LGBT pora, archyvinė nuotrauka

LGBT pabėgėlių padėtis ES: priekabiavimas, atskirtis ir įvairių formų smurtas

53
(atnaujinta 16:06 2017.04.21)
Nors seksualinė orientacija ir lytinė tapatybė yra laikomos pakankamu pagrindu gauti prieglobstį Europos Sąjungoje, LGBT bendruomenės pabėgėliai neretai patiria seksualinį ir kitų formų smurtą

VILNIUS, balandžio 13 — Sputnik. Daugeliui Lesbiečių, gėjų, biseksualų ir transseksualų (LGBT) bendruomenės pabėgėlių gimtojoje šalyje gresia persekiojimas dėl seksualinės orientacijos ir (ar) lytinės tapatybės. Ieškodami prieglobščio, tokie asmenys dažnai susiduria su papildoma rizika, praneša praneša LGL.

Tokią situaciją atskleidė Europos Sąjungos Pagrindinių teisių agentūra (FRA) savo ataskaitoje apie LGBT bendruomenės pabėgėlių padėtį Europos Sąjungoje (ES).

Seksualinė orientacija ir lytinė tapatybė yra laikomos pakankamu pagrindu gauti prieglobstį, remiantis Jungtinių Tautų Konvencija dėl pabėgėlių statuso ir Europos Sąjungos teise.

LGBT atstovai, archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Александр Липовец

Kovo 24 dieną paskelboje ataskaitoje pažymima, kad kelionės ir atvykimo į prieglobsčio šalį metu LGBT bendruomenės pabėgėliams dažnai gresia papildoma rizika patirti priekabiavimą, atskirtį, seksualinį ir kitų formų smurtą.

FRA atskaitoje pateikiama visuomeninių organizacijų nuomonė, kad pabėgėliais besirūpinantys pareigūnai labai dažnai pasižymi stereotipiniu požiūriu į seksualinę orientaciją ir lytinę tapatybę. Toks požiūris gali turėti įtakos pabėgėlių registracijai, prieglobsčio sąlygoms ir galutiniam sprendimui dėl prieglobsčio suteikimo.

Ataskaitoje taip pat pabrėžiama, kad LGBT bendruomenės pabėgėliams dažnai trūksta saugaus apgyvendinimo ir specializuotos medicinos pagalbos, o smurto ir priekabiavimo atvejai nėra sprendžiami sisteminiu lygmeniu.

Ataskaita rodo, kad valstybės narės turi labiau stengtis teikti reikalingą informaciją, aiškias taisykles ir mokymus apie LGBT bendruomenės pabėgėlių teises ir poreikius.

Skirtingais skaičiavimais Lietuvoje LGBT asmenys sudaro 5% visų gyventojų.

LGBT Lietuvoje netaikoma baudžiamoji atsakomybė ir egzistuoja apsaugos nuo diskriminacijos dėl seksualinės orientacijos įstatymai, tačiau nei santuokos, nei kitų formų civilinės sąjungos nėra įteisintos. Nepaisant to, 2011 metų visuotinio gyventojų surašymo duomenimis, Lietuvoje gyvena 24 vienalytės poros, nors ekspertų teigimu, to nedeklaravusių vienalyčių porų yra gerokai daugiau.

53
Tegai:
seksualinis smurtas, prieglobstis, LGBT, pabėgėliai, Europos Sąjunga (ES)
Dar šia tema
JAV žiniasklaida siūlo Europai susimąstyti apie transgenderių teises
Europos Komisija nesutinka, kad Lietuvoje diskriminuojami gėjai
LGBT bendruomenė moko policininkus būti tolerantiškais
Medicina

Atrastas naujas vėžinių ląstelių naikinimo būdas

(atnaujinta 13:25 2020.09.29)
Ekspertai nustatė, kad blokuojant branduolio porų kompleksų kūrimo mechanizmą, kuris yra atsakingas už medžiagų patekimą į branduolį ir iš jo, sulėtėja naviko augimas, sveikos ląstelės lieka nepažeistos

VILNIUS, rugsėjo 29 — Sputnik. Amerikos mokslininkai iš Sanfordo Burnhamo Prebiso medicininių atradimų instituto (angl. Sanford Burnham Prebys Medical Discovery Institute) nustatė naują kovos su vėžio ląstelėmis būdą, praneša "MedicalXpress".

Ekspertai nustatė, kad blokuojant branduolio porų kompleksų kūrimo mechanizmą, kuris yra atsakingas už medžiagų patekimą į branduolį ir iš jo, sulėtėja naviko augimas, sveikos ląstelės lieka nepažeistos.

Mokslininkai išbandė šią hipotezę su pelėmis, persodindami žmogaus naviko ląsteles, kurios negali formuoti branduolio porų. Visų graužikų neoplazmų augimas buvo žymiai sulėtėjęs.

"Mes parodėme, kad nesugebėjimas pastatyti branduolio porų kanalų yra žalingas greitai augančioms vėžinėms ląstelėms, tačiau neatrodo, kad tai paveiktų sveikas ląsteles, kurios paprasčiausiai nustoja augti, o vėliau atsistato", — sakė tyrimo bendraautoris Stephen'as Sakuma.

Mokslininkai pažymi, kad atradimas gali suformuoti naują požiūrį į agresyvaus ar metastazavusio vėžio gydymą.

Tegai:
medicina, vėžys
Temos:
Medicina ir sveikata
Dar šia tema
Rusija pasiūlė unikalų metodą branduolinių reaktorių struktūrinėms medžiagoms tirti
Apsiėjo be sekso. Mokslo patvirtinti nekalto prasidėjimo atvejai
Megan Markl ir princas Haris

Paaiškėjo, kuo užsiima Megan Markl ir princas Haris "Netflix"

(atnaujinta 13:12 2020.09.29)
Šio mėnesio pradžioje Sasekso hercogai pasirašė sutartį su "Netflix" ir jau pradėjo kurti kelis projektus, pranešė vaizdo turinio transliavimo serviso atstovas

VILNIUS, rugsėjo 29 — Sputnik. "Netflix" atstovas patvirtino, kad Megan Markl ir princas Haris jau pradėjo dirbti su keliais projektais, rašo "Radio Times".

Pasak filmų ir serialų transliavimo internete platformos "Netflix" darbuotojo, tai "dokumentinis filmas apie gamtą ir animacinis serialas apie moteris, kurių istorijos įkvepia". Jis patikslino, kad dar anksti kalbėti apie detales.

Tuo tarpu "The Sun" pranešė, kad princas Haris ir Megan Markl taps "Netflix" realybės šou herojais. Anot leidinio, jie tris mėnesius bus stebimi kameromis, tačiau dauguma epizodų bus skirti jų labdaringai veiklai, o ne gyvenimui už uždarų durų.

Šio mėnesio pradžioje paaiškėjo, kad Sasekso hercogai pasirašė sutartį su "Netflix" dėl dokumentinių filmų ir televizijos serialų, taip pat vaidybinių filmų ir televizijos programų suaugusiems ir vaikams kūrimo. Taip pat buvo pažymėta, kad patys sutuoktiniai kadruose neketina pasirodyti.

Tegai:
JAV, karališkoji šeima, Netflix, Princas Haris, Megan Markle
Temos:
Karališkosios naujienos
Dar šia tema
Karališkoji šeima specialiu vaizdo įrašu pasveikino princą Harį su gimtadieniu
Keitė Midlton davė slaptą ženklą Megan Markl
Megan Markl ir princo Hario sūnus vienu žodžiu pradžiugino senelį
Princo Hario ir Megan Markl vaizdo įrašas apie JAV rinkimus sukėlė skandalą
Michailas Gorbačiovas, archyvunė nuotrauka

Gorbačiovas pakomentavo situaciją Baltarusijoje

(atnaujinta 09:07 2020.09.30)
Buvęs sovietų lyderis pabrėžė, kad "kai kalbame apie dabartinę Baltarusijos perėjimo prie demokratijos situaciją iš sistemos, kurioje jie gyveno, tai turėtų būti nepriklausomas šios tautos reikalas"

VILNIUS, rugsėjo 30 — Sputnik. Esant dabartinei situacijai, Baltarusijai reikia visų užjaučiančių ir suprantančių problemą palaikymo, kad šis reikalas nepereitų į karo veiksmus, tačiau nereikėtų kištis į šalies reikalus, taip pat ir atliekant galimą konstitucinę reformą, įsitikinęs buvęs TSRS prezidentas Michailas Gorbačiovas. 

Šią nuomonę jis išsakė interviu britų leidiniui "The Times". Buvęs sovietų lyderis pabrėžė, kad "kai kalbame apie dabartinę Baltarusijos perėjimo prie demokratijos situaciją iš sistemos, kurioje jie gyveno, tai turėtų būti nepriklausomas šios tautos reikalas". Jo nuomone, visos šalys turėtų elgtis labai atsargiai, nereikėtų kištis.

"Ir dabar, kai susiklostė tokia situacija, visi, užjaučiantys ir suprantantys problemą, turi palaikyti šią šalį, (padėti) rasti teisingą atsakymą šioje situacijoje, kad reikalas nebūtų nukreiptas į karinius veiksmus. Manau, kad baltarusiai turi šias galimybes, jie tai jau įrodė", — sako Gorbačiovas.

"Žinoma, galbūt jiems reikės kokių nors konstitucinių pakeitimų, na, juo labiau, nereikia kitoms tautoms kištis. Tegul patys baltarusiai sprendžia šį klausimą. Iš savo perėjimų mes žinome, kaip tai sunku", — pridūrė politikas.

Gorbačiovas mano, kad Baltarusijos prezidentas Aleksandras Lukašenka šioje situacijoje "turėtų būti dėkingas baltarusiams, kad jie jį palaikė daugelį metų".

"Paskutinis jo susitikimas su mūsų prezidentu parodė, kad Rusijos vadovybė yra pasiryžusi rasti draugišką, brolišką išeitį iš šios situacijos, kuri tapo tokia opi, kad neperaugtų į šaudymus" — pridūrė jis, nurodydamas, kad tam reikia atsakingo abiejų šalių požiūrio.

Valdžia turi klausytis visuomenės ir taikiai vesti diskusijas, rasti problemų sprendimus, įsitikinęs buvęs TSRS prezidentas.

"Manau, kad jie turi visas priežasčių pasitraukti iš šios situacijos ir toliau žengti tuo keliu, kurį nuėjo ir padarė daug, ir eiti toliau. O visos išorės jėgos turėtų būti dėmesingos ir atsakingos už padėtį, kurioje atsidūrė Baltarusija", — pridūrė jis. 

Rugpjūčio 9 dieną, po prezidento rinkimų, kuriuos laimėjo dabartinis Baltarusijos lyderis Aleksandras Lukašenka, visoje Baltarusijoje prasidėjo masiniai opozicijos protestai — CRK duomenimis, jis surinko 80,1% balsų. Pirmosiomis dienomis veiksmus malšino saugumo pajėgos: prieš protestuotojus, kurie nesutiko su rezultatais, jie naudojo ašarines dujas, vandens patrankas, garsines granatas, gumines kulkas. Vėliau teisėsaugos institucijos nustojo naudoti jėgą, kad išsklaidytų mitingus. Oficialiais duomenimis, pirmosiomis dienomis buvo sulaikyta per 6700 žmonių.

Kaip pranešė respublikos vidaus reikalų ministerija, per riaušes buvo sužeista šimtai žmonių, įskaitant daugiau nei 130 teisėsaugos pareigūnų. Valdžia oficialiai patvirtino trijų protestuotojų mirtį. Tuo tarpu rugsėjo 23 dieną Buvo inauguruotas Lukašenka, kas sukėlė protesto akciją, kurią teisėsaugos pareigūnai vėl išsklaidė panaudodami jėgą ir vandens patrankas.

Tegai:
Baltarusija, Michailas Gorbačiovas
Temos:
Baltarusijos prezidento rinkimai ir įvykiai po jų