Kariai, archyvinė nuotrauka

JAV profesorius pasakė, kur gali prasidėti Trečiasis pasaulinis karas

1935
(atnaujinta 17:51 2017.12.16)
Ekspertas gynybos ir nacionalinio saugumo klausimais įvardijo penkis regionus, kuriuose 2018 metais hipotetiškai galėtų prasidėti Trečiasis pasaulinis karas, tai Šiaurės Korėja, Taivanas, Ukraina, Turkija ir Persijos įlanka

VILNIUS, gruodžio 16 — Sputnik. JAV profesorius, ekspertas gynybos ir nacionalinio saugumo klausimais Robertas Farlis žurnalo "The National Interest" puslapiuose įvardijo penkis regionus, kuriuose 2018 metais hipotetiškai galėtų prasidėti Trečiasis pasaulinis karas.

"Pasaulis išgyveno 2017 metus be grįžimo prie destruktyvaus konflikto su supervalstybių dalyvavimu. Kai kuriose pasaulio dalyse (ypač Sirijoje) įtampa žymiai sumažėjo. Kitose sudėtingos situacijos paaštrėjo", — rašo profesorius.

Pirmoji Farlio sąraše esanti šalis — Šiaurės Korėja.

Pasak profesoriaus, Šiaurės Korėjos sėkmės, pasiektos balistinių raketų kūrime, kartu su Trampo administracijos diplomatinio patyrimo stoka sukūrė labai pavojingą situaciją.

Profesoriaus teigimu, tiek Pchenjano, tiek Vašingtono klaidos gali lengvai pavirsti karu, į kurį bus įtrauktos Japonija ir Kinija.

Antrasis regionas, kuriame gali kilti didelis konfliktas, pasak Farlio, yra Taivanas. Visai neseniai Kinijos diplomatas Li Keksin pareiškė, kad Pekinas "suvienys Taivaną" karine jėga tą dieną, kai prie salos prišvartuos JAV karo laivai.

Tuo pačiu metu Kinija suintensyvino savo karinę veiklą regione, prieš kurį ne kartą pasisakė JAV. Be to, Vašingtonas didina ginklų tiekimą į Taivaną.

Toliau sąraše įvardyta Ukraina, kurioje situacija, pasak profesoriaus, išlieka įtempta: paliaubos rytuose nuolat pažeidžiamos, o protestai Kijeve ir "laukinė istorija" su Michailu Saakašviliu verčia suabejoti dabartinės Ukrainos vyriausybės darbo stabilumu.

Farlio manymu, Ukrainos vyriausybės žlugimas gali sukelti krizės paaštrėjimą — prie valdžios gali  priartėti ultradešiniųjų atstovai, dėl kurių  konfliktas Donbase gali kilti su nauja jėga.

Profesorius taip pat svarsto scenarijų, pagal kurį Maskva neva stiprina savo buvimą Ukrainoje dabartinės vyriausybės žlugimo atveju, ir tai, savo ruožtu, gali pasibaigti plataus masto karine konfrontacija tarp Rusijos ir Vakarų.

Ketvirtasis regionas, galintis tapti Trečiojo pasaulinio karo židiniu, pasak Farlio, tai NATO pietinis flangas — o būtent Turkija. Pasak jo, Ankaros atitolinimas nuo ES ir JAV ir jos suartėjimas su Maskva yra pirmasis ženklas, kad gali žymiai pasikeisti jėgų pusiausvyra regione.

Nei Turkija, nei Rusija, nei JAV netiki, kad karas yra pagrįstas būdas išspręsti susiklosčiusią diplomatinę padėtį, pabrėžia autorius. Tačiau jėgų pusiausvyros pasikeitimas gali įtakoti tam, kas vyks Sirijoje, Irake, Irane, Balkanuose ir Kaukaze.

Paskutinė Farlio sąraše Persijos įlanka. Jis siūlo atkreipti dėmesį į konfrontaciją tarp Saudo Arabijos ir Irano.

Profesorius pabrėžia, kad šiame regione ir anksčiau buvo konfliktų, tačiau jie nesibaigė pasauliniais karais.

"Tačiau, Rijadas aiškiai leido suprasti, kad jis pasiruošęs kurti diplomatinę ir karinę koaliciją prieš Iraną ir net gali įtraukti į ją Izraelį", — teigia autorius.

Pasak profesiriaus, atsižvelgiant į tai, kaip Rusija vėl gina savo pozicijas šiame regione, nesunku įsivaizduoti, kaip visa tai pavirs supervalstybių konfrontacija.

1935
Tegai:
pasaulinis karas, Trečiasis pasaulinis karas, Taivanas, Persijos įlanka, Šiaurės Korėja, Turkija, Ukraina, JAV
Dar šia tema
Trampas pareiškė, kad JAV laimėjo du pasaulinius karus ir nugalėjo komunizmą
Vladimiras Žirinovskis: Lietuva bus sunaikinta karo Europoje atveju
ES vėliava

Politologas atskleidė ES lūkesčius dėl Rusijos

(atnaujinta 15:07 2021.05.11)
Tuo pačiu metu, pažymėjo politologas, ES valstybės narės, kurios atstovauja "senajai Europai", nepasitiki Čekijos Respublikos ir Bulgarijos kaltinimais Rusijai ir nelaiko diplomatinių konfliktų gera priežastimi pakeisti bendrą Europos Sąjungos politiką

VILNIUS, gegužės 11 — Sputnik. Europos Sąjunga nenori sustiprinti santykių su Rusija kilus diplomatiniams skandalams su Čekija ir Bulgarija, tačiau ji nepakeis savo politikos — sąjunga mano, kad Maskva turėtų ištaisyti savo poziciją. Tai interviu laikraščiui "Vzgliad“ sakė Rusijos tarptautinių reikalų tarybos (RIAC) generalinis direktorius Andrejus Kortunovas.

Briuselis mano, kad "kamuolys yra Rusijos aikštės pusėje", todėl tikisi abipusių Maskvos žingsnių, paaiškino politologas, atskleisdamas Europos Sąjungos lūkesčius Rusijos atžvilgiu. Pasak Kortunovo, ES tikisi, kad Rusija pakoreguos savo politinę liniją ir grįš į rimtą "prasmingą" dialogą.

"Turiu omenyje lankstesnę Kremliaus liniją Ukrainos kryptimi, taip pat Rusijos atsisakymą nuo to, kas suvokiama kaip kišimasis į Europos šalių vidaus reikalus — paramą radikalių partijų populistinėms teisėms pagrindinėse Europos šalyse. Galbūt tikimasi, kad Rusija darys pažangą ir vykdydama regioninius konfliktus Sirijoje ir Libijoje", — sakė jis.

Tuo pačiu metu, pažymėjo politologas, ES valstybės narės, kurios atstovauja "senajai Europai", nepasitiki Čekijos Respublikos ir Bulgarijos kaltinimais Rusijai ir nelaiko diplomatinių konfliktų gera priežastimi pakeisti bendrą Europos Sąjungos politiką. Kaip pavyzdį Kortunovas pateikė čekų raginimus išsiųsti Rusijos diplomatus, į kuriuos daugumoje ES šalių liko neatsakyta.

"Tai suteikia vilties, kad dialogas tęsis, ypač todėl, kad Portugalija šiuo metu pirmininkauja Europos Sąjungai. Apskritai ji tradiciškai turi simpatinį požiūrį į Rusiją", — pabrėžė jis.

Gegužės 10 dieną Europos diplomatijos vadovas Žozepas Borelis paskelbė apie visų ES valstybių narių nenorą stiprinti santykių su Rusija. Savo pareiškime jis išreiškė paramą Čekijai ir Bulgarijai, tačiau pažymėjo, kad aljansui nereikia toliau didinti įtampos su Rusija.

Anksčiau Vokietijos užsienio reikalų ministras Heikas Masas sakė, kad Briuselis yra pasirengęs dialogui su Maskva. Tą pačią nuomonę išsakė Slovakijos užsienio ir Europos reikalų ministras Ivanas Korčokas. Jo teigimu, Europos Sąjunga turi sustabdyti "neigiamą spiralę" plėtojant santykius su Rusija.

Tegai:
Rusija, ES
Karinis Pergalės paradas 76-ųjų metinių garbei, archyvinė nuotrauka

"Be mūsų būtume kalbėję vokiškai". Britai pasisakė apie Pergalės paradą

(atnaujinta 19:13 2021.05.11)
Pergalės parade Maskvoje Putinas atmetė JAV, Didžiosios Britanijos ir kitų sąjungininkų indėlį į pergalę prieš nacius. Štai kaip komentuoja "Daily Mail" Rusijos lyderio žodžius, skaitytojai ne visai pritaria šiai nuomonei

VILNIUS, gegužės 11 — Sputnik. Britų laikraščio "Daily Mail" skaitytojai pakomentavo straipsnį apie gegužės 9 dieną Maskvoje surengtą Pergalės paradą.

Bulvarinis leidinys cituoja Rusijos prezidento Vladimiro Putino žodžius, kad sovietų žmonės "sunkiausiu Didžiojo Tėvynės karo metu buvo vieni sunkiame, didvyriškame ir pasiaukojamame kelyje į Pergalę".

Skaitytojai skirtingai įvertino TSRS, JAV ir Didžiosios Britanijos indėlį į Hitlerio Vokietijos pralaimėjimą. Kai kurie pažymėjo, kad sąjungininkai rimtai padėjo sovietų kariams, kiti manė, kad TSRS vaidmuo visgi yra lemiamas.

"Nuo 1941 metų rugpjūčio iki 1945 metų gegužės britai padėjo Rusijai maistu, degalais, ginklais, tankais ir lėktuvais. Daugelis britų žuvo. Be mūsų būtume kalbėję vokiškai. Atminkit tai", — įsitikinęs Hunkydory999.

"Mums, britams, nuolat sakoma, kad mes vieni laimėjome Antrąjį pasaulinį karą, o amerikiečiai, kanadiečiai, australai ir daugelis kitų visai neminimi. Milžiniškas Rusijos indėlis niekada nebuvo pelnytai įvertintas. Jei jie patys apie tai trimituotų, niekas už juos nedarys. Faktas yra tas, kad be tokio sąjungininko kaip Rusija nebūtume galėję nugalėti vokiečių", — įsitikinęs vartotojas say-what-you-see.

"Pergalė buvo bendra. Bet veltui leido Sovietams sutriuškinti Vokietiją", — sako Steel Riveris.

"Jei atvirai, rusai taip ir nesulaukė tinkamo pripažinimo, ypač iš Holivudo pusės. Tačiau per Antrąjį pasaulinį karą jie nužudė 85% vokiečių kareivių", — prisiminė jezza.

"Putinas teigė, kad rusai kai kuriuos pagrindinius mūšius kovojo vieni — ir tai tiesa. Taip pat tiesa, kad rusai prarado 20 kartų daugiau vyrų nei bet kuris kitas sąjungininkas. Neabejoju, kad be Rusijos indėlio karo rezultatai būtų buvęs skirtingi. Laisvas pasaulis yra labai skolingas Rusijai už jos aukas — ir jos lemiamas indėlis į pergalę reikalauja pripažinimo. Šiandieninis jaunimas užaugo žiūrėdamas filmus apie Didžiosios Britanijos ir Amerikos didvyriškumą — ir tai tiesa, tačiau didžiausią mūšį Rytų fronte vykdė rusai ir dažnai be sąjungininkų palaikymo. Todėl jie prarado dešimt milijonų karių ir dar 15 milijonų civilių. Vakarai turi juos gerbti", — sakė Pitrick.

"Tiesą sakant, JAV pastaruosius 75 metus uoliai šalino Rusiją iš pergalės kare", —  įsitikinęs "Doge To The Moon" vartotojas.

"Esu dėkingas Rusijos žmonėms už jų vaidmenį Antrajame pasauliniame kare. Manau, kad be jų nebūtume susidoroję", — rašė Civilian14.

Gegužės 9 diena Maksvos Raudonojoje aikštėje vyko 76-ųjų Pergalės metinių proga surengtas paradas.

\Per pagrindinį karinį paradą Raudonosios aikštės grindinio akmenimis žygiavo 37 paradų įgulos. Mechanizuotoje kolonoje žygiavo daugiau kaip 190 vienetų karinės ir specialiosios technikos, tiek istorinės, tiek modernios. Pergalės paradą užbaigė 23 Rusijos aviacijos ir kosmoso pajėgų sraigtasparniai ir 53 lėktuvai.

 

Tegai:
Antrasis pasaulinis karas, Rusija, Vladimiras Putinas, Pergalės diena, Didžioji Britanija
Dar šia tema
Žygdarbio atmintis: paradas 76-osioms pergalės metinėms Maskvoje
"Rusija — tikra didvyrė". Britai žavėjosi Pergalės paradu Maskvoje
"Welt" žurnalistas atvyko į Maskvą ir papasakojo apie "pagrindinį Putino kozirį"
Vilnius

NVSC: daugėja protrūkių įvairiuose gamybos ir transporto bei logistikos sektoriuose

(atnaujinta 16:02 2021.05.11)
Bendrai praėjusios savaitės pabaigoje Lietuvoje fiksuoti 365 aktyvūs COVID-19 ligos protrūkiai, kai savaitę prieš jų buvo 364

VILNIUS, gegužės 11 — Sputnik. Praėjusi savaitė, palyginus su prieš tai buvusia, neišsiskyrė ryškiomis tendencijomis ir šiuo metu išlieka stabili, rašo Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) spaudos tarnyba.

Tačiau pastebėta, jog didėja protrūkių skaičius įvairiuose gamybos ir transporto bei logistikos sektoriuose, o nežymiai, tačiau mažėja paslaugų sektoriuje.  

Pažymima, jog praėjusi savaitė pasižymėjo nežymiu aktyvių protrūkių prieaugiu maisto gamybos, siuvimo, baldų gamybos sektoriuose. Prie jų prisideda logistikos ir transporto sektorius. Statybos sektoriuje protrūkių skaičius išaugo labai minimaliai – nuo 17 užpraėjusią savaitę iki 18 praėjusią savaitę.

Tuo tarpu protrūkių mažėjimas stebimas paslaugų sektoriuje — nuo 16 iki 9 protrūkių praėjusią savaitę. Mažiau aktyvių protrūkių per praėjusią savaitę užfiksuota gydymo sektoriuje, socialinėse įstaigose — aktyvių protrūkių nebuvo fiksuota.

Pasak specialistų, naujų tendencijų nestebima ir vertinant užsikrėtimo atvejus šeimose. NVSC duomenimis, apie 25,6 proc. užsikrėtusiųjų COVID-19 pastarąją savaitę nurodė, jog susirgo po sąlyčio su šeimos nariu.

Bendrai praėjusios savaitės pabaigoje Lietuvoje fiksuoti 365 aktyvūs COVID-19 ligos protrūkiai, kai savaitę prieš jų buvo 364.

Tegai:
koronavirusas, Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC), Lietuva
Temos:
Koronaviruso pandemija Lietuvoje ir pasaulyje
Dar šia tema
VVKT: sulaukta daugiau nei 2,5 tūkst. pranešimų apie nepageidaujamas reakcijas į vakcinas
Klaipėdoje kviečiami skiepytis 45+ amžiaus grupės gyventojai
Paaiškėjo, kaip bus galima gauti Galimybių pasą