Ukrainos prezidentas Petro Porošenko, archyvinė nuotrauka.

Porošenko pasakojo, kaip "savo rankomis nešiojo" žuvusius Maidane

100
(atnaujinta 08:02 2019.02.20)
Porošenko vaizdo įraše teigia, kad jis buvo įvykių centre, o aktyvistai nuolat kreipėsi į jį pagalbos

VILNIUS, vasario 20 — Sputnik. Ukrainos prezidentas Petro Porošenko, kalbėjęs Ivano-Frankivsko renginyje, skirtame Maidanui, dėl kurio Ukrainoje įvyko valstybės perversmas, sakė, kad šių įvykių metu pats asmeniškai nešiojo aukas, rašo RIA Novosti su nuoroda į žurnalistės Tatjanos Vysockajos paskelbtą vaizdo įrašą "YouTube" kanale.

Dalia Grybauskaitė ir Petras Porošenko
AP Photo/Sergei Chuzavkov

Be to, komentuodama vaizdo įrašą, ji išreiškė didžiulį pasipiktinimą prezidento žodžiais. Ji pridūrė, kad negalėjo nepaskelbti šio vaizdo, nes labai pasipiktino tuo, kaip Porošenko sureikšmina savo vaidmenį šių įvykiu metu. Pasak jos, Ukrainos prezidentas bando "perrašyti istoriją".

Porošenko vaizdo įraše teigia, kad jis buvo įvykių centre, o aktyvistai nuolat kreipėsi į jį pagalbos.

"Prieš penkerius metus mano diena prasidėjo tuo, kad eidamas per Marinsko parką pakeliui į Aukščiausiąją Radą, tai buvo 9:00 valandą, aš pamačiau bendražygius iš 14-ojo Maidano savigynos pulko. Sustojau. Pasikalbėjome. Jie kreipėsi pagalbos, nes į juos šaudė. Nuėjau apie 150 metrų, fontanas buvo apsuptas "Berkuto" grandinės, buvo šaudoma į žmones... Jau po 15 minučių buvo 11 sužeistų — tiesiog mano akyse. Po pusantros valandos — dar trys žuvę sužeistieji, kuriuos mes bandėme nunešti iki Karininkų rūmų. Šias minutes, šią dieną aš prisiminsiu visą savo gyvenimą", — sakė Ukrainos prezidentas.

Ukrainos prezidentas Petro Porošenko ICTV kanalo transliacijos metu
Пресс-служба президента Украины

2014 metų vasario 22 dieną Ukrainoje įvyko perversmas. Aukščiausioji Rada nušalino prezidentą Viktorą Janukovičių nuo valdžios, jis buvo priverstas palikti Ukrainą, bijodamas dėl savo gyvybės. Rada taip pat pakeitė konstituciją ir paskyrė naujus prezidento rinkimus, kuriuos vėliau laimėjo Petro Porošenko.

Pagrindinę Kijevo aikštę — Nepriklausomybės aikštę 2013 metų lapkričio 21 dieną užėmė Europos integracijos šalininkai iš karto po Nikolajaus Azarovo vyriausybės nurodymo sustabdyti susitarimo dėl asociacijos su ES pasirašymą. Vėliau Maidanas tapo saugumo pajėgų ir radikalų konfrontacijos epicentru, žuvo daugiau nei 100 žmonių.

100
Dar šia tema
Porošenko pareiškė, kad Ukrainai reikia taikos su Rusija
Porošenko vėl pirmauja Ukrainos prezidento antireitinge
Paaiškėjo, kiek uždirba Porošenko
Porošenko apkaltino Rusiją dėl ukrainiečių skurdo

Rusija ir JAV susitarė pratęsti START sutartį Maskvos sąlygomis

(atnaujinta 09:43 2021.01.27)
Dieną anksčiau Putinas ir Baidenas surengė pokalbį telefonu, ir abu prezidentai pavedė atsakingoms institucijoms kuo greičiau suderinti visas sąlygas

VILNIUS, sausio 27 — Sputnik. Rusija ir Jungtinės Valstijos nusprendė pratęsti Strateginės ginkluotės mažinimo sutartį (START) Maskvos sąlygomis, pranešė Rusijos užsienio reikalų viceministras Sergejus Riabkovas. 

"Mūsų sąlygomis: penkeriems metams be išankstinių sąlygų, be jokių papildymų ir jokių "priedų", — cituoja jį RIA Novosti

Antradienį, sausio 26 dieną, vyko telefoninis pokalbis tarp Rusijos ir JAV prezidentų Vladimiro Putino ir Džo Baideno. Abu išreiškė pasitenkinimą notomis dėl susitarimo pratęsti START sutartį. Baltųjų rūmų teigimu, Baidenas ir Putinas įsakė savo darbuotojams skubiai dirbti, kad būtų spėta sutartį pratęsti iki vasario 5 dienos. 

Kaip matyti iš Valstybės Dūmos duomenų bazės, Putinas Valstybės Dūmai pateikė įstatymo projektą dėl sutarties pratęsimo. Dokumente numatytas penkerių metų atnaujinimo laikotarpis — iki 2026 metų vasario 5 dienos.

START-III sutartis tarp Rusijos ir JAV įsigaliojo 2011 metų vasario 5 dieną. Joje numatyta, kad kiekviena pusė sumažins savo branduolinį arsenalą taip, kad per septynerius metus ir ateityje bendras ginklų skaičius neviršytų 700 tarpžemyninių balistinių raketų, balistinių raketų ant povandeninių laivų ir sunkiųjų bombonešių, taip pat 1 550 kovinių galvučių ir 800 dislokuotų ir nedislokuotų paleidimo įrenginių. 

Šiandien START-III yra vienintelė aktyvi ginklų ribojimo sutartis tarp Rusijos ir JAV, tačiau ji baigia galioti 2021 metų vasario 5 dieną. Jei ji nebus pratęsta, pasaulyje nebus susitarimų, ribojančių didžiausių branduolinių jėgų arsenalus. 

Tegai:
branduolinis ginklas, JAV, Rusija
Vakcinacija

PSO teigia, kad nėra duomenų apie vakcinos poveikį COVID-19 perdavimo rizikai

(atnaujinta 00:28 2021.01.27)
Organizacija pabrėžė, kad prioritetinė keliautojų vakcinacija prieštarautų lygybės principams, nes šiuo metu vakcinų skaičius yra labai ribotas

VILNIUS, sausio 27 — Sputnik. Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) neturi informacijos, kad vakcinacija sumažina koronaviruso perdavimo riziką. Tai teigiama PSO "Moderna" vakcinos naudojimo rekomendacijose. 

Organizacija pabrėžė, kad prioritetinė keliautojų vakcinacija prieštarautų lygybės principams, nes šiuo metu vakcinų skaičius yra labai ribotas.

"Dėl to ir dėl įrodymų, kad trūksta įrodymų, jog skiepijimas sumažina perdavimo riziką, PSO nerekomenduoja skiepyti keliautojų nuo COVID-19", — sakoma dokumente. PSO pabrėžė, kad išimtys yra rizikos grupės asmenys.

Tačiau pažymima, kad organizacija gali pakeisti savo rekomendacijas, nes didėja turimų vakcinų skaičius.

"Kadangi dar nėra įrodymų apie vakcinos poveikį viruso perdavimui, būtina ir toliau laikytis ne farmacinių priemonių [virusui sulaikyti], įskaitant kaukių dėvėjimą, fizinį atstumą, rankų plovimą ir taip toliau", — teigė organizacija.

Pasaulyje yra keletas COVID-19 vakcinų. Rusijoje yra registruotos dvi vakcinos: "Sputnik V" ir "EpiVacCorona". Gruodžio 5 dieną Maskva pradėjo vakcinaciją nuo koronaviruso su "Sputnik V". JAV taip pat pradėjo skiepyti gyventojus preparatu iš "Pfizer-BioNTech" ir "Moderna". JK buvo patvirtintos "Pfizer" ir "AstraZeneca" vakcinos.

Tegai:
vakcinacija, vakcina, koronavirusas, Pasaulio sveikatos organizacija (PSO)
Temos:
Vaistų ir vakcinos nuo COVID-19 sukūrimas
Nukritę medžiai nuo sniego Vilniuje

Sniegas Lietuvoje be elektros paliko daugiau nei 50 tūkstančių namų

(atnaujinta 09:45 2021.01.27)
Daugiausia elektros tinklo pažeidimų užfiksuota Vilniaus regione, kur be elektros liko apie 19 tūkstančių namų

VILNIUS, sausio 27 — Sputnik. Lietuvoje dėl sniego be elektros liko apie 55 tūkstančiai namų, praneša elektros skirstymo operatorius ESO.

Trečiadienį, nuo 8:00 val., daugiausia elektros tinklo gedimų užfiksuota Vilniaus ir Utenos regionuose.

Vilniaus regione be elektros liko apie 19 tūkstančių namų, Utenos regione — apie 16 tūkstančių, Kauno regione — apie 8,3 tūkstančio, Alytaus regione — apie septynis tūkstančius, Panevėžio regione — apie 6,3 tūkst.

Kituose šalies regionuose snygis ir gedimų skaičius mažesnis.

Nuo šios savaitės pradžios Lietuvoje vyrauja gausus sniegas. Vakar apie 20 tūkstančių namų liko be elektros, nes sniegas nutraukė laidus.

Tegai:
Lietuva, Vilnius, elektra, sniegas