ES vėliavos, archyvinė nuotrauka

ES rengia "atpildo planą" naujiems JAV muitams, rašo žiniasklaida

52
(atnaujinta 18:10 2019.04.13)
Naujas "prekybos karo" tarp Briuselio ir Vašingtono etapas prasidėjo dėl "Boeing" ir "Airbus" ginčo

VILNIUS, balandžio 13 — Sputnik. Europos Sąjunga sudarė Jungtinių Valstijų prekių, kurioms planuoja taikyti muitus dėl Pasaulio prekybos organizacijoje (PPO) ginčo apie "Boeing" subsidijų sąrašą, praneša "Bloomberg".

Huawei Vilniuje, archyvinė nuotrauka
© Sputnik/ Владислав Адамовский.

Sprendimas buvo priimtas atsižvelgiant į JAV prezidento Donaldo Trampo pareiškimą. Amerikos lyderis sakė, kad Vašingtonas yra pasirengęs nustatyti muitus prekėms iš ES, atsakydamas į ES subsidijas Prancūzijos orlaivių gamintojui "Airbus". Pasak Trampo, ši priemonė gali paveikti iki 11 mlrd. dolerių vertės prekes.

Vašingtonas taip pat teigia, kad papildomų muitų režimas gali trukti tol, kol ES nustos subsidijuoti "Airbus". Į preliminarų produktų sąrašą įeina ne tik orlaiviai ir Prancūzijos orlaivio komponentai, bet ir daug kitų prekių, maisto produktų. Tarp jų yra įvairių rūšių sūriai ir vynas, lašišos filė, krabai, alyvuogių aliejus ir kt.

Dabar, pasak "Bloomberg", Briuselis yra pasirengęs imtis atsakomųjų veiksmų ir ruošia "atsakomąjį sąrašą", į kurį įeina daugelis prekių — nuo sraigtasparnių iki rankinių. Remiantis preliminariais duomenimis, kalbama apie muitus JAV eksporto 10,2 mlrd. eurų vertės produkcijai, kuri yra "politiškai svarbi".

Pasak "Bloomberg" šaltinio, penktadienį Europos Komisija pateikė ES prekybos ekspertams svarstyti "atpildo planą". Kitas susitikimas Vašingtone numatytas balandžio 15 dieną.

"Boeing" ir "Airbus" ginčas vyksta nuo 2004 metų, kai Prancūzijos koncernas buvo apkaltintas JAV ir ES susitarimo dėl civilinių oro transporto bendrovių finansavimo pažeidimu. 2005 metais Vašingtonas pateikė Pasaulio prekybos organizacijai ieškinį prieš Briuselį.

Praėjusių metų gegužės mėnesį organizacijos apeliacinė komisija nustatė, kad "Airbus" yra kaltas dėl neteisėtai gautų lengvatų iš ES, o Vašingtonas gavo teisę įvesti kompensacinius muitus. Amerikos koncernas "Boeing" anksčiau buvo pripažintas kaltu dėl tų pačių pažeidimų.

"Prekybos karas" tarp Briuselio ir Vašingtono įsibėgėjo pernai, kai Jungtinės Valstijos vienašališkai padidino muitus plienui ir aliuminiui iš ES šalių. Briuselis atsakė Amerikos "partneriams" ir įvedė 25 proc. muitus JAV metalurgijos, mašinų gamybos ir žemės ūkio produkcijai.

52
Tegai:
muitai, JAV, ES
Dar šia tema
Europos Komisija įvedė muitus JAV prekių importui
Trampas paragino visas šalis atsikratyti prekybos barjerų ir muitų
Trampas pasirašė įsakus, leidžiančius apeiti muitus metalų tiekimui
ES pasirengusi atsakyti į galimus naujus JAV muitus
JAV apkaltino Rusiją pažeidus PPO taisykles