Astravo AE, archyvinė nuotrauka

Energetikos ekspertas: Lietuva pavėlavo su savo pasiūlymais dėl Astravo AE

102
(atnaujinta 18:10 2019.03.05)
Lietuvos ministrų kabineto vadovo planas skamba keistai, nes Vilnius daugelį metų vengė dialogo su Baltarusija, sako energetikos ekspertas Sergejus Kondratjevas

VILNIUS, kovo 5 — Sputnik. Lietuvos ministras pirmininkas Saulius Skvernelis pranešė, kad siūlys Baltarusijai išnaudoti daugiau kaip 60 proc. jau esančios Astravo AE infrastruktūros dujomis kūrenamai elektrinei įrengti.

Lietuvos ministras pirmininkas taip pat pažymėjo, kad Vilnius taip pat mato perspektyvų atsinaujinančios energetikos srityje, kuri "neįklampina šalies į šimtą metų trunkančius projektus".

Interviu Sputnik Lietuva Rusijos energetikos ir finansų instituto vyresnysis ekspertas Sergejus Kondratjevas sakė, kad Baltarusija neatsisakys atlikto darbo ir kelių milijardų investicijų į atominę elektrinę netoli Astravo.

"Paleidus Baltarusijos AE, Baltarusija taps ne importuotoja, o energijos eksportuotoja. Žinoma, baltarusių atžvilgiu Baltarusijos AE statyba yra labai patraukli. Tačiau man atrodo, kad baltarusiams dar svarbiau, kad jau padarytos beveik visos investicijos į projektą. Netrukus pamatysime reaktorių paleidimą. Šiuo atžvilgiu toks pasiūlymas vėluoja jau keleriais metais. Manau, kad dabar tai yra dar vienas politinis pareiškimas, nes įsivaizduoti, kad Baltarusija nusprendžia atsisakyti 10 milijardų investicijų, projekto, kuriam buvo suteiktos paskolos, kuris aprūpintas įranga, kuriam jau ruošiami specialistai, visiškai neįmanoma. Atsižvelgiant į tai, kad visus šiuos metus Lietuva vengė diskusijų apie bendradarbiavimą su Baltarusija, su Rusija... Dabar šie pasiūlymai atrodo labai keistai", — sakė ekspertas.

Vyriausiasis prezidentės patarėjas Mindaugas Lingė įvertino ministro pirmininko Sauliaus Skvernelio išsakytą pažadą pateikti baltarusiams alternatyvią Lietuvos poziciją dėl Astravo atominės elektrinės (AE) kaip rinkiminį pranešimą.

Lietuvos ir Baltarusijos ginčas dėl Astravo AE

Baltarusijos AE statoma šalia Astravo miesto, Gardino srityje, apie 50 kilometrų nuo Vilniaus, o tai lemia Lietuvos nepasitenkinimą. Lietuvos valdžia laiko AE atsiradimą šalia valstybės sienų "grėsme nacionaliniam saugumui" ir visais būdais stengiasi išvengti energijos eksporto iš "nesaugios" elektrinės į Lietuvą.

Ekspertas: Lietuvai energetiškai nepriklausoma Baltarusija visiškai nenaudinga >>

Nuo pat statybos pradžios Lietuva priešinosi projektui ir primygtinai ragino kitas Europos šalis boikotuoti jį. Visų pirma Vilnius paskelbė Baltarusijos AE grėsme šalies nacionaliniam saugumui, taip pat priėmė iniciatyvą, draudžiančią eksportuoti elektros energiją iš valstybių, kuriose veikia "nesaugios" AE.

Savo ruožtu Minskas pabrėžia, kad Baltarusijos AE atitiks tarptautinius saugos reikalavimus, o visas Vilniaus pretenzijas laiko "politizuotomis".

102
Tegai:
Baltarusija, Lietuva, Astravo AE
Temos:
Astravo atominės elektrinės statybos (414)
Dar šia tema
Ekspertė: Lietuva nedarys nuolaidų Baltarusijos AE, nepaisant akivaizdžios naudos
Grybauskaitė padėkojo Austrijai už paramą Lietuvai dėl Astravo AE
Baltarusijos prezidentas paaiškino, kodėl suartėja su Vakarais
Rusijos ir JAV vėliavos

Rusijos generalinis štabas skundėsi dėl uždarų NATO ir JAV karinių pratybų pobūdžio

(atnaujinta 13:43 2020.09.26)
Rusijos Federacijos ginkluotųjų pajėgų generalinio štabo viršininkas priminė, kad Rusijos gynybos ministerija vykdo labai atvirą politiką karinių pratybų srityje

VILNIUS, rugsėjo 26 — Sputnik. Rusija iš anksto pranešė NATO apie strategines pratybas "Kaukazas – 2020" ir pakvietė į jas Vakarų karinius atašė, tačiau Vakarų šalys niekada nepakvietė Rusijos į savo pratybas, interviu RT TV sakė Rusijos Federacijos ginkluotųjų pajėgų generalinio štabo viršininkas Valerijus Gerasimovas, praneša RIA Novosti.

"Mes nematome tų pačių JAV ir jos partnerių veiksmų NATO bloke. Visų pirma, nebuvo jokių kvietimų į jų pratybas", — sakė jis.

Gerasimovas priminė, kad Rusijos gynybos ministerija vykdo labai atvirą politiką karinių pratybų srityje.

Pratybos buvo paskelbtos Gynybos ministerijos kolegijoje praėjusių metų gruodį, o likus dešimčiai dienų iki pratybų pradžios gynybos viceministras Aleksandras Fominas surengė instrukciją užsienio šalių kariniams atašėms.

"Aš jiems pasakojau apie pratybų tikslus, užduotis ir sudėtį, apie pratybų eigą. Mes pranešėme apie tai ESBO, pranešėme JAV ir kitoms NATO šalims. Šiandien mes pakvietėme visus atašė į pratybas, surengėme su jais instruktažą. Na, kur dar didesnis atvirumas?" — pažymėjo jis.

"Mes susitinkame įpusėjus ir pakviečiame tas valstybes, kurios nori su mumis bendradarbiauti. Tai, mūsų manymu, yra labai naudinga. Kaip operatyvinio kovinio rengimo dalis, kaip keitimosi patirtimi dalis. Tiesiog užmegzti grynai žmogiškus kontaktus, sąveiką. arba šešėlinės pusės visa tai", — sakė Rusijos ginkluotųjų pajėgų generalinio štabo viršininkas.

Kartu jis pažymėjo, kad pastaruoju metu Kinija reguliariai dalyvauja tokiose pratybose.

"Na, Kinija dalyvauja visose pratybose, kurias mes vykdome — ir rytuose, ir centre, ir dabar pietuose", — sakė jis.

Jis prisiminė, kad pirmą kartą Rusija kartu su Kinija vykdė bendras pratybas "Vostok-2018", kai Kinijos padalinių personalas sudarė apie 3,5 tūkst. žmonių, taip pat dalyvavo Mongolijos daliniai. Pernai Kinija dalyvavo KSSO pratybose. Tai yra, Kinijos armijos daliniai reguliariai dalyvauja visuose mūsų renginiuose, pažymėjo generolas.

Tegai:
pratybos, NATO, JAV, Rusija
Dar šia tema
Vakarai smerkia Staliną už tai, ką ir patys darė
Šėtoniškas ginklas: Rusija turi kai ką sukaupusi "orbitiniam bombardavimui"
Buvęs JAV specialiųjų tarnybų pareigūnas Edvardas Snoudenas

Snoudenas sumokės JAV penkis milijonus dolerių savo knygos pardavimo

(atnaujinta 13:41 2020.09.26)
Amerikos valdžios manymu, Snoudenas išpopuliarėjo dėl valstybinės informacijos pasisavinimo, todėl jis neturi teisės pasipelnyti iš savo išleistos knygos

VILNIUS, rugsėjo 26 — Sputnik. Buvęs JAV specialiųjų tarnybų pareigūnas Edvardas Snoudenas (Edward Snowden) sutiko sumokėti JAV vyriausybei daugiau nei 5 milijonus dolerių, uždirbtų iš jo knygos ir iš kalbų pardavimų, praneša televizijos kanalas "CNN" su nuoroda į teismo dokumentus.

Anksčiau JAV Teisingumo departamentas pateikė ieškinį buvusiam žvalgybos pareigūnui Edvardui Snoudenui dėl jo knygos "Permanent Record" publikavimo, nes tai pažeidė įsipareigojimus "dėl neatskleidimo". JAV Teisingumo departamentas pareiškė, kad vyriausybė ketina surinkti visas iš knygos gautas pajamas. Praėjusių metų pabaigoje Aleksandrijos miesto (Virdžinijos valstija) teismas nusprendė, kad vyriausybė turi teisę gauti lėšas, gautas iš jos pardavimo.

JAV Teisingumo departamento civilinis ieškinys prieš Snoudeną buvo pateiktas atskirai nuo baudžiamosios bylos dėl slaptų duomenų atskleidimo. Amerikos valdžia teigia, kad kadangi Snoudenas išpopuliarėjo dėl valstybinės informacijos pasisavinimo, jis neturi teisės pasipelnyti iš knygos, kurią išleido keliose šalyse.

"CNN" duomenimis, Snoudenas iki šio mėnesio iš savo knygos pardavimo uždirbo 4,2 mln. dolerių. Be to, pranešama, kad jis 56 kartus sakė kalbą už atlygį, už tai uždirbo apie 1,03 mln. dolerių.

Kaip pažymi televizijos kanalas, Snoudenas ir JAV prezidento Donaldo Trampo administracija sutarė, kad pinigai, kuriuos sutiko sumokėti buvęs žvalgybos pareigūnas, bus įskaityti į patikėtąją ("trastinę") sąskaitą. Snoudeno advokatas Lorensas Lastbergas (Lawrence Lustberg) pareiškė, kad susitarimas nereiškia, jog JAV valdžia galės nedelsiant gauti šiuos pinigus, nes Snoudenas tikisi apskųsti teismo sprendimą dėl jo "neatskleidimo" įsipareigojimų.

Lietuvos valstybės atkūrimo minėjimas
© Sputnik/ Владислав Адамовский.

Snoudeno autobiografinės knygos "Permanent Record" pardavimai prasidėjo keliose šalyse 2019 metų rugsėjį. Kaip teigiama knygos aprašyme leidyklos "Macmillan Publishers" svetainėje, "Edvardas Snoudenas, žmogus, rizikavęs viskuo, kad atskleistų JAV vyriausybės masinio stebėjimo sistemą, pirmą kartą savo gyvenime pasakoja savo gyvenimo istoriją, taip pat apie tai, kaip jis padėjo sukurti šią sistemą ir kas paskatino jį pabandyti ją sunaikinti".

2013 metų birželį Snoudenas perdavė laikraščiams "The Washington Post" ir "The Guardian" kelias įslaptintas medžiagas apie JAV ir Britanijos žvalgybos tarnybų sekimo programas internete. Jis išskrido į Honkongą, o iš ten į Maskvą, kur tam tikrą laiką praleido Šeremetjevo oro uosto tranzito zonoje.

Rusija suteikė Snoudenui laikiną prieglobstį vieneriems metams su sąlyga, kad jis nutrauks savo veiklą prieš JAV. 2014 metų rugpjūtį Snoudenas gavo trejų metų leidimą gyventi šalyje, leidžiantį jam keliauti ne tik po Rusiją, bet ir už jos ribų. 2017 metų sausį Snoudeno leidimas gyventi šalyje buvo pratęstas iki 2020 metų. Balandį advokatas Anatolijus Kučerena pranešė RIA Novosti, kad Snoudenas kreipėsi dėl leidimo gyventi Rusijoje pratęsimo dar trejiems metams.

Tegai:
JAV, Edvardas Snoudenas

Pietų karinės apygardos artileristai pratybose "Kaukazas-2020" sustabdė tankų puolimą

(atnaujinta 14:39 2020.09.26)
Pratybose dalyvavo daugiau nei aštuoni tūkstančiai Rusijos karių ir apie 400 karinės technikos vienetų

Astrachano regione esančiame Ashuluko poligone Rusijos kariškiai vykdė strateginę vadovavimo ir štabo pratybų "Kaukazas-2020" dalį labai manevringą gynybą su motorizuotais šautuvų padaliniais, palaikomais minosvaidžio, patrankos ir raketinės artilerijos padaliniais.

Filmuotoje medžiagoje matyti, kaip šaudoma į tradicinius oponentus iš haubicų ir minosvaidžių.

Specialistai naudojo priešgaisrinių bombų ir prieštankinių minų derinimo metodą, išdėstytą kaip šachmatų lentoje, kad tankai neprasiveržtų iš priešo.

Masyvi ugnis buvo paleista iš haubicų "Gvozdika", "Msta-S", "Msta-B", taip pat iš "Sani" ir "Podnos" skiedinių. Tankų T-72B3 įgulos atliko manevringos gynybos taktiką šaudant iš apkasų, tuo tarpu buvo vykdomos šaudymo padėčių keitimo. Jie sustabdė "besiveržiantį" sąlyginį priešą.

Dalyvavo daugiau kaip aštuoni tūkstančiai karių ir apie 400 karinės technikos vienetų.

Tegai:
pratybos, Rusija
Dar šia tema
Paskelbta čiuožėjos Kostornajos treniruotė — video
Sulaikytas klaipėdietis, įtariamas neteisėtu šaudmenų disponavimu — video