Колокольня Домского кафедрального собора и вантовый мост через реку Даугаву в Риге, Латвия, архивное фото

Kremlius nesutinka su terminu "sovietų okupacija"

91
(atnaujinta 21:55 2018.08.22)
Rusijos užsienio reikalų ministerija mano, kad šiuo atveju yra netinkama vartoti terminą "okupacija", nes tarp TSRS ir Baltijos šalių buvo ne kariniai veiksmai, o kariuomenė buvo įvesta sutarčių ir aiškaus tuometinių institucijų Respublikoje sutikimo pagrindu

VILNIUS, rugpjūčio 22 — Sputnik. Rusija neketina kalbėti apie kompensaciją dėl "sovietų okupacijos", apie kurią pareiškė Estija ir Latvija, sakė Rusijos prezidento atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas.

"Žinoma, nesutinkame su terminu "sovietinė okupacija" iš esmės, tai pirma, o antra — mes nesutinkame, kad gali kilti kalbų apie bet kokį žalos atlyginimą", — sakė Peskovas.

Jis taip pat paprašė nepamiršti apie Sovietų Sąjungos įnašą į Baltijos respublikų plėtrą.

Neseniai Latvijos ir Estijos teisingumo ministrai Urmas Reinsalu ir Dzintars Raznačs pareiškė, kad jie ketina siekti, jog Maskva sumokėtų kompensaciją už "sovietinę okupaciją". Jie dalinosi tarpusavyje veiksmų planu šiuo klausimu, įskaitant svarstymą JT lygmenyje.

Baltijos respublikų valdžios institucijos ir anksčiau kalbėjo apie kompensaciją už "sovietų okupaciją". Taigi, prieš trejus metus  Latvijos, Lietuvos ir Estijos teisingumo ministrai pasirašė  memorandumą dėl Rusijai pateikiamo reikalavimo atlyginti "sovietų okupacijos žalą".
Tuo tarpu Taavi Rõivas, kuris tuo metu buvo Estijos Ministras Pirmininkas, pareiškė, kad memorandumo pasirašymas buvo Reinsalu asmeninė iniciatyva. Marina Kaljurand, tuo metu vadovavusi Užsienio reikalų ministerijai, nepalaikė pretenzijų Rusijai.

Maskvos pozicija

Baltijos valstybės — Estija, Latvija ir Lietuva — laikosi pozicijos, kad jas nuo 1940 metų iki 1991 metų buvo okupavusi TSRS. Rusija to nepripažįsta ir mano, kad Baltijos valstybių įstojimas į TSRS atitinka to laiko tarptautinės teisės normas.
Rusijos užsienio reikalų ministerija mano, kad šiuo atveju yra netinkama vartoti terminą "okupacija", nes tarp TSRS ir Baltijos šalių buvo ne kariniai veiksmai, o kariuomenė buvo įvesta sutarčių ir aiškaus tuometinių institucijų Respublikoje sutikimo pagrindu.

Be to, visą laiką, kol Latvija, Lietuva ir Estija buvo Sovietų Sąjungos dalis (išskyrus Vokietijos okupaciją Didžiojo Tėvynės karo metu), šiose šalyse veikė nacionalinės valdžios institucijos.

91
Tegai:
"sovietinė okupacija", kompensacija, TSRS, Rusija
Dar šia tema
Rusofobija — tai kolektyvinė neurozė
Ukraina sieks pripažinti tarybinį laikotarpį "okupacija"
Mokestis už "miško brolius": ar Lenkija pareikalaus Lietuvos atsakyti už genocidą
Pergalės diena ar "okupacijos pradžia"
Edmundas Kasperavičius: mitai neleidžia Lietuvai vystytis