Užsienio ambasadoriai lankosi Baltarusijos AE, nuotrauka iš įvykio vietos

Diplomatai Baltarusijos AE: kuras, saugumas ir "Lietuvos klausimas"

59
(atnaujinta 19:35 2017.05.27)
Diplomatinių atstovybių vadovai liko sužavėti kelione į Baltarusijoje statomą atominę elektrinę, uždavė daug klausimų apie busimos AE saugumą, kuro naudojimą, branduolinių atliekų saugojimą ir pakalbėjo su žurnalistais apie Lietuvos poziciją

VILNIUS, gegužės 27 — Sputnik. Baltarusijoje akredituotų diplomatinių atstovybių vadovai, laikinieji reikalų patikėtiniai ir vyresnieji diplomatai penktadienį aplankė Astrave statomą Baltarusijos atominę elektrinę (AE), kur jie galėjo asmeniškai įvertinti statybos mastą, taip pat užduoti klausimus Energetikos ministerijos ir AE vadovybės atstovams, praneša Sputnik Baltarusija.

Baltarusija nuolat skelbia apie AE statybos skaidrumą ir yra pasirengusi ne tik atsakyti į visus klausimus, bet ir prireikus organizuoti užsienio delegacijų keliones į statybvietę. Tai buvo antrasis diplomatų apsilankymas Baltarusijos AE.

Lietuva atsisakė atvykti

Pažymėtina, kad Lietuvos ambasadorius Baltarusijoje Andrius Pulokas paskutiniu momentu atsisakė kelionės į Baltarusijos AE. Nerado laiko šiam vizitui ir kiti ambasados pareigūnai, o taip pat Lietuvos žurnalistai, nors kai kurie žiniasklaidos atstovai buvo akredituoti šiam vizitui.

Tuo tarpu, būtent Lietuvoje nuolat kyla skundai ir klausimai dėl Baltarusijos AE saugumo.

Baltarusijo AE statybos, archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Виктор Толочко

"Deja, paskutinę akimirką vizito atsisakė anksčiau jį patvirtinę Lietuvos ambasados ​​atstovai. Mes taip pat kvietėme Lietuvos žiniasklaidos atstovus, ir net akreditavome kelias Lietuvos naujienų agentūras, bet jie, deja, nerado galimybės atvažiuoti" — sakė Sputnik Baltarusijos užsienio reikalų ministerijos atstovas Dmitrijus Mirončikas.

Jis pabrėžė, kad Baltarusija labai atsakingai įgyvendina branduolinio projekto realizavimą, jis visada buvo atviras šalies užsienio partneriams, ir AE statybos vietoje jau apsilankė dešimtys užsienio delegacijų, TATENA vadovai ir kitos tarptautinės organizacijos.

"Šiandieninis įvykis orientuotas į Baltarusijoje akredituotą diplomatinį korpusą. Svarbu pasakyti, kad mes stengėmės patenkinti norus aplankyti statybvietę, kurį išreiškė kai kurios diplomatinės atstovybės." — pasakė Mirončikas.

Pasak jo, iš viso į Astravo atvyko daugiau nei 25 Baltarusijoje akredituotų diplomatinių atstovybių vadovų, tai ambasadoriai, laikinieji reikalų patikėtiniai ir vyresnieji diplomatai. Tarp jų Didžiosios Britanijos, Rusijos, Vokietijos, Švedijos, Ukrainos, Suomijos, Lenkijos, Japonijos ir kitų šalių ambasadoriai.

Kalbėdamas apie tai, kaip Baltarusija ketina reaguoti į Lietuvos ambasadoriaus atsisakymą atvykti į Baltarusijos AE, Mirončikas pažymėjo, kad Minskui svarbu tęsti kompetentingą ekspertų dialogą dėl elektrinės statybos.

Pasak jo, Baltarusijos URM mano, kad jeigu suinteresuotų valstybių dialogas dėl Baltarusijos AE statybos vyks ekspertų lygmenyje, tai jo rezultatas vienareikšmiškai bus Baltarusijos projekto ir jo tolesnio įgyvendinimo naudai.

Tuo tarpu, savaitės pabaigoje Vilniaus rajone įvyko išvažiuojamasis Lietuvos diplomatų, parlamentarų ir valstybinių institucijų posėdis. Šito pasėdžio metu Lietuva kreipėsi į užsienio diplomatus su prašymu paremti šalies poziciją statybos Baltarusijos AE statybos ir saugumo klausimu.

Kaip pareiškė aplinkos apsaugos ministras Kestutis Navickas, Lietuva nori, "kad būtų ne dvišalė Lietuvos-Baltarusijos, bet tarptautinė ekspertų grupė, kuri vertintų šiuos saugumo klausimus".

Pasak ministro, svarbu tai, jog Lietuvoje reziduojantys ES ambasadoriai nevyko į Astravą, o išklausė Lietuvos poziciją.

"Nors ambasados yra gavusios oficialų kvietimą dalyvauti Baltarusijos organizuojamose ekskursijose į Astravo branduolinę jėgainę, bet ypatingai Europos Sąjungos šalys nepasinaudojo tuo ir atvyko išklausyti Lietuvos pozicijos", — sakė Navickas.

Rusijos "šypsenos dalis" Lietuvai

Klausimai, susiję su Lietuvos pozicija dėl Baltarusijos AE statybos, skambėjo penktadienį ir Rusijos diplomatų pareiškimuose. Taip Rusijos ambasadorius Baltarusijoje Aleksandras Surikovas žurnalistams sakė, kad Rusijoje teigiamai žiūri į Baltarusijos branduolinį projektą, o Lietuvos pretenzijos šiuo klausimu Minskui sukelia " atlaidžią šypseną".

"Mes į tai žiūrime su atlaidžia šypsena. Juk kuo Lietuva vadovaujasi savo opozicijos judėjime? Buvo ketinimai statyti Visagino atominę elektrinę, bet pagal Japonijos projektą, todėl investuotojų nerado ir projektas žlugo", — sakė Surikovas.

Pasak jo, branduolinės projekto sėkmės atveju Lietuva galėtų gauti BVP augimą iki 50%, tai visuomenėje pagerintų nuotaikas, gyvenimas visoje šalyje pagerėtų. "Lietuvos, o pirmiausia, politikų geriausi jausmai įžeisti", — sakė diplomatas.

Jis pabrėžė, kad su Astravo AE statyba Baltarusija galės ne tik diversifikuoti savo energiją, bet ir pritrauks į šalį naująsias technologijas. Be to, pagerės žmonių gyvenimas.

Surikovas taip pat pareiškė, kad Rusijoje 100% yra įsitikinę, kad Baltarusijos atominės projektas bus įgyvendintas. Jis pažymėjo, kad statyboje, žinoma, yra keletas problemų, tačiau su tokio masto statyba tai yra neišvengiama. Svarbiausia, anot Rusijos diplomato, tai strateginis projekto tikslas: pagerinti Baltarusijos ekonomiką, leisti šaliai diversifikuoti savo energiją ir gauti naująsias technologijas.

Savo ruožtu Rusijos ambasadorius Lietuvoje Aleksandras Udalcovas mano, kad Lietuva ir Baltarusija galėtų bendradarbiauti, o ne konfliktuoti Baltarusijos AE statybos klausimu.

Udalcovas sakė, kad prieš vadovauti Lietuvos diplomatinei misijai, jis dirbo Kaliningrade ir ten dvejus metus "teko susidurti su Lietuvos kolegomis, kurie panašiai aktyviai ir agresyviai protestavo prieš atominės elektrinės statybą Kaliningrade, kaip tai vyksta dabar Baltarusijos AE atžvilgiu".

Jis pažymėjo, kad Lietuvoje dažnai bendrauja su paprastais piliečiais, o ne tik su pareigūnais. "Negaliu pasakyti, kad Lietuvos gyventojai taip aktyviai protestuoja. Tačiau aš matau kelias Lietuvos pareigūnais nepasitenkinimo priežastis", — sakė diplomatas.

Udalcovo teigimu, viena iš priežasčių — nesugebėjimas pradėti projektą dėl atominės elektrinės Visagine statybos.

Be to, kaip pabrėžė Rusijos diplomatas, Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaite neseniai pavadino Baltarusijos AE Rusijojos geopolitiniu projektu. "Tai reiškia, kad jie mato čia ne energetikos, a politikos klausimus", — aiškino jis.

Diplomatas pridūrė, kad Vilniuje jis kasdien sako apie tai, kad abiems šalims būtų protingiau kartu statyti šitą elektrinę.

Statybos tempas yra įspūdingas

Vizito į Baltarusijos AE metu užsienio šalių diplomatai galėjo apsilankyti keliuose elektrinės objektuose. Jiems parodė Astravo AE statomus skirstomuosius tinklus, turbinų skyrius, leido pakilti liftu į jau įrengtą ir padengtą pirmojo reaktoriaus korpusą. Be to, diplomatai pro autobuso langus apžiūrėjo Baltarusijos AE gamybos bazę, pamatė, kaip organizuota išorinio elektrinės kontūro fizinė apsauga.

Pratybos Baltarusijoje, archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Виктор Толочко

Be to, diplomatai aplankė Baltarusijos AE mokymo centrą, kur jiems parodė užsiėmimo fragmentą.

Užsiėmimo metu būsimos AE darbuotojai imitavo įvairias avarines situacijas elektrinėje ir mokėsi juos pašalinti. Diplomatai buvo sužavėti, užduodavo daug klausimų, noriai bendravo su elektrinės valdybos atstovais ir energetikos ministro pavaduotoju Michailu Michadiukovu.

Turkijos ambasadorė Baltarusijoje Kezban Nilvana Darama pažymėjo, kad vizito metu jie "turėjo prieigą prie visų teritorijų ir statybvietės". Ji taip pat pažymėjo, kad Turkijoje 2018 metais planuojama pradėti statyti AE pagal Rusijos projektą.

"Aš matau, kad darbas vyksta. Nesu inžinierius ar branduolinės energijos srities specialistas ir todėl negaliu spręsti apie darbo kokybę, bet statybos apimtis yra įspūdinga", — Sputnik sakė Suomijos ambasados Lietuvoje ​​atstovas Lauri Pullola.

Jis pažymėjo, kad Lietuva inicijuoja embargą Baltarusijos elektros energijos pirkimui. "Mes gerbiame Lietuvos nuomonę šiuo klausimu, nes ji yra ES narė. Tačiau aš manau, kad reikia tęsti dialogą tarp Minsko ir Vilniaus", — sakė Suomijos diplomatas.

Alternatyvos Rusijos kurui nėra

Vizito pabaigoje energetikos viceministras Michailas Michadiukas atsakė į visus užsienio diplomatų klausimus.

Aktyviausiu buvo Ukrainos ambasadorius Baltarusijoje Igoris Kizimas. Interviu su Sputnik žurnalistu jis pažymėjo, kad anksčiau dirbo branduolinės saugos srityje, todėl pažvelgė į viską, ką jam parodė Baltarusijos specialistai AE aikštelėje "profesionaliu žvilgsniu".

Kaip statoma Astravo AE Baltarusijoje
© Sputnik / Виктор Толочко, Александр Шурмелев

"Man tai buvo labai įdomu", — sakė Kizimas.

Jis pažymėjo, kad Ukraina prieš keletą metų savo atominėse elektrinėse pradėjo naudoti kurą, pagamintą kompanijos "Westinghouse". Todėl diplomatas domėjosi, ar Baltarusija nemato alternatyvos Rusijos branduoliniam kurui.

"Kiekvienam reaktoriaus tipui sukurta sava kuro rūšis. Mes žinome, kad kol kas yra nesėkminga patirtis naudoti "Westinghouse" kurą Rusijos reaktoriams," — sakė Michadiukas, atsakydamas į Kizimos klausimą.

Pasak jo, Ukrainos patirties naudotjant Amerikos kurą "dar negalima pavadinti sėkminga".

Michadiukas pabrėžė, kad Baltarusija, rinkdamasi kuro tiekėją, atsižvelgs ne tik į kainas, bet ir saugumą.

"Jei bus alternatyva, patikrinta gyvenimu… kol kas tokios alternatyvos nėra. Tačiau ateityje visko gali būti. Mokslas juda į priekį", — sakė Michadiukas.

Taip pat buvo paliestas klausimas, ką Baltarusija darys su panaudotu branduoliniu kuru.

Michadiukas paaiškino, kad atitinkama strategija bus parengta Baltarusijoje iki šių metų pabaigos. Ji rengiama kartu su Baltarusijos Nacionaline mokslų akademija, tikimasi, kad iki metų pabaigos vyriausybė patvirtins šį dokumentą.

Pasak Michadiuko, šiandien pasaulyje yra du būdai, kaip pasielgti su panaudotu branduoliniu kuru. Pagal pirmąjį, kuras iškraunamas iš aktyvios zonos ir iš pradžių saugomas specialiame baseine. Po to jis perkraunamas į specialius konteinerius ir gali būti saugomas elektrinėje, sukurus tam tikras sąlygas, visą AE gyvavimo laikotarpį.

"Antrasis būdas — po baseino kuras yra perkraunamas į transporto konteinerių ir siunčiamas į gamyklą perdirbimui. Perdirbimo produktai saugomi specialiose saugyklose. Mes su Rusija pasirašėme tarpvyriausybinį susitarimą, kuriame sakoma, kad jie priims perdirbimui mūsų panaudojamą branduolinį kurą. Pagal Rusijos įstatymus perdirbimo produktai gali būti laikomi jos teritorijoje iki 20 metų. Pasibaigus šiam laikotarpiui, mes pastatysime savo atitinkamą saugyklą", — sakė Michadiukas.

Diplomatai taip pat uždavė klausimus apie streso testų bei neseniai įvykdytos TATENA SEED misijos rezultatus.

59
Tegai:
branduolinės atliekos, diplomatai, Astravo atominė elektrinė (AE), Baltarusija, Lietuva
Temos:
Astravo atominės elektrinės statybos (517)
Megan Markl

Iškalbingos detalės: Megan Markl per papuošalus atskleidė vaiko lytį

(atnaujinta 22:38 2021.02.26)
Gerbėjai nenustoja aptarinėti maištingosios hercogienės antrąjį nėštumą ir, remdamiesi jos išvaizda, daro tam tikras išvadas

VILNIUS, vasario 26 — Sputnik. Nėščia princo Hario žmona Megan Markl vėl sukėlė karštas diskusijas socialiniuose tinkluose: gerbėjai yra įsitikinę, kad ji nusprendė per papuošalus atskleisti būsimo vaiko lytį.

Vasario 14 dieną paaiškėjo, kad Markl nėščia antrą kartą. Tada ši žinia pradžiugino ne tik maištingųjų hercogų šeimą, bet ir gerbėjus, nes prieš tai buvusią aktorę ištiko persileidimas. Būsimi tėvai jau sužinojo vaiko lytį, tačiau neskuba dalintis informacija su visuomene, o tai paskatino gerbėjus ieškoti akivaizdžios užuominos.

Socialinių tinklų vartotojai nusprendė, kad Markl jau atskleidė vaiko lytį, ir ji tai padarė panaudojusi iškalbingus papuošalus.

Посмотреть эту публикацию в Instagram

Публикация от Meghan Markle 🔵 (@meghanmarkle_official)

Gerbėjai peržiūrėjo naują Hario ir Megan vaizdo įrašą ir išanalizavo hercogienės įvaizdį. Tinklas įsitikinęs, kad hercogienė pranešė apie mažylio lytį per rausvą safyrą ant piršto.

"Rožinis žiedas — užuomina apie mergaitę?", "Ji neatsitiktinai užsidėjo šį žiedą", "Meg nuolat nešioja iškalbingus papuošalus. Tai tikrai užuomina", — pakomentavo gerbėjai.

Priminkime, kad Markl iš tikrųjų labai mėgsta per papuošalus duoti specialius ženklus: "širdies formos rubinai", paslaptinga apyrankė ir kiti papuošalai ne kartą buvo aptariami internete.

Tegai:
karališkoji šeima, Megan Markle
Temos:
Karališkosios naujienos
Dar šia tema
Princas Haris ir Megan Markl laukiasi antro vaiko
Jus perspėjo: Elžbieta II atsakė į Megan Markl "skandalingą bombą"
Megan Markl ir princas Haris gavo emocingą karalienės laišką
Karinis paradas Maskvoje

Bulgarijos žiniasklaidos skaitytojai smerkia šalies stūmimą karo su Rusija link

(atnaujinta 22:56 2021.02.26)
Vienas iš skaitytojų pažymėjo, kad niekas neklausia bulgarų nuomonės apie galimą karą su Rusija, nes tai kels siaubą NATO valdininkams

VILNIUS, vasario 26 — Sputnik. JAV ruošia Bulgariją karui su Rusija, ir tai patvirtina susitarimas dėl NATO centro statybos Varnoje. Tai yra leidinio "Fakti" skaitytojų nuomonė.

Rusijos vėliava
© Sputnik / Виталий Тимкив

Taigi, vienas iš skaitytojų pažymėjo, kad niekas neklausia bulgarų nuomonės apie galimą karą su Rusija, nes tai sukels siaubą NATO valdininkams.

"Ar jūs bent stebėjote gegužės 9-osios Paradą Rusijoje? Jie jus vien tik orkestru užgrobs!" — parašė kitas.

"Jei Rusija užpuls Bulgariją, kovosiu iki paskutinio kraujo lašo. Bet jei kas nors puls Rusiją, būsiu Rusijos pusėje. Manau, kad mes jai skolingi", — pabrėžė trečiasis.

Vienas iš skaitytojų paragino "linčiuoti" tuos, kurie skelbia karą Rusijai.

Be to, komentatoriai klausia, kodėl iširus Varšuvos pakto organizacijai NATO nebuvo panaikinta.

"Kodėl gi nepanaikinus NATO, kai panaikintas komunistinis Varšuvos paktas. Kas dabar jo priešininkas?" — klausia skaitytojas.

"Kodėl kas nors norėtų kovoti su Rusija? Skirtingai nei JAV, Rusija nešantažuoja Bulgarijos ir europiečių. Skirtingai nei turkai, ji nenori prikelti Osmanų imperijos... Kodėl kas nors galėtų net kovoti su rusais?"

Skaitytojai pripažino, kad kariniai mokymai yra būtini, tačiau nuolatinius bandymus daryti iš Rusijos priešę pavadino visiškomis nesąmonėmis.

Tegai:
karas, NATO, Bulgarija, Rusija
Kalnuose

Savaitgalio horoskopas: kas mūsų laukia vasario 27-28 dienomis

(atnaujinta 18:02 2021.02.26)
Bendras savaitgalio horoskopas papasakos apie tai, kas laukia visų zodiako ženklų atstovų vasario 27–28 dienomis

Savaitgalį stabtelėkime, pabūkime nerangūs ir pasimėgaukime visais šešiais pojūčiais. Dar geriau pasijusime, jei patogiai įsitaisysime, dailiai pasipuošime, iki soties pasmaguriausime ar ką nors vertinga įsigysime. Meilės, malonumų ir visokių gėrybių paieškas kažkas apribos, bet atsiras žmonių, kurie pasiūlys ar padės atrasti santykiams reikalingus sprendimus.

Nepalanku pirkti vertingus daiktus. Netinkamas metas atsakingiems susitikimams, susitarimams, nepalankus ir piniginiams ir turto reikalams tvarkyti.  Neskubėkite, dažniau ilsėkitės ir nuolat tikrinkite tai, ką atlikote. Ne laikas aiškintis santykius su tais, kurie jums brangūs, kuriuos mylite. Ir labiau pasisaugokite vagių, sukčių. Labiau tikėtinos traumos krintant ar susidūrus. Būkite atsargesni su aštriais daiktais, įrankiais.

Labiau pažeidžiamos rankos, stuburas, keliai, galva. Stiprėja sentimentalios, romantiškos nuotaikos, poreikis aukotis, globoti silpnesnius, mylėti visą pasaulį. Tvarkant reikalus tikimybė pervertinti savo finansines galimybes. Geras metas kultūros, meno renginiams, labdarai.

Šeštadienis, vasario 27-oji, nebus tinkamas švęsti, pramogauti – derėtų imtis sunkių ir nemalonių darbų, tvarkymosi. Imkitės to, kas atidėta, pamiršta, ir rasite paprastų būdų seniems, atsibodusiems sunkumams įveikti.

Pirmąją dienos pusę galimi ir malonūs netikėtumai, netikėtos dovanos, nelaukti pinigai ar tiesiog radiniai. Tinka ieškoti pamestų daiktų, papuošalų. Pasistenkite labiau kitiems padėti, būkite dosnūs, aukokite, neatsakykite prašantiems.

Pirmoji dienos pusė itin palanki ir akmenims – amuletams, talismanams įsigyti. 

Sekmadienis, vasario 28-oji gana sunkus – verta apriboti bendravimo ratą, daugiau dėmesio reikia skirti sau bei artimiesiems. Mažiau planuokite – galimos netikėtos kliūtys, konfliktai. Elkitės pagal aplinkybes, niekur neskubėkite, labiau įsiklausykite į nuojautas. Nepalankus metas kelionėms, susitikimams, ypač romantiškiems.

Tegai:
horoskopas