Ukrainos prezidentas Petro Porošenko, archyvinė nuotrauka

Porošenko pažadėjo netrukus surengti referendumą dėl įstojimo į NATO

29
(atnaujinta 13:53 2017.12.01)
Ukrainos vadovas nuolat kalba apie šalies įstojimą į NATO, o Aukščiausioji Rada paskelbė, kad tai vienas iš užsienio politikos tikslų

VILNIUS, gruodžio 1 — Sputnik. Ukrainos prezidentas Petro Porošenko pažadėjo netrukus surengti referendumą dėl šalies įstojimo į NATO ir Europos Sąjungą, praneša RIA Novosti.

Jis pareiškė, kad Ukrainai "blogiausia jau  praėjo".

"Mes tvirtai judame link euroatlantinės integracijos, ir net neabejokite, kad artimiausioje ateityje Ukrainoje įvyks referendumus dėl įstojimo į NATO ir narystės Europos Sąjungoje", — sakė jis, sveikindamas piliečius su Ukrainos nepriklausomybės referendumo 26-osiomis metinėmis.

Porošenko nuolat kalba apie Ukrainos įstojimą į NATO, o Aukščiausioji Rada paskelbė, kad tai vienas iš užsienio politikos tikslų.

Rugpjūtį JAV specialusis atstovas Ukrainai Kurtas Volkeris pabrėžė, kad Ukraina dar nėra pasirengusi tapti NATO nare. "Aš labai gerbiu Ukrainą, bet  kol kas nemanau, kad Ukraina yra pasirengusi įstoti į NATO, o NATO yra pasirengusi priimti ją toje situacijoje, kuri dabar yra", — sakė jis.

Be to, nuolatinis Forbes autorius, Kato Instituto vyresnysis mokslinis bendradarbis Doug Bandow rašė, kad Ukrainos priėmimas į NATO — bloga idėja, kurios JAV turi greičiau atsisakyti.

Anot autoriaus, "demokratijos šalininkas" Petro Porošenko atėjo į valdžią po perversmo prieš "teisėtai išrinktą, nors ir korumpuotą" prezidentą. Oligarchai įgijo valdžią, o ultradešinieji nacionalistai — rimtą didžiąją įtakos dalį.

"Net Europos lyderiai negalėjo ignoruoti to, kas akivaizdu", — rašo jis toliau, su nuoroda į Europos Komisijos vadovo Jean Claude Juncker (Žano Klodo Junkerio) raginimą Ukrainos valdžiai aktyviau priešintis korupcijai.

Tačiau, jei politines problemas Kijeve ir galima pašalinti, tai nesėkmių saugumo sferoje — ne, rašo jis, turėdamas omenyje konfliktą su Maskva, kurį kartu su Ukraina "paveldės" NATO. Vašingtonui šioje konfrontacijoje ne vieta, mano Bandou.

Ukrainos Aukščiausioji Rada 2014-ųjų gruodį priėmė dviejų įstatymų pakeitimus, atsisakiusi neprisijungusios valstybės statuso. 2016-ųjų birželį buvo buvo priimti papildomi pakeitimai, apibrėžiantys narystę NATO dėl  užsienio politikos.

Anksčiau buvęs NATO generalinis sekretorius Andersas Fogas Rasmusenas sakė, jog tam, kad įstotų į NATO, Ukraina turės pasiekti eilę kriterijų, kurių įgyvendinimas užtruks. Ekspertai mano, kad Kijevas per ateinančius 20 metų negalės pretenduoti į narystę NATO.   

29
Tegai:
referendumas, Europos Sąjunga (ES), NATO, Ukraina
Dar šia tema
Lietuvos vyriausybė patvirtino senų ginklų perdavimą Ukrainai
Kubilius prašo Vengrijos neužkirsti kelio Ukrainos suartėjimui su ES
Linkevičius tikisi, kad ES patvirtins "Maršalo planą" Ukrainai
"Grybauskaitės planas" skirtas korupcijai Ukrainoje
Lietuva ir Ukraina aptarė bendradarbiavimą gynybos srityje
Keltų medinė figūrėlė, aptikta ant ledyno Šveicarijos Alpėse

Archeologai atitirpusiuose ledynuose aptiko senovinius artefaktus

(atnaujinta 13:07 2020.10.24)
Nors mokslininkai suvokia, kokį niokojamą poveikį daro klimato kaita aplinkai, tačiau pažymi ir šio proceso pliusus: tirpstantys ledynai leidžia žymiai išplėsti supratimą apie žmones, gyvenusius kalnuose prieš tūkstantmečius

VILNIUS, spalio 24 — Sputnik. Aktyvus ledynų tirpsmas Alpėse padėjo archeologams aptikti senovės artefaktus šiose vietose, praneša "Daily Mail".

Tyrėjai rado maždaug šešių tūkstančių metų senumo siūlą iš augalinių pluoštų, medinę figūrėlę, suvarstytus batus, datuojamus trečiu tūkstantmečiu prieš mūsų erą, ir kitus lobius. Visi daiktai išliko puikios būklės, nes ledas juos apsaugojo nuo irimo.

Mokslininkai suvokia, kokią niokojamą poveikį daro klimato kaita aplinkai, tačiau yra ir pliusų: tirpstantys ledynai leidžia žymiai išplėsti supratimą apie žmones, gyvenusius kalnuose prieš tūkstantmečius. Atsirado net nauja mokslo sritis su pavadinimu "ledyninė archeologija".

Ilgą laiką buvo manoma, kad priešistorės žmonės nekopė į aukštus kalnus, tačiau naujausi tyrimai įrodo ką kitą. Rugsėjį archeologė Regula Gabler ir jos komanda Šnidejocho perėjoje aptiko virvę, kuriai, mokslininkų manymu, taip pat yra daugiau nei 6000 metų.

2003 metais kita tyrėjų grupė, atlikdama kasinėjimus tame pačiame rajone, beveik trijų tūkstančių metrų aukštyje, rado dėžę su strėlėmis, kurios datuojamos trečiu tūkstantmečiu prieš mūsų erą.

Visa tai leido mokslininkams padaryti išvadą, kad žmonės taip aukštai lipo į kalnus, ieškodami kristalų ir įvairių naudingųjų iškasenų.

Tegai:
artefaktas, ledynai, archeologai
Dar šia tema
Archeologai rado bronzos amžiaus kapus, išklotus auksu
Meksikoje archeologai atrado futbolo aikštės dydžio majų rūmus
Britų archeologai mano, kad rado seniausius meno kūrinius
Archeologai rado senovės gyvenvietės, kurioje gyveno paslaptinga gentis, griuvėsius
Archeologai įrodė, kad pirmieji Eurazijoje kamuoliu pradėjo žaisti kinai
Pagyvenusi pora

Įvardytos geriausios pensijų sistemos pasaulyje

(atnaujinta 18:43 2020.10.24)
Pusėje jų padėtis pablogėjo dėl koronaviruso pandemijos — sumažėjo pensijų kaupimo įmokos ir pajamos, o valstybės skola išaugo

VILNIUS, spalio 24 — Sputnik. Geriausios pensijų sistemos pasaulyje yra Nyderlanduose ir Danijoje. Šios šalys užėmė dvi geriausias pasaulio pensijų indekso vietas, rašo "Bloomberg".

Reitinge yra 39 šalys. Pusėje jų padėtis pablogėjo dėl koronaviruso pandemijos — sumažėjo pensijų kaupimo įmokos ir pajamos, o valstybės skola išaugo. "Tai neišvengiamai turės įtakos būsimoms pensijoms: kai kuriems žmonėms teks ilgiau dirbti, o kitiems teks susitaikyti su žemesniu gyvenimo lygiu išėjus į pensiją", — sakė pranešimo autorius Deividas Niksas (David Nix).

JAV reitinge užėmė 18 vietą. Ekspertai Argentiną ir Tailandą pavadino autsaideriais. Iš šalių su išsivysčiusia ekonomika blogiausia pasirodė Japonijos pensijų kaupimo sistema, užėmusi 32 vietą.

Pernai Nyderlandai ir Danija taip pat tapo geriausių pensijų sistemų šalimis. Šis rezultatas leido joms patekti į A grupę — tai šalys su patikima, tvaria ir naudinga pensijų sistema. Blogiausia padėtis buvo Tailande, Argentinoje ir Turkijoje.

Kiek metų Europos žmonės gyvena pensijoje?
© Sputnik
Kiek metų Europos žmonės gyvena pensijoje?
Tegai:
valstybinė pensija
Dar šia tema
Karbauskis pareiškė, kad konservatoriai "nekenčia" senyvo amžiaus žmonių
Prietarai ir rinkimai: ar atsiras Lietuvoje 13-oji pensija
Be 13-osios pensijos ir naujų mokesčių: Vyriausybė pritarė kitų metų biudžetui
Laikrodis, archyvinė nuotrauka

Lietuvoje įvedamas žiemos laikas: laikrodžius suksime atgal

(atnaujinta 22:42 2020.10.24)
Tikimasi, kad toks perėjimas bus padarytas paskutinį kartą. Tuo pačiu metu vis dar nėra aišku, kokį laiką — žiemos ar vasaros — vyriausybė patvirtins pagrindiniu

VILNIUS, spalio 25 — Sputnik. Lietuvoje paskutinį spalio sekmadienį įvedamas žiemos laikas. 04:00 valandą šalies gyventojai turės persukti laikrodžio rodykles valanda atgal.

Žiemos laikas galios iki paskutinio kovo sekmadienio, tada paprastai pereinama prie vasaros laiko.

Kai kurie ekspertai mano, kad laikrodžio nustatymas turi neigiamos įtakos sveikatai. Tai ypač pasakytina apie nestabilios psichikos ir silpnos sveikatos žmones. Ekspertai sako, kad valandą praradęs režimas gali labai paveikti bendrą žmogaus savijautą, tačiau ne visi sutinka su šia nuomone.

Часы, перевод времени.
© Sputnik / Edvinas Mamontovas
Kur sukti laikrodžio rodykles

Dauguma pasaulio šalių naudoja sezoninį laiką, tačiau kai kurios Europos šalys nori jo atsisakyti. 2019 metų pavasarį Europos Parlamentas patvirtino laikrodžių sukiojimo ES atšaukimą nuo 2021 metų. Europos Sąjungos šalims bus leidžiama pasirinkti laiką, kurį jos nori palikti pagrindiniu.

Užpernai Lietuvoje buvo atlikta apklausa. Piliečių buvo klausiama, kokį laiką jie nori palikti pagrindiniu. Už vasaros laiką pasisakė daugiau nei 60 procentų lietuvių, dauguma jų buvo vyresni nei 50 metų žmonės, regioninių centrų ir mažų miestelių gyventojai. Tuo pat metu 26 procentai piliečių norėtų palikti žiemos laiką. Šį variantą palaikė didmiesčių gyventojai, taip pat respondentai, gyvenantys vakariniuose ir rytiniuose regionuose. Likusiems buvo sunku atsakyti.

Lietuva, Latvija ir Estija pareiškė norą gyventi viename laike. Tačiau diskutuodami šiuo klausimu jos nenurodė, kuris — vasaros ar žiemos — laikas bus pasirinktas pagrindiniu.

Tegai:
laikrodis, laikas