Linas Rumšas, archyvinė nuotrauka

Sulaikyti komandos, kuriai atstovavo miręs Rumšas, vadovai

48
(atnaujinta 15:42 2018.02.12)
Byla dėl 21-erių metų Lietuvos dviratininko Lino Rumšo mirties įgavo tęsimą: Italijos teisėsaugos institucijos areštavo kelis žmones iš komandos, kuriai atstovavo Linas

VILNIUS, vasario 12 — Sputnik. Linas buvo garsaus Lietuvos dviratininko Raimondo Rumšo sūnus ir turėjo  šansų pasiekti laimėjimų dviračių sporte, tačiau pernai gegužės 2 dieną savo šeimos namuose Lukos miestelyje (Toskana, Italija) jaunuolis staiga prarado sąmonę, o po dviejų valandų mirė nuo širdies priepuolio.

Ne be priežasties kilo klausimas — ar galėjo Rumšo-jaunesniojo, kuris atstovavo Italijos jaunimo komandai "Altopack Eppela",  mirtis būti neteisėtų narkotikų vartojimo pasekmė. Italijos teisėsaugos institucijos nagrinėjo šią bylą ir štai yra pirmieji rezultatai.

Italijos žiniasklaida praneša, kad nagrinėdama šią bylą policija sulaikė keletą žmonių, kurie susiję su "Altopack Eppela". Tarp jų — komandos savininkas Luca Franceschi, jos buvęs sporto direktorius Elso Frediani, treneris Michele Viola ir daktaras Andrea Bianchi.

Komandos biuruose ir sulaikytųjų namuose buvo atliktos kratos, kurių metu policijos pareigūnai aptiko daug preparatų (eritropoetino, opiatų, amfetaminų, insulino, kepenų stimuliatorių, medžiagos nuo traukulių vėžiu sergantiems pacientams ir įvairių augimo hormonų), kurie "nėra skirti jauniems sportininkams".

Verta priminti, kad praėjusių metų rugsėjį į ne varžybų metu atlikto tikrinimo vyriausio Rumšo sūnaus — Raimondo, kuris taip pat užsiima dviračių sportu,  dopingo testas buvo teigiamas (dėl augimo hormono GHRP-6). Mėgėjų komanda "Palazzago-Fenice", kuriai atstovavo 23-ų metų lietuvis greitai atsikrato nuo lenktininko, pareiškusi, kad ji Raimondui tik tiekė dviračius ir atsargines dalis. Sausio mėnesį Italijos antidopingo agentūra (NADO Italia) ketveriems metams diskvalifikavo Raimondą Rumšą.

Pats Rumšas-vyresnysis buvo stiprus profesionalus dviratinikas, o 2002 metais jis pasiekė aukščiausios sėkmės, užėmęs trečią vietą pačiose prestižinėse lenktynėse "Tour de France". Tiesa, greit prasidėjo nemalonumai. Grįžęs į Italiją (Rumšas atstovavo komandai "Lampre-Daikin") Lietuvos sportininkas ir jo žmona Edita buvo sulaikyti Prancūzijos pasienyje. Jų automobilyje buvo rasti įvežimui draudžiami medicinos preparatai (kortikoidai, testosteronas ir eritropoetinas). Pasak dviratininko, visus preparatus įgyjo jo žmona savo motinai. Dėl to Rumšo žmona praleido beveik du su puse mėnesio Prancūzijos Bonvilio kalėjime.

Nepriklausoma ekspertizė įrodė, kad dviratininko kraujas buvo švarus, todėl jo įskaitoje liko "Tour de France" bronza. Tačiau jau kitais metais per "Giro d'Italia-2003" lenktynes, jo organizme rasta EPO (eritropoetinas). Italijos komanda tuo metu iš karto nutraukė sutartį su dviratininku, dviratininkas diskvalifikuotas vieneriems metams.

Praėjus trejiems metams, Prancūzijos valdžios institucijos grįžo prie šios istorijos ir sutuoktiniai Rumšai tada gavo po keturis mėnesius laisvės apribojimo ir sumokėjo 5 tūkstančių eurų baudą Prancūzijos dviračių sporto federacijos naudai.

Į dviračių elitą Raimondas Rumšas nebegrįžo, tik kartais jis dalyvavo mėgėjų lenktynėse. Pavyzdžiui, 2011 metais jis budamas 39 metų amžiaus laimėjo "Baltic Tour" etapą (Ryga — Sigulda).

48
Tegai:
dopingas, dviračių sportas, Linas Rumšas, Raimondas Rumšas
Koronavirusas, archyvinė nuotrauka

Gydytoja: kaukių naudojimas sumažina riziką užsikrėsti COVID-19 dešimtis kartų

(atnaujinta 22:53 2020.06.04)
Gydytoja priminė, kad kaukę dėvėti būtina esant galimam užsikrėtimo pavojui — būnant lauke ar uždaroje patalpoje, kur gali būti kiti žmonės. Kaukę keisti reikia kas dvi valandas

VILNIUS, birželio 4 — Sputnik. Pagrindinis koronavirusinės infekcijos perdavimo būdas yra oras — tai atsitinka kosint, čiaudint ir kalbant, todėl dėvint kaukes rizika užsikrėsti koronavirusu sumažėja dešimteriopai, RIA Novosti sakė Rusijos infekcinių ligų specialistė Irina Ivanova.

"Nepaisant laiko apribojimų, būtina ir toliau laikytis tam tikrų taisyklių. Ypač svarbu išlaikyti atstumą ir naudoti medicinines kaukes. Čiaudint ir kosint ore aplink sergantį žmogų plinta jo seilių, skreplių ir kvėpavimo takų sekreto lašeliai. Ir kadangi koronavirusinė infekcija gali būti besimptomė, žmogus, nežinodamas, kad serga, gali perduoti virusą kitiems žmonėms. Kaukių dėvėjimas dešimtis kartų sumažina riziką užsikrėsti koronavirusu. Be to, svarbu, kad kuo daugiau žmonių naudotų kaukę", — teigė Ivanova.

Gydytoja priminė, kad kaukę dėvėti būtina esant galimam užsikrėtimo pavojui — būnant lauke ar uždaroje patalpoje, kur gali būti kiti žmonės. Kaukę keisti reikia kas dvi valandas.

Tinkamai naudojant medicinines kaukes, kvėpavimo problemų neturėtų kilti. Ypač pabrėžiama, kad nėščioms moterims ir asmenims, sergantiems įvairiomis lėtinėmis ligomis, nešioti medicinines kaukes būtina.

Kovo 11 dieną Pasaulio sveikatos organizacija paskelbė naujos koronavirusinės infekcijos COVID-19 protrūkį pandemija. Naujausiais PSO duomenimis, pasaulyje užfiksuota daugiau nei 6,3 mln. infekcijos atvejų, mirė daugiau nei 383 tūkst. žmonių.

Tegai:
saugumas, gydytojai, koronavirusas
Temos:
Naujo koronaviruso protrūkis Lietuvoje ir pasaulyje
Dar šia tema
JAV užfiksuotas pirmasis koronaviruso atvejis šuniui
Per parą nustatyti trys koronaviruso atvejai
Policija Vašingtone

Pasibaigus neramumams Vašingtonas atšaukė komendanto valandą

(atnaujinta 22:51 2020.06.04)
Riaušės Vašingtone kilo savaitgalį, padegta daugybė pastatų ir automobilių. Į miestą buvo įvesti Nacionalinės gvardijos, policijos ir kitų regionų specialiųjų tarnybų padaliniai

VILNIUS, birželio 4 — Sputnik. JAV sostinėje Vašingtone atšaukta komendanto 

valanda nurimus riaušėms, spaudos konferencijoje sakė miesto merė Muriel Bowser. Apie tai praneša RIA Novosti.

"Šį vakarą komendanto valandos nebus", — sakė Bowser.

Apribojimai galiojo keturias dienas.

Riaušės Vašingtone kilo savaitgalį, padegta daugybė pastatų ir automobilių. Į miestą buvo įvesti Nacionalinės gvardijos, policijos ir kitų regionų specialiųjų tarnybų padaliniai.

Nuo gegužės pabaigos daugelyje didžiųjų JAV miestų vyko protestai ir riaušės dėl afroamerikiečio Džordžo Floido mirties dėl policijos veiksmų sulaikymo metu.

Tegai:
riaušės, Vašingtonas
Dar šia tema
Ekspertas: JAV valdžia negali kovoti su riaušėmis įprastais būdais
Kaip kova su rasizmu JAV virto susirėmimais su plėšikais
"Ką tie plakatai šneka?": mokytoja nuplėšė palaikymo plakatus prie JAV ambasados