JAV ir Lietuvos kariai, archyvinė nuotrauka

Lietuva oficialiai įsipareigojo didinti gynybos išlaidas iki 2%

52
(atnaujinta 10:43 2017.02.16)
JAV gynybos ministrui paskelbus, kad visos NATO narės turi vienodai paskirstyti išlaidas Aljanso išlaikymui, Lietuva, Latvija ir Rumunija oficialiai įsipareigojo greitu metu pasiekti 2% BVP ribą

VILNIUS, vasario 16 — Sputnik. JAV gynybos ministro James Mattis (Džeimso Metiso) reikalavimai dėl sąžiningo visų NATO narių išlaidų paskirstymo buvo sutikti su kitų šalių gynybos ministrų supratimu, praneša RIA Novosti su nuoroda į NATO generalinio sekretoriaus Jenso Stoltenbergo pranešimą.

"Ir šis signalas atspindi JAV politinę realybę. Aš pats tai stebėjau įvairiuose susitikimuose, kuriuose buvo pabrėžiama, kiek svarbu yra sąžiningai ir subalansuotai paskirstyti kolektyvines NATO narių pareigas", — trečiadienį Briuselyje sakė Stoltenbergas.

Visų šalių gynybos ministrai teigiamai sutiko Metiso pareiškimą ir įsipareigojo didinti išlaidas.

Anot generalinio sekretoriaus, tai ne koks nors paslaugumas JAV, o savarankiškas supratimas, kad išlaidos turi būti didinamos.

Pasibaigus Metiso kalbai Lietuvos, Latvijos ir Rumunijos gynybos ministrai iš karto patvirtino savo įsipareigojimus "greitai pasiekti 2% ribą".

Stoltenbergas tvirtino, kad kolektyviai įsipareigojimai apima ne tik išlaidas gynybai, bet ir karinių pratybų ir NATO misijų užtikrinimas.

Vasario 14 dieną premjeras Saulius Skvernelis susitiko su Stoltenbergu ir taip pat patvirtino šalies įsipareigojimus. Susitikimo metu premjeras pabrėžė, kad Lietuva nuosekliai artėja prie tikslo 2018 metais pasiekti 2% BVP išlaidų gynybai lygį. Tačiau 2% tikrai ne riba, bus siekiama mokestį didinti dar labiau. Stoltenbergas teigiamai vertina šį Lietuvos siekį ir pabrėžė, kad mūsų valstybė gali būti puikus pavyzdys kitoms šalims.

2016 metais, Stoltenbergo teigimu, kai kurios NATO narės jau pradėjo didinti gynybos išlaidas, kurios pernai siekė 3,8%  tarp Europos sąjungininkų ir Kanados.

Taip pat Briuselyje vasario 15 dieną įvyko istorinis momentas. Bendrai nuotraukai išsirikiavo NATO priešakinių pajėgų batalionų kovinių grupių vadovaujančiųjų ir priimančiųjų šalių gynybos ministrai.

Министры обороны стран НАТО
Tarptautinių NATO batalionų vadovaujančiųjų ir priimančiųjų šalių gynybos ministrai.

Priešakines pajėgas priimančiosios šalys: Lietuva, Latvija, Estija ir Lenkija.

Priešakinių pajėgų batalionų kovinėms grupėms vadovaujančios šalys: Vokietija, Kanada, Jungtinė Karalystė ir Jungtinės Amerikos Valstijos.

Vietos, kur bus dislokuojamos pajėgos: Rukla, Ādaži, Tapa, Orzysz.

2017 metais NATO priešakinių pajėgų bataliono kovinei grupei Lietuvoje karius taip pat skiria Belgija, Nyderlandai, Norvegija ir Liuksemburgas. 2018 metais — Kroatija ir Prancūzija. Iš viso kovinėje grupėje bus apie 1 200 karių. Pirmieji NATO priešakinių pajėgų bataliono kariai į Lietuvą jau atvyko šių metų sausio pabaigoje, likę suvažiuos iki šių metų vasaros.

52
Tegai:
BVP, išlaidos, gynyba, tarptautinis batalionas, NATO, Briuselis
Temos:
Lietuva — NATO dalis (170)
Dar šia tema
Seimas priėmė 2017 metų valstybės biudžetą: išlaidos viršija pajamas
Lietuva ir Latvija ketina didinti išlaidas gynybai iki 2% nuo BVP
Prezidentė susitiko su NATO bataliono kariais Rukloje
Čekija nori prisijungti prie tarptautinio NATO bataliono Baltijos šalyse
Suomija ir Švedija gali prisidėti prie NATO priešakinio bataliono
Discussion