Dokumentas. Archyvinė nuotrauka

Lenkija atskleidė pranešimą dėl prorusiško kurso naudos

101
(atnaujinta 09:03 2017.01.24)
Lenkija paviešino 2008 metais įslaptintą dokumentą dėl šalies politikos Rusijos ir Ukrainos atžvilgiu kaitos.

VILNIUS, saus 24 — Sputnik. Lenkijos užsienio reikalų ministerija (URM) paviešino devynių metų senumo dokumentą, kuris tapo šalies „grįžimo pradžia" prie Rusijai palankios politikos, praneša Lenkijos agentūra "PAP".

Agentūros, kuri teigia, jog gavo prieigą prie dokumento „Lenkijos Respublikos politikos tezės dėl požiūrio į Rusiją ir Ukrainą", duomenimis, pranešimas buvo paruoštas 2008 metų kovo 4 dieną. Pasirašė šį dokumentą šalies URM Rytų politikos departamento vadovas Jaroslavas Bratkevičius.

Agentūros atstovai teigia, kad iš viso dokumentą matė keturi žmonės, tarp kurių tų metų URM vadovas Radoslavas Sikorskis, kuris ir pritarė tezėms.

Pranešime teigiama, kad šalyje atsirado tam tikra požiūrių į Rusiją ir Ukrainą schema, kuri susitelkė ties stereotipo, kad Rusija yra "amžinas Lenkijos priešas".

Dokumento autoriai rašo, kad "galima pagrįstai tikėtis, jog Rusija siekia grąžinti didingos valstybės statusą". Tačiau, jų nuomone, tai reiškia, kad Rusija vėl įžengė į buvusių imperinių ambicijų kelią.

Autoriai atkreipia dėmesį į "gyvo dialogo" su Rusija svarbą, nes tai turi didelę politinę vertę Lenkijos naudai.

Tuo pat metu dokumente teigiama, kad patikimos informacijos apie Rusiją pagalba Varšuva galėtų paveikti bendrą Europos Sąjungos ir Vakarų valstybių politiką Rusijos ir visų buvusių TSRS šalių atžvilgiu.

Dokumento dalyje, kurioje kalbama apie požiųrį į Ukrainą, teigiama, kad Varšuva „pasidavė Ukrainos elito taktikai".

"Būtini veiksmai, kurie suteiktų "nusivilimą" tokios "patriotiškai teisiklingo" susidomėjimo Ukraina. Reikia pakeisti tokį požiūrį į pragmatišką ir kai prireiks — draugišku, bet kritiškai nusistačiusi požiūriu, realiau vertinti šios šalies galimybes ir šansus, siekiant sustiprinti ryšius su Vakarų valstybių institucijomis", — rašoma dokumente.

Dabartinis Lenkijos URM vadovas Vitoldas Vasčikovskis pažymėjo, kad dokumentas buvo "proukrainietiškos politikos atsisakymo pradžia prorusiškos politikos naudai".

Diplomatas pabrėžė, kad dokumento autoriai neturėjo iliuzijų dėl sėkmės, tačiau nusprendė, kad prorusiškas požiūris bus savotišku instrumentu, triuku Vakarų atžvilgiu, kuriuo pagalba galima pagerinti reputaciją Vakaruose.

101
Tegai:
diplomatija, Rusija, Lenkija
Dar šia tema
Europa pritarė Lietuvos, Lenkijos ir Rusijos kaimynystės programoms
Lenkija įteiks notą Ukrainos URM dėl paminklo Lvovo srityje
Lenkija: antiimigracinės nuotaikos ir išpuolių prieš kebabines serija
Lenkijoje planuojama suvaržyti žiniasklaidos laisvę
Discussion