JAV vidutinio nuotolio raketa Peršing, archyvinė nuotrauka

JAV tikrai pasitrauks sutarties dėl raketų likvidavimo Rusijos URM

37
(atnaujinta 09:28 2018.12.19)
Anot Rusijos URM atstovo, Vašingtonas atsisako sutarties ne dėl problemų tarp Rusijos ir JAV, bet dėl to, kad tiesiog siekia išvengti suvaržančių susitarimų

VILNIUS, gruodžio 19 — Sputnik. JAV patvirtino Rusijai, kad sprendimas pasitraukti iš Sutarties dėl vidutinio ir trumpojo nuotolio raketų likvidavimo (INF) yra galutinis, interviu laikraščiui "Kommersant" sakė Rusijos užsienio reikalų ministro pavaduotojas Sergejus Riabkovas.

"Per dvišalius kanalus aukštame politiniame lygyje buvo patvirtinta, kad šis sprendimas yra galutinis, ir tai nėra kvietimas dialogui", — sakė Riabkovas.

Pasak jo, Vašingtonas "neslėpė, kad tai padaryta ne tiek dėl problemų tarp Jungtinių Amerikos Valstijų ir Rusijos, kiek išreikštas amerikiečių noras atsikratyti jiems nepatogių susitarimų".

Raketos Sarmat paleidimas, archyvinė nuotrauka
Министерство обороны РФ

Pagal Vašingtono vertinimą, INF sutartis "iš esmės riboja JAV karinius pajėgumus šalių, turinčių vidutinio ir trumpojo nuotolio antžeminių raketų arsenalus ir keliančių grėsmę JAV interesams atžvilgiu".

"Tiesiogiai nurodyta į Kiniją, Iraną ir Šiaurės Korėją", — sakė užsienio reikalų ministro pavaduotojas.

Pasak diplomato, JAV planai sustabdyti INF sutartį yra ne kas kita, kaip politiniai žaidimai su visuomene ir pagrindiniais NATO sąjungininkais, "kurie, regis, ir įtikino Vašingtoną padaryti dviejų mėnesių pertrauką".

"Šį laiką amerikiečiai, matyt, ketina skirti karo technikos parengimui ir bandymams išprovokuoti bent jau dalies pasaulio bendruomenės kritinę reakciją. Norėčiau klysti, tačiau faktai patvirtina šią versiją", — padarė išvadą Riabkovas.

Sutartis dėl raketų

Anksčiau Valstybės departamento vadovas Maikas Pompeo paskelbė Maskvai ultimatumą, pagal kurį "Rusija per du mėnesius turi grįžti prie Sutarties dėl vidutinio ir trumpojo nuotolio raketų likvidavimo, kitaip JAV sustabdys savo įsipareigojimus pagal susitarimą". Rusijos užsienio reikalų ministerija prieštaravo, pabrėždama, kad Maskva griežtai vykdo susitarimą, ir Vašingtonas apie tai žino.

Donaldas Trampas paskelbė, kad JAV ketina pasitraukti iš 1987 metais sudarytos sutarties dėl to, kad Rusija, anot jo, pažeidžia susitarimą. Be to, Vašingtonas pažymėjo, kad daugelis šalių, kurios turi vidutinio ir trumpojo nuotolio raketas, visų pirma Kinija, šiame susitarime nedalyvauja.

Užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas pažymėjo, kad Maskva taip pat turi klausimų Jungtinėms Valstijoms.

Maskva atkreipia dėmesį į tai, kad JAV dislokuoja karinėse bazėse Rumunijoje ir Lenkijoje įrenginius, galinčius paleisti "Tomahawk" tipo sparnuotąsias raketas, o sutartis tai draudžia.

Rusija atkreipia dėmesį į tai, kad JAV kuria kovinius bepiločius orlaivius ir finansuoja antžeminių sparnuotųjų raketų kūrimą.

37
Tegai:
Rusija, JAV, Sutartis dėl vidutinio ir trumpojo nuotolio raketų likvidavimo
Dar šia tema
Karo ekspertas: Pentagonas siunčia Baltijos šalims tai, ką tinka tik perlydyti
Vašingtonas pateikė Maskvai ultimatumą dėl branduolinio susitarimo
JAV pripažino, kad negali priešintis Rusijos viršgarsiniams ginklams