karlovas buvo paskirtas Rusijos ambasadoriumi Turkijoje. Karvovas vedęs, šeimoje auga sūnus.

66
Tegai:
nužudymas, išpuolis, Redžepas Tajipas Erdohanas, Andrejus Karlovas, Vladimiras Putinas, Turkija
Dar šia tema
Linkevičius: Lietuva tvirtai palaiko Turkiją
Turkijoje išpuolio aukų atminimui bokštas apšviestas vėliavos spalva
Turkijoje sprogo užminuotas sunkvežimis: žuvo 11 žmonių
Президент РФ Владимир Путин выступает с ежегодным посланием Федеральному собранию

Putinas pareiškė, kad Rusija gins savo interesus

(atnaujinta 13:28 2021.04.21)
Putins pabrėžė, kad Rusija turi savo interesų, kuriuos gins kaip ir kitos pasaulio šalys

VILNIUS, balandžio 21 — Sputnik. Rusija turi savo interesų, kuriuos ji gins pagal tarptautinę teisę, sakė Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas.

Rusijos vadovas trečiadienį skaito pranešimą Federalinei asamblėjai.

"Rusijos politikos prasmė ir turinys tarptautinėje arenoje, aš taip pat pasakysiu keletą žodžių, apibendrinant, tai yra taikos ir saugumo užtikrinimas mūsų piliečių gerovei, stabiliam šalies vystymuisi", — sakė Rusijos prezidentas.

"Rusija turi savo interesų, be abejo, yra ir tokių, kuriuos mes giname ir ginsime tarptautinės teisės rėmuose, kaip iš tikrųjų daro kitos pasaulio valstybės", — pridūrė jis.

Tuo pačiu metu, pasak Rusijos prezidento, jei kai kurios kitos šalys santykiuose su Rusija imsis arogantiško ir savanaudiško tono, Rusijos Federacija atras kuo atsakyti. Valstybės vadovas priminė, kad Rusija "elgiasi santūriai ir kukliai" net atsakydama į kitų šalių "grubumą".

"Nesibaigia ir nedraugiški veiksmai prieš Rusiją", — pareiškė Rusijos lyderis.

Tegai:
Vladimiras Putinas, Rusija
Президент РФ Владимир Путин выступает с ежегодным посланием Федеральному собранию

"Sugebėjome užbėgti įvykiams akių". Putinas įvertino COVID-19 situaciją Rusijoje

(atnaujinta 13:07 2021.04.21)
Tačiau Rusijos prezidentas pažymėjo, jog koronavirusas dar nenugalėtas, todėl ragina savo bendrapiliečius skiepytis

VILNIUS, balandžio 21 — Sputnik. Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas padėkojo visiems rusams už jų sunkų darbą ir dalyvavimą kovoje su koronaviruso pandemija.

Pagal Konstituciją Rusijos valstybės vadovas kasmet kreipiasi į Federalinę asamblėją pranešdamas apie padėtį šalyje ir pagrindines vidaus bei užsienio politikos kryptis.

"Susibūrę mes sugebėjome užbėgti įvykiams už akių", — sakė Rusijos vadovas.

Putinas pažymėjo, kad Rusijos piliečiai elgėsi santūriai, laikydamiesi alinančių, tačiau būtinų atsargumo priemonių, kad būtų išvengta koronaviruso plitimo. Rusijos vadovas atkreipė dėmesį į tai, kad Rusijos mokslininkai padarė proveržį sukūrę tris patikimas vakcinas nuo COVID-19.

"Dar kartą kreipiuosi į Rusijos piliečius: mielieji, nepraraskite budrumo, prašau pasirūpinti savimi ir savo artimaisiais. Skiepijimas dabar yra labai svarbus. Prašau, dar kartą kreipiuosi į visus piliečius Rusijos: pasiskiepykite", — sakė Putinas ir nurodė, kad koronavirusas dar nėra nugalėtas ir išlieka "tiesiogine grėsme".

Rugpjūčio mėnesį Rusijos sveikatos ministerija užregistravo pirmąją pasaulyje vakciną nuo COVID-19, kurią sukūrė Gamalėjaus centras ir pagamino kartu su Rusijos tiesioginių investicijų fondu. Vakcinos "Gam-Covid-Vac" prekės pavadinimas yra "Sputnik V".

Būtina kontroliuoti visas Rusijos sienas, kad būtų išvengta koronaviruso plitimo — tiek išilgai išorinių sienų kontūro, tiek šalies viduje, savo metiniame pranešime taip pat pažymėjo Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas.

"Mes matome, kaip dramatiškai klostosi situacija daugelyje šalių, kuriose auga infekcijų skaičius. Dabar turime kontroliuoti visas ribas, skirtas viruso plitimui sulėtinti — tiek išorinių sienų kontūre, tiek mūsų viduje šalyje", — sakė Putinas.

Regionų vadovai turėtų kasdien spręsti vakcinacijos klausimus, visi Rusijos piliečiai turėtų turėti galimybę pasiskiepyti, kad rudenį susiformuotų kolektyvinis imunitetas koronavirusui, sakė Putinas.

"Dabar vakcinacija yra labai svarbi. Aš prašau vyriausybės, Sveikatos apsaugos ministerijos ir regionų vadovų kasdien spręsti šiuos klausimus", — sakė jis, kreipdamasis į Federalinę asamblėją.

"Galimybė pasiskiepyti turėtų būti visur. Tai leis susidaryti vadinamajam kolektyviniam imunitetui rudenį. Šios problemos sprendimas priklauso tik nuo mūsų, nuo visų piliečių", — pabrėžė Rusijos prezidentas.

Tegai:
koronavirusas, COVID-19, Vladimiras Putinas, Rusija