Kariai, archyvinė nuotrauka

Ar buvo mergaitė "išprievartauta": naujiena apie moksleivę ir kareivius

161
Vokiečių žurnalistas ir režisierius Uli Gellermann samprotauja apie netikras naujienas, kurias išplatino mainstreamas, apie Lietuvoje tariamai Bundersvero karių išprievartautą mažametę vietinę gyventoją

VILNIUS, vasario 21 — Sputnik, Uli Gellermann. Miuncheno saugumo konferencijos pradžioje buvo aptarti elektroniniai laiškai. Elektroniniai laiškai iš Rytų. Susirinkę NATO generolai sudrebėjo, gynybos ministrai įtraukė galvas į pečius, iš baimės kaleno dantimis gynybos pramonės atstovai.

Bet visų pirma į kovą iš karto stojo mėgėjai pasėti baimę iš žiniasklaidos: buvo sukrėsti Vakarų pasaulio pamatai. Nes tokioje reikšmingoje šalyje, kaip Lietuva, buvo aptiktas, perskaitytas ir žurnalo "Spiegel" pagalba pasaulinei žiniasklaidai pristatytas vienas elektroninis laiškas, rašo Sputnik Deutschland.

Anot "Spiegel", prieš kelias dienas nežinomi asmenys, tikslingu elektroninių laiškų siuntimu išplatino gandus, kad vokiečių kareiviai tarnybos Baltijos šalyje metu išprievartavo nepilnametę". Nežinomi asmenys! Išplatino! Tikslingai! O pirmoje pranešimo redakcijoje "Spiegel" net žinojo, kas inicijavo šių laiškų platinimą — "Rusija atakuoja Bundersverą, naudodama netikrų naujienų kampaniją".

Žiauri informacija apie žiaurią žiaurių rusų ataką, lyg bomba smogė į vokiškos žiniasklaidos redakcijas. Kadangi išminuotojo netoliese nebuvo, mesti "sprogmenys" tiesiog buvo permesti toliau. Valstybinės televizijos "Tagesschau" naujienų laidai pavyko iškirpti iš rusiškos grėsmės nirvanos intriguojančią antraštę: "Netikromis naujienomis po Bundersverą". 

"Frankfurter Allgemeine", leidinys tiems, kas kasmet uždirba vis daugiau ir daugiau, jau pareiškė apie pirmas aukas elektroninių laiškų mūšyje, nes "Vokietijos karinis kontingentas tapo netikrų naujienų platinimo auka". "Tagesspiegel", centrinis amžinų pensininkų organas iš Vakarų Berlyno, nedelsdamas pacitavo "karo ministrą" (Von der Lyayen): gerai, esą, kad "mes dabar turime pavyzdį ir gebėsime greitai reaguoti". Ką jie padarys? Numes elektroninius laiškus virš Krymo? Paskandins rusų povandeninius laivus elektroninių laiškų škvalu?

Kadaise buvęs rimtas leidinys "Badische Zeitung" pacitavo CDU/CSU frakcijos atstovą gynybos klausimais Henning Otte, kuris papasakojo apie "klastingą propagandos istoriją". "Reikia tikėtis, kad Vokietija ir toliau bus propagandinių išpuolių taikiniu".

Nuo šiandien prasidėjo atsakomieji smūgiai: "STERN, kuris nuo "Hitlerio dienoraščių" laikų yra netikrų naujienų ekspertas, žinojo apie "ataką Lietuvoje" ir pranešė: "NATO įtaria Rusiją kryptingai išplatinus neteisingą informaciją". Nei šaltinių, nei citatų, nei įrodymų užuominų nepriekaištingam žurnalistikos atžvilgiu iliustruotam žurnalui, nereikia. Mes gi kare. Bent jau Vokietijos žiniasklaidos redakcijos.

Niekas nematė šio elektroninio laiško. Niekas negali įvardyti siuntėjo.

Tačiau Lietuvoje ištyrė šį klausimą. Policijos tyrimai parodė, kad nebuvo nei aukos, nei liudytojų, nei nusikaltėlių.

Būtent tokiems sunkiems išpuoliams iš niekur ES įsteigė specialią žinybą East StratCom Task Force, operatyvią media grupę, kilusią iš Šaltojo karo apraiškų. Europos Parlamentas rašo internete: "Rusijos strategija prieš jos kaimynus tampa agresyvesnė ir ryžtingesnė".

Tas, kas mano, kad East StratCom Task Force, galimai, tiesiog išgalvojo pranešimą apie elektroninį laišką apie išprievartavimą Lietuvoje, labai priartėjo prie siurrealistinio šios darbo grupės pobūdžio. Kadangi Vokietijos žiniasklaida, matyt, nieko neryja taip godžiai, kaip neegzistuojančias naujienas, tam kad pateiktų jas kaip rusų netikras naujienas ir vėliau padarytų iš to savo netikrą naujieną. Štai tokiu būdu, naujienų apie "išprievartavimą" dėka, prievartaujami žiniasklaidos vartotojų smegenys.

161
Tegai:
išprievartavimas, Uli Gellermann, Vokietija
Dar šia tema
Putinas: Rusija nevykdo kibernetinių atakų prieš JAV
Nacionaliniam saugumui rimtą grėsmę kelia programišių atakos
Vakcinos bandymai nuo COVID-19

Paaiškėjo rusiškos vakcinos nuo COVID-19 registracijos data

(atnaujinta 13:54 2020.08.07)
Šiuo metu vyksta paskutinis vakcinos bandymo etapas. Susidarius gyventojų imunitetui, jo efektyvumą bus galima įvertinti

VILNIUS, rugpjūčio 7 — Sputnik. Pirmąja vakcina nuo koronaviruso, kurią sukūrė Gamalėjaus centras, bus skiepijami medicinos darbuotojai ir pagyvenę šalies gyventojai, sakė Rusijos Federacijos sveikatos apsaugos viceministras Olegas Gridnevas. Praneša RIA Novosti.

Iškaba Ignalinos rajone
© Sputnik / Александр Липовец

"Gamalėjaus centre sukurtos vakcinos registracija vyks rugpjūčio 12 dieną. Dabar vykdomas paskutinis, trečiasis, etapas. Jos bandymai yra nepaprastai svarbūs. Turime įsitikinti, kad vakcina yra saugi. Pirmiausia bus skiepijami medicinos darbuotojai ir pagyvenę žmonės", — teigė jis.

Jis pažymėjo, kad formuojant gyventojų imunitetą bus galima įvertinti vakcinos efektyvumą.

Sečenovskio universitete birželio 18 dieną prasidėjo klinikiniai vakcinos tyrimai, kuriuos sukūrė Nikolajaus Fedorovičiaus Gamalėjaus vardu pavadintas epidemiologijos ir mikrobiologijos tyrimų centras. Tyrime, kuriame dalyvavo 38 savanoriai, vakcinos saugumas buvo patvirtintas. Pastebėta, kad visiems, kas pasiskiepijo, susiformavo imunitetas infekcijai. Pirmoji savanorių grupė buvo išleista liepos 15 dieną, antroji — liepos 20 dieną.

Kovo 11 dieną Pasaulio sveikatos organizacija paskelbė naujos koronavirusinės infekcijos COVID-19 protrūkį pandemija. Naujausiais PSO duomenimis, pasaulyje užfiksuota daugiau nei 18,8 mln. infekcijos atvejų, mirė daugiau nei 708 tūkst. žmonių.

Tegai:
Rusija, vakcina, koronavirusas
Temos:
Naujo koronaviruso protrūkis Lietuvoje ir pasaulyje
Dar šia tema
Savanoriams, išbandžiusiems Rusijos vakciną nuo COVID-19, atliekamas tyrimas – video
Mokslininkai sukūrė vakciną nuo koronaviruso, naudodami šilkaverpius
Michailas Jefremovas

Buvo gaila automobilio: liudytojas papasakojo apie Jefremovo elgesį po avarijos  

(atnaujinta 13:04 2020.08.07)
Be to, liudytojas pažymėjo, kad aktorius buvo "neadekvatus", stipriai išgėręs ir vos laikėsi ant kojų

VILNIUS, rugpjūčio 7 — Sputnik. Mirtinos avarijos, kurioje dalyvavo Michailas Jefremovas, liudytojas Romanas Šramka papasakojo apie aktoriaus elgesį po avarijos.

Anot jo, prieš susidūrimą aktorius savo visureigiu apibraižė kitus automobilius. Po avarijos liudininkai padėjo Jefremovui išlipti iš automobilio, po kurio jis nuėjo nuo automobilio, atsisėdo prie šaligatvio ir paprašė cigaretės.

Aktorius Michailas Jefremovas
© Sputnik / Пресс-служба Пресненского суда

Liudytojas pažymėjo, kad aktorius buvo "neadekvatus", stipriai išgėręs ir vos laikėsi ant kojų.

"Kai jis priėjo, nuo jo dvelkė alkoholiu. Jis nekreipė dėmesio į nukentėjusįjį. Jam buvo gaila automobilio, jis apžiūrinėjo savo automobilį", — komentare televizijos kanalui "Zvezda" padarė išvadą liudytojas.

Birželio pradžioje Michailas Jefremovas, vairuodamas "Jeep Grand Cherokee", kirto dvigubą ištisinę liniją Smolensko aikštėje, išvažiavo į priešpriešinio eismo juostą ir atsitrenkė į furgoną "Lada". Vairuotojas, vienos iš internetinių parduotuvių kurjeris Sergejus Zacharovas buvo hospitalizuotas į ligoninę dėl galvos traumos. Ryte vyras mirė.

Tyrimo duomenimis, avarijos metu aktorius buvo apsvaigęs nuo alkoholio. Vėliau jo kraujyje rasta narkotikų pėdsakų. Pirmojo tardymo metu Jefremovas "labiau murmėjo, nei kalbėjo" ir negalėjo prisiminti, kas nutiko. Tačiau, kaip tuomet sakė advokatas Vitalijus Černyševas, menininkas "neneigė savo dalyvavimo" (tai užfiksuota bylos medžiagoje).

Po kelių dienų Jefremovas paskelbė vaizdo žinutę, kurioje prašė velionio šeimos atleidimo, tačiau Zacharovo artimieji nepriėmė atsiprašymo ir atsisakė piniginės kompensacijos. Netrukus Jefremovo gynėjas teigė surinkęs pakankamai aktoriaus nekaltumo įrodymų ir pažadėjo, kad vykstant teismo procesui bus sensacija.

Tyrimo metu aktorius jau atsisakė pripažinti kaltę dėl avarijos, pasinaudodamas Konstitucijos 51 straipsniu, kuris leidžia neduoti parodymų prieš save.

Dabar jam yra skirtas namų areštas, aktoriui gresia nuo penkerių iki 12 metų kalėjimo.

Tegai:
liudytojai, avarija, Michailas Jefremovas
Dar šia tema
Teismas Jefremovui skyrė namų areštą iki kitų metų
"Nieko neatsimenu": Jefremovas atsisakė pripažinti kaltę dėl eismo įvykio
Kaukės

Lietuvoje įsigaliojo išimtys dėl kaukių dėvėjimo žmonėms su negalia

(atnaujinta 13:56 2020.08.07)
SAM įformino išimtis kai kuriems žmonėms, turintiems negalią, nes visuomenėje pasitaikė pažeminimo ir įžeidinėjimo atvejų tokių žmonių atžvilgiu

VILNIUS, rugpjūčio 7 — Sputnik. Nuo šiandien žmonėms, turintiems negalią, paslaugų teikimo, laisvalaikio ir pramogų vietose, sporto varžybose ir renginiuose, oro uostuose, taip pat viešajame transporte bei darbo vietose leidžiama nedėvėti kaukių ar kitokių kvėpavimo takų apsaugos priemonių, jei jie dėl savo sveikatos būklės negali jų dėvėti arba jų dėvėjimas galėtų pakenkti negalią turinčiojo sveikatai, praneša Sveikatos apsaugos ministerijos spaudos tarnyba.

Ši išimtis numatyta pasirašytame valstybės lygio ekstremaliosios situacijos valstybės operacijų vadovo — sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos sprendime.

"Esame ne kartą prašę visuomenės sąmoningumo, tolerancijos bei supratingumo dėl negalią turinčių žmonių. Deja, pastarųjų dienų viešoje erdvėje aprašytos istorijos, pavyzdžiui, kai viešajame transporte įžeidinėjami žmonės su negalia arba neįleidžiami į parduotuves, jei nedėti kaukės, rodo, kad tolerancijos ir elementaraus žmogiškumo stinga. Tad priimtas sprendimas šias išimtis įforminti, kad nebeliktų vietos interpretacijoms, nes, panašu, kad žodinių prašymų neužtenka", — pasakė Veryga. 

Ministras atsiprašė tų šeimų ir žmonių, kuriems dėl negalios ir negalėjimo dėvėti kaukės ar kitos veido apsaugos priemonės, teko patirti pažeminimus ir įžeidinėjimus, ir išreiškė viltį, kad įteisinta išimtis visiems bus aiški ir nebeliks daugiau klausimų ar noro įžeidinėti silpnesniuosius.

"Turime suprasti, kad niekas nesame apsaugoti nuo negalios. Tai gali nutikti bet kam — mums patiems, vaikams, anūkams, artimiesiems. Tad būkime supratingi, tolerantiški ir draugiški vieni kitiems", — pasakė ministras.

SAM priminė, kad apsaugines kaukes dėvėti privaloma prekybos paslaugų teikimo vietose, sporto varžybose ir renginiuose, oro uostų patalpose, viešajame transporte darbo vietose tiek darbuotojams, tiek lankytojams, vyresniems nei 6 metų vaikams. Išimtys taikomos, kai apsauginės kaukės trukdo suteikti paslaugas, pavyzdžiui, atliekant veido grožio procedūrą ar atliekant barzdos skutimo paslaugą. 

Kaukės dėvėti nereikia ir sportuojant sporto klubuose bei lankantis laisvalaikio ar pramogų parkuose. 

Pastaruoju metu Lietuvoje blogėja epidemiologinė padėtis, padaugėjo koronaviruso atvejų. Dabar Lietuvoje galioja ekstremali situacija. Nuo rugpjūčio 1 dienos Lietuvoje galioja privalomo kaukių dėvėjimo režimas viešose uždarose patalpose.

Naujausiais duomenimis, bendras užsikrėtusiųjų skaičius Lietuvoje siekia 2194, tebeserga 442 asmys, 1658 — pasveiko, 81 mirė.

Kaip saugiai dėvėti daugkartinę kaukę
© Sputnik /
Kaip saugiai dėvėti daugkartinę kaukęTegai:
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM), negalią turintys žmonės, kaukės, Lietuva
Temos:
Naujo koronaviruso protrūkis Lietuvoje ir pasaulyje
Dar šia tema
Nuo rugpjūčio 1-osios Lietuvoje vėl privaloma dėvėti apsaugines kaukes
Lietuvoje kaukių dėvėjimą transporte tikrins kontrolieriai
VRK siūlo, kad kaukės per Seimo rinkimus būtų privalomos
Lietuvos oro uostuose — tik su apsauginėmis veido kaukėmis