Raketų sistema Kalibr, archyvinė nuotrauka

Vokietijos URM: Sutarties dėl raketų likvidavimo likimas priklauso tik nuo Rusijos

51
(atnaujinta 16:10 2019.01.06)
Berlynas tiki, kad Sutartis jau kelis dešimtmečius užtikrina ES šalių saugumą

VILNIUS, sausio 6 — Sputnik. Vokietijos užsienio reikalų ministras Heiko Maasas pareiškė, kad Sutarties dėl vidutinio ir trumpojo nuotolio raketų likvidavimo (INF) išsaugojimas priklauso nuo Rusijos, sakė jis interviu leidiniui "Welt am Sonntag".

"INF sutarties išsaugojimo raktas yra Maskvoje", — sakė Maasas.

Jis taip pat pabrėžė, kad Berlynas skiria didelę reikšmę susitarimui, kuris jau kelis dešimtmečius užtikrina Europos šalių saugumą. Pasak ministro, Rusija turėtų nustatyti nusiginklavimo kontrolės taisykles. Jis taip pat paragino derėtis dėl sutarties su Kinija ir Indija.

Vokietijos parlamento rūmai, archyvinė nuotrauka.
© Sputnik / Екатерина Чеснокова

Penktadienį NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas pavadino galimybę grįžti prie INF sutarties įgyvendinimo iki vasario "paskutiniu Rusijos šansu".

Sutartis dėl vidutinio ir trumpojo nuotolio raketų panaikinimo buvo pasirašyta 1987 metais ir įsigaliojo 1988 metų birželio 1 dieną.

Gruodžio pradžioje JAV valstybės sekretorius Maikas Pompėjas paragino Rusiją grįžti prie INF sutarties įgyvendinimo per du mėnesius. Valstybės sekretoriaus pavaduotoja ginklų kontrolės ir tarptautinio saugumo klausimais Andrėja Tompson patarė Maskvai atsisakyti 9M729 (SSC-8) raketos arba pakeisti sistemą taip, kad jos skrydžio nuotolis nepažeistų INF sutarties nuostatų.

Berlynas prieštarauja naujų branduolinių raketų dislokacijai Europoje >>

Atsakydamas į tai, Rusijos užsienio reikalų ministro pavaduotojas Sergejus Riabkovas sakė, kad Maskva nesukūrė ir neišbandė nė vienos raketos, kuriai galėtų būti taikoma INF sutartis arba jos nuostotomis numatytas skrydžio nuotolis, tai susiję ir su nurodyta 9M729 raketa.

Maskva ne kartą pabrėžė, kad ji laikosi visų įsipareigojimų. Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas sakė, kad Vašingtonas išgalvojo pretekstą, nepagrįstai kaltindamas Maskvą sutarties pažeidimu.

Rusijos vadovo teigimu, Jungtinių Valstijų pasitraukimas iš INF sutarties gali sukelti ginkluotės lenktynes ir "neigiamas pasekmes".

51
Tegai:
JAV, Vokietija, Rusija, Sutartis dėl vidutinio ir trumpojo nuotolio raketų likvidavimo
Dar šia tema
Ekspertas nurodė, dėl ko gali kilti karinis konfliktas tarp Rusijos ir JAV
Vašingtonas pateikė Maskvai ultimatumą dėl branduolinio susitarimo
Karo ekspertas įvardijo ginklą, kuriuo Rusija išgelbės JAV
JAV tikrai pasitrauks iš sutarties dėl raketų likvidavimo — Rusijos URM