Luhanskas, archyvinė nuotrauka

Luhansko Liaudies Respublika įvardijo, kodėl galėtų likti Ukrainos sudėtyje

74
(atnaujinta 13:09 2018.06.15)
Luhansko Liaudės Respublikos atstovas patvirtino, kad yra galimybė, jog teritorija gali likti Ukrainos sudėtyje

VILNIUS, birželio 15 — Sputnik. Jei Kijevas visgi įvykdys Minsko susitarimus, savarankiškai paskelbta Luhansko Liaudies Respublika gali likti Ukrainoje, sakė interviu RIA Novosti Luhansko Liaudies Respublikos laikinai einantis užsienio reikalų ministro pareigas Vladimiras Danego.

"Praktika rodo, kad Ukraina visiškai atmeta Donbasą. Jiems reikalinga tik teritorija. Visa jų veikla, kuri turėtų parodyti jų atsidavimą Minsko įsipareigojimams, iš tikrųjų parodo visiškai priešingą — visiškas atsisakymas humanitarinėje srityje, blokavimas tų pačių mainų, atsisakymas mokėti pensijas", — politikas įvertino dabartinę padėtį.

Jis pabrėžė, kad teritorijos atplėšimas nuo valstybės veda arba iki šios teritorijos nepriklausomo egzistavimo, arba iki jos prisijungimo prie kitų tarptautinės teisės subjektų.

Tačiau, pasak Deinego, "jei Ukrainai pavyks radikaliai pasikeisti, 180 laipsnių, jos vektorius ir laikytis Minsko susitarimų įgyvendinimo būdo, tokiomis aplinkybėmis galima kalbėti apie santykių atnaujinimą".

Tuo pačiu metu jis nurodė, kad tai visų pirma sutartinių santykių su Kijeve klausimas.

"Tai reiškia, kad mes vėl kalbame apie tam tikro laipsnio nepriklausomybę santykiuose su valstybe, kurioje mes likome, bet kaip apie nepriklausomą subjektą, įtrauktą į šią valstybę", — paaiškino Deinego.

Politikas pridūrė, kad kalba eina apie federalinę arba konfederacinę valstybės struktūrą.

"Tai reiškia, kad mūsų nepriklausomybė įregistruojama priemonių paketu (dėl Minsko susitarimų įgyvendinimo — Sputnik), mes tai paskelbėme ir ji yra ištaisyta. Pasirodo, kad mūsų atveju nepriklausomybė yra neišvengiama bet kokiu įvykių raidos atveju", — pareiškė laikinasis ministras.

74
Tegai:
Luhansko liaudies respublika, Ukraina
Dar šia tema
Europa smerkia Ukrainą dėl pavojaus šalyje dirbantiems žurnalistams
Lietuvos parengti žvalgai ruošia teroro išpuolius Donbase, pareiškė LLR
Luhansko Liaudies Respublika pranešė apie snaiperius iš Lietuvos Donbase
Rada papasakojo apie Kijevo nenorą užbaigti konfliktą Donbase
Naikintuvai MIG-17

Karšti šaltojo karo patiekalai: JAV ir TSRS susirėmimai danguje

(atnaujinta 13:07 2021.04.11)
Kadangi sovietinis dangus buvo nelabai gerai saugomas, Amerikos lakūnai elgėsi įžūliai palei sovietų sienas — bombordavo tiek lauko aerodromus, tiek keleivinius lėktuvus

VILNIUS, balandžio 11 — Sputnik. Dvi kovotojų poros pakilo susitikti su sienos pažeidėju. Jie paleido įspėjamuosius šūvius — priešas atrėžė atsakomąja ugnimi. 1950 metų balandžio 8 dieną virš Sovietų Latvijos Liepojos uosto buvo numuštas JAV žvalgybinis lėktuvas, rašoma Sputnik radijo autorės Olgos Bugrovos medžiagoje.

Tai buvo pirmas kartas JAV ir Tarybų Sąjungos šaltojo karo istorijoje. JAV duomenimis, lėktuvas buvo keleivinis, beveik turistinis, skridęs iš Vokietijos į Švediją. Pilotas ir 9 keleiviai. Žuvusiųjų ilgai ieškojo jūroje, nerado nė vieno. Vėliau JAV pripažino, kad naikintuvas bombonešis "Korsar" tyčia pažeidė TSRS sieną.

Mes netyčia

Ore šaltasis karas lengvai virto karšta faze. Mušė vienas kitą be pokalbių. Tais pačiais 50-aisiais metais JAV patruliavimo lėktuvas numušė "MiG-15". Atsakymas atėjo beveik iš karto: panašų patrulinį lėktuvą "nusiuntė į žemę" sovietinis perėmėjas. Metų pabaigoje amerikiečiai neva per klaidą subombardavo sovietinį lauko aerodromą Primorskio krašte.

Tačiau tikrasis beteisiškumas prasidėjo 1952 metais, kai virš TSRS teritorijos buvo sunaikintas serijos "Il" keleivinis lėktuvas. Lėktuve buvo karių šeimos: skrido atostogų su vaikais ir žmonomis. Tas pats pasikartojo prie Vladivostoko 1953 metų liepą: vėl neginkluotas keleivinis "Il" ir vėl — sušaudymas. Tada TSRS pateikė ieškinį JAV. Bet, kaip visada, prasidėjo melas apie neteisingas koordinates ir pokalbiai tema "aš netyčia".

Per pirmuosius dešimt Šaltojo karo metų — 20 mirtinų avarijų ir vienas tikras oro mūšis (prieš keturis sovietinius naikintuvus). 14-oje iš 20 sienos pažeidimų epizodų sovietų pilotai numušė pažeidėjus.

Аэродром Североморск-3 в Мурманской области
© Sputnik / Павел Львов
Aerodromas Severomorsk-3 Murmansko srityje

Kiauras dangus

Amerikos lakūnų įžūlumas turėjo objektyvių priežasčių: sovietinis dangus buvo nelabai gerai saugomas. Pasakoja Oro gynybos pajėgų muziejaus direktorius karo istorikas Jurijus Knutovas:

"50-aisiais buvo daug oro sienos pažeidimų. TSRS nusileido JAV pagal naikintuvų aviacijos, kuri buvo apginkluota daugiausia patrankomis, technines charakteristikas; zenitinių raketų pajėgos TSRS pasirodė tik 1957 metais. Maskva buvo uždaryta oro gynybos sistemos skydu po to, kai U-2 iš Vokietijos ramiai nuskrido iki sovietų sostinę, nufotografavo Kremlių, kelias gynybos įmones ir nusileido Norvegijos aerodrome. Pažeidėjai veikė įžūliai, nesidrovėdami, tikėdamiesi, kad Tarybų Sąjunga pasiduos tokiam spaudimui. Todėl sovietų pilotams buvo pavesta sunaikinti žvalgą. Vykdydami įsakymą "numušti bet kokiomis priemonėmis", jie netgi taranavo".

Обломки американского самолёта-разведчика Lockheed U-2, пилотируемого Ф. Пауэрсом и сбитого 1 мая 1960 г
© Sputnik / Владимир Минкевич
Frensiso Pauerso pilotuojamo ir 1960 metų gegužės 1 d. numušto amerikiečių žvalgybinio lėktuvo "Lockheed U-2" nuolaužos

Nepaisant visų savo privalumų, JAV Karinės oro pajėgos patyrė didelių nuostolių palei sovietų sienas. Remiantis neseniai išslaptintais duomenimis, 1950–1970 metais buvo numušti 252 pilotai: 90 išgyveno, 24 mirusiųjų palaikai buvo palaidoti tėvynėje. Likę 138 yra laikomi dingusiais be žinios.

Tegai:
naikintuvai, TSRS, JAV, šaltasis karas
JAV valstybės sekretorius Entonis Blinkenas

JAV ir Didžioji Britanija aptarė padėtį prie Rusijos ir Ukrainos sienos

(atnaujinta 11:56 2021.04.11)
Anksčiau Rusijos užsienio reikalų viceministras Sergejus Riabkovas sakė, kad Rusija nevykdė ir neplanuoja ryšių su JAV Ukrainoje užsienio ir gynybos ministrų lygmeniu

VILNIUS, balandžio 11 — Sputnik. JAV valstybės sekretorius Entonis Blinkenas ir Didžiosios Britanijos užsienio reikalų sekretorius Dominikas Rabas pokalbyje telefonu aptarė padėtį Rusijos ir Ukrainos pasienyje. Apie tai pranešta pranešime spaudai, paskelbtame JAV užsienio reikalų ministerijos tinklalapyje.

Pažymima, kad valstybės sekretorius ir ministras dar kartą patvirtino savo paramą Ukrainai ir pabrėžė "Maskvos poreikį nedelsiant nutraukti (...) kurstinančią retoriką". Be to, Blinkenas pareiškė užuojautą dėl princo Filipo mirties ir su Rabu aptarė Afganistaną.

Anksčiau Rusijos užsienio reikalų viceministras Sergejus Riabkovas sakė, kad Rusija nevykdė ir neplanuoja ryšių su JAV Ukrainoje užsienio ir gynybos ministrų lygmeniu.

Dar vienas padėties Donbase pablogėjimas prasidėjo kovo pabaigoje. Ukraina ir pasiskelbusios respublikos kaltina viena kitą intensyvinančiais šaudymais, žvalgybine veikla ir karinės technikos perkėlimu kontaktinės linijos srityje. Kijevas kaltina Maskvą stiprinant karinį buvimą Donbase, Rusijos pusė atmeta šiuos pareiškimus.

Tegai:
Ukraina, Rusija, Didžioji Britanija, JAV