Rusijos ir ES bendradarbiavimas

Europa nusprendė nebelaikyti Rusijos "prieše", rašo žiniasklaida

76
Europos šalys per pastaruosius metus padarė didelę pažangą, kurdamos savo saugumo sistemą, viena iš pirmųjų šios sistemos sukūrimo pasekmių taps Rusijos priėmimas "kaip kaimynės, potencialios sąjungininkės, o ne priešės", teigia Ispanijos laikraščio apžvalgininkas

VILNIUS, spalio 17 — Sputnik. Europos šalys pradėjo galvoti apie poreikį kurti savo saugumo sistemą ir sustiprinti santykius su Rusija, rašo Ispanijos laikraščio "El Pais" apžvalgininkas Karlosas Jarnosas.

Jo nuomone, svarbiu momentu šiuo klausimu tapo incidentas su Ispanijos naikintuvo raketos paleidimu danguje virš Estijos, netoli Rusijos sienos, dėl kurio galėjo kilti katastrofiškas konfliktas. Po to Europa pradėjo susimąstyti, ar protinga leisti šimtams NATO lėktuvų skristi netoli Rusijos sienų, ir tuo eskaluoti situaciją, ir ar neatėjo laikas nustoti laikyti Maskvą "prieše" ir pradėti žiūrėti į ją kaip į sąjungininkę.

Pasak Jarnoso, pagrindinė nestabilumo tarp NATO ir Rusijos priežastis yra ta, kad Vašingtonas visada laikė Maskvą pagrindine grėsme savo saugumui ir plėtė aljansą į rytus, iki pat Rusijos sienos.

Be to, svarbų vaidmenį čia atlieka ir Rytų Europos šalys, kurios spaudžia NATO ir prašo sustiprinti sienas, neva, kad sustabdytų "Rusijos agresiją". Toks JAV požiūris į Rusiją buvo įskiepytas ir kitoms Europos šalims ir trukdė joms plėtoti geros kaimynystės santykius su Maskva.

Tačiau, kaip pažymi Jarnosas, "strategijos, aljansai ir grėsmės keičiasi". Pagrindine to priežastimi tapo Donaldo Trampo prezidentavimas Jungtinėse Valstijose, nes jis palaiko Didžiosios Britanijos išėjimą iš ES, pasitraukė iš  branduolinio susitarimo su Iranu ir padarė Jungtines Valstijas nepatikimu sąjungininku Europos akyse. Be to, JAV lyderis suartėjo su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu, privertęs Europą išsigąsti, kad ji nebeatliks svarbaus vaidmens, sprendžiant globalius klausimus.

Visa tai sustiprino Europos tendencijas suartėti su Rusija, kuri, be viso to, yra ir didžiausia energijos tiekėja.

Kaip pastebi apžvalgininkas, pirmuoju, prakalbusiu apie suartėjimą su Maskva, tapo Prancūzijos prezidentas Emanuelis Makronas, kuris viešai ragino persvarstyti šaltojo karo pabaigos padarinius ir užtikrinti pusiausvyrą Europoje.

Vladimiro Putino ir Donaldo Trampo susitikimas
© Sputnik / Алексей Никольский

Jarnosas pabrėžia, kad per pastaruosius metus Europa padarė didesnę pažangą, kurdama savo saugumo sistemą, nei per pastaruosius šešiasdešimt metų. Be to, viena iš pirmųjų jos sukūrimo pasekmių bus Rusijos priėmimas "kaip kaimynės, partnerės, potencialios sąjungininkės, o ne priešės".

Ispanijos karinių oro pajėgų naikintuvas "Eurofighter Typhoon" rugpjūčio 7 dieną klaidingai paleido kovinę "oras-oras" klasės raketą AIM-120 AMRAAM, kuri praskrido 80 kilometrų ir tariamai nukrito neapgyvendintoje gamtos draustinio Endla teritorijoje. Tačiau Estijos kariuomenė po išsamaus tariamos raketos kritimo vietos patikrinimo nerado nei raketos, nei jos fragmentų. Netrukus Estijos kariai baigė aktyvias raketos paieškas.

76
Tegai:
užsienio politika, Rusija, Europa
Dar šia tema
Varšuva pasisakė prieš "Frontex" plėtrą
Buvęs Lenkijos ministras apkaltino Rusiją ir Vokietiją sąmokslu prieš Lenkiją
Čekija įvertino bendradarbiavimo su Rusija gynybos srityje perspektyvas
Princesė Eugenie

Sekė Megan Markl pavyzdžiu: princesė Eugenie apsisprendė dėl savo vaiko likimo

(atnaujinta 17:01 2020.09.29)
Maištingųjų hercogų istorija turėjo įtakos karalienės anūkės planams: būsima mama nusprendė padovanoti savo pirmam vaikui teisę į įprastą gyvenimą

VILNIUS, rugsėjo 29 — Sputnik. Didžiosios Britanijos karalienės Elžbietos II anūkė Eugenie priėmė svarbų sprendimą: nėščia princesė pasekė princo Hario žmonos Megan Markl pavyzdžiu ir nusprendė išvengti "titulų prakeiksmo".

Princų Hario ir Viljamo pusseserė užima tik dešimtą poziciją eilėje į sostą. Tačiau ji vis tiek turi laikytis visų griežtų karališkojo protokolo taisyklių. Eugenie ne iš nuogirdų žino, kaip tai sunku, todėl nusprendė būsimas atžalas apsaugoti nuo tokio likimo.

Nėščia princesė Eugenie iš anksto apsisprendė dėl savo vaiko likimo ir nusprendė neprašyti titulo mažyliui.

Priminsime, kad pagal karalystės taisykles Eugenie sūnus ar dukra automatiškai negauna titulo. Tačiau Elžbieta II gali padaryti išimtį, bet to nenori nei princesė, nei jos nekilmingas vyras.

"Eugenie suprato, kad titulas — tai, viena vertus, prakeikimas ir, kita vertus, palaiminimas. Jie su Džeku svajoja apie paprastą gyvenimą savo mažyliui — su tikra profesija, iš kurios jis pragyvens. Taigi, princesė tikrai atsisakys titulo, net jei jis bus jai pasiūlytas", — pažymėjo leidinio "Daily Mail" šaltinis.

Žinia apie princesės Eugenie nėštumą paskelbta visai neseniai ir sukėlė džiaugsmingą ažiotažą tarp britų.

Tegai:
Megan Markle, karališkoji šeima, Didžioji Britanija
Temos:
Karališkosios naujienos
Buvusi kandidatė į Baltarusijos prezidentus Svetlana Tichanovskaja

Žiniasklaida sužinojo apie Tichanovskajos planus susitikti su Merkel

(atnaujinta 15:33 2020.09.29)
Antradienio rytą su Tichanovskaja susitiko Vilniuje viešintis Prancūzijos prezidentas Emanuelis Makronas

VILNIUS, rugsėjo 29 — Sputnik. Buvusi kandidatė į Baltarusijos prezidento postą Svetlana Tichanovskaja pranešė, kad kitą savaitę planuoja susitikti su Vokietijos kanclere Angela Merkel, apie tai pranešė RIA Novosti su nuoroda į RFI radijo stotį.

"Kitą savaitę esame numatę susitikti su Angela Merkel. Su Angelos Merkel kabinetu. Taip pat virtinę kitų susitikimų Europoje. Dalis jų vyks vaizdo ryšiu, kiti bus asmeniniai. Tačiau jie [susitikimai] labai svarbūs siekiant taikiai išspręsti mūsų klausimą", — sakė Tichanovskaja interviu radijo stočiai.

Antradienio rytą Vilniuje viešintis Prancūzijos prezidentas Emanuelis Makronas susitiko su Tichanovskaja.

Masiniai opozicijos protestai prasidėjo Baltarusijoje rugpjūčio 9 dieną, po prezidento rinkimų, kuriuos šeštąjį kartą laimėjo Aleksandras Lukašenka, surinkęs 80,1 proc. balsų. Opozicija mano, kad rinkimus laimėjo dabar Lietuvoje esanti Svetlana Tichanovskaja.

Pirmosiomis dienomis saugumo pajėgos protestus malšino, prieš protestuotojus, kurie nesutiko su rezultatais, naudojo ašarines dujas, garsines granatas, gumines kulkas. Oficialiais duomenimis, pirmosiomis dienomis buvo sulaikyta per 6700 žmonių.

Lietuvos ir ES politikai reikalauja naujų rinkimų, nes mano, kad rezultatai esą buvo "suklastoti".

Praėjusią savaitę Europos Sąjunga atsisakė pripažinti Lukašenką teisėtu Baltarusijos prezidentu. Kaip pareiškė ES diplomatijos vadovas Žozepas Borelis (Josep Borrell), inauguruojant Aleksandrą Lukašenką atimamas demokratinis teisėtumas ir Baltarusijoje gilėja krizė.

Tegai:
Angela Merkel, Svetlana Tichanovskaja, Baltarusija
Temos:
Baltarusijos prezidento rinkimai ir įvykiai po jų
Dar šia tema
Pranckietis pareiškė, kad Lukašenka turi palikti Baltarusijos prezidento postą
JT Žurnalistų apsaugos draugų grupė susirūpino dėl situacijos Baltarusijoje
Didysis brolis šalia. Makronas išmokys Baltijos šalis, kada loti, o kada tylėti