Lenkijos vėliava, archyvinė nuotrauka

Lenkijos ministrė pirmininkė reikalauja reparacijos Vokietijos

36
Lenkijos vyriausybė mano, kad klausimas dėl reparacijų už žalą, padarytos respublikai per Antrąjį pasaulinį karą, yra teisingumo atkūrimo klausimas, pareiškė ministrė pirmininkė Beata Szydlo

VILNIUS, rugpjūčio 25 — Sputnik. Lenkijos ministrė pirmininkė Beata Szydlo pareikalavo,  kad Vokietija išmokėtų reparacijas už žalą, padarytą per Antrąjį pasaulinį karą.

"Lenkija kalba apie teisingumą. Lenkija kalba apie tai, kas turėtų būti padaryta. Mes esame Antrojo pasaulinio karo aukos. Mes esame aukos, kurioms žala dar nebuvo atlyginta", — pateikia jos žodžius RIA Novosti.

Jos nuomone, reparacija turėtų tapti "teisingumo priminimas apie tai, kas priklauso Lenkijai".

Aušros vartai, archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Александр Липовец

"Jei mes kalbame apie balsus, kritikuojančius šią poziciją, turinčius kitą nuomonę, tai jie  pirmiausia  turi pažvelgti į istoriją ir prisiminti, kas vyko lenkų žemėje Antrojo pasaulinio karo metu", — pridūrė Shidlo.

Neseniai Lenkijoje sustiprėjo diskusijos dėl reparacijų iš Vokietijos pusės už žalą, padarytą per Antrąjį pasaulinį karą. Visų pirma, dėl to, kad Lenkija niekada neatsisakė reparacijų, pareiškė Valdančiosios konservatyvios partijos "Įstatymas ir teisingumas" (PiS) lyderis Jaroslawas Kaczynskis (Jaroslavas Kačynskis).

Pretenzijas Vokietijai taip pat pareiškė Lenkijos krašto apsaugos ministras Antoni Macierewicz (Antoni Macierewiczius).

"Tai netiesa, kad lenkų valstybė atsisakė nuo jai priklausančių vokiečių karinių reparacijų. Tai sovietų kolonija, vadinama Lenkijos Liaudies Respublika, atsisakė reparacijų dalies, susijusios su valstybe-marionete, vadinama Vokietijos Demokratine Respublika", — sakė Macierewiczius.

Anot jo, atsisakymas nebuvo teisiškai įformintas, todėl neturi galios.

Savo ruožtu Vokietijos vyriausybė atmetė visas Lenkijos pretenzijas, laikydama klausimą dėl karinių reparacijų už žalą, padarytą Lenkijai Antrojo pasaulinio karo metu, uždarytu.

Vokietijos vyriausybės atstovė Ulrike Demmer rugpjūčio 2 dieną pareiškė, kad ministrų kabinetas iš Lenkijos negavo jokių užklausų dėl karinių reparacijų. Ji pabrėžė, kad Vokietija, žinoma, yra atsakinga už Antrąjį pasaulinį karą moraliniu, politiniu ir finansiniu požiūriu, tačiau "vokiškų reparacijų Lenkijai klausimas buvo galutinai išspręstas praeityje politiniame ir teisiniame lygyje".

Vokietijos Demokratinė Respublika mokėti reparacijas Lenkijos Liaudies Respublikai liovėsi 1954-ųjų sausio 1 dieną.

2004 metais Varšuvos mero pavedimu buvo suskaičiuota žala, kurią patyrė Lenkijos sostinė Antrojo pasaulinio karo metu. Ekspertai apskaičiavo, kad bendra nuostolių suma siekia 45,3 milijardo dolerių. Lenkijos Seimo analizės biuras parengė medžiagas dėl galimybės pareikalauti reparacijų iš Vokietijos.

Po 1945-ųjų Potsdamo konferencijos Lenkijai buvo perduoti Pomeranija ir Silezija, o taip pat du trečdaliai Rytų Prūsijos teritorijos, anksčiau priklausiusios Vokietijai. Tuo pačiu metu Lenkija visiškai prarado teritoriją Vakarų Ukrainoje ir Baltarusijoje.

36
Tegai:
reparacija, Antrasis pasaulinis karas, Jaroslavas Kačinskis, Beata Šidlo, Vokietija, Lenkija
Dar šia tema
Lenkų pasuose nebebus lietuvių šventybės
Aušros vartai lenkų jau nedomina
Iš Lenkijos negalės atimti teisės balsuoti ES Taryboje
Keitė Midlton ir princas Viljamas

Keitė Midlton konferencijoje vilkėjo seną striukę ir sukėlė diskusijas tarp žiūrovų

(atnaujinta 20:58 2021.01.18)
Tai ne pirmas kartas, kai Kembridžo hercogienė yra užfiksuota su sena apranga. 2020 metų gruodžio mėnesį per dvi dienas trukusį karališkąjį turą į Kardifą, Velsą, fotografai užfiksavo princo Viljamo žmoną, dėvėjusią seną ryškiai raudoną Alexander'o McQueen'o paltą

VILNIUS, sausio 18 — Sputnik. Kembridžo hercogienė Keitė Midlton internetinės konferencijos eteryje pasirodė su senais drabužiais, praneša "Daily Mail".

Vaizdo skambučio metu Keitė Midlton ir jos vyras princas Viljamas su gydytojais aptarė, kaip svarbu rūpintis su koronaviruso pandemija kovojančių kolegų psichikos sveikata. Remdamasis savo patirtimi, princas prisipažino, kad ankstesnis greitosios medicinos pagalbos piloto darbas reguliariai darė įtaką jo "šeimos gyvenimui". Šiuo atžvilgiu pora išreiškė susirūpinimą profesionalais, kurie kasdien turi pamatyti "tiek daug sielvarto, liūdesio ir mirties".

Bendravimui su gydytojais Midlton pasirinko klasikinį pilką languotą švarką su juoda apykakle. Žinoma, kad hercogienė dėvėjo tą patį "Smythe" švarką per viešą pasirodymą Esekso mieste 2018 metais.

Princo žmonos pasirodymas sukėlė diskusijas tarp transliacijos žiūrovų. "Manau, kad jos "idealumas" yra tiesiog nuobodus. Ji atrodo kaip vidutinės klasės moteris, nieko įdomaus. Per daug dėmesio jai skiriama", "jie vadina ją angliškąja rože, bet aš pirmą kartą matau rožę iš plastiko ir botokso", "Ar ji nėščia? Atrodo, kad ji apsivems bet kurią minutę", kritikavo kai kurie.

"Miela, gerbiama pora", "Kai Keitė pasirodo ekrane, bet kokia situacija suvokiama daug lengviau", "Koks džiaugsmas Jus vėl pamatyti. Laimingų Naujųjų metų!" — kiti džiaugėsi vaizdo žinute.

Tai ne pirmas kartas, kai Kembridžo hercogienė yra užfiksuota su sena apranga. 2020 metų gruodžio mėnesį per dvi dienas trukusį karališkąjį turą į Kardifą, Velsą, fotografai užfiksavo princo Viljamo žmoną, dėvėjusią seną ryškiai raudoną Alexander'o McQueen'o paltą.

Tegai:
Princas Viljamas, Keitė Midlton
Temos:
Karališkosios naujienos
Koronaviruso testas

Japonijoje nustatyta "britų" COVID-19 padermė asmenims, nebuvusiems JK

(atnaujinta 20:52 2021.01.18)
Nė vienas iš užsikrėtusiųjų niekada nebuvo JK, tačiau ekspertams dar nepavyko nustatyti, ar kuris nors iš užkrėstųjų turėjo ryšių su kuo nors, kas neseniai keliavo į šalį

VILNIUS, sausio 18 — Sputnik. Pirmieji vadinamosios "britų" koronaviruso padermės infekcijos atvejai nustatyti Japonijoje žmonėms, kurie niekada nebuvo JK, teigia Japonijos sveikatos apsaugos ministerija.

Spaudos konferenciją transliuoja NHK televizijos kanalas.

Šidzuokos prefektūroje infekcijos atvejai patvirtinti trims žmonėms nuo 20 iki 70 metų.

Nė vienas iš užsikrėtusiųjų niekada nebuvo JK, tačiau ekspertams dar nepavyko nustatyti, ar kuris nors iš užkrėstųjų turėjo ryšių su kuo nors, kas neseniai keliavo į JK.

2020 metų gruodžio viduryje JK nustatyta nauja koronaviruso SARS-CoV-2 mutacija. Vėliau JK naujų ir kylančių kvėpavimo takų virusų grėsmių patariamoji taryba patvirtino, kad šalyje nustatytas koronaviruso variantas plinta sparčiau ir reikalauja dar daugiau gyventojų atsargumo. Nors naujasis viruso variantas, remiantis preliminariais vertinimais, gali būti 70 % infekciškesnis nei ankstesnis, vis dėlto nėra nieko, kas rodytų, kad jis yra pavojingesnis mirtinumo ar ligos eigos prasme.

Tegai:
Didžioji Britanija, Japonija, koronavirusas
Temos:
Saugokime save ir kitus: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje
Policija, archyvinė nuotrauka

Klaipėdos apskrityje skirtos nuobaudos darbą karantino metu

(atnaujinta 07:25 2021.01.19)
Policijos pareigūnai nustatė pažeidimus tatuiruočių salone ir naktinės prekybos vietose, protokolai surašyti ir už mėgėjiškos žvejybos pažeidimus

VILNIUS, sausio 19 — Sputnik. Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato Prevencijos skyriaus pareigūnai praėjusią savaitę Klaipėdos mieste ir Klaipėdos rajone vykdė įvairias prevencines priemones, kurių metu nustatytas ne vienas pažeidimas. 

Sausio 14 dieną policijos pareigūnai, kartu su Valstybinės darbo inspekcijos  specialistais patikrino vieną iš uostamiestyje veikusių tatuiruočių salonų — patikrinimo metu nustatyta, jog karantino metu tatuiruočių salono meistrai darė klientams tatuiruotes, nors karantino metu tokias paslaugas teikti yra draudžiama. Dėl šio nusižengimo pareigūnai pradėjo penkias administracines teisenas pagal ANK 45 str.

Tą pačią dieną, kartu su Klaipėdos gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos specialistais, pareigūnai patikrino ir žvejų pamėgtas vietas Malkų įlankoje, Kruizinių laivų terminale, ant Palangos tilto ir kt. Nustatyti septyni pažeidimai — penki protokolai surašyti pagal ANK 291 str. — dėl mėgėjų žvejybą reglamentuojančių teisės aktų pažeidimų, dar vienam žvejui surašyti net du protokolai — už karantino taisyklių nesilaikymą bei kontrabandinių cigarečių turėjimą.

Sausio 15 dieną pareigūnai Klaipėdos mieste tikrino ar naktinės prekybos vietose nedaromi pažeidimai — atlikus 5 kontrolinius pirkimus, dviem atvejais pažeidimų nenustatyta, tačiau pažeidimai fiksuoti dvejose naktinėse parduotuvėse, bei vienu atveju kuomet alkoholiu prekiavo civilis asmuo neturintis tam teisės. 

Uostamiestyje veikiančios naktinės parduotuvės Sportininkų g. pardavėjui, už mažmeninės prekybos alkoholiniais gėrimais tvarkos pažeidimą skirta 780 eurų bauda, paaiškėjo jog asmuo už tokio pobūdžio nusižengimą baudžiamas jau trečią kartą, o Vingio g. naktinės parduotuvės pardavėja už analogišką pažeidimą skirta 200 eurų bauda. Ekonominės sankcijos bus taikomos ir įmonėms, kuriose dirbo minėti asmenys.

Klaipėdos apskr. VPK pareigūnai primena, jog ir toliau bus vykdomos įvairios policinės priemonės. Kurių metu bus tikrinamos prekybos ir paslaugų teikimo vietos.

Karantinas šalyje galioja iki sausio 31 dienos. 

Tegai:
policija, Klaipėda
Dar šia tema
Šimonytė papasakojo, kada gali pasikeisti karantino apribojimai
Karantinas pakeitė šalies gyventojų pirkimo įpročius
Profesorius pasisakė prieš karantino pratęsimą Lietuvoje