Paradas, skirtas 75-osioms Leningrado blokados nutraukimo metinėms, 2019 metų sausio 27 diena

Vokietija skirs 12 milijonų eurų Leningrado blokadininkams paremti

91
(atnaujinta 11:59 2019.01.27)
Sekmadienį minimos 75-osios Leningrado blokados — vieno iš tragiškiausių Didžiojo Tėvynės karo reiškinių — nutraukimo metinės. Įvairiais duomenimis, 1941-1944 metais mieste žuvo apie pusantro milijono žmonių

VILNIUS, sausio 27 — Sputnik. Vokietijos vyriausybė nusprendė skirti 12 milijonų eurų, kad padėtų žmonėms, patyrusiems Leningrado blokadą, praneša RIA Novosti su nuoroda į Vokietijos užsienio reikalų ministerijos pareiškimą.

Lėšos taip pat bus panaudotos Didžiojo Tėvynės karo veteranų ligoninei modernizuoti ir vokiečių bei rusų susitikimų centrui, skirtam Rusijos ir Vokietijos visuomenei, sukurti.

"Šiandien, prieš 75 metus, Leningradas, dabar Sankt Peterburgas, buvo visiškai išlaisvintas sovietų kariuomenės iš Vokietijos Vermachto blokados, kuri pateko į istoriją kaip žiaurus nusikaltimas prieš visą miestą ir jo gyventojus. Taip pasibaigė 872 dienas trukęs mirties, bado ir kančių laikotarpis, kurio metu žuvo daugiau nei vienas milijonas žmonių", — agentūra cituoja Rusijos ir Vokietijos užsienio reikalų ministrų Sergejaus Lavrovo ir Heiko Maaso bendrą pareiškimą.

Kaip pažymėta dokumente, ši Vokietijos vyriausybės akcija, kuria siekiama pagerinti išgyvenusių žmonių gyvenimo kokybę, "prisidės prie abiejų šalių tautų istorinio susitaikymo".

Военнослужащие со штандартами фронтов, принимавших участие в обороне Ленинграда
© Sputnik / Алексей Даничев
Kariai su frontų, dalyvavusių Leningrado gynyboje, vėliavomis

Tuo tarpu, kaip pažymėjo Rusijos užsienio reikalų ministerija, Vokietijos pagalba nereiškia, kad Berlyno skiriamų individualių išmokų klausimas visiems šiuo metu sveikiems blokadininkams, nepriklausomai nuo jų tautybės ar pilietybės, yra uždarytas. Be to, Užsienio reikalų ministerija priminė, kad anksčiau Berlynas, remdamasis susitarimais, pasiektais su Tarptautine žydų konferencija dėl materialinių pretenzijų Vokietijai, sumokėjo 2500 eurų kompensacijas tik žydams blokadininkams Vokietijos atsakomybės už Holokaustą pagrindu.

Мероприятия в честь 75-летия снятия блокады Ленинграда
© Sputnik / Александр Гальперин
Renginiai, skirti 75-osioms Leningrado blokados nutraukimo metinėms

Sekmadienį Rusija mini 75-ąsias Leningrado blokados pabaigos metines. Sankt Peterburgo rūmų aikštėje įvyko paradas. Iškilminguose renginiuose dalyvauja 2,5 tūkstančio karių ir kitų Rusijos teisėsaugos institucijų atstovų. Nepaisant šaltų orų, miesto centre susirinko daugelis Sankt Peterburgo gyventojų ir svečių, kurie atvyko pagerbti blokados aukų atminimą ir išreikšti pagarbą veteranams, blokados Leningrado gyventojams ir miesto gynėjams.

Парад в честь 75-летия снятия блокады Ленинграда
© Sputnik / Алексей Даничев
Paradas, skirtas 75-osioms Leningrado blokados nutraukimo metinėms

Leningrado blokada prasidėjo 1941 metų rugsėjo 8 dieną ir truko beveik 900 dienų. Maistas į miestą patekdavo tik vienu maršrutu — "Gyvybės keliu", kuris driekėsi per Ladogos ežero ledą. Tarybų kariai pralaužė blokadą 1943 metų sausio 18 dieną, o visiškai nutraukė ją 1944 metų sausio 27 dieną. Įvairių šaltinių duomenimis, karo metais mieste žuvo nuo 400 tūkstančių iki pusantro milijono žmonių. Niurnbergo teisme buvo paminėta beveik 632 tūkstančiai aukų. Tik trys procentai jų žuvo bombardavimo metu, kiti mirė nuo bado.

91
Tegai:
Didysis Tėvynės karas, Antrasis pasaulinis karas, Vokietija, Rusija, paradas, Sankt Peterburgas, Leningrado blokada
Dar šia tema
Kaip Sankt Peterburgas minėjo Leningrado blokados pabaigos metines
Arktis, archyvinė nuotrauka

Mokslininkai paskelbė, kada deguonis atsirado Žemės atmosferoje

(atnaujinta 10:08 2021.04.11)
Manoma, kad iš pradžių Žemės atmosfera buvo baltai anoksinė, o maždaug prieš 2,43–2,45 milijardo metų ji tapo gerokai praturtinta deguonimi

VILNIUS, balandžio 11 — Sputnik. Nauji duomenys apie izotopų santykio tyrimus paleoproterozojinėse uolienose Pietų Afrikoje rodo, kad deguonis tapo nuolatine Žemės atmosferos dalimi prieš 2,22 milijardo metų, 200 milijonų metų vėliau, nei manyta anksčiau. Tyrimo rezultatai skelbiami žurnale "Nature".

Manoma, kad iš pradžių Žemės atmosfera buvo baltai anoksinė, o maždaug prieš 2,43–2,45 milijardo metų ji tapo gerokai praturtinta deguonimi. Šis įvykis, kurį mokslininkai vadina deguonies revoliucija, leido sukurti gyvybę Žemėje, tokią kokia mums žinoma.

Mokslininkai iš JAV, Didžiosios Britanijos ir Danijos analizavo jūrinių nuosėdinių uolienų iš Pietų Afrikos sudėtį nuo jų susiformavimo amžiaus iki paleoproterozojaus — nuo 2,5 iki 1,6 milijardo metų. Naudodami sieros, geležies ir anglies izotopinius žymenis, mokslininkai sugebėjo išsamiai rekonstruoti to laikotarpio redokso sąlygų pokyčių vandenyne vaizdą, o iš čia — nustatyti deguonies lygį senovės atmosferoje.

Paaiškėjo, kad pradinis sodrinimas deguonimi, neviršijant 10–5 laipsnių, palyginti su šiuolaikiniu, iš tikrųjų įvyko maždaug prieš 2,43 mlrd. Metų. Bet tada deguonies lygis vėl ir vėl krito ir kilo, prieš maždaug 2,22 milijardo metų tapdamas nuolatine Žemės atmosferos dalimi.

Autorių teigimu, šie svyravimai leidžia paaiškinti kraštutinius klimato pokyčius, įvykusius proterozojaus pradžioje, kai per gana trumpą laikotarpį geologiniu požiūriu Žemė patyrė keturis apledėjimus — visa planeta kelis milijonus metų buvo visiškai uždengta ledu ir sniegu.

Mokslininkai tai aiškina staigiais atmosferos dujų  deguonies ir šiltnamio efektą sukeliančių dujų, tokių kaip metanas ir anglies dioksidas, santykio pokyčiais. Yra žinoma, kad kuo aukštesnis pastarojo lygis, tuo stipresnis šiltnamio efektas yra susijęs su atšilimu planetoje. Perėjimas prie deguonies, priešingai, sukelia staigų atvėsimą ir kito ledynmečio pradžią.

Tyrėjai mano, kad vulkanai galbūt buvo pagrindiniai šiltnamio efektą sukeliančių dujų šaltiniai, o atšilimo laikotarpiai siejami su aktyviomis vulkanizmo fazėmis. Ir kai ugnikalniai nurimo, vėl prasidėjo apledėjimas.

"Prieš pradėdami šį darbą, mes pasidomėjome, kodėl įvyko keturi ledyniniai įvykiai, kai deguonis jau buvo nuolatinis atmosferos komponentas", — vienas iš tyrimo autorių Andrejus Bekeris iš Žemės mokslų ir planetų katedros. — Mes nustatėme, kad galutinis deguonis iš tikrųjų įvyko tik po ketvirtojo, paskutinio paleoproterozojaus eros apledėjimo, o ne prieš jį, ir tai, mūsų supratimu, yra pagrindinės mįslės sprendimas".

Taigi mokslininkai mano, kad deguonies revoliucija, po kurios prasidėjo ilgas ekologinio stabilumo laikotarpis, įvyko 200 milijonų metų vėliau, nei manyta anksčiau.

"Mes anksčiau manėme, kad po to, kai deguonies lygis pakilo, jis niekada nesugrįžo į žemą lygį", — tęsia Bekeris. — Dabar mes pastebime, kad jis dvejojo ​​ir nusileido iki labai žemo lygio, ir tai gali turėti dramatiškų pasekmių suvokiant išnykimo įvykiai ir gyvenimo evoliucija".

"Mes negalime suprasti atmosferos prisotinimo deguonimi priežasčių ir pasekmių — svarbiausio veiksnio, turinčio įtakos planetos gyvenimui — nebent žinome, kada iš tikrųjų įvyko nuolatinis atmosferos prisotinimas deguonimi", — sako pirmasis straipsnio autorius Simonas Pultonas, biogeochemikas iš Lydso universiteto JK.

Antrasis reikšmingas deguonies kiekio padidėjimas atmosferoje įvyko po pusantro milijardo metų, proterozojaus ir Kambro laikotarpio sandūroje, sudarant sąlygas vystytis sudėtingoms gyvybės formoms.

Tegai:
mokslininkas
Sveika mityba

Kas nutinka kūnui, valgant smidrus

(atnaujinta 13:07 2021.04.11)
Šiame straipsnyje sužinosite, kodėl šparagai tapo mėgstamiausiu produktu tų, kurie laikosi dietos ar bando tinkamai maitintis, taip pat kokia yra jų galima žala

VILNIUS, balandžio 11 — Sputnik. Smidrai — populiarus produktas, kurį populiarina Instagram mados tinklaraštininkai ir amerikiečių mitybos specialistai. Ir nenuostabu, nes maža šviesiai žalia daržovė yra tiesiog pilna vitaminų ir maistinių medžiagų, praneša Sputnik Baltarusija.

Pasak mitybos konsultantės ir knygos "The Small Chane Diet" autorės Cary Gans, žmonės retai atkreipia dėmesį į šparagus, nes ši daržovė gali būti puiki alternatyva kenksmingiems garnyrams.

Smidrai turi mažai kalorijų ir juose yra minimalus riebalų kiekis. Bet joje yra daug tirpių ir netirpių maistinių skaidulų, kurios idealiai tinka tiems, kurie meta svorį. Kūnas lėtai virškina skaidulas, o daržovė suteikia sotumo jausmą.

Apsaugo nuo urogenitalinių ligų

Smidrai laikomi natūraliu diuretiku. Daržovė pašalina druskos ir vandens perteklių iš organizmo, užkertant kelią šlapimo takų infekcijoms.

Imunitetui

Smidruose yra didelė vitamino E dozė, kuri stiprina imuninę sistemą ir apsaugo ląsteles nuo kenksmingų radikalų. Kūnas geriau įsisavina vitaminą E, kai į jį dedate riebalų, todėl šparagus rekomenduojama virti su alyvuogių aliejumi.

Hormonams

Šparagai — natūralus afrodiziakas dėl savo B grupės vitaminų ir folio rūgšties. Palankus duetas sustiprina susijaudinimo jausmą, taip pat stimuliuoja hormonus, tokius kaip moteriškas estrogenas ir vyriškas testosteronas.

Nuo pagirių

Jei kitą rytą po vakarėlio jus traukia riebus maistas, neskubėkite bėgti mėsainio. Bet jei nesate gerbėjas draudimų, tada palydėkite juos su šparagų porcija. Daržovėje esantys mineralai ir rūgštys palengvins jūsų kančias ir išvalys kepenis nuo alkoholinių toksinų.

Nuotaikai

Smidrai padeda kovoti su stresu ir dirglumu (visa tai dėka triptofano ir amino rūgščių). Štai kodėl jį rekomenduojama valgyti žmonėms, kenčiantiems nuo depresijos.

Neigiamos smidrų savybės

Ir nors šparagai retai sukelia alergines reakcijas, šią daržovę vargu ar galima pavadinti pažįstama — todėl turėtumėte būti atsargūs įtraukdami ją į meniu. Taip pat yra virškinimo trakto dirginimo pavojus, ypač paūmėjus gastritui ar opoms.

Tegai:
sveikata, sveika mityba, mityba