NATO pratybos, archyvinė nuotrauka

Rusija ir JAV gali sutikti išplėsti strateginius puolamuosius ginklus

33
(atnaujinta 18:37 2019.06.10)
JAV paskelbė, jog vienašališkai pasitrauks iš INF sutarties, kaltindamos Rusiją sutarties pažeidimu

VILNIUS, birželio 10 — Sputnik. Rusija ir Jungtinės Valstijos gali susitarti pratęsti START sutartį, prieštaravimai tarp dviejų šalių yra techninio pobūdžio ir neatrodo neįveikiami, mano buvęs Švedijos ministras pirmininkas, buvęs šios šalies užsienio reikalų ministras Karlas Bildtas, rašo RIA Novosti.

START-3, kurią 2010 metais pasirašė Barakas Obama ir Dmitrijus Medvedevas, tebėra vienintelė galiojanti sutartis tarp Rusijos ir Jungtinių Amerikos Valstijų, siekiant apriboti ginklus. Susitarimas baigs galioti 2021 metais. Ir iki šiol Vašingtonas nenusprendė, ar jį pratęsti. Rusija, savo ruožtu, ne kartą pareiškė, kad yra pasirengusi tai aptarti.

Trys START-3 šalys nustatė tokius įsipareigojimus: apriboti dislokuotų branduolinių galvučių skaičių iki 1,550, tarpkontinentinių balistinių raketų (ICBM), povandeninių laivų balistinių raketų (SLBM) ir sunkiasvorių bombonešių raketnešių — iki 700, dislokuotų ir nenaudojamų ICBM, SLBM ir sunkiųjų sprogdintojų — iki 800.

"Pagrindinis klausimas dabar yra viltis išplėsti strateginius puolamuosius ginklus. Manau, kad tai visiškai įmanoma. Kaip suprantu, yra keletas techninių klausimų, dėl kurių Rusijos ir JAV pozicija neaiški", — per interviu "RIA Novosti" pareiškė Bildtas.

Pasak jo, būtent šis susitarimas turėtų būti prioritetas, po to gali būti taikomi vidutinio nuotolio raketų apribojimai ir trumpesnio nuotolio raketų srityje, su sąlyga, kad Jungtinės Valstijos atsisakys diegti naujus ginklus Europoje ir Rusijos žlugimą dėl Vakarų ginkluotės platinimo. Pasak Bildto, po to galima kalbėti apie tolesnius susitarimus.

Viršgarsinės raketos paleidimas, archyvinė nuotrauka.
Министерство обороны РФ

Kalbant apie galimybę pritraukti Kiniją į naująjį susitarimą vietoj INF sutarties, ekspertas mano, kad tai visiškai neįmanoma.

"Problema yra ta, kad, žiūrint į Kinijos ginklus, jos raketas, Kinija teigia, kad apie 90 proc. nėra suinteresuota tokiu susitarimu, ir aš galiu suprasti, kodėl", — aiškino jis.

Šių metų pradžioje JAV paskelbė, jog vienašališkai pasitrauks iš INF sutarties, kaltindamos Rusiją dėl sutarties pažeidimo. Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas, vadovaudamasis INF sutartimi, nusprendė atsakyti tuo pačiu: Rusija taip pat sustabdė dalyvavimą sutartyje ir pradėjo kurti draudžiamą raketų sistemą. 

Pastaraisiais metais Maskva ir Vašingtonas nuolat kaltina vienas kitą Vidutinio nuotolio branduolinių pajėgų sutarties (INF) pažeidimais.

Vidutinio nuotolio branduolinių pajėgų sutartis (INF) buvo pasirašyta 1987 metais TSRS ir JAV vadovų Michailo Gorbačiovo ir Ronaldo Reigano. Susitarimas numatė mažinti visos klasės raketų ginklų su pataikymo nuotoliu nuo 500 iki 1000 ir nuo 1000 iki 5500 kilometrų kiekį.

33
Tegai:
ginklai, Rusija, JAV
Dar šia tema
Rusija JAV pasitraukimą iš INF sutarties vadina grėsme pasaulio stabilumui
Rusija atskleidė, kur Amerika gamina INF uždraustas raketas