Sputnik paviljonas, archyvinė nuotrauka

JAV atidarė "Sputnik" ir "RT" stebėjimo centrą

50
(atnaujinta 18:49 2017.08.03)
Nevyriausybinis "Demokratijos apsaugos aljansas" Jungtinėse Amerikos Valstijose sukūrė portalą, kuris seks Rusijos žiniasklaidos paskyras, tarp jų "Sputnik" ir "RT" bei Rusijos URM

VILNIUS, rugpjūčio 3 — Sputnik. Jungtinėse Amerikos Valstijose pradėjo veikti interneto tinklalapis, skirtas "Rusijos propagandai", ypač  Rusijos žiniasklaidos pranešimams, įskaitant televizijos kanalą "RT" ir agentūrą "Sputnik", sekti, praneša RIA Novosti.

Jį inicijavo nevyriausybinis "Demokratijos apsaugos aljansas", kurį paremia dalinai JAV vyriausybės finansuojamas centras "German Marshall Fund" (GMF).

Vyriausioji televizijos kanalo RT ir naujienų agentūros Sputnik redaktorė Margarita Simonian, archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Владимир Трефилов

"Informacinė aikštelė "Hamilton 68", šiandien veikianti "Demokratijos apsaugos aljanso" ribose, siūlo atsižvelgti į pastangas tinkle skleisti  propagandą ir dezinformaciją iš Rusijos", —  sakoma centro tinklalapyje.

Pranešama, kad sistema seka "600 Twitter paskyrų, susijusių su  Rusijos Federacijos įtakos operacijomis". Tarp kitų portale pateikiami "RT", "Sputnik" paskyrų ir Rusijos užsienio reikalų ministerijos verifikuotos paskyros anglų kalba pranešimai.

Portalas suskirstytas į du skyrius, vienas iš jų rodo "žiniasklaidos Twitter paskyrų, kurias, kaip manoma, kontroliuoja Rusijos vyriausybė, turinį". Kitame — "botų" ir "trolių" turinys" — skelbiamos temos, "kurias skelbia Twitter paskyros, susijusios su Rusijos įtakos kampanijomis". Jame gali pasirodyti tiek "tikras, tiek ir netikras naujienų turinys".

GMF tinklalapyje 2016 metų finansavimo gavimo ataskaitoje nurodyta, kad fondas iš 12 milijonų JAV dolerių pajamų daugiau nei  2,2 milijono gavo kaip JAV federalinės vyriausybės subsidiją.

Požiūris į Rusijos žiniasklaidą Europos Sąjungoje

Priminsime, kad pastaruoju metu Europos šalyse informacinio karo tema su Rusijos žiniasklaida skamba vis dažniau.

Europos Parlamentas praėjusių metų lapkritį priėmė rezoliuciją, kurioje teigiama apie būtinybę kovoti su Rusijos žiniasklaida, o pagrindinėmis grėsmėmis dokumente pavadinti agentūra "Sputnik" ir televizijos kanalas "RT".

Taip pat EP rezoliucijoje kelios nuostatos ribojasi su siūlymu cenzūruoti Rusijos žiniasklaidą. Teigiama, kad Rusijos Federacija, neva suteikdama  finansinę paramą opozicijos politinėms partijoms ir organizacijoms valstybėse- ES narėse, pasinaudoja dvišalių tarpvalstybinių santykių veiksniu, kad atskirtų bendruomenės narius.

Pagrindinėmis informacinėmis grėsmėmis Europos Sąjungai paskelbti agentūra "Sputnik", televizijos kanalas "RT", fondas "Russkij Mir" ir Užsienio reikalų ministerijai pavaldi federalinė agentūra "Rossotrudničestvo".

Rezoliuciją  pakomentavo ir Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas. Jis pasveikino "RT" ir "Sputnik" žurnalistus su rezultatyviu darbu ir pabrėžė, kad dokumentas liudija apie akivaizdžią demokratijos sąvokos degradaciją Vakarų visuomenėje.

Pasak Rusijos prezidento, reikia pasikliauti sveiko proto pergale ir tikėtis, kad Rusijos žiniasklaida iš tikrųjų nebus apribota.

50
Tegai:
paskyra, Rusijos žiniasklaida, propaganda, žiniasklaida, "Demokratijos apsaugos aljansas", RT, Sputnik, JAV
Temos:
Vakarų kampanija prieš Sputnik ir RT (122)
Dar šia tema
Simonian: Sputnik priešinasi kitaip manančių nepakantumui
Prašoma lietuvių pagalbos ieškant Rusijos šnipų
Televizijos kanalas "RT" transliuojamas Jungtinių Tautų Organizacijoje
Egiptas

Archeologai Egipte rado 54 senovinius sarkofagus

(atnaujinta 09:02 2021.01.23)
Be to, ekspertai atkasė karalienės Neith, faraono tetos, valdžiusios maždaug prieš 4200 metų, laidojimo šventyklą

VILNIUS, sausio 23 — Sputnik. Archeologai Sakaro nekropolyje, į pietus nuo Kairo, atrado 54 medinius sarkofagus, kurių amžius daugiau nei 3 tūkstančiai metų, praneša Reuters.

Be to, ekspertai atkasė karalienės Neith, faraono tetos, valdžiusios maždaug prieš 4200 metų, laidojimo šventyklą.

Archeologų darbui vadovavo Zahi Hawassas. Tarp svarbių radinių yra seni stalo žaidimai, figūrėlės ir kaukės, kurie taip pat datuojami Naujosios Karalystės laikotarpiu.

"Visi šie atradimai perrašys Sakaro ir Naujosios Karalystės istoriją", — sakė Hawassas.

Anksčiau toje pačioje vietoje senovės Egipto vėlyvojo laikotarpio (662–332 m. pr. m. e.) ir Ptolemėjo epochos (332–30 m. pr. Kr.) buvo rasti sarkofagai ir daiktai.

Archeologai nekantrauja pristatyti naujai atrastus artefaktus plačiajai visuomenei, nes Egipto turizmo pramonę labai paveikė koronaviruso pandemija. Turistų skaičius 2020 metais sumažėjo iki 3,5 mln., tuo tarpu 2019 metais jų buvo 13,1 mln.

Tegai:
Egipto piramidės, Egiptas
Ledynas

Mokslininkai nustatė "prarastą" Antarktidos šilumą

(atnaujinta 00:46 2021.01.24)
Jie 25 metus stebėjo Pietų vandenyno temperatūrą pagal bendrą mokslinę programą SURVOSTRAL

VILNIUS, sausio 23 — Sputnik. Naujo Prancūzijos ir Australijos mokslininkų tyrimo rezultatai paaiškina, kodėl jūros vandens temperatūra aplink Antarktidą nepakilo tiek, kiek likusių vandenynų. Straipsnis buvo paskelbtas žurnale "Nature Communications".

Visame pasaulyje vandenyno paviršiaus temperatūra kyla dėl visuotinio atšilimo, tačiau aplink Antarktidą esančios jūros išlieka šaltos, kai kur temperatūra net krinta. Okeanologai šį reiškinį vadina "prarastos" Antarktidos šilumos paslaptimi.

Prancūzijos mokslininkai iš Nacionalinio mokslinių tyrimų centro (CNRS), Nacionalinio kosminių tyrimų centro (CNES), Plėtros tyrimų instituto (IRD), Paryžiaus Sorbonos universiteto, Tulūzos Polio Sabatjė universiteto ir Tulūzos III Polio Sabatjė universiteto bei jų kolegos iš Australijos valstybinės mokslinių ir taikomųjų tyrimų asociacijos (CSIRO) 25 metus stebėjo Pietų vandenyno temperatūrą pagal bendrą mokslinę programą SURVOSTRAL.

Tai yra ilgiausia temperatūros stebėjimų serija Pietų vandenyne. Daugumą jų mokslininkai atliko prancūzų laive "L'Astrolabe".

Mokslininkai nuleido XBT zondą, kuris, nardęs iki 800 metrų, užfiksavo vandens gylį, temperatūrą ir druskingumą.

Paaiškėjo, kad nedidelį vandens temperatūros sumažėjimą, pastebėtą paviršiuje, gilumoje pakeičia greitas ir pastebimas atšilimas — maždaug 0,04 laipsnio Celsijaus per dešimtmetį, kas yra penkis kartus greičiau nei vidutinis pasaulio vandenyno rodiklis.

Šis dramatiškas atšilimas gali turėti rimtų pasekmių Antarkties ledui, sako mokslininkai. Faktas yra tas, kad vandenyne prie Antarktidos krantų veikia pakėlimo mechanizmas — giliųjų vandenų iškilimas į paviršių dėl vertikalios cirkuliacijos. Jei gilieji vandenys yra šiltesni už paviršinius, jie reguliariai "pakerta" ledą iš apačios.

Pietų vandenynas tarsi sluoksniuojasi: šalti gėlo vandens srautai, nutekantys į vandenyno paviršių dėl tirpstančio ledo ir sniego, nuolat verčia į gelmes šiltesnius ir sunkesnius sūrius vandenis.

Remiantis autorių vertinimais, šiltas vanduo į paviršių iškyla 39 metrų greičiu per dešimtmetį, tai yra daug greičiau, nei manyta anksčiau. Nerimaujama, kad toks dramatiškas giluminis atšilimas gali susilpninti galingą cirkuliarinę srovę, supančią Antarktidą, suardydamas visą pasaulinės jūrų cirkuliacijos mechanizmą — vieną iš pagrindinių pasaulinės klimato sistemos veiksnių.

Tegai:
Antarktida, mokslininkai
Sausio 24-oji

Kokia šiandien diena: sausio 24-osios šventės

(atnaujinta 18:02 2021.01.23)
Šią dieną 1972 metais Ramiojo vandenyno Guamo saloje surastas japonų kareivis Šojičis Jokojis, kuris 28 metus slėpėsi džiunglėse, manydamas, jog tebesitęsia II pasaulinis karas.

Sausio 24 yra 24-a metų diena pagal Grigaliaus kalendorių. Nuo šios dienos iki metų galo lieka 341 diena.

2021 metų sausio 24 dieną saulė saulė teka 08:24, leidžiasi 16:39, dienos ilgis — 8 val. 15 min.

Savo vardadienį šiandien švenčia Pranciškus, Vilgaudas, Gaivilė, Artūras, Felicija.

Sausio 24-oji Lietuvos istorijoje

1734 metais Krokuvoje karūnuotas priešpaskutinis Lenkijos ir Lietuvos karalius Augustas III.

1882 metais gimė publicistas, kunigas Juozas Grajauskas. Mirė 1930 m.

1885 metais Tilžėje susikūrė lietuvių kultūros draugija "Birutė". Veikė iki 1914 m.

1907 metais gimė lietuvių dainininkas Rostislavas Andriejevas. Mirė 1967 m.

1931 metais gimė dailininkas Vytautas Šerys.

1942 metais gimė poetė, vertėja, dietologė Lidija Šimkutė-Pocienė.

1993 metais mirė kunigas, spaudos darbuotojas, "Draugo" laikraščio įkūrėjas ir ilgametis vadovas Pranas Garšva. Gimė 1915 m.

Sausio 24-oji pasaulio istorijoje

41 metais sulaukęs 28 metų amžiaus buvo nužudytas Romos imperatorius Kaligula — Gajus Julijus Cezaris, valdęs 37- 41 m. po Kr.

1776 metais gimė muzikantas, vokiečių rašytojas Ernstas Teodoras Amadėjus Hofmanas.

1848 metais garsiosios aukso karštligės JAV pradžia — Džeimsas Maršalas Kalifornijos valstijoje (JAV) surado aukso grynuolį.

1907 metais Robertas Badenas Pauelas Anglijoje įkūrė pirmąją berniukų skautų organizaciją.

1922 metais amerikietis Kristijanas Nelsonas iš Ajovos valstijos Onava miesto gavo patentą "Eskimo" ledų gamybai.

1924 metais TSRS įkūrėjo garbei Petrogradas pavadintas Leningradu.

1935 metais Virdžinijos valstijoje (JAV) pirmą kartą alus "Krueger Cream Ale" pradėtas pardavinėti skardinėse.

1972 metais Ramiojo vandenyno Guamo saloje surastas japonų kareivis Šojičis Jokojis, kuris 28 metus slėpėsi džiunglėse, manydamas, jog tebesitęsia II pasaulinis karas.

1992 metais Salvadoro teismas nuteisė du kariškius — pulkininką ir leitenantą — kalėti po 30 metų už šešių jėzuitų nužudymą 1989 metais.

1995 metais JAV prezidento Bilo Klintono nurodymu įšaldyti Vidurio Rytų teroristų lyderių indėliai JAV bankuose, o aukų rinkimas valstijose šio regiono reikmėms paskelbtas neteisėtu.

1996 metais Čečėnų sukilėliai paleido dvi savaites įkaitais laikytus 42 Rusijos piliečius.

1999 metais Jordanijos karalius Huseinas savo įpėdiniu paskelbė vyriausiąjį sūnų Abdulą.

2010 metais eidamas 71-uosius metus Maskvoje mirė režisierius, Rusijos vaikų kinematografijos klasikas, sukūręs filmus "Buratino nuotykiai", "Apie Raudonkepuraitę", "Pasaka apie Žvaigždžių berniuką", "Coliukė" ir kt., Leonidas Nečiajevas.

2013 metais arkivyskupas Nurhanas Manugianas išrinktas 97-uoju Jeruzalės armėnų ortodoksų patriarchu, kuris yra vienas iš penkių Šventosios žemės krikščioniškųjų šventovių sergėtojų.

Tegai:
šventės
Temos:
Svarbios istorinės datos ir šventės Lietuvoje: kalendorius kiekvienai dienai