CŽV logotipas ir JAV vėliava. Archyvinė nuotrauka

CŽV archyvas atskleidė informaciją apie Lietuvos pokario partizanus

262
(atnaujinta 15:53 2017.01.18)
JAV Centrinė žvalgybos valdyba paviešino savo archyvą, sudarytą iš apie 13 milijonų skirtingų dokumentų puslapių, tarp kurių yra informacija apie Lietuvos pokario partizanų kovas.

VILNIUS, saus 18 — Sputnik. Amerikos televizijos kanalas "CNN" trečiadienį pranešė apie JAV Centrinės žvalgybos valdybos (CŽV) išplatintą dokumentų archyvą. Anksčiau šią informaciją galima buvo surasti tik keturiuose kompiuteriniuose terminaluose Nacionaliniame archyve Merilande. CŽV planavo paviešinti dokumentus 2017 metų pabaigoje, tačiau pagreitino procesą.

Tarp šimtų tūkstančių JAV žvalgybos internete išslaptintų dokumentų yra pažyma apie Lietuvos pokario partizanų kovas prieš sovietų okupaciją, praneša BNS.

1949 metais parengtame CŽV slaptame dokumente buvo rašoma, kad Lietuvoje veikia apie 20 tūkstančių partizanų, o su sovietų kariais aktyviai kovoja 3,5 — 4  tūkstančių kovotojų.

CŽV tuomet rašė, kad sovietai kontroliuoja situaciją tik didžiuosiuose miestuose, o provincijoje didelę įtaką daro pasipriešinimo kovotojai.

Скриншот архива секретных документов ЦРУ
Išplatintų dokumentų apie Lietuvos pokario partizanus fragmentas

"Šiuo metu Lietuvoje yra apie 20 000 partizanų. Yra "armija", turinti nuo 3 500 iki 4 000 vyrų, kovojančių su sovietų kariais, kai pasitaiko palanki proga", — rašoma anksčiau slaptoje ataskaitoje.

"Pagrindinis partizanų tikslas — naudojant ginkluotą jėgą užkirsti kelią žemės kolektyvizacijai. Jie siekia išvaryti ūkininkus, atvežtus į Lietuvą iš Sovietų Sąjungos, ir kai kada netgi juos žudo. Prieš ūkininkus, pabėgusius iš Rytų Prūsijos ir užėmusius apleistus ūkius Lietuvoje, smurto nesiimama", — teigiama dokumente.

Kitoje 1951 metais parengtoje ataskaitoje rašoma, kad "Lietuvoje masės nusistačiusios prieš sovietus. Žmonės gyvena karo karštinės būsenoje".

Aktyvus partizaninis karas dėl Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo vyko 1944-1953 metais.

Su visais dokumentais galima susipažinti čia>>

CŽV antradienį paskelbė į internetą įkėlusi didžiausią išslaptintų dokumentų kolekciją. Jie anksčiau buvo prieinami tik archyvuose. Iš viso CŽV paieškos svetainėje skelbiama apie 930 tūkstančių dokumentų, daugiau kaip 12 milijonų puslapių.

Žvalgyba išplatino dokumentus apie CŽV veikla Vietnamo karo laikais, Korėjos konflikte ir šaltojo karo laikotarpiu. Taip pat pateikti duomenis apie tarimus NSO pasirodymus ir apie slapta karinį projektą "Žvaigždžių vartai", kuriuo tikslas buvo atlikti neįprastų žmogaus sugebėjimų tyrimą.

262
Tegai:
Lietuvos pokario partizanai, slapti dokumetai, CŽV, JAV
Dar šia tema
Europos Parlamentas kritikuoja Lietuvą dėl CŽV kalėjimų istorijos
Strasbūro teismas ketina išsiaiškinti, ar buvo Lietuvoje CŽV kalėjimai
CŽV: Rusija bando paveikti politinius procesus Europoje
Discussion