Delfinas

Ekologai: šimtai nugaišusių delfinų buvo išmesti į Prancūzijos krantus

51
(atnaujinta 14:32 2019.04.26)
Mokslininkai teigia, kad pastaraisiais metais gyvūnų žūčių mastas išaugo dėl padidėjusios "konkurencijos" su žmonėmis dėl prieigos prie merlangių ir lavrakų žuvų, taip pat dėl pasaulinio atšilimo

VILNIUS, balandžio 26 — Sputnik. Prancūzijos okeanologai pranešė apie rekordinį nugaišusių delfinų kūnų, išmestų bangomis į Prancūzijos paplūdimius ir jūros pakrantes, skaičių. Dauguma jų įsipainiojo ir žuvo žvejų tinkluose, praneša "Phys.org".

"Apytiksliai 85 procentai delfinų skerdenų turėjo žaizdų, būdingų jų atsitiktiniam patekimui į žvejų tinklus. Manome, kad aukų skaičius iš tikrųjų buvo keturis kartus didesnis, nes trys ketvirtadaliai jų kūnų neturėjo pasiekti pakrantės", — pranešė aplinkosaugos organizacijos "PELAGIS" ekologas Olivieris van Kaneitas (Olivier van Canneyt).

Pastaraisiais metais banginiai, delfinai ir kiti banginių šeimos gyvūnai vis dažniau išmetami į įvairių pasaulio šalių krantus ir dažniau patenka į žvejų tinklus. Pavyzdžiui, prieš ketverius metus iš karto 40 gyvūnų beveik vienu metu buvo išmesti į krantą ir žuvo prie Čilės krantų pavasario pabaigoje, o tų pačių metų žiemą jų skaičius pasiekė rekordą — 337.

Šių metų pavasarį panašiai įvyko Prancūzijoje, kai į Biskajos įlankos pakrantę buvo išmesta apie 1,2 tūkstančio mažųjų banginių šeimos gyvūnų, kurių didžioji dalis buvo paprastieji delfinai.

Šios jūrų žinduolių masiškos žūtys, kaip pažymi van Kaneitas, nėra pirmasis toks įvykis Prancūzijoje. Jūrų žinduolių žūčių prie šalies kranto mastai dar 2017 metais smarkiai išaugo ir siekė naujus rekordus kiekvieną pavasario ir žiemos sezoną, nepaisant to, kad ekologai pradėjo išduoti žvejams specialius plūdurus, gąsdinančius delfinus.

Mokslininkai teigia, kad vis daugiau gyvūnų žūva dėl dviejų dalykų: padidėjusios "konkurencijos" su žmonėmis dėl prieigos prie merlangių ir lavrakų žuvų, taip pat dėl srovių pobūdžio ir biomasės pasiskirstymo vandenyje pokyčiais, kuriuos sukėlė pasaulinis atšilimas.

Jei šios tendencijos tęsis ir vėlesniais metais, delfinų skaičius Šiaurės Atlante, Van Kaneito ir jo kolegų nuomone, artimiausiu metu smarkiai sumažės. Prancūzijos valdžia jau pažadėjo ištirti situaciją ir iki šių metų pabaigos parengti priemones, kurios padėtų išvengti masiškos gyvūnų žūties.

51
Tegai:
ekologai, Prancūzija, delfinas
Dar šia tema
Londono gyventojai Temzėje pastebėjo baltąjį delfiną
Virš 200 delfinų, išmestų į Naujosios Zelandijos pakrantę, sugrįžo į jūrą
Biologai aptiko milžinišką delfinų rują
Internete pasirodė unikalūs masinės delfinų medžioklės JAV pakrantėje kadrai
Protestai JAV

Pentagonas išsiuntė į Vašingtono apylinkes 1,6 tūkst kareivių

(atnaujinta 10:19 2020.06.03)
Anot Pentagono atstovo, kariškiai yra parengties būsenoje, tačiau neteikia pagalbos civilinėms institucijoms

VILNIUS, birželio 3 — Sputnik. Vašingtono apylinkėse, kur kilo protestai dėl afroamerikiečio Džordžo Floido mirties, buvo dislokuota apie 1,6 tūkst. karių, praneša Reuters, su nuoroda į Pentagono atstovą Jonathan'ą Hoffman'ą.

"Kariai yra dislokuoti sostinės regiono karinėse bazėse, bet ne pačiame Vašingtone", — agentūra citavo Hoffman'ą.

Anot Pentagono atstovo, kariškiai yra parengties būsenoje, tačiau neteikia pagalbos civilinėms institucijoms.

Anksčiau buvo pranešta, kad antradienio vakarą, nepaisydami komendanto valandos, prie Baltųjų rūmų susirinko protestuotojai, skanduojantys įvairius šūkius, įskaitant raginimus atsistatydinti JAV prezidentui Donaldui Trampui.

Pats Baltųjų rūmų vadovas savo "Twitter" paskyroje Vašingtoną pavadino "saugiausia vieta Žemėje". Policijos duomenimis, Amerikos sostinėje dėl pirmadienio nakties riaušių sudegė viena teisėsaugininkų transporto priemonė, sužeisti du teisėsaugos pareigūnai, buvo sulaikyta apie 300 žmonių.

JAV protestai

Riaušės Amerikos miestuose kilo po afrikiečio Džordžo Floido mirties Mineapolyje sulaikymo metu. Internete pasirodė filmuota medžiaga, kuri parodė, kad vyrui buvo uždėti antrankiai, jis pargriautas ant žemės, o vienas iš teisėsaugos pareigūnų jam keliu prispaudė kaklą.

Sulaikytasis kelis kartus pasakė, kad negali kvėpuoti, vėliau nutilo. Jis mirė intensyvios terapijos skyriuje. Oficialios teismo medicinos išvados patvirtina, kad Floidas mirė nuo smaugimo.

Buvo atleisti keturi policininkai, vienas iš jų apkaltintas neatsargiu gyvybės atėmimu. Vašingtone ir kituose šalies miestuose kilus protestams buvo paskelbta komendanto valanda.

Tegai:
protestai, JAV
Dar šia tema
Puškovas paaiškino, kodėl JAV pradėjo "byrėti"
Peskovas pakomentavo riaušes JAV
ES diplomatijos vadovas pakomentavo afroamerikiečio Floyd'o mirtį JAV
JAV policija guminėmis kulkomis šovė į "Sputnik" prodiuserę — video
Vikingų laikų kapvietės likučiai, aptikti remonto metu namuose Norvegijoje

Norvegai savo namuose po grindimis rado vikingų kirvį

(atnaujinta 10:12 2020.06.03)
Archeologų teigimu, šis radinys gali būti datuotas nuo 950 iki 1050 metų, panašu, kad šeima aptiko bronzos ar vikingų amžių kapavietę

VILNIUS, birželio 2 — Sputnik. Sutuoktiniai iš Norvegijos, remontuodami savo namą Budės priemiestyje šalies šiaurėje, rado vikingų laikų stiklo karoliuką ir geležinį kirvį, praneša vietos leidinys "The Local".

Manoma, kad radinių amžius siekia tūkstantį metų.

1914 metais pastatyto namo savininkai karantino metu pradėjo remontą nuimdami grindis. Darbo metu jie susidūrė su keistu daiktu.

"Iš pradžių pagalvojome, kad radome ratą iš mažo žaislinio automobilio, — pasidalijo Marianne Christiansen. — Tik vėliau supratome, kas tai buvo".

​Į vietą atvykęs archeologas Martinus Hauglidas paaiškino, kad pora, matyt, aptiko bronzos ar vikingų amžių kapavietę.

"Artefaktai buvo aptikti po akmenimis, kurie savo forma primena piramidę. Tarp įdomių objektų: kirvis, kuris gali būti datuotas nuo 950 iki 1050 m., ir to paties laiko tamsiai mėlyno stiklo karoliukas", — pažymėjo jis.

Jis sakė niekada negirdėjęs, kad tokios kapvietės būtų rastos tiesiai po moderniais namais, nors užsiima kasinėjimais jau beveik 30 metų.

"Jie atliko puikų darbą: nedelsiant pranešė apie radinį, kai tik įtarė, kad tai gali būti kažkas senovinio", — pagyrė archeologas Kristiansenus.

Norvegijoje veikia įstatymas, pagal kurį visi daiktai nuo 16 amžiaus ir senesni būtinai turi būti saugomi.

Karoliukas ir kirvis jau buvo nusiųsti į Trumsės universiteto muziejų, o namuose toliau dirba archeologų komanda.

Tegai:
archeologai, vikingai, Norvegija
Dar šia tema
Archeologai rado bronzos amžiaus kapus, išklotus auksu
Baltijos jūros dugne archeologai atrado Renesanso laikų laivą
Britanijoje aptikti tariamų vampyrų skeletai
Po uragano į Škotijos pakrantę išmestas paslaptingo padaro skeletas
Vezuvijaus rūstybė. Kas iš tikrųjų pražudė Pompėjos gyventojus
Lietuvos ir Baltarusijos pasienis

Baltarusijoje, pasienyje su Lietuva, buvo sugautas į Kaliningradą einantis rusas

Vyras beveik tris paras keliavo iš Rusijos sostinės į Baltarusiją ir ketino apeiti kontrolės punktą per mišką

VILNIUS, birželio 3 — Sputnik. Smorgonės pasieniečiai Baltarusijos ir Lietuvos pasienyje sulaikė rusą, einantį pėsčiomis į Kaliningradą, praneša Blatarusijos Valstybės sienos komiteto spaudos tarnyba.

Vyras prisipažino, kad grįžta į savo nuolatinę gyvenamąją vietą Kaliningrade. Bet namo nusprendė ne iš Maskvos, o iš Lietuvos, turėdamas visus dokumentus legaliam sienos kirtimui.

Žinodamas, kad sienos su Europos Sąjunga yra uždarytos, jis nusprendė apeiti pasienio kontrolės punktą "Kotlovka" ir pasislėpti miške. Pažymima, kad vyras iš Maskvos į Baltarusiją keliavo beveik tris paras pakeliui važiuojančiu transportu, pakeliui tyrinėdamas apylinkių, esančių aplink patikrinimo postą, žemėlapį. Ruso atžvilgiu pradėta administracinė byla.

Nuo kovo 15 dienos Lietuva uždarė užsieniečiams įvažiavimą į savo teritoriją. Tuo pačiu metu rusai galėjo patekti į Kaliningradą tranzitu, laikydamiesi kelių sąlygų: judėti galima tam tikrais traukiniais Kaliningradas - Maskva ir Kaliningradas - Sankt Peterburgas turint atspausdintą supaprastintą kelionės dokumentą.

Nuo gegužės 15 dienos Lietuvos, Latvijos ir Estijos piliečiai, taip pat užsieniečiai, turintys leidimą ar teisę gyventi, jei jie neturi COVID-19 simptomų, gali kirsti valstybės sienas. Sienos su kitomis šalimis bus uždarytos iki birželio 15 dienos.

Šiuo metu Lietuvoje iš viso užfiksuota 1682 koronaviruso atvejų, pasveiko 1249 žmonės, mirė 71 žmogus.

Kovo 11 d. Pasaulio sveikatos organizacija paskelbė naujos koronavirusinės infekcijos COVID-19 protrūkį pandemija. Naujausiais PSO duomenimis, pasaulyje nustatyta daugiau nei 6,1 milijono infekcijos atvejų, daugiau nei 376 tūkstančiai žmonių mirė.

Tegai:
Rusija, Kaliningradas, Baltarusija, Lietuva, pasienis
Temos:
Kontrabanda, dokumentų klastojimas ir kiti įvykiai Lietuvos pasienyje