Britischer Flug-Stopp aus Scharm el-Scheich

Britanijoje pasiūlyta testuoti lėktuvų pilotus dėl mieguistumo

23
(atnaujinta 19:27 2018.12.27)
Pilotų mieguistumas kelia didžiausią grėsmę lėktuvų keleivių saugumui, tačiau dažnai pilotai nepraneša, jog yra pernelyg pavargę, kad dirbtų, nes bijo baudų ar net būti atleisti iš darbo

VILNIUS, sausio 1 — Sputnik. Britanijos oro linijų bendrovių pilotų asociacija (BALPA), atstovaujanti daugiau kaip 10 tūkstančių britų pilotų, įspėjo politikus, kad pilotų mieguistumas kelia didžiausią grėsmę lėktuvų keleivių saugumui, praneša "The Telegraph".

Profesinė sąjunga pareiškė, kad nori, jog oro linijų bendrovės naudotų kompiuterines programas, kad įvertintų pilotų nuovargio lygį pagal skrydžio tvarkaraštį, kuris kuriamas prieš kelias savaites iki pilotų darbo pradžios.

Ilgas darbo laikas ir reguliarus skirtingų laiko juostų kirtimas prisideda prie itin didelio pilotų nuovargio.

Vadovaujantis Europos aviacijos standartų agentūros nustatytomis taisyklėmis, reglamentuojančiomis darbo laiką, pilotai, kurie pareiškia, kad yra pernelyg pavargę, neturėtų skristi.

Tačiau teigiama, kad jie vis tiek vyksta į reisą, nes bijo baudų ar net būti atleisti iš darbo, jei praneštų, jog yra pernelyg pavargę, kad galėtų dirbti.

BALPA pasiūlė oro linijų bendrovėms naudoti kompiuterinį modelį, pagrįstą Karolinskio mieguistumo skale. Ji įvertina asmens nuovargį nuo 1, klasifikuojamo kaip labai budrus, iki 9, registruojamo kaip labai mieguistas. Profesinė sąjunga pasiūlė, kad niekam iš pilotų nebūtų leidžiama skristi, jei testavimo metu būtų nustatyta, kad jo būklė pagal skalę yra 8 (mieguistas) ar aukštesniame lygyje.

BALPA skrydžių saugos skyriaus vadovas, daktaras Robas Hanteris pranešė, kad pilotai rizikuoja užmigti skrydžio metu, jei darbo krūvis nebus paskirstytas efektyviau.

Oro linijų bendrovės, įskaitant "British Airways", "easyJet" ir "Virgin Atlantic", pareiškė, kad jos atitinka visus saugos reikalavimus ir EASA (Europos aviacijos saugos agentūros) standartus.

23
Tegai:
lėktuvų keleiviai, lėktuvai, Didžioji Britanija
Dar šia tema
Kinijoje stiuardesė buvo atleista dėl rankos ir širdies pasiūlymo
Eilinis konfūzas: Trampas praėjo su prie bato prilipusiu tualetiniu popieriumi
"Ryanair" sukritikuota už įgulos neveiklumą keleivio rasisto atžvilgiu
Lietuvos oro uostai pristato net 8-ias naujas kryptis
Vakcina AstraZeneca

Estijos pagyvenę žmonės nebepasitiki "AstraZeneca", sako šeimos gydytoja

(atnaujinta 10:18 2021.04.12)
Anksčiau EVA Europos vaistų saugumo komitetas pripažino ryšio tarp vakcinacijos ir labai reto tromboembolinių komplikacijų atsiradimo tikimybę pacientams

VILNIUS, balandžio 12 — Sputnik. Estijos pagyvenę žmonės nebepasitiki koronaviruso vakcina "AstraZeneca", nes yra prieštaringos informacijos apie šį vaistą, sekmadienį sakė šeimos gydytoja Alina Terep.

Žmonės apskritai tapo sąmoningesni, bet ir sutrikę dėl nuolat pateikiamos prieštaringos informacijos apie narkotikus, sakė ji. Vyriausybei sustabdžius vakcinos "AstraZeneca" naudojimą žmonėms iki 60 metų, iškilo naujų problemų, įskaitant bendravimą su vyresniais nei 60 metų žmonėmis.

"Greičiau problema yra ta, kad dėl naujausių žinių tampa sunkiau įtikinti pacientą, kad "AstraZeneca" vakcina yra saugi ir jį apsaugos. Turėjome net keletą nemalonių atvejų, kai žmogus ateina į "Pfizer" vakcinaciją ir netiki, kad mes jam suleidžiame "Pfizer". Mes netgi turime jam įrodyti, parodyti butelį, iš kurio mes ištraukite kitą švirkštą, įtikindami, kad nesuleidžiame nieko, kas niekam nebuvo pažadėta. Pacientų nepasitikėjimo lygis yra labai aukštas", — Estijos transliacijų portalui ERR sakė gydytoja.

Europos vaistų agentūra EVA išnagrinėjo papildomą informaciją apie šią vakciną, teigė, kad jos nauda yra didesnė už su ja susijusią riziką, tačiau pripažino ryšio tarp vakcinacijos ir labai retų tromboembolinių komplikacijų atvejų pacientams tikimybę.

Kai kurios Europos valstybės nusprendė sustabdyti narkotikų vartojimą kaip atsargumo priemonę. Tačiau kovo 18 dieną Europos vaistų agentūra EVA patvirtino "AstraZeneca" vakcinos nuo koronaviruso saugumą ir veiksmingumą, pažymėjo, kad jos nauda ir gyventojų apsauga gerokai nusveria su ja susijusią galimą riziką, po kurios nemažai šalių, įskaitant Estiją, atnaujino vakcinos vartojimą.

COVID-19 vakcinų palyginimas
© Sputnik
COVID-19 vakcinų palyginimas
Tegai:
vakcinacija, vakcina, koronavirusas, Estija
Temos:
Vakcinacija nuo COVID-19 Lietuvoje ir pasaulyje: iššūkiai ir pažanga
Antarktida, archyvinė nuotrauka

Mokslininkai aptiko Antarktidos ledo šelfo griūties grėsmę

(atnaujinta 13:03 2021.04.11)
Naujas tyrimas parodė, kad daugiau nei trečdalis Antarktidos ledo šelfo ploto gali sugriūti į jūrą, jei pasaulinė temperatūra pakils keturiais laipsniais aukščiau.

VILNIUS, balandžio 12 — Sputnik. Jei temperatūros pakilimą pavyks išlaikyti Paryžiaus susitarime nustatyto dviejų laipsnių lygio lygyje, teritorija, kuriai gresia griūtis, bus perpus mažesnė, taip išvengiant katastrofiško jūros lygio kilimo. Straipsnis su rezultatais buvo paskelbtas leidinyje "Geophysical Research Letters".

Arktis
© Sputnik / Валерий Мельников

Didžiosios Britanijos mokslininkai iš Redingo universiteto, pasitelkdami moderniausius aukštos skiriamosios gebos regioninio klimato modeliavimo metodus, sukūrė prognozuojamą padidėjusio lydymosi ir vandens nuotėkio poveikio Antarktidą supančių ledo lentynų stabilumui modelį.

Autoriai nustatė, kad 34 procentams visų Antarkties ledo šelfų, įskaitant 67 Antarkties pusiasalio ledo šelfus, gresia destabilizacija, jei planetos temperatūra pakils keturiais laipsniais Celsijaus.

Mokslininkai nustatė, kad didžiausia rizika yra didžiausiam Antarkties pusiasalio ledynui Larsen C. 2017 metais nuo jo atsiskyrė didžiulis ledkalnis, kuris ledyno plotą sumažino 12 proc. Shackleton, Pine Island ir Wilkins ledynams taip pat gresia pavojus dėl jų geografinės padėties ir reikšmingo numatomo nuotėkio.

Kiekvieną vasarą ledas tirpsta ant ledo šelfo paviršiaus, vanduo teka į plyšius ir kaupiasi sniego oro kišenėse, kur žiemą vėl užšąla. Tačiau tais metais, kai vasarą ištirpsta daug ledo, vanduo plyšiais ledynų paviršiuje teka, juos gilindamas ir platindamas, kol galiausiai virsta plyšiais, kurie suskaldys ledyną.

"Mes žinome, kad kai ledo šelfų paviršiuje kaupiasi ištirpęs ledas, tai gali sukelti staigų jų skilimą ir griūtį", — universiteto pranešime spaudai sakė viena tyrimo autorių meteorologė Ella Gilbert. — Numatome Antarkties ledo šelfo nuosmukį, o naujame tyrime mes naudojame naujausius modeliavimo metodus, kad atskleistume detales ir pateiktų tikslesnes prognozes".

Mokslininkai mano, kad jei vanduo reguliariai kaupiasi ant ledo šelfo paviršiaus, jis greičiausiai sugrius. Būtent taip nutiko 2002 metais "Larsen B" ledo šelfe, kuris išsiskyrė po kelių šiltų metų iš eilės. Jo žlugimas paskatino žemyninių ledynų judėjimą link jūros, kur dėl to iškrito milijardai tonų ledo.

"Ledo šelfai yra svarbūs buferiai, užkertantys kelią laisvam ledynų srautui iš sausumos į vandenyną, dėl kurio kyla jūros lygis. Jei temperatūra ir toliau kils dabartiniu greičiu, per ateinančius dešimtmečius galime prarasti daugiau Antarkties ledo šelfų nei bet kada anksčiau. Turime įsisąmoninti pasaulinės temperatūros kilimo ribojimo svarbą, jei norime išvengti blogiausio klimato kaitos poveikio", - sako dr. Gilbert.

Tegai:
Antarktida