Euromaidanas Kijeve, archyvinė nuotrauka

Kaip vyko valdžios kaita Ukrainoje prieš trejus metus

81
(atnaujinta 13:12 2017.02.22)
Prieš trejus metus Ukrainoje pasikeitė valdža

VILNIUS, vasario 22 — Sputnik. Sputnik Lietuva prisimena, kaip prieš trejus metus Ukrainoje įvyko valdžios kaita.

Šiandien visas pasaulis teigia, kad 2014 metų vasario 22 dieną Ukrainoje įvyko valstybinis perversmas.

Ситуация в Киеве
© Sputnik / Андрей Стенин
Opozicijos šalininkai ir barikados Gruševskio gatvėje Kijeve

Didieji pokyčiai prasidėjo 2013 metų lapkričio 21 dieną, kuomet tuometinė Ukrainos valdžia sustabdė Ukrainos eurointegracijos procesą, atsisakiusi asociacijos susitarimo. Ministrų kabinetas tuo metu pateisino tokį sprendimą tuo, kad atsirado būtinybė plėsti ekonominius santykius su Rusija ir NVS šalimis.

Iškart po to, kai žiniasklaidoje buvo paskelbta apie Vyriausybės sprendimą, socialiniuose tinkluose pasirodė šūkiai, skatinantys visus nepatenkintus susirinkti protesto akcijoje. Vakare Kijeve, Nepriklausomybės Aikštėje (Maidanas), susirinko apie du tūkstančius žmonių.

Ситуация в Киеве
© Sputnik / Андрей Стенин
Eurointegracijos šalininkai šturmuoja Ukrainos namų pastatą Kijevo centre

Iš pradžių protestai vyko gana ramiai. Tačiau viskas pasikeitė lapkričio 24 dieną, kuomet mitingo pradžioje Maidane susirinko, Ukrainos milicijos duomenimis, apie 30 tūkstančių žmonių, ir opozicijos duomenimis, net iki 100 tūkstančių žmonių. Vėliau protestuotojai ir milicijos atstovai pradėjo naudoti ašarines dujas.

Ситуация в Киеве
© Sputnik / Андрей Стенин
Teisėsaugos pareigūnai Nepriklausomybės aikštės Kijeve

Lapkričio 28-29 dienomis Vilniuje vyko "Rytų partnerystės" suvažiavimas, kur turėjo būti pasirašytas Ukrainos asociacijos su Europos Sąjunga susitarimas. Tą karta jis taip ir nebuvo pasirašytas.

Lapkričio 30 dienos naktį milicijos specialiosios pajėgos išvaikė demonstrantus Kijevo centre. Vakarų valstybės pasmerkė Ukrainos teisėsaugos pareigūnų elgesį.

Ситуация в Киеве
© Sputnik / Андрей Стенин
Gaisrai Maidano aikštėje, kur prasidėjo milicijos ir opozicijos susiremimai

Po "Euromaidano" išvaikymo protestuotojai pradėjo reikalauti Vyriausybės ir prezidento atsistatydinimo. "Euromaidanas" virto žiauriais susidūrimais su milicija. Susirėmimai vyko ir kituose Ukrainos miestuose, kur opozicija norėjo perimti valdžią į savo rankas.

2014 metų sausio 22 dieną pasirodė pirmoji informacija apie neramumų aukas.

Didelio masto riaušės atsinaujino Kijeve vasario 18 dieną, kuomet vyko Aukščiausiosios Rados posėdis, kuriame opozicija reikalavo grąžinti parlamentinę-prezidentinę valstybės valdymo formą ir atnaujinti 2004 metų Konstituciją.

Ситуация в Киеве
© Sputnik / Андрей Стенин
Opozicijos šalininkai ir barikados Gruševskio gatvėje Kijeve

Minia stengėsi patekti į Parlamentą. Radikalai pradėjo deginti automobilius. Milicijos duomenimis, protestuotojai ėmė naudoti šaunamuosius ginklus.

Vasario 21 dieną prezidentas Viktoras Janukovičius paskelbė, kad inicijuoja išankstinius prezidento rinkimus ir 2004 metų Konstitucijos atnaujinimą. Taip pat jis pareiškė, kad pradeda formuoti nacionalinio pasitikėjimo Vyriausybę.

Ситуация в Киеве
© Sputnik / Андрей Стенин
Opozicijos šalininkas Gruševskio gatvės barikadose

Vasario 22 dieną Aukščiausioji Rada patvirtino, kad rinkimai vyks gegužės 25 dieną.

Vasario 23 dieną laikinai eiti prezidento pareigas buvo paskirtas Rados narys Aleksandras Turčinovas. Vasario 27 dieną Parlamentas patvirtino "tautos pasitikėjimo Vyriausybės" sudėtį ir premjeru paskyrė Arsenijų Jaceniuką. Vasario 28 dieną Viktoras Janukovičius pareiškė, kad niekada nepripažins Parlamento sprendimo pašalinti jį iš prezidento pareigų.

Ситуация на Украине
© Sputnik / Андрей Стенин
Žmonės šalia Janukovičiaus rezidencijos "Mežigorje"

2014 metų gegužės 25 dieną Ukrainoje įvyko prezidento rinkimai, kuriuos laimėjo Petro Porošenko. Už jį balsavo 54,7% rinkėjų.

Keli Rytų Ukrainos regionai nepripažino naujosios valdžios. Gegužės 11 dieną Donecko ir Lugansko srityse įvyko referendumas dėl ypatingo regionų statuso. O kitą dieną įkurtos Donecko ir Lugansko liaudės respublikos.

Kovo 11 dieną Kryme buvo priimta deklaracija dėl nepriklausomybės nuo Ukrainos ir sprendimo prisijungti prie Rusijos teritorijos.

Kovo 21 dieną buvo priimtas naujasis Rusijos federalinis įstatymas dėl naujų Rusijos Federacijos subjektų įkūrimo — Krymo Respublika ir federalinis miestas Sevastopolis.

Balandžio mėnesį Donbase prasidėjo kariniai veiksmai.

2014 metų rugsėjį Minske buvo pasirašytas memorandumas dėl karinio konflikto Donecke ir Luganske sustabdymo. Tačiau kariniai veiksmai po kurio laiko atsinaujino. Todėl 2015 metais, dalyvaujant Rusijos, Vokietijos, Prancūzijos ir Ukrainos prezidentams, buvo pasirašyti Minsko susitarimai, kurie iki šiol nėra įvykdyti.

Президенты Украины, России и Беларуси следуют в зал переговоров по минским соглашениям
© Sputnik / Виктор Толочко
Aleksandras Lukašenko, Vladimiras Putinas ir Petro Porošenko susitikime Minske

Paskutiniais Jungtinių Tautų Organizacijos duomenimis, karinio konflikto aukomis tapo daugiau nei 10 tūkstančių žmonių; dar beveik 23 tūkstančiai buvo sužeisti. Daugiau kaip du tūkstančiai žmonių buvo civiliai.

81
Tegai:
Maidanas, valdžia, eurointegracija, Ukraina
Dar šia tema
Linkevičius: Ukrainai reikalinga didelė ES pagalba
Lietuva ir Ukraina bendradarbiaus gynybos srityje
Ukraina: paminklo išniekinimas nepablogins Kijevo ir Varšuvos santykių
Ukraina įtaria: Senis Šaltis dirba Rusijos žvalgybos naudai
Luganskas: prie Ukrainos pareigūnų prisijungę samdiniai gali būti iš Lietuvos