Krymas, archyvinė nuotrauka.

Baltijos šalių delegacija pirmą kartą aplankys Krymą

132
(atnaujinta 10:17 2018.10.31)
Pirmą kartą Jaltos tarptautinio ekonomikos forumo svečiai bus didelė Baltijos šalių delegacija, kurioje dalyvaus dabartiniai politikai, ekspertai, verslininkai ir visuomenės veikėjai

VILNIUS, spalio 31 — Sputnik.  Baltijos šalių politikai, ekspertai, verslininkai ir visuomenės veikėjai dalyvaus V-Jaltos tarptautiniame ekonomikos forume, kuris vyks kitų metų balandžio mėnesį, praneša dienraštis Izvestija.

Delegacija aplankys pusiasalį pirmą kartą nuo 2014 metų. "Izvestija" redakcijai apie tai pranešė forumo organizacinio komiteto pirmininkas Andrejus Nazarovas. Pasak jo, grupėje bus apie 20 žmonių. Būsimos delegacijos nariai interviu "Izvestija" pabrėžė, kad vizitas yra svarbus ne tik siekiant užmegzti ekonominius ir politinius ryšius su regionu, bet ir pagerinti santykius su Rusija.

2019 metų balandžio mėnesį daugiau kaip 100 šalių atstovai turėtų atvykti į Jaltą (Europos ekonomikos ir socialistų forumas vyks nuo balandžio 17 iki 20). Pirmą kartą forumo svečiai bus didelė Baltijos šalių delegacija, kurioje dalyvaus dabartiniai politikai, ekspertai, verslininkai ir visuomenės veikėjai.

"Tai pirmas kartas nuo 2014 metų, kai tokia didelė Baltijos valstybių delegacija atvyks į Krymą. Mūsų kolegų iš Estijos, Latvijos ir Lietuvos iniciatyva apsilankyti Kryme yra svarbus žingsnis siekiant įveikti įtampą tarp mūsų šalių ir sankcijų režimą. Tikimės, kad tokios delegacijos atvykimas paskatins normalizuoti santykius", — sakė forumo organizacinio komiteto pirmininkas.

Pasak Klaipėdos miesto tarybos deputato Viačeslavo Titovo, aplankyti pusiasalį svarbu dėl regiono ekonominio potencialo įvertinimo. Pasak jo, visų pirma Europos Sąjunga, ypač Baltijos šalys, turi siekti bendradarbiavimo su Rusija.

Krymas, archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Алексей Мальгавко

Pasak Titovo, susitikimas su vietos verslininkų ir politikų atstovais yra puiki proga, kuri turėtų būti išnaudota partnerystės kūrimui. Politikas ragina judėti į priekį ir nutraukti informacinę blokadą.

Estijos Kairiųjų partijos pirmininkas Mstislavas Rusakovas yra įsitikinęs, kad tarp Estijos ir Rusijos turėtų būti palaikomi geri kaimynystės santykiai.

"Sankcijų politika, kurią Europos Sąjunga taikė Rusijai, apskritai mums netinka. Mes siekiame panaikinti apribojimus ir kurti abipusiškai naudingus santykius. Forume bus daug verslininkų ir politikų, su kuriais, tikimės, galėsime užmegzti ryšius. Todėl mūsų partijos atstovai atvyks į Jaltą", — pabrėžė politikas.

Latvijos europarlamentaras Miroslavas Mitrofanovas leidiniui "Izvestia" paaiškino, kad šiuo metu yra sudėtinga situacija aplink Krymą: "Jei dabartinėmis sąlygomis Europos vadovai aplankys pusiasalį, jie pasipriešins pagrindinei krypčiai. Kita vertus, dėl nepakankamo dialogo nėra pagrindo rasti kompromisą ir išeiti iš krizės. Todėl susidaro užburtas ratas", — sakė parlamentaras.

Pasak Mitrofanovo, politikai privalo palaikyti ryšius. Jo manymu, žmonių pasirinkimas yra pagrindinis dalykas ir akivaizdu, kad dauguma gyventojų nori būti su Rusija. Todėl politikas pasiruošęs vėl aplankyti pusiasalį.

"Forumas Jaltoje yra tinkama platforma sprendžiant prieštaringus klausimus, iškilusius tarp Rusijos ir Ukrainos, taip pat tarp Maskvos ir Vakarų šalių dėl 2014 metų įvykių, — pabrėžė Latvijos verslininkas, buvęs Europos Parlamento narys Aleksandras Mirskis.

"Krymas yra Rusijos istorinė dalis, ir Nikita Chruščiovas padarė didelę klaidą perdavęs jį  Ukrainai. Aš kelis kartus buvau Kryme iki 2014 metų ir žinau, kas čia įvyko. Krymas buvo nuošalus Kijevo regionas, o jo statuso keitimo klausimas visada buvo aktualus. Per pastaruosius 25 metus Ukrainos vyriausybė, deja, padarė viską, kad pusiasalis taptų Rusijos regionu", — sakė partijos "Alternatyva" lyderis Aleksandras Mirskis. 

Pasak jo, Europos politikams naudinga aplankyti pusiasalį, kad atsirastų galimybė pradėti spręsti šią problemą. Galų gale, sankcijos yra neveiksmingos. Be to, nuo jų kenčia tik paprasti žmonės.

Nepaisant Vakarų ir Kijevo valdžios spaudimo, Krymas pastaraisiais metais yra patraukli vieta užsieniečiams. 2018 metų balandžio mėnesį pusiasalyje vyko IV Jaltos forumas, kuriame dalyvavo daugiau kaip 600 užsienio delegatų iš 70 šalių.

132
Tegai:
Estija, Lietuva, Pasaulio ekonomikos forumas
Dar šia tema
Rusija pareiškė apie Kijevo "isteriją" dėl turistų skaičiaus padidėjimo Kryme
Rados deputatas sukritikavo Kijevo valdžią už Krymo gyventojų diskriminaciją
Čekijos premjeras išreiškė norą normalizuoti santykius su Rusija
Elektros energija, archyvnė nuotrauka

Praėjusią savaitę elektra Lietuvoje pabrango trečdaliu

(atnaujinta 15:43 2020.08.11)
Per savaitę visos Baltijos šalys kartu pagamino 62 proc. joms reikalingos elektros energijos. Lietuvoje pagaminta 48 proc., Estijoje — 67 proc., Latvijoje — 79 proc. šaliai reikalingos elektros

VILNIUS, rugpjūčio 11 — Sputnik. Praėjusią savaitę elektra brango visose trijose Baltijos šalyse, praneša elektros tiekimo bendrovė "Elektrum Lietuva".

Pažymima, kad Lietuvoje ir Latvijoje didmeninė elektros energijos kaina šoktelėjo po 32 proc. iki 40,16 Eur/MWh, Estijoje — 27 proc. iki 36,30 Eur/MWh. "NordPool" biržoje elektros energijos kaina kilo iki 2,25 Eur/MWh.

"Kainų augimą Baltijos šalyse lėmė mažesni energijos srautai iš Suomijos bei Švedijos, tačiau išaugę srautai iš Baltarusijos ir Kaliningrado. Didžiausią įtaką kainoms Šiaurės šalyse praėjusią savaitę darė sausesni nei įprastai orai, dėl kurių regione sumažėjo hidrobalansas. "Nord Pool" regione praėjusią savaitę 39 proc. sumažėjo bendra vėjo gamyba ir tai taip pat prisidėjo prie kainų augimo", — sako elektros tiekimo bendrovės "Elektrum Lietuva" Verslo klientų skyriaus vadovas Artūras Zatulinas.

Pabrėžiama, kad elektros energijos suvartojimas buvo didžiausias Lietuvoje.

Tuo pačiu pranešama, kad rugpjūčio 3-9 dienomis elektros energijos gamybos apimtys visose Baltijos šalyse išaugo 18 proc. iki 295 GWh.

Lietuvoje šis rodiklis augo 7 proc. iki 105 GWh, Estijoje — 3 proc. iki 89 GWh, o Latvijoje jis išaugo net 57 proc. iki 101 GWh.

Per savaitę visos Baltijos šalys kartu pagamino 62 proc. joms reikalingos elektros energijos. Lietuvoje pagaminta 48 proc., Estijoje — 67 proc., Latvijoje — 79 proc. šaliai reikalingos elektros.

Pažymima, kad palyginus su ankstesne savaite, elektros energijos suvartojimas Lietuvoje ir Latvijoje išaugo 2 proc., atitinkamai iki 219 GWh ir 128 GWh, o Estijoje 5 proc. iki 132 GWh. Bendras elektros energijos suvartojimas Baltijos šalyse išaugo 3 proc. ir siekė 479 GWh.

Europos šalių reitingas pagal elektros energijos prieinamumą gyventojams — 2019
© Sputnik /
Europos šalių reitingas pagal elektros energijos prieinamumą gyventojams — 2019
Tegai:
Baltijos šalys, Lietuva, elektra
Dar šia tema
Ekspertas: Baltarusijai visai nenaudinga gabenti naftą per Lietuvą
Liepą kainos Lietuvoje mažėjo 0,3 proc.: labiausiai pigo drabužiai ir avalynė
Vladimiras Putinas

Putinas paskelbė apie pirmosios vakcinos nuo koronaviruso registraciją Rusijoje  

(atnaujinta 15:30 2020.08.11)
Anot Rusijos vadovo, viena iš jo dukrų jau buvo paskiepyta nuo koronaviruso ir dabar jaučiasi gerai

VILNIUS, rugpjūčio 11 — Sputnik. Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas paskelbė apie pirmosios koronaviruso vakcinos registraciją Rusijoje.

"Kiek žinau, šį rytą buvo pirmą kartą pasaulyje buvo įregistruota vakcina nuo naujos koronavirusinės infekcijos", — RIA Novosti citavo Putiną sakydamas susitikime su vyriausybės nariais.

Jis paprašė Sveikatos apsaugos ministerijos vadovo Michailo Muraškos apie tai išsamiau informuoti.

"Nors žinau, kad ji veikia gana efektyviai, ji formuoja stabilų imunitetą ir, pasikartosiu, išlaikė visus būtinus patikrinimus", — sakė Putinas.

Jis taip pat teigė, kad viena iš jo dukrų buvo paskiepyta nuo koronaviruso.

"Viena iš mano dukrų pasiskiepijo pati. Šia prasme ji dalyvavo eksperimente. Po pirmosios vakcinacijos jos temperatūra buvo 38, kitą dieną — 37 su trupučiu", — sakė Putinas.

"Po antrosios injekcijos, antrosios vakcinacijos, temperatūra taip pat šiek tiek pakilo ir po to išnyko. Ji jaučiasi gerai, o titrai yra aukšti", — pridūrė prezidentas.

Jis pažymėjo, kad "daugelis žmonių iš viso neturi jokių išorinių simptomų, o po vakcinacijos nėra jokios temperatūros. Apskritai viskas vyksta taip, lyg nieko nebūtų padaryta", — padarė išvadą Putinas.

Rusijos vadovas išreiškė viltį, kad kitos šalys, sekdamos Rusijos pavyzdžiu, sukurs vakcinas nuo koronaviruso.

"Mes užsiregistravome pirmą kartą. Tikiuosi, kad mūsų kolegos užsienyje taip pat judės į priekį ir atsiras daugybė produktų, kurie gali būti naudojami rinkoje, pasaulinėje vaistų, vakcinų rinkoje", — sakė jis.

Sečenovskio universitete birželio 18 dieną prasidėjo klinikiniai vakcinos tyrimai, kuriuos sukūrė Nikolajaus Fedorovičiaus Gamalėjaus vardu pavadintas epidemiologijos ir mikrobiologijos tyrimų centras. Tyrime, kuriame dalyvavo 38 savanoriai, vakcinos saugumas buvo patvirtintas. Pastebėta, kad visiems, kas pasiskiepijo, susiformavo imunitetas infekcijai. Pirmoji savanorių grupė buvo išleista liepos 15 dieną, antroji — liepos 20 dieną.

Ikiklinikiniai COVID-19 vakcinos tyrimai buvo atlikti Rusijos sveikatos apsaugos ministerijos Nikolajaus Fedorovičiaus Gamalėjaus vardu pavadintas epidemiologijos ir mikrobiologijos tyrimų centre ir Gynybos ministerijos 48 tyrimų institute, klinikiniai tyrimai Sečenovo institute ir Burdenko pagrindinės karo ligoninės filiale.

Ji turi patekti į apyvartą nuo 2021 metų sausio 1 dieną.

Vaistas, skirtas COVID-19, bus pradėtas gaminti dviejose vietose —  Gamalėjaus vardo centre ir bendrovėje "Binnopharm", sakė Rusijos sveikatos apsaugos ministras Michailas Muraška.

"Šiuo metu vakcina bus pradėta gaminti dviejose vietose: Rusijos sveikatos apsaugos ministerijos Gamalėjaus centre ir bendrovėje "Binnopharm". Tuo pačiu metu, padedant Pramonės ir prekybos ministerijai "Sberbank" projekto biurui, rengiami techniniai reglamentai, kaip padidinti produkciją daugybės vidaus atstovų vietose. Tokių yra mūsų šalyje" , — sakė Muraška Rusijos Federacijos prezidento susitikime su vyriausybės nariais.

Be to, pasak ministro, Rusijos tiesioginių investicijų fondas investuoja į vakcinos gamybą ir platinimą užsienyje.

"Kelios šalys jau rodo susidomėjimą ja", — sakė Muraška.

Jis pirmasis pasiūlė skiepyti medicinos darbuotojus ir mokytojus.

Vakcinų kūrimo ir testavimo etapai
© Sputnik /
Vakcinų kūrimo ir testavimo etapai
Tegai:
koronavirusas, vakcina, Rusija
Temos:
Naujo koronaviruso protrūkis Lietuvoje ir pasaulyje
Dar šia tema
Papasakota apie aviacijos sektoriaus atsigavimo perspektyvas
Lietuvoje patvirtinta 18 naujų COVID-19 atvejų
Klaipėda

Klaipėdoje dėl COVID-19 bus tikrinamos kavinės, parduotuvės ir pramogų vietos

(atnaujinta 12:53 2020.08.11)
Nustačius pažeidimų, gali būti skiriama piniginė bauda: fiziniams asmenims — nuo 500 iki 1500 eurų, juridiniams — 1500-6000 eurų

VILNIUS, rugpjūčio 11 — Sputnik. Klaipėdos savivaldybė kartu su Maisto ir veterinarijos tarnyba pradeda reguliarius viešojo maitinimo įstaigų, prekybos, paslaugų teikimo, laisvalaikio ir pramogų vietų patikrinimus, informuoja uostamiesčio savivaldybės spaudos tarnyba.

Jų metu bus kreipiamas dėmesys, kaip užtikrinamos koronaviruso plitimo prevencijos priemonės — ar visur, kur privaloma, dėvimos apsauginės kaukės, laikomasi nustatytų atstumų, naudojamos dezinfekcinės priemonės, laikomasi kitų reikalavimų.

Pasak savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojo Andriaus Dobranskio, bus tikrinamos kavinės, barai, parduotuvės, turgavietės, lankomasi renginiuose, kitose laisvalaikio ir pramogų vietose.

"Savivaldybės Viešosios tvarkos specialistai ir Sveikatos apsaugos skyriaus sanitarijos inspektoriai kartu su Maisto ir veterinarijos tarnyba atvykti gali bet kuriuo metu, apie patikrinimus iš anksto įspėjama nebus. Tačiau kartu labai tikimės, kad nustatytų reikalavimų visi laikysis ne todėl, kad bijos netikėtai būti užklupti, o todėl, kad yra sąmoningi ir saugo savo bei kitų sveikatą", — sakė Dobranskis.

Nustačius pažeidimų, gali būti skiriama piniginė bauda: fiziniams asmenims — nuo 500 iki 1500 eurų, juridiniams — 1500-6000 eurų.

Per vakarykštę parą Lietuvoje patvirtinti 23 nauji koronavirusinės infekcijos (COVID-19) atvejai. Šalyje iš viso konkretiems žmonėms patvirtinta 2194 COVID-19 ligos atvejų, tebeserga 442 asmenų, 1658 – pasveiko.

Pastaruoju metu Lietuvoje blogėja epidemiologinė padėtis, padaugėjo koronaviruso atvejų. Dabar respublikoje galioja nepaprastoji padėtis. Nuo rugpjūčio 1 dienos Lietuvoje galioja privalomo kaukių dėvėjimo režimas viešose uždarose patalpose.

Šią savaitę, nuo rugpjūčio 3 rugpjūčio 9 dienos imtinai, Molėtų, Šalčininkų, Kėdainių, Ignalinos, Vilniaus, Prienų, Klaipėdos ir Kauno rajonų, Vilniaus, Kauno ir Panevėžio miestų gyventojams bus intensyviau atliekami tyrimai dėl koronaviruso infekcijos.

Šiose 11-oje savivaldybių fiksuojamas didesnis sergamumas koronaviruso infekcija negu kitose Lietuvos savivaldybėse.

Privalomo kaukių dėvėjimo režimas
© Sputnik /
Privalomo kaukių dėvėjimo režimas
Tegai:
patikra, koronavirusas, Klaipėda
Temos:
Naujo koronaviruso protrūkis Lietuvoje ir pasaulyje
Dar šia tema
Epidemiologas teigia, kad antroji koronaviruso banga bus rudenį  
Mokslininkas papasakojo apie žmones, kuriems koronavirusas nedaro poveikio
Papasakota apie aviacijos sektoriaus atsigavimo perspektyvas