Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas

Baltijos šalyse parlamentarai paragino ES vadovus daryti spaudimą Putinui

58
(atnaujinta 13:48 2018.08.15)
Lietuvos konservatoriai kartu su Europos Parlamento nariais paragino Europos Sąjungos lyderius didinti spaudimą Rusijos prezidentui su reikalavimais išlaisvinti "politinius kalinius"

VILNIUS, rugpjūčio 15 — Sputnik. Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos atstovai tu su Latvijos ir Estijos parlamento nariais bei Europos Parlamento atstovais paragino Europos Sąjungos lyderius padidinti spaudimą Rusijai "politinių kalinių" klausimu, praneša Seimo spaudos tarnyba.

TS-LKD partijos lyderis Gabrielius Landsbergis, jo pavaduotoja Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė, o taip pat frakcijos nariai Andrius Kubilius bei Rasa Juknevičienė kartu su Latvijos ir Estijos parlamento nariais bei Europos Parlamento atstovais kreipėsi į Europos Vadovų Tarybos prezidentą Donaldą Tuską, Europos Parlamento Pirmininką Antonijų Tajanį, Europos Komisijos Pirmininką Žaną Klodą Junkerį ir Europos Komisijos Pirmininko pavaduotoją Federiką Mogerini dėl Olego Sencovo ir kitų politinių kalinių Rusijoje išlaisvinimo.

"Kviečiame Europos Sąjungos lyderius netylėti ir reikalauti Rusijos prezidento Vladimiro Putino išlaisvinti Olegą Sencovą ir kitus Ukrainos politinius kalinius", — parašė parlamentarai dokumente.

Kreipimosi autoriai taip pat paragino Europos Sąjungą identifikuoti asmenis, atsakingus už režisieriaus Sencovo ir kitų Ukrainos piliečių sulaikymą ir įkalinimą, bei paskelbti asmenines sankcijas prieš juos už "sunkius žmogaus teisių pažeidimus".

Anksčiau JAV ambasada Rusijoje taip pat paragino paleisti Sencovą ir kitus Ukrainos kalinius dėl humanitarinių priežasčių. Tačiau "šaukimas" buvo paskelbtas Twitter, jokių oficialių pareiškimų diplomatinė atstovybė nepateikė.

Kino režisieriaus Olego Sencovo byla

Kino režisierių Olegą Sencovą Rusijos teismas nuteisė 20 metų laisvės atėmimu dėl teroristinių išpuolių organizavimo Kryme. Tokiu nuosprendžiu dešimt metų laisvės atėmimu taip pat buvo nuteistas Sencovo bendrininkas Aleksandras Kolčenko. Dar du šios bylos figurantai, Aleksejus Čirnyj ir Genadijus Afanasjevas, gavo po septynerius metus laisvės atėmimo. Gegužės viduryje Sencovas pradėjo bado streiką.

Jis yra nuolat prižiūrimas įstaigos, kurioje jis atlieka bausmę, medicinos darbuotojų ir Labytnango miesto ligoninės gydytojų-specialistų, anksčiau pranešė Bausmių vykdymo federalinės tarnybos valdyba.

Kijevas du kartus pareiškė, kad jis pasiruošęs apsvarstyti pasiūlymą dėl portalo "RIA Novosti Ukraina" vadovo Kirilo Višinskio, kuris buvo apkaltintas valstybės išdavyste ir parama Donecko ir Lihansko liaudies respublikoms, mainų, jei toks bus gautas.

Rusijos prezidento atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas, savo ruožtu, pareiškė, kad Sencovas nuteistas ir atlieka bausmę už sunkius kaltinimus, kuriuos negalima palyginti su Višinskio byla.

58
Tegai:
Europos Parlamentas, Europos Sąjunga (ES), Tėvynės sąjunga - Lietuvos krikščionys demokratai (TS-LKD), Vladimiras Putinas, Baltijos šalys, Rusija, Lietuva
Dar šia tema
Kasčiūnas pasiūlė įtraukti Timatį į nepageidaujamų asmenų sąrašą
Adomėnas laiko pripažinimą LKP "nusikalstama" istorijos "peržaidimu"
Kasčiūnas prašo išsiaiškinti, kodėl "Forum Cinemas" rodo filmuką rusų kalba
NATO technika Rukloje

Ekspertas: Baltijos regione numatomas rimtas NATO kariuomenės pasirengimas

(atnaujinta 20:17 2020.10.20)
Artimiausiu metu Šiaurės Atlanto aljanso karinis buvimas Baltijos šalyse pastiprės, mano ekspertas Vladimiras Kozinas

VILNIUS, spalio 20 — Sputnik. Estijos ministras pirmininkas Juris Ratas susitikime Lenkijos prezidentu Andžejumi Duda pažymėjo Lenkijos ir JAV sudaryto susitarimo dėl išplėsto karinio buvimo svarbą, pranešė portalas ERR.

Pasak Rato, šis susitarimas atveria galimybes sustiprinti JAV karinį buvimą Lenkijoje, taip pat suteikia vilties, kad Amerikos karinis buvimas Baltijos šalyse taps labiau matomas.

Rusijos Federacijos karo mokslų akademijos narys korespondentas, MGIMO karinių-politinių tyrimų centro ekspertas Vladimiras Kozinas interviu Sputnik Lietuva teigė, kad amerikiečių bombonešiai ne kartą leidosi Baltijos šalių aerodromuose.

"Baltijos šalių oro patruliavimo operacija tęsiasi Latvijos, Lietuvos ir Estijos padangėje, kur taip pat dalyvauja vidutinio nuotolio, dvejopos paskirties orlaiviai, kurie taip pat gali gabenti įprastus branduolinius ginklus oro bombų pavidalu. Šiose valstybėse jau seniai įkurtos NATO vadovybės ir štabo struktūros, todėl aš asmeniškai neabejoju, kad toks dalyvavimas pastiprės", — sakė jis, pažymėdamas, kad tai vyksta tiek šalia Kaliningrado srities, tiek prie Baltarusijos sienų.

"Apskritai, Baltijos regione ir Baltijos jūroje, ir Europos šiaurėje yra planuojama labai rimta Aljanso karinio pasirengimo banga, visa tai vykdoma aktyviai, vienašališkai ir po išgalvotų priežasčių priedanga", — apibendrino jis.

NATO nuolat didina karinį kontingentą šalia Rusijos sienų. Baltijos šalys aktyviai sudaro didelio masto gynybos sutartis su JAV, paaiškindamos tai "Rusijos grėsme", nors Maskva ne kartą neigė šiuos kaltinimus.

NATO Europoje: plėtros istorija
© Sputnik
NATO Europoje: plėtros istorija
Tegai:
NATO, Baltijos šalys
Dar šia tema
NATO sąjungininkai rengia Vokietijos ir JAV karą
Pranckietis: krizė Baltarusijoje patvirtina NATO atgrasymo būtinybę
Lietuvoje prasidėjo NATO bataliono pratybos
RF Gynybos ministerija: NATO siekia sunaikinti karinį Rusijos ir Baltarusijos aljansą 
Medvedevas paskelbė apie NATO bandymus apriboti Rusijos veiklą Arktyje
Светлана Тихановская

"Liko penkios dienos". Tichanovskaja kreipėsi į Baltarusijos jėgos struktūras

(atnaujinta 18:23 2020.10.20)
Anksčiau Tichanovskaja "reikalavo" iš valstybės vadovo Aleksandro Lukašenkos paskelbti apie atsistatydinimą, sustabdyti smurtą gatvėse, paleisti politinius kalinius

VILNIUS, spalio 20 — Sputnik. Buvusi Baltarusijos kandidatė į prezidentus Svetlana Tichanovskaja "Telegram" kanale Lukašenkai pateiktą "ultimatumą" įvardijo kaip šansą jėgos struktūrų pareigūnams.

Anksčiau Tichanovskaja "reikalavo" iš valstybės vadovo Aleksandro Lukašenkos paskelbti apie atsistatydinimą, sustabdyti smurtą gatvėse, paleisti politinius kalinius.

Jei šios sąlygos nebus įvykdytos, ji grasino masiniais protestais, nacionaliniu streiku gamyklose, kelių blokavimu ir žlugusiais pardavimais valstybinėse parduotuvėse. Ultimatumas galioja iki spalio 25 dienos.

"Jūs esate įpratę vykdyti įsakymus. Bet jūs turite suprasti, kad netrukus pasigirs naujosios, demokratinės vyriausybės įsakymai. Tai neišvengiama. <...> Liko penkios dienos", — sakoma Tichanovskajos pranešime.

Po rugpjūčio 9 dienos Baltarusijoje vykusių prezidento rinkimų, kuriuos šeštąjį kartą laimėjo Aleksandras Lukašenka, kuris, CRK duomenimis, surinko 80,1 proc. balsų, šalyje prasidėjo masiniai opozicijos protestai.

Prieš protestuotojus, kurie nesutiko su balsavimo rezultatais, saugumo pajėgos panaudojo ašarines dujas, vandens patrankas, garsines granatas ir gumines kulkas. Remiantis oficialiais duomenimis, pirmosiomis protesto dienomis buvo sulaikyta per 6700 žmonių. Kaip tuo metu pranešė respublikos Vidaus reikalų ministerija, per riaušes buvo sužeista šimtai žmonių, tarp jų — daugiau kaip 130 teisėsaugos pareigūnų. Valdžia oficialiai patvirtino trijų protestuotojų mirtį.

Protesto akcijos tęsiasi iki šiol, didžiausios rengiamos savaitgaliais. Be to, mitinguoja ir Lukašenkos, kurio inauguracija įvyko rugsėjo 23 dieną, Šalininkai. 

Tegai:
Baltarusija, Svetlana Tichanovskaja
Temos:
Baltarusijos prezidento rinkimai ir įvykiai po jų
Dar šia tema
Svetlana Tichanovskaja: kas ji yra ir kas jos laukia toliau. Svarbiausi faktai
Minskas paskelbė Tichanovskajos paiešką už raginimus nuversti sistemą
Baltijos šalys pažadėjo sustiprinti sankcijas Minskui, pareiškė Tichanovskaja
Genocido aukų muziejus, archyvinė nuotrauka

Kokia šiandien diena: spalio 21-osios šventės

(atnaujinta 20:19 2020.10.20)
Nuo spalio 21-osios iki metų galo lieka 71 diena, dienos ilgis — 10 val. 08 min.

Spalio 21 yra 294-a metų diena pagal Grigaliaus kalendorių, šiais keliamaisiais metais — 295-a. Nuo šios dienos iki metų galo lieka 71 diena.

2020 metų spalio 21 dieną saulė teka 07:59, leidžiasi 18:07, dienos ilgis — 10 val. 08 min.

Fotonikos diena

1983 metų spalio 21 dieną buvo oficialiai patvirtinta, kad šviesos greitis yra 299 792.458 km/s. Minint šią datą, spalio 21-oji paskelbta Pasauline fotonikos diena. Ji pradėta švęsti 2014 metais.

Fotonika yra manipuliacijų šviesa mokslas. Tai LED lemputės, saulės baterijos, optiniai jutikliai, lazeriai, šiuolaikiniai ekranai ir kt.

Fotonikos diena skirta supažindinti visuomenę su naujausiais išradimais šioje srityje, suvokti jų įtaką šiuolaikiniam gyvenimui, įvairioms veiklos sritims.

Pasaulinė orumo diena

Nuo 2008 metų spalio 21 dieną kasmet minima Pasaulinė orumo diena. Pasaulio ekonomikos forumo jaunimo tinklas "Global Shapers" Lietuvoje skelbia iniciatyvą — mokiniai ir studentai bus mokomi, kaip pasitikėti savimi.

Daugybė žmonių išgyvena dėl pernelyg didelės savikritikos, prasto savo vertės pajautimo, dėl patyčių, kurios labiausiai žeidžia paauglystėje. Ši iniciatyva kviečia įvairaus amžiaus piliečius grįžti į mokyklas ar universitetus ir su jaunąja karta kalbėtis apie orumą, dalintis savo istorijomis iš mokyklos suolo ar studijų laikų, aiškinti, kaip pasitikėti savimi, kelti savo vertę.

Beveik kas penktas Lietuvos paauglys yra patyręs elektronines patyčias. Higienos instituto duomenimis, Lietuvoje kasmet nusižudo maždaug dvi paauglių klasės.

Ši diena Lietuvos istorijoje

1850 metais Žiūriuose-Gudeliuose gimė rašytojas Vincas Pietaris. Mirė 1902 metais.

1856 metais gimė visuomenės veikėjas, gydytojas Antanas Vileišis. Mirė 1919 metais.

1906 metais gimė skulptorius Petras Aleksandravičius. Mirė 1997 metais.

1910 metais gimė prozininkas Jonas Noreika. Mirė 1947 metais.

1946 metais gimė lietuvių poetas, dramaturgas Eugenijus Remigijus Baltrušaitis.

1988 metais spalio 21–23 dienomis Vilniuje įvyko Lietuvos persitvarkymo sąjūdžio Steigiamasis suvažiavimas.

1992 metais buvusiose KGB patalpose, Vilniuje, atidarytas Genocido aukų muziejus.

2006 metais, nukritus nedideliam lėktuvui "Diamond Twin Star", žuvo kelių komercinių radijo stočių savininkas Hubertas Grušnys.

2011 metais humoristui Juozui Erlickui įteikta Lietuvos autorių teisių gynimo asociacijos agentūros (LATGA-A) "Aukso žvaigždė" už indėlį į dainuojamąją poeziją.

2013 metais eidamas 84-uosius metus mirė Kauno kamerinio teatro įkūrėjas, režisierius Stanislovas Rubinovas.

Savo vardadienį šiandien švenčia Gilanda, Hilaras, Hilarija, Raitvilas, Raitvilė, Uršė, Uršulė, Uršulina, Vilma.

Tegai:
šventės, šventė, Lietuva
Temos:
Svarbios istorinės datos ir šventės Lietuvoje: kalendorius kiekvienai dienai