Katalonijoje vyko referendumas dėl nepriklausomybės, archyvinė nuotrauka

Žiniasklaida: Katalonija paskelbs nepriklausomybę per kelias dienas

16
(atnaujinta 15:25 2017.10.05)
Katalonijos vykdomosios valdžios vadovas Carles Puigdemont pirmojo interviu metu po referendumo dėl nepriklausomybės pasakė, kad autonominis regionas paskelbs nepriklausomybę nuo Ispanijos per kelias dienas

VILNIUS, spalio 4 — Sputnik. Katalonija per kelias dienas paskelbs nepriklausomybę nuo Ispanijos, pareiškė Katalonijos vadovas Carles Puigdemont interviu su televizijos ir radijo kompanija ВВС.

Pasak Puigdemont, vyriausybė "veiks šios savaitės pabaigoje ar kitos pradžioje".

Katalonijos referendumas, archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Елена Шестернина

Paklaustas apie tai, ką padarys Katalonijos vykdomosios valdžios vadovas, jei įsikiš Ispanijos vyriausybė, Puigdemont atsakė, kad tai "taps klaida, kuri viską pakeis".

Katalonijos vykdomosios valdžios vadovas pranešė, kad šiuo metu jo vyriausybė ir valdžios institucijos Madride jokių kontaktų nepalaiko. Jis taip pat kritikavo Europos Sąjungos poziciją, nes tai, kas vyksta, yra Ispanijos vidaus reikalas.

Tuo tarpu koalicijos frakcijos "Kartu už Taip" lyderis Luis Corominas pareiškė, kad Katalonijos parlamento posėdis, kuriame  gali prasidėti nepriklausomybės paskelbimo procesas, vyks spalio 9 dieną. Toks sprendimas buvo priimtas trečiadienį parlamento prezidiumo posėdžio metu, cituoja El Mundo Coromino žodžius.

Pasak jo, parlamentas aptars "referendumo pasekmes", kuris įvyko spalio 1 dieną. Parlamente kalbą sakys Puigdemont.

Referendumas dėl Katalonijos nepriklausomybės, nuotrauka iš įvykio vietos
© Sputnik / Алексей Витвицкий

Corominas nepaaiškino, ar posėdyje bus pateikta deklaracija dėl Katalonijos nepriklausomybės, tačiau sakė, kad posėdžio tikslas "taikyti referendumo įstatymą", kurį parlamentas patvirtino rugsėjo 7 dieną.

Sekmadienį, spalio 1 dieną, Katalonijoje įvyko balsavimas dėl autonominės bendruomenės nepriklausomybės nuo Ispanijos. Madridas referendumą laiko neteisėtu ir uždraudė jo organizavimą Konstituciniame teisme. Balsavimo metu Katalonijoje vyko žmonių susirėmimai su Ispanijos policija, kuri stengėsi kontrolioti referendumo eigą, nukentėjųsių yra iš abiejų pusių. Ispanijos vyriausybė kaltina Katalonijos valdžios institucijas melagingos informacijos apie aukas protestų metu skleidimu.

Referendume, kuriame, organizatorių duomenimis, dalyvavo 2,2 milijono iš 5,3 milijono autonominės bendruomenės rinkėjų, 90% balsavo už Katalonijos atsiskyrimą nuo Ispanijos.

Ispanijos karalius Felipe VI pareiškė, kad Katalonijos vyriausybė, nusprendusi surengti neteisėtą referendumą, parodė "nepriimtiną nepaklusnumą" tam, kad "sunaikintų Ispanijos vienybę".

Antradienį Katalonijoje beveik 700 tūkstančių žmonių dalyvavo masinėse protestų akcijose, protestuodami prieš griežtas policijos priemones, kurių ji ėmėsi referendumo dėl nepriklausomybės dalyvių atžvilgiu.

16
Tegai:
referendumas dėl nepriklausomybės, žiniasklaida, Carles Puigdemont, Katalonija, Ispanija
Dar šia tema
Ispanija gali nepatekti į futbolo pasaulio čempionatą dėl Katalonijos
Koronaviruso plitimas

Mokslininkai ragina PSO pripažinti koronaviruso plitimą ore

(atnaujinta 11:11 2020.07.11)
Pasak mokslininkų, įrodymai patvirtina, kad virusas gali plisti per mažiausias daleles, įstrigusias patalpų ore

VILNIUS, liepos 11 — Sputnik. Beveik 240 mokslininkų iš 32 šalių ragina Pasaulio sveikatos organizaciją pripažinti koronaviruso plitimą per mažiausias ore esančias daleles kaip reikšmingą infekcijos plitimo veiksnį, rašo "The New York Times".

PSO teigia, kad virusas plinta daugiausia per didelius lašelius, kurie išsiskiria iš paciento kvėpavimo takų kosint, čiaudint ar bendraujant ir pasiekiant bet kurį paviršių.

Pasak mokslininkų, įrodymai patvirtina, kad virusas gali plisti per mažiausias daleles, įstrigusias patalpų ore.

Kitą savaitę moksliniame žurnale gali būti paskelbtas 239 mokslininkų laiškas PSO, kuriame prašoma peržiūrėti rekomendacijas.

Pačioje organizacijoje įrodymai apie koronaviruso plitimą oru buvo vadinami neįtikinamais.

"Per pastaruosius porą mėnesių mes kelis kartus tvirtinome, kad manome, jog galimas perdavimas per orą, bet tikrai neparemti įtikinamais ar net aiškiais įrodymais. Šiuo klausimu vyksta rimtos diskusijos", — laikraštis cituoja Benedetta Allegranzi, PSO infekcijų kontrolės techninę direktorę.

Straipsnio autoriai pažymi, kad jei sklidimas ore iš tiesų yra reikšmingas plitimo veiksnys, tada reikės įdiegti keletą naujų priemonių, kad būtų aptiktas koronavirusas, įskaitant kaukių nešiojimą patalpose net per socialinį atstumą, medicininių kaukių dėvėjimą su specialiomis kaukėmis, kurios filtruoja mažiausias daleles, ir naudoti vėdinimo sistemos viešose vietose, taip pat ultravioletinės lempos, galinčios sunaikinti viruso daleles.

Kovo 11 dieną Pasaulio sveikatos organizacija paskelbė naujos koronavirusinės infekcijos COVID-19 protrūkį pandemija. Naujausiais PSO duomenimis, pasaulyje užfiksuota daugiau nei 12,2 mln. infekcijos atvejų, mirė daugiau nei 554 tūkst. žmonių.

Tegai:
Pasaulio sveikatos organizacija (PSO), mokslininkai, koronavirusas
Temos:
Naujo koronaviruso protrūkis Lietuvoje ir pasaulyje
Dar šia tema
Mirtina Estijos tranzito pramonės liga. Ir tai nėra koronavirusas
Lėktuvas su NATO kariuomene Latvijos nepasiekė dėl COVID-19 grėsmės
Rusijos URM atstovė Marija Zacharova

Zacharova pajuokavo po Trampo žodžių apie naujas JAV raketas

(atnaujinta 16:55 2020.07.11)
Ji sureagavo į Donaldo Trampo, kuris anksčiau pareiškė, kad Vašingtone buvo kuriama raketa, kuri būtų 17 kartų greitesnė už bet kokį panašų ginklą, žodžius. Anot Amerikos prezidento, ši raketa "skraido taip greitai, kad ją yra ypač sunku pastebėti

VILNIUS, liepos 11 — Sputnik. Maskvoje nenustoja stebėtis Amerikos pokyčiais karinėje srityje, Facebook su ironija rašė Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovė Marija Zacharova.

Ji sureagavo į Donaldo Trampo, kuris anksčiau pareiškė, kad Vašingtone buvo kuriama raketa, kuri būtų 17 kartų greitesnė už bet kokį panašų ginklą, žodžius. Anot Amerikos prezidento, ši raketa "skraido taip greitai, kad ją yra ypač sunku pastebėti".

"Greitis — tai šaunu. Dar į taikinį pataikytų, nes mes atsimename, kas nutiko "gražiosioms naujoms išmanioms raketoms" 2018 metais," — rašė ji.

Prieš dvejus metus JAV, Didžioji Britanija ir Prancūzija užpuolė Siriją. Remiantis Rusijos generalinio štabo duomenimis, iš 105 paleistų raketų buvo pasiekta tik 22.

Buvo pranešta, kad brangios ir vadinamosios išmaniosios raketos padarė didžiausią žalą ūkiniams pastatams. Du iš jų nesprogo ir pateko Rusijos kariuomenės žinioje. Ekspertai pažymėjo, kad šiose raketose nebuvo iš esmės naujų dalių, tačiau jų tyrimas padės patobulinti esamas kovos su tokiais ginklais priemones.

Tegai:
Donaldas Trampas, Marija Zacharova, raketa, Rusija, JAV
Dar šia tema
"Sumanė blogybę": kodėl NATO didina kariuomenę prie Rusijos sienų
Lavrovas: START III sutarties likimas nulemtas
Vanduo, archyvinė nuotrauka

Paaiškėjo, kaip karantino metu pasikeitė vandens suvartojimas Vilniuje

(atnaujinta 13:34 2020.07.11)
"Vilniaus vandenys" duomenimis, didžiausias vandens suvartojimo kritimas buvo jaučiamas centrinėje miesto dalyje, kur vyrauja paslaugų sektorius, o gyvenamuosiuose rajonuose priešingai – vandens suvartojimas išaugo

VILNIUS, liepos 12 - Sputnik. Per karantiną Vilniaus miesto gyventojai suvartojo mažiau vandens, praneša Vilniaus miesto savivaldybė.

Vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo bendrovės "Vilniaus vandenys" duomenimis, įprastai per parą Vilniaus mieste ir aplinkiniuose rajonuose sunaudojama apie 94 tūkst. kubinių metrų vandens, tačiau per karantiną jo sunaudota maždaug 7 proc. mažiau. 

Karantinui įpusėjus, bendrovė fiksavo apie 5 proc. mažesnį vandens suvartojimą lyginant su laikotarpiu iki karantino, o karantinui einant į pabaigą, sumažėjimas išaugo iki 7 proc. 

Didžiausias vandens suvartojimo kritimas buvo jaučiamas centrinėje miesto dalyje – Senamiestyje ir Naujamiestyje – kur vyrauja paslaugų sektorius, o gyvenamuosiuose rajonuose priešingai – vandens suvartojimas išaugo, labiausiai – Kalnėnuose, Trakų Vokėje, Gulbinuose, Verkiuose.

"Tokias vandens suvartojimo tendencijas siejame su šiuo periodu pasikeitusiomis gyvenimo aplinkybėmis. Restoranams, viešbučiams ir kitiems verslams sustabdžius veiklą, kuri labiausiai sutelkta centrinėje miesto dalyje, natūraliai krito ir vandens suvartojimas. O štai gyventojai, daugiau laiko nei įprastai praleidę namuose, jo vartojo daugiau, ypač tai pastebima daugiabučių namų rajonuose", – sako bendrovės "Vilniaus vandenys" Klientų aptarnavimo tarnybos direktorius Saulius Savickas.

Dėl karantino keitėsi ir dalies vartotojų finansinė padėtis, todėl šiuo periodu bendrovė "Vilniaus vandenys" sulaukė daugiau gyventojų ir verslo prašymų atidėti mokėjimus už suteiktas paslaugas.

Lietuvoje birželio 17 dieną buvo panaikintas karantinas, kuris įsigaliojo kovo 16 dieną. Dabar valstybėje galioja nepaprastoji padėtis.

Dar šia tema
Vyriausybei pateiktas pirmasis skundas dėl per karantiną įvestų draudimų
Grįžti į izoliaciją. Kam gresia naujas karantinas?
Čaplinskas mano, kad antrą kartą įvesti karantiną Lietuvoje būtų klaida