Ukrainos dujotiekis

"Naftogaz" reikalaus "Gazprom" kompensuoti dujų kainų skirtumą

35
(atnaujinta 10:01 2018.09.26)
Ukrainos bendrovės vadovas pareiškė, kad "Gazprom" nevykdo arbitražo teismo sprendimo ir turi sumokėti daugiau nei šimto milijonų dolerių dydžio kompensaciją

VILNIUS, rugsėjo 26 — Sputnik. Ukrainos bendrovės "Naftogaz" komercijos direktorius  Jurijus Vitrenko pareiškė, kad bendrovė sieks iš "Gazprom" gauti dujų importo iš ES kainos ir Stokholmo arbitraže nustatytos kainos skirtumo kompensaciją, praneša RIA Novosti.

"Jei pamenate, pagal Stokholmo arbitražo sprendimą, "Gazprom" turėjo parduoti mums dujas nuo kovo kainomis Vokietijos rinkos lygiu. "Gazprom" nevykdo savo įsipareigojimų, nevykdo arbitražo sprendimo ir netiekia dujų", — pareiškė Vitrenko.

"Naftogaz" teigia, kad kompensacijos suma, kurią privalo sumokėti "Gazprom", jau perviršijo 110 milijonų dolerių.

"Gazprom" ir "Naftogaz" ginčas

"Gazprom" ir "Naftogaz" Stokholmo arbitraže ginčijosi dėl gamtinių dujų tiekimo ir tranzito sutarčių. Teismas nusprendė, kad "Gazprom" turi sumokėti Ukrainos bendrovei 2,56 milijardo dolerių.

Rusijos koncernas apskundė šį sprendimą ir pareiškė, kad nutraukia sutartį su "Naftogaz". Ukraina kreipėsi į teismą su reikalavimu areštuoti "Gazprom" aktyvus Šveicarijoje, Nyderlanduose ir Jungtinėje Karalystėje.

Ukrainos bendrovė pareiškė, kad tikisi įsigyti dujų iš Rusijos, nes Europos degalų kaina kovo mėnesio pradžioje buvo daug didesnė ir siekė tūkstančius dolerių už tūkstantį kubinių metrų.

Gegužės pabaigoje Kijevas pranešė apie priverstinį lėšų išieškojimą ir "Nord Stream AG" bei "Nord Stream-2 AG" akcijų areštą Šveicarijoje. Tačiau birželį "Gazprom" pasiekė, kad Stokholmo arbitražo sprendimo vykdymas būtų pristabdytas. "Naftogaz" bandė panaikinti teismo nuosprendį, tačiau jo argumentai buvo įvertinti kaip neįtikinami.

35
Tegai:
Stokholmo arbitražas, Ukrainos "Naftogaz", Gazprom
Dar šia tema
"Gazprom" sustabdė teismo sprendimo dėl ginčų su "Naftogaz" vykdymą
"Naftogaz" Švedijos teismui apskundė sprendimą dėl ginčo su "Gazprom"
"Naftogaz" pasiūlė parduoti Ukrainos dujų transportavimo sistemą
Valstybės Dūmos Pilietinės visuomenės plėtros komiteto vadovas visuomeninių ir religinių asociacijų klausimais Sergejus Gavrilovas

Valstybės Dūma pasiūlė sušaukti tribunolus dėl genocido Baltijos šalyse

(atnaujinta 15:23 2020.10.29)
Turi būti įvardyti nusikaltimų vykdytojai, pripažintas genocido faktas, nustatytas aukų statusas ir priimtos kitos priemonės, mano deputatas Sergejus Gavrilovas

VILNIUS, spalio 29 — Sputnik. Valstybės Dūmos pilietinės visuomenės plėtros komiteto vadovas visuomeninių ir religinių asociacijų klausimais Sergejus Gavrilovas mano, kad tikslinga organizuoti regioninius Niurnbergo mini tribunolus dėl genocido visose srityse, kurios buvo fašistų kariuomenės okupuotos iki 1944 metų, Rusijos, Baltarusijos, Ukrainos, Baltijos šalių  teritorijose.

Komentuodamas pirmąjį teismo sprendimą Rusijos Federacijoje dėl fašistinių baudžiamųjų būrių 1942–1943 metais Novgorodo srities Žestianaja Gorka rajone vykdyto sovietų civilių gyventojų genocido pripažinimo, Gavrilovas pažymėjo, kad sprendimai dėl atvejų, kai etninės grupės, pirmiausia rusai, ukrainiečiai ir baltarusiai, tapo genocido aukomis, "turėtų tapti precedentu".

"Būtų tikslinga organizuoti regioninius, mini Niurnbergo tribunolus dėl genocido visose fašistų kariuomenės okupuotose srityse iki 1944 metų, Rusijos, Baltarusijos, Ukrainos, Baltijos šalių teritorijoje. Turi būti įvardyti nusikaltimų vykdytojai, pripažintas genocido faktas, nustatytas aukų statusas, priimtos politinės ir baudžiamosios priemonės politinių jėgų, kurios pareiškia, kad jos yra okupantų, įvykdžiusių genocidą, paveldėtojai, atžvilgiu", — RIA Novosti cituoja deputato žodžius.

Be to, pabrėžė deputatas, nereikėtų pamiršti apie Rusijos Šiaurės ir Tolimųjų Rytų užgrobimą per Pilietinį karą užsienio okupacijos laikotarpiu nuo 1918 iki 1922 m., kai buvo praktikuojamos masinės gyventojų žudynės, kankinimai ir koncentracijos stovyklų formavimas.

"Turime imtis priemonių, kad ateityje tai nepasikartotų, ir kad atkurtų teisingumą, būtina gauti kompensaciją iš genocido organizatorių", — įsitikinęs parlamentaras.

Civilių gyventojų genocido problema tapo pagrindu projekto "Liaudies žygdarbis" atsirasti, pridūrė Gavrilovas, šio projekto rėmuose vyksta renginiai, skirti įamžinti žuvusių civilių atminimą, ypač karo metu Voronežo srityje.

"Voronežo ir Belgorodo sričių teritorijoje siautėjo naciai — vengrai, vokiečiai. Dokumentaliai užfiksuoti civilių gyventojų sunaikinimo faktai, taip pat organizuoto pasipriešinimo okupantams faktai", — pridūrė deputatas.

Soleckio rajono teismas antradienį pirmą kartą Rusijos teisminiuose procesuose teisiškai pripažino nacių vykdytas civilių žudynes genocidu — remdamasis susidorojimų su civiliais gyventojais Novgorodo srities Žestianaja Gorka kaime 1942–1943 metais faktu.

Baigiamojoje kalboje Novgorodo srities prokuratūros civilinės teisės skyriaus viršininkas Vitalijus Novikovas pažymėjo, kad pagal Niurnbergo tribunolo įstatus karo nusikaltimai neturi senaties terminų. Tuo pačiu metu, pasak jo, karo metu "sovietinių žmonių etninių grupių sunaikinimo" faktai anksčiau nebuvo oficialiai pripažinti.

1942 metais Žestianaja Gorka kaime nacių baudėjai vykdė masinius civilių gyventojų sušaudymus. Praėjusių metų pavasarį visos Rusijos projekto "Be senaties termino" ribose projekto dalyviai ten rado daugiau nei 500 palaikų, tarp jų ir daug vaikų.

Prokuratūros duomenimis, 1942 metais civilių žudynėms naciai sukūrė "komandą" iš daugiau nei 20 žmonių, kuriai vadovavo vokiečių ir austrų karininkai. Kaip paprasti atlikėjai joje dalyvavo be kitų ir išeiviai iš Latvijos SSR.

Masinių žudynių organizatoriumi prokuratūra laiko vokiečių generolą Kurtą Hercogą, kurį 1947 m. Sovietų karo tribunolas nuteisė 25 metams lagerių (jis mirė 1948 m.). Tačiau susidorojimų vykdytojai niekada taip ir nebuvo patraukti atsakomybėn.

1942–1943 m. Žestianaja Gorka kaime "komanda" sistemingai rengė masines civilių ir į nelaisvę paimtų Raudonosios armijos karių egzekucijas — per tą laiką, prokuratūros duomenimis, aukomis tapo mažiausiai 2,6 tūkst. žmonių.

Kaip paaiškėjo tiriant daugiau kaip 500 šiose vietose rastų kaulų liekanų, tarp žuvusiųjų buvo 188 vaikai, jauniausiam iš jų buvo tik penkeri metai. Žmonės buvo nužudyti šūviai į galvą, bukais ir kapojančiais smūgiais, dažnai daugibiniais.

Šiuo atžvilgiu prezidento padėjėjas Vladimiras Medinskis pažymėjo, kad, nepaisant milžiniškų TSRS nuostolių kare, genocido faktas tarptautiniu mastu buvo pripažintas tik žydų, romų ir serbų atžvilgiu. Tuo tarpu Rusijos gynybos ministerijos duomenimis, Sovietų Sąjunga neteko 27 milijonų nužudytų ir mirusių žmonių.

Tegai:
Rusijos Valstybės Dūma, Rusija, Baltijos šalys, genocidas
Dar šia tema
Buvęs Vokietijos diplomatas papasakojo apie Hitlerio planus dėl TSRS tautų genocido
Profesorius ragina dar kartą patikrinti Lietuvos gyventojų genocido tyrimo centro duomenis
Pirmą kartą Rusijoje nacių vykdytas civilių žudymas buvo pripažintas genocidu
JAV ir Rusijos vėliavos

Rusija sureagavo į JAV grasinimus dislokuoti naujas raketas Europoje

(atnaujinta 15:33 2020.10.29)
JAV patarėjas nacionalinio saugumo klausimais Robertas Obrajenas pareiškė apie Vašingtono pasirengimą Europoje dislokuoti viršgarsinius ginklus ir balistines raketas, kad sulaikytų Rusiją

VILNIUS, spalio 29 — Sputnik. Rusijos ambasadorius Vašingtone Anatolijus Antonovas pasisakė prieš ginklavimosi varžybas Europoje.

Taip diplomatas sureagavo į JAV patarėjo nacionalinio saugumo klausimais Roberto Obrajeno pareiškimus trečiadienį apie Vašingtono pasirengimą Europoje dislokuoti viršgarsinius ginklus ir balistines raketas, kad sulaikytų Rusiją.

"Tokie ketinimai kelia grėsmę pusiausvyrai regioniniame ir pasauliniame saugume ir padidina konfrontacinį potencialą. <...> Jei Vašingtoną iš tikrųjų domina "tikroji ginklų kontrolė", tai nereikia raketinių ginklavimosi varžybų eskalavimo Europos žemyne", — sakė jis komentare, kurį ambasada skelbia savo Facebook puslapyje.

Jis pavadino "konstruktyvia alternatyva" prezidento Vladimiro Putino pasiūlymams dėl eskalacijos, nutraukiant Sutartį dėl vidutinio nuotolio ir trumpesnio nuotolio raketų panaikinimo (INF sutartis).

"Rusija yra pasirengusi bendromis pastangomis su užsienio partneriais užkirsti kelią naujoms raketų ginklavimosi varžyboms Europos žemyne ​​ir kituose pasaulio regionuose", — užbaigė Antonovas.

INF sutartis buvo skirta užtikrinti pasaulinį strateginį stabilumą. 2019 metų rugpjūčio mėnesį JAV pasitraukė iš susitarimo "dėl Rusijos pažeidimų", kurį Vašingtonas apkaltino uždraustos raketos 9M729 sukūrimu ir bandymu. Maskva tikina, kad leistinas nuotolis yra mažesnis nei 500 kilometrų.

Šią savaitę Putinas pasiūlė sukurti mechanizmus, atbaidančius raketų lenktynes. Rusijos lyderis teigė, kad Maskva yra pasirengusi nedemonstruoti 9M729 raketų Europos šalies dalyje, tačiau, atsižvelgiant į abipusius NATO veiksmus. Jis taip pat pasiūlė aljansui išbandyti "Aegis Ashore" kompleksus su Mk-41 paleidimo įrenginiais Europos bazėse ir 9M729 Kaliningrado objektuose. Vokietijos užsienio reikalų ministerijos atstovas spaudai Andrea Sasse atsakė, kad ši iniciatyva "neverta pasitikėjimo".

Tegai:
ginklavimasis, Rusija, JAV
Dar šia tema
Rusijos URM Vakarų reakciją į Putino pasiūlymą dėl INF sutarties pavadino neatsakinga
Politologas Baideno pareiškimus dėl Baltarusijos laiko kovos su Trampu elementu