Nuskendęs Titanikas. Archyvinė nuotrauka

"The Independent" atskleidė naują "Titaniko" žlugimo versiją

176
(atnaujinta 14:26 2017.01.04)
Specialistai atliko tyrimą ir dabar teigia, kad ne vien ledkalnis buvo "Titaniko" žlugimo priežastis.

VILNIUS, saus 4 — Sputnik. Savo laikų didžiausio pasaulyje transatlantinio keleivinio laivo žlugimo priežastimi galėjo tapti gaisras  kuro saugykloje, rašo laikraštis "The Independent" su nuoroda į Britanijos žurnalistą Šenaną Molonį, kuris 30 metų tyrinėjo laivo istoriją.

Moloni teigimu, ugnis borte įsiliepsnojo dar prieš laivui išplaukiant iš Sautamptono (Anglijos miestas, prie La Manšo — Sputnik). Kelių savaičių bėgyje laivo darbuotojai bandė užgesinti gaisrą, tačiau jiems taip ir nepavyko to padaryti.

Laivas. Archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Сергей Мальгавко

Per šį laiką laivo korpuso perdanga įšilo, būtent todėl susidūrimas su ledkalniu turėjo tokias liūdnas pasekmes.

Anot "The Independent", žurnalistui pavyko išanalizuoti nuotraukas, padarytas prieš "Titaniko" kelionę. Toje korpuso perdangos dalyje, kuri vėliau buvo sugadinta susidūrimo su ledkalniu metu, tyrėjas aptiko suodžių likučius. Specialistai patvirtino, kad jie, tikėtina, atsirado dėl gaisro vienoje iš laivo kuro saugyklų.

Laivo savininkai, kaip teigia Moloni, žinojo apie gaisrą, tačiau nuslėpė šį faktą nuo keleivių. Komandai buvo liepta tylėti apie įvykį.

Dėl ugnies poveikio laivo korpuso perdanga tam tikroje vietoje įšilo iki 1000 Celsijaus laipsnių, o tai padarė plieną, kuris prarado stiprumą iki 75%, labai trapiu.  Penktą kelionės dieną "Titanikui" atsitrenkus į ledkalnį, perdanga neišlaikė ir korpuse atsirado didžiulė įlauža.

Žurnalistas teigia, kad dėl šių priežasčių ledkalnio negalima laikyti vieninteliu "Titaniko" katastrofos, kuri 1912 metų balandžio 15 dieną nusinešė virš 1500 žmonių gyvybes, kaltininku.

176
Tegai:
katastrofa, Titanikas, Didžioji Britanija
Dar šia tema
Didžiausias pasaulyje "Lego" laivas atplauks į Lietuvą
Milžinas "cepelinas" pakilo į padangę

Rusija ir JAV susitarė pratęsti START sutartį Maskvos sąlygomis

(atnaujinta 09:43 2021.01.27)
Dieną anksčiau Putinas ir Baidenas surengė pokalbį telefonu, ir abu prezidentai pavedė atsakingoms institucijoms kuo greičiau suderinti visas sąlygas

VILNIUS, sausio 27 — Sputnik. Rusija ir Jungtinės Valstijos nusprendė pratęsti Strateginės ginkluotės mažinimo sutartį (START) Maskvos sąlygomis, pranešė Rusijos užsienio reikalų viceministras Sergejus Riabkovas. 

"Mūsų sąlygomis: penkeriems metams be išankstinių sąlygų, be jokių papildymų ir jokių "priedų", — cituoja jį RIA Novosti

Antradienį, sausio 26 dieną, vyko telefoninis pokalbis tarp Rusijos ir JAV prezidentų Vladimiro Putino ir Džo Baideno. Abu išreiškė pasitenkinimą notomis dėl susitarimo pratęsti START sutartį. Baltųjų rūmų teigimu, Baidenas ir Putinas įsakė savo darbuotojams skubiai dirbti, kad būtų spėta sutartį pratęsti iki vasario 5 dienos. 

Kaip matyti iš Valstybės Dūmos duomenų bazės, Putinas Valstybės Dūmai pateikė įstatymo projektą dėl sutarties pratęsimo. Dokumente numatytas penkerių metų atnaujinimo laikotarpis — iki 2026 metų vasario 5 dienos.

START-III sutartis tarp Rusijos ir JAV įsigaliojo 2011 metų vasario 5 dieną. Joje numatyta, kad kiekviena pusė sumažins savo branduolinį arsenalą taip, kad per septynerius metus ir ateityje bendras ginklų skaičius neviršytų 700 tarpžemyninių balistinių raketų, balistinių raketų ant povandeninių laivų ir sunkiųjų bombonešių, taip pat 1 550 kovinių galvučių ir 800 dislokuotų ir nedislokuotų paleidimo įrenginių. 

Šiandien START-III yra vienintelė aktyvi ginklų ribojimo sutartis tarp Rusijos ir JAV, tačiau ji baigia galioti 2021 metų vasario 5 dieną. Jei ji nebus pratęsta, pasaulyje nebus susitarimų, ribojančių didžiausių branduolinių jėgų arsenalus. 

Tegai:
branduolinis ginklas, JAV, Rusija
Vakcinacija

PSO teigia, kad nėra duomenų apie vakcinos poveikį COVID-19 perdavimo rizikai

(atnaujinta 00:28 2021.01.27)
Organizacija pabrėžė, kad prioritetinė keliautojų vakcinacija prieštarautų lygybės principams, nes šiuo metu vakcinų skaičius yra labai ribotas

VILNIUS, sausio 27 — Sputnik. Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) neturi informacijos, kad vakcinacija sumažina koronaviruso perdavimo riziką. Tai teigiama PSO "Moderna" vakcinos naudojimo rekomendacijose. 

Organizacija pabrėžė, kad prioritetinė keliautojų vakcinacija prieštarautų lygybės principams, nes šiuo metu vakcinų skaičius yra labai ribotas.

"Dėl to ir dėl įrodymų, kad trūksta įrodymų, jog skiepijimas sumažina perdavimo riziką, PSO nerekomenduoja skiepyti keliautojų nuo COVID-19", — sakoma dokumente. PSO pabrėžė, kad išimtys yra rizikos grupės asmenys.

Tačiau pažymima, kad organizacija gali pakeisti savo rekomendacijas, nes didėja turimų vakcinų skaičius.

"Kadangi dar nėra įrodymų apie vakcinos poveikį viruso perdavimui, būtina ir toliau laikytis ne farmacinių priemonių [virusui sulaikyti], įskaitant kaukių dėvėjimą, fizinį atstumą, rankų plovimą ir taip toliau", — teigė organizacija.

Pasaulyje yra keletas COVID-19 vakcinų. Rusijoje yra registruotos dvi vakcinos: "Sputnik V" ir "EpiVacCorona". Gruodžio 5 dieną Maskva pradėjo vakcinaciją nuo koronaviruso su "Sputnik V". JAV taip pat pradėjo skiepyti gyventojus preparatu iš "Pfizer-BioNTech" ir "Moderna". JK buvo patvirtintos "Pfizer" ir "AstraZeneca" vakcinos.

Tegai:
vakcinacija, vakcina, koronavirusas, Pasaulio sveikatos organizacija (PSO)
Temos:
Vaistų ir vakcinos nuo COVID-19 sukūrimas
Nukritę medžiai nuo sniego Vilniuje

Sniegas Lietuvoje be elektros paliko daugiau nei 50 tūkstančių namų

(atnaujinta 09:45 2021.01.27)
Daugiausia elektros tinklo pažeidimų užfiksuota Vilniaus regione, kur be elektros liko apie 19 tūkstančių namų

VILNIUS, sausio 27 — Sputnik. Lietuvoje dėl sniego be elektros liko apie 55 tūkstančiai namų, praneša elektros skirstymo operatorius ESO.

Trečiadienį, nuo 8:00 val., daugiausia elektros tinklo gedimų užfiksuota Vilniaus ir Utenos regionuose.

Vilniaus regione be elektros liko apie 19 tūkstančių namų, Utenos regione — apie 16 tūkstančių, Kauno regione — apie 8,3 tūkstančio, Alytaus regione — apie septynis tūkstančius, Panevėžio regione — apie 6,3 tūkst.

Kituose šalies regionuose snygis ir gedimų skaičius mažesnis.

Nuo šios savaitės pradžios Lietuvoje vyrauja gausus sniegas. Vakar apie 20 tūkstančių namų liko be elektros, nes sniegas nutraukė laidus.

Tegai:
Lietuva, Vilnius, elektra, sniegas