Šiaurės Krymo kanalas

Buvęs Rados deputatas parodė, kuo pavirto Krymo blokada ukrainiečiams

206
(atnaujinta 13:15 2019.06.14)
Buvęs deputatas taip pat pasidalijo vaizdo įrašu, kuriame rodomi užtvindyti vietos gyventojų namai

VILNIUS, birželio 14 — Sputnik. Ukrainos Chersono sričiai gresia ekologinė katastrofa ir epidemija dėl Ukrainos valdžios paskelbtos Krymo vandens blokados, parašė buvęs Ukrainos Aukščiausiosios Rados deputatas Aleksejus Žuravko savo paskyroje socialiniame tinkle VKontakte.

Jis papasakojo, kad teritorijos, besiribojančios su Krymu, yra užtvindytos vandens, kuris kyla iš užblokuoto Šiaurės Krymo kanalo. Kartu jis pabrėžė, kad per penkerius blokados metus siurbliai, užtikrinantys kanalo darbą, nustojo veikti, o pinigai remontui neskiriami.

Buvęs deputatas taip pat pridėjo vaizdo įrašą, kuriame rodomi užtvindyti vietos gyventojų namai.

Žuravko pridūrė, kad šis kanalas buvo statomas "siekiant padidinti ariamas žemes, miško naudmenas ir plėtoti žemės ūkį, auginti vaisius ir uogas", o dabar dėl per didelio vandens kiekio vietos kaimams gresia ekologinė katastrofa.

"Baisiausia dar priekyje: pirmoji ekologinė katastrofa — tai derlingos žemės druskinimas, antroji — dehidratacija, trečioji ekologinė katastrofa, kai vandens perteklius, kaimai skęsta, kanalizacijos nuotėkiai ir chemija patenka į požeminį vandenį", — parašė buvęs deputatas.

Žuravko taip pat konstatavo, kad jei padėtis nepasikeis, vietiniuose kaimuose galo kilti įvairių ligų epidemijos, todėl jis ragina skubiai atidaryti Šiaurės Krymo kanalą, atkurti visų siurblinių stočių ir drenažo sistemos darbą, kitaip, pasak jo, "bus bėdos".

MArija Zacharova, archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Сергей Мамонтов

Anksčiau Ukraina užtikrino iki 85 proc. Krymo poreikių gėlo vandens per Šiaurės Krymo kanalą, kuris eina iš Dniepro. Šis vanduo buvo naudojamas apytiksliai 140 tūkst. hektarų žemės ūkio naudmenoms drėkinti.  

Po Krymo susijungimo su Rusija vandens tiekimas per kanalą į respubliką buvo visiškai sustabdytas. Didžiausi sunkumai kilo ūkininkams Krymo šiaurėje, kurie turėjo pereiti prie mažiau drėgmės reikalaujančių augalų auginimo, taip pat rytinėje pusiasalio dalyje. Iš dalies vandens tiekimo problemą rytiniame Kryme pavyko išspręsti po to, kai vanduo iš Krymo upės Bijuk-Karasu buvo perkeltas į Šiaurės Krymo kanalą ir išgręžti nauji arteziniai gręžiniai.

Po 2014 metų kovo mėnesio vykusio referendumo Krymas tapo Rusijos regionu. 96,77 proc. Krymo Respublikos rinkėjų ir 95,6 proc. Sevastopolio gyventojų pasisakė už prisijungimą prie Rusijos. Ukraina vis dar laiko Krymą savo, bet laikinai okupuota teritorija. Rusijos vadovybė ne kartą pareiškė, kad Krymo gyventojai demokratiniu būdu, laikydamiesi tarptautinės teisės ir JT Chartijos, balsavo už susijungimą su Rusija. Pasak Rusijos prezidento Vladimiro Putino, Krymo klausimas yra nebediskutuotinas.

206
Tegai:
Krymas, Chersonas, Ukraina
Dar šia tema
"Reuters" surado prabangų Zelenskio žmonos butą Kryme
Ekspertas: nepaisant Vilniaus retorikos, lietuviai nori atvykti į Krymą
Vis daugiau užsienio turistų aplanko Krymą
Ukrainos prezidento komanda ruošia Krymo "grąžinimo" strategiją
Курицы

Lenkijoje nustatytas dar vienas paukščių gripo protrūkis

(atnaujinta 15:07 2020.12.03)
Aplink ligos židinį nustatytos būtinosios apsaugos ir stebėsenos zonos, ūkyje pradėti paukščių gaišinimo, valymo ir dezinfekavimo darbai

VILNIUS, gruodžio 3 — Sputnik. Trečiadienį naujas didelio patogeniškumo (H5N8 potipio) paukščių gripo protrūkis nustatytas Lenkijos Sedlcės apskrityje įsikūrusiame komercinių paukščių ūkyje, kuriame laikyta daugiau kaip 117 tūkst. mėsinių kalakutų, praneša Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT).

Audinės, archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Андрей Александров

VMVT duomenimis, tai jau antras toks didelis nuo šios ligos nukentėjęs Lenkijos paukštininkystės ūkis per pastarąją savaitę. Dėl viruso šiemet šalyje sunaikinta daugiau kaip 1,6 mln. paukščių.

Pranešama, kad ši liga patvirtinta staiga nugaišus daugiau nei tūkstančiui laikomų paukščių ir ištyrus jų gaišenų mėginius. Lenkijos veterinarijos specialistai jau ėmėsi visų būtinų priemonių, kad virusas neišplistų iš ūkio, o gyvi paukščiai, paukštiena ar šalutiniai gyvūniniai produktai iš protrūkio vietos nepatektų į rinką.

Aplink ligos židinį nustatytos būtinosios apsaugos ir stebėsenos zonos, ūkyje pradėti paukščių gaišinimo, valymo ir dezinfekavimo darbai. Taip pat vykdomas epizootinis tyrimas, aiškinantis, kaip virusas pateko į ūkį. Tai jau 34 didelio patogeniškumo paukščių gripo protrūkis, patvirtintas Lenkijos naminių paukščių laikymo vietose 2020 metais.

Tegai:
Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT), paukščių gripas, Lenkija
Dar šia tema
Lietuvoje įvertinta didelio patogeniškumo paukščių gripo protrūkio rizika
Patarta, į ką atkreipti dėmesį perkant šviežią žuvį
Didelio atgarsio sulaukę tyrimai dėl nelegalių augintinių veisėjų pasiekė teismą
Vilnius

Ekspertas: jei ne Rusija, Vakarai būtų pamiršę Baltijos šalis

(atnaujinta 15:07 2020.12.03)
Baltijos šalys, susidūrusios su neigiamu savo ekonomikos vystymusi, gali atkreipti Vakarų valstybių dėmesį tik pareiškimais apie mitinę Maskvos grėsmę, mano ekspertas Pavelas Feldmanas

VILNIUS, gruodžio 3 — Sputnik. Baltijos šalys NATO viduje bando būti "pagrindinės rangovės" santykius su Rusija sunkinančių klausimų srityje, interviu Sputnik Lietuva sakė Rusijos tautų draugystės universiteto Strateginių tyrimų ir prognozių instituto direktoriaus pavaduotojas, politikos mokslų kandidatas Pavelas Feldmanas.

"Neigiamos savo ekonomikos plėtros — gyventojų nuskurdimo, pramonės sunaikinimo — sąlygomis joms nelieka nieko kito, kaip tik pritraukti didesnių Vakarų partnerių, visų pirma Jungtinių Amerikos Valstijų, dėmesį į klausimus, susijusius su tariamu karinio saugumo užtikrinimu Rytų Europoje, Baltijos šalyse, pietuose. Nors iš tikrųjų šioms šalims negresia jokia Rusijos "grėsmė". Jiems šis nuolatinis įtampos eskalavimas yra tiesiog jų pačių ekonomikos išgyvenimo gilioje depresijoje garantas", — pareiškė jis.

Feldmanas pažymėjo, kad Lietuva, Latvija ir Estija neturi ką pasiūlyti Vakarų Europai ir JAV.

"Jei Baltijos šalys šios "siaubingai pavojingos Rusijos akivaizdoje" nebūtų pozicionavusios savęs kaip Vakarų forposto, tada, tikriausiai, jos apskritai nebūtų įdomios Vakarams, nes neturi ką pasiūlyti nei Vakarų Europai, nei Jungtinėms Amerikos Valstijoms. <...> Jei ne Rusija, jos vargu ar sulauktų tiek dėmesio", — apibendrino jis.

Anksčiau Lietuva kartu su Čekija, Latvija ir Slovakija paskelbė "būtinybę NATO glaudžiau bendradarbiauti su partneriais Juodosios jūros regione — Ukraina ir Sakartvelu".

Laikinai einantis užsienio reikalų ministro pareigas Linas Linkevičius atkreipė dėmesį į glaudesnio bendradarbiavimo su Ukraina ir Gruzija poreikį.

Tegai:
NATO, Rusija, JAV, Baltijos šalys
Dar šia tema
NATO pareiškė apie Rusijos "agresyvios politikos" tęsimą
Ukraina papasakojo apie stojimo į NATO sąlygas  
Lietuvos Seimo narės Astos Kubilienės priesaika

Prisiekė Karbauskį pakeitusi Seimo narė

(atnaujinta 16:35 2020.12.03)
"Valstiečių" partijos lyderis lapkričio pabaigoje nusprendė atsisakyti mandato, tačiau liko partijos vadovu

VILNIUS, gruodžio 3 — Sputnik. Seime prisiekė Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos narė Asta Kubilienė, praneša Seimo spaudos tarnyba.

Politikė pakeitė anksčiau mandato atsisakiusį Ramūną Karbauskį.

Kubilienės priesaiką priėmė Konstitucinio Teismo pirmininkas Dainius Žalimas.

Присяга члена Сейма Литвы Асты Кубилене
Lietuvos Seimo narės Astos Kubilienės priesaika.

Lapkričio pabaigoje Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) atšaukė įgaliojimus, kuriuos nusprendė palikti Karbauskis. Tačiau jis liko "valstiečių" partijos lyderiu. VRK taip pat pripažino, kad Kubilienė taps deputate.

LVŽS gavo 32 mandatus ir per Seimo rinkimus užėmė antrąją vietą. Partija paskelbė ketinanti dirbti opozicijoje. Valdančiąją koaliciją sudarė konservatoriai, Liberalų sąjūdis ir Laisvės partija.