Jungtinių Tautų būstinė Niujorke, archyvinė nuotrauka

JT paragino taikyti sankcijas dėl žurnalisto Hašukdžio mirties

28
(atnaujinta 16:27 2019.06.19)
Stambulo prokuratūra pareiškė, kad žurnalisto Džamalio Hašukdžio mirtis buvo tyčinė

VILNIUS, birželio 19 — Sputnik. JT Žmogaus teisių tarybos pranešėja dėl neteisminių mirties bausmių vykdymo Anesa Kalamar paragino imtis tarptautinių sankcijų Saudo Arabijos princui ir galimiems žurnalisto Džamalio Hašukdžio mirties kaltininkams, praneša RIA Novosti.

"Rekomendacijos... Taikyti tikslines sankcijas asmenims, galimai dalyvavusiems Hašukdžio nužudyme. Turimas omenyje Saudo Arabijos princas, daugiausia dėmesio skiriant jo asmeniniam turtui užsienyje, kol bus pateikti įrodymai, jog jis neturi nieko bendra su Hakudžio nužudymu", — sako Kalamar.

Kalamar teigimu, sankcijos taip pat turi būti taikomos aukšto rango Saudo Arabijos pareigūnams, kurių kaltė dėl žurnalisto nužudymo buvo įrodyta.

Šis dokumentas buvo paskelbtas, oficialiai pristačius Hakudžio nužudymo tyrimo rezultatus 41-ojoje JT Žmogaus teisių tarybos sesijoje Ženevoje. JT specialiojo pranešėjo išvados bus paskelbtos birželio 26 dieną.

Hašukdžis, kuris dirbo "Washington Post" laikraščio redakcijoje ir gyveno JAV nuo 2017 metų, dingo 2018 metų spalio 2 dieną Turkijoje po to, kai atvyko į Saudo Arabijos generalinį konsulatą Stambule.

Spalio 20 dienos naktį Saudo Arabijos valstybinė žiniasklaida paskleidė šalies generalinio prokuroro žinią, kad Hašukdžis mirė, susiginčijęs su konsulato darbuotojais.

Stambulo prokuratūra pareiškė, kad Hašukdžio mirtis buvo tyčinė, žurnalisto kūnas buvo sumaitotas ir juo atsikratyta po to, kai žurnalistas pasmaugtas generaliniame konsulate. Turkija reikalauja, kad Saudo Arabija išduotų kaltininkus, taip pat informaciją apie Hašukdžio kūno buvimo vietą.

Pasak Saudo Arabijos generalinės prokuratūros, sulaikytas 21 įtariamasis Hašukdžio nužudymu. Penkiems pagrindiniams nužudymo dalyviams prokuratūra reikalavo mirties bausmės.

28
Tegai:
mirtis, žurnalas, JT Generalinė Asamblėja, Turkija, Saudo Arabija
Dar šia tema
Rusijos ambasadoriaus Turkijoje nužudymas
Babčenko "nužudymas" buvo speciali Ukrainos saugumo departamento operacija
Į JT operaciją Malyje MINUSMA bus išlydėta 5-oji Lietuvos karių pamaina
JT pareiškė, kad Ukrainoje vyrauja "įbauginimo atmosfera"
Gruzija

Gruzija atvers sienas keliautojams Lietuvos

(atnaujinta 12:03 2020.07.08)
Turistai turės laikytis reikalavimų. Keliautojai turės atvykti į šalį tiesioginiais skrydžiais ir užpildyti specialias elektronines anketas

VILNIUS, liepos 8 — Sputnik. Gruzija netrukus atvers šalies sienas penkioms valstybėms, įskaitant Baltijos šalis. Apie tai pranešė Sputnik Gruzija su nuoroda į šalies premjero patarėją Iraklį Čikovanį.

Pažymima, kad be Lietuvos, Latvijos ir Estijos, į šių šalių sąrašą taip pat įtraukta Vokietija ir Prancūzija. Keliautojai iš užsienio turės laikytis reikalavimų — skristi į Gruziją tiesioginiu skrydžiu ir atvykę užpildyti elektroninę anketos formą, kurioje turės nurodyti pastarųjų dviejų savaičių kelionių istoriją. Taip pat anketoje reikės pažymėti, kur bus Gruzijoje, ir kontaktinius numerius.

Vilnius
© Sputnik/ Владислав Адамовский.

Tuo tarpu premjero patarėjas nenurodė, kada Gruzija pradės priimti lankytojus iš šių šalių.

Nuo liepos 6 dienos į Lietuvą be apribojimų gali atvykti keliautojai iš Čekijos, Kroatijos, Prancūzijos, Lenkijos, Islandijos, Ispanijos, Belgijos, Šveicarijos, Austrijos, Vokietijos, Danijos, Nyderlandų, Slovėnijos, Italijos, Norvegijos, Airijos, Slovakijos, Graikijos, Suomijos, Maltos, Kipro, Vengrijos ir Lichtenšteino. Taip pat apribojimai netaikomi turistams iš kaimyninių Baltijos šalių — Latvijos ir Estijos.

Atvykimas iš Švedijos, Portugalijos ir Liuksemburgo uždraustas.

Užsieniečiai iš trečiųjų šalių gali atvykti į Lietuvą tik gavę atsakingų Lietuvos institucijų leidimą. Turistams iš šalių, kuriose yra didelis užsikrėtimo COVID-19 atvejų rodiklis, 14 dienų saviizoliacija privaloma.

Lietuvoje birželio 17 dieną panaikintas karantinas, kuris buvo įvestas nuo kovo 16 dienos. Dabar respublikoje įvesta nepaprastoji padėtis, vis dar taikomi kai kurie apribojimai. Naujausiais duomenimis, šalyje iš viso nustatyta daugiau nei 1850 koronaviruso atvejų, mirė 79 žmonės.

Kovo 11 dieną Pasaulio sveikatos organizacija paskelbė naujos koronavirusinės infekcijos COVID-19 protrūkį pandemija. Naujausiais PSO duomenimis, pasaulyje nustatyta daugiau nei 11,5 milijono infekcijos atvejų, daugiau nei 537 tūkstančiai žmonių mirė.

Tegai:
koronavirusas, Baltijos šalys, Gruzija
Temos:
Naujo koronaviruso protrūkis Lietuvoje ir pasaulyje
Dar šia tema
Sveikatos apsaugos ministerija parengė rekomendacijas keliautojams
"Maximos" sandėlio apsaugos darbuotojas užsikrėtė COVID-19
Užsikrėtimų koronaviruso infekcija atvejų daugiau nei 1850
Kiaulės

Latvijoje nustatytas afrikinio kiaulių maro protrūkis

(atnaujinta 11:33 2020.07.08)
Lietuvoje šiais metais pirmas ir kol kas vienintelis AKM protrūkis naminėms kiaulėms patvirtintas Molėtų rajono komerciniame kiaulių ūkyje

VILNIUS, liepos 8 — Sputnik. Latvijos veterinarijos tarnyba informavo apie pirmąjį afrikinio kiaulių maro (AKM) protrūkį, liepos 6 dieną patvirtintą Kuldygos regione įsikūrusiame kiaulių ūkyje, rašo Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT).

Tai jau šešta Europos Sąjungos valstybė, kurioje šiais metais nustatomas kiaulėms ir šernams pavojingas AKM virusas.

Ši liga patvirtinta nedideliame Baltijos šalies ūkyje, kuriame buvo laikoma 31 kiaulė. Latvijoje imtasi veiksmų, kad būtų užkirstas kelias užkrečiamai ligai toliau plisti, šiuo metu atliekami židinio likvidavimo darbai, taip pat pradėtas epizootinis tyrimas, kad būtų išsiaiškinta, kaip virusas pateko į ūkį.

VMVT informavo, kad liepos 3 dieną AKM užfiksuotas ir Lenkijoje. Jau šeštas šios ligos protrūkis nustatytas Olecki regione esančioje kiaulių laikymo vietoje, kurioje buvo augintos 122 kiaulės. Patvirtinus AKM diagnozę, nedelsiant pradėti kiaulių gaišinimo ir utilizavimo darbai, aplink židinį nustatytos apsaugos ir priežiūros zonos.

Specialistai perspėja kiaulių laikytojus, kad vasara yra ypač didelio pavojaus AKM virusui plisti laikotarpis. Todėl kiaulių laikytojai turi būti itin budrūs ir ypač griežtai laikytis biologinio saugumo priemonių reikalavimų, saugoti savo auginamas kiaules nuo bet kokio kontakto su pašaliniais asmenimis ar kitais gyvūnais, šerti kiaules tik termiškai apdorotais pašarais.

Lietuvoje šiais metais pirmas ir kol kas vienintelis AKM protrūkis naminėms kiaulėms patvirtintas Molėtų rajono komerciniame kiaulių ūkyje. Be to, ši liga vis dar cirkuliuoja laukinėje faunoje — nuo šių metų pradžios patvirtinti 122 AKM atvejai: 58 nugaišusiems, 85 sumedžiotiems šernams.

Tegai:
afrikinis kiaulių maras (AKM), Latvija
Dar šia tema
VMVT papasakojo, ar Lietuvoje saugu gerti vandenį iš čiaupo
Vilniuje patikrų metu uždarytos 3 kavinės
Kratų pas mėsininkus metu rasta 784 kg šešėliniais pinigais įsigytos atvėsintos mėsos
Vaistai rankose, archyvinė nuotrauka

Siekiama sumažinti pacientų priklausomybę nuo raminamųjų vaistų

(atnaujinta 13:23 2020.07.08)
Pabrėžiama, kad staigus raminamųjų vaistų atsisakymas gali pakenkti pacientui, todėl dokumente pateikiamos laipsniško nutraukimo taisyklės, pakeitimo kitais vaistais tvarka, atvejai, kada nerekomenduojama mažinti arba nutraukti benzodiazepinų vartojimo

VILNIUS, liepos 8 — Sputnik. Patvirtintos rekomendacijos, kurios padės gydytojams atsakingiau skirti raminamuosius ir migdomuosius vaistus, vadinamuosius benzodiazepinus, ir palaipsniui mažinti šių bei panašaus veikimo vaistų vartojimą, praneša Sveikatos apsaugos ministerija.

Tokių būdu norima sumažinti pacientų priklausomybę nuo centrinę nervų sistemą slopinančių preparatų.

"Per kelis dešimtmečius benzodiazepinų vartojimas Lietuvoje išaugo tiek, kad šiandien 2–3 kartus lenkia kitas Šiaurės Europos regiono šalis. Be to, vidutinė šių vaistų vartojimo trukmė Lietuvoje siekia daugiau nei 7 metus (86 mėnesius), nors mokslininkai rekomenduoja juos skirti tik trumpalaikiam gydymui", — teigiama pranešime.

Sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos pasirašytas įsakymas nustato tokių vaistų skyrimo principus bei tvarką, taip pat maksimalią rekomenduojamą gydymo trukmę — 12 savaičių (arba 3 mėnesius).

Pabrėžiama, kad staigus raminamųjų vaistų atsisakymas gali pakenkti pacientui, todėl dokumente pateikiamos laipsniško nutraukimo taisyklės, pakeitimo kitais vaistais tvarka, atvejai, kada nerekomenduojama mažinti arba nutraukti benzodiazepinų vartojimo.

Verygos įsakymas apima pacientų grupes, kurioms benzodiazepinus skirti pirmą kartą nerekomenduojama, taip pat pacientų grupes, kurioms vertėtų mažinti arba nutraukti ilgalaikį vartojimą, bei tas grupes, kurioms galima tęsti gydymą šiais vaistais ilgesnį laiką. Tačiau visais atvejais bus skatinama siekti sumažinti ar nutraukti benzodiazepinų vartojimą.

Pažymima, kad siekiant sklandaus šių rekomendacijų įgyvendinimo, bus organizuojami šeimos gydytojų mokymai bei pacientų ir visuomenės švietimas.

Tegai:
vaistai, Sveikatos apsaugos ministerija (SAM)
Dar šia tema
KT: SAM priimti sprendimai dėl apsaugos priemonių galėjo diskriminuoti privačias įstaigas
Sveikatos apsaugos ministerija parengė rekomendacijas keliautojams