Geltonųjų liemenių protesto akcija Prancūzijoje, archyvinė nuotrauka

Žiniasklaida: Makronas ketina surengti referendumą dėl protestų pabaigos

54
(atnaujinta 12:30 2019.02.03)
Makronas ketina surengti referendumą Europos Parlamento rinkimų dieną — gegužės 26-ąją

VILNIUS, vasario 03 — Sputnik. Prancūzijos prezidentas Emanuelis Makronas svarsto galimybę surengti referendumą, kad įveiktų krizę, kuri sukėlė "geltonųjų liemenių" protestus, rašo laikraštis "Journal du Dimanche".

Tačiau laikraštis nenurodo nei planuojamo referendumo temos, nei klausimų, kurie bus svarstomi.

Remiantis šaltiniais, Makronas ketina surengti referendumą Europos Parlamento rinkimų dieną — gegužės 26-ąją. Kaip šio prezidento sprendimo įrodymą laikraščių šaltiniai nurodo, kad už rinkimus atsakingi Prancūzijos vidaus reikalų ministerijos darbuotojai kreipėsi į spaustuves, kad būtų pasirengę šiai dienai, jei valstybės vadovas patvirtintų datą. Pranešama, kad už balsavimą atsakingi asmenys iš anksto užsakė reikiamus vokus ir biuletenius ir laukia nurodymų iš Eliziejaus rūmų.

Pasak šaltinio, artimo prezidentui, valstybės vadovas turės priimti sprendimą dėl balsavimo "labai greitai, per savaitę", o tikimybė surengti referendumą gegužės 26 dieną yra labai didelė.

Ketvirtadienį Makronas pareiškė žurnalistams, kad sprendimas turi būti gerai apgalvotas. Tačiau, kaip pažymi laikraštis, Makronas iš esmės jį jau priėmė.

Lapkričio 17 dieną Prancūzijoje prasidėjo didelio masto "geltonųjų liemenių" protestai su reikalavimu nekelti akcizo kurui ir benzino kainų. Nepatenkinti Prancūzijos valdžios institucijų socialine politika protestuotojai vis dar išeina į gatves visoje šalyje, nepaisydami priemonių, kuriomis Prancūzijos vadovybė bando juos sutramdyti.

JAV prezidentas Donaldas Trampas
© Sputnik / Владимир Астапкович

Dažnai protestus lydi riaušės ir demonstrantų susidūrimai su policija, pogromai, parduotuvių, bankų, automobilių padegimai.

Gruodžio 10 dieną Prancūzijos prezidentas, besikreipdamas į tautą, kalbėjo apie keletą priemonių, kuriomis siekiama išspręsti socialinę ir ekonominę krizę, kuri sukėlė protestų bangą.

Be to, Prancūzijos valdžios institucijos pasiūlė surengti nacionalines diskusijas, kuriose, be kita ko, aptartos aplinkos reformos ir mokesčių sistemos transformacijos temos. Šią savaitę prasidėjusių diskusijų metu Makronas jau du kartus susitiko su miestų ir komunų merais. Kiekvienas susitikimas truko ilgiau nei šešias valandas.

Prancūzijos prezidentas anksčiau pažymėjo, kad šalyje vykstančios diskusijos nėra rinkimai ar referendumas.

54
Tegai:
referendumas, Europos Parlamentas, Emanuelis Makronas
Dar šia tema
Protestuotojai prieš kuro kainų didinimą užblokavo Briuselio gatves – video
Protestai Paryžiuje: šimtai suimtų, policija panaudojo ašarines dujas
Paryžiaus centre nugriaudėjo galingas sprogimas — video
Gal pageidaujate "geltonųjų liemenių"? Lietuviai laukia "teisingo" balsavimo