ETPA sesija

ETPA Rusijos delegacijai grąžino visus įgaliojimus

85
(atnaujinta 23:14 2019.06.26)
Anksčiau nuginčyti Rusijos delegacijos teises bandė kelių šalių, tarp jų ir Lietuvos bei Ukrainos, atstovai

VILNIUS, birželio 26 — Sputnik. Europos Tarybos Parlamentinė Asamblėja (ETPA) priėmė rezoliuciją, kurioje patvirtino visus Rusijos įgaliojimus, praneša RIA Novosti.

Priimtame dokumente teigiama, kad Maskva turi įgyvendinti visas 2014 ir 2015 metų rezoliucijose pateiktas rekomendacijas, grįžti prie bendradarbiavimo su visais Asamblėjos komitetais ir pradėti "konstruktyvų dialogą dėl savo įsipareigojimų vykdymo". Organizacija taip pat paragino Rusiją paleisti Ukrainos jūreivius, kurie praėjusių metų lapkritį buvo sulaikyti už Rusijos Federacijos valstybės sienos pažeidimą.

Be to, ETPA paragino Rusiją sumokėti visas įmokas "sumokėtinas į Europos Tarybos biudžetą".

Anksčiau Ukrainos deputatai ir Baltijos šalių parlamentarai pateikė dvi pataisas, kuriomis buvo numatyta panaikinti įgaliojimų sugrąžinimą Rusijai, tačiau jos buvo atmestos.

Iškart po to, kai rezoliucija buvo priimta, paaiškėjo, kad Ukraina pasitraukia iš Asamblėjos.

Federacijos Tarybos Užsienio reikalų komiteto vadovas Konstantinas Kosačevas savo Facebook paskyroje parašė, kad už rezoliuciją balsavo 116 deputatų, prieš — 62, o dešimt žmonių susilaikė.

Federacijos Tarybos pirmininkė Valentina Matvijenko ETPA sprendimą pavadino "demokratijos, parlamentarizmo ir, žinoma, sveiko proto triumfu". Pasak jos, Maskva yra pasirengusi tam, kad ir toliau bus juntamas pasipriešinimas Rusijos iniciatyvoms. Matvijenko pareiškė, jog Rusijos delegacija galės efektyviai dirbti ir tokiomis sąlygomis, remdamasi "konstruktyvios daugumos" pozicija.

Antradienio naktį ETPA priėmė rezoliuciją, pagal kurią Rusijos delegacija buvo pakviesta dalyvauti birželio sesijoje. Dokumente pažymima, kad balsavimo, kalbėjimo ir pateikimo teisėms netaikomos sankcijos.

Po to Maskva pirmą kartą nuo 2016 metų pateikė paraišką patvirtinti įgaliojimus ETPA.

Atsakydami į tokį sprendimą Ukrainos ir Gruzijos deputatai užginčijo naujos Rusijos delegacijos įgaliojimus. Vadovaujantis taisyklėmis, po to Taisyklių ir reglamento komitetas ir Stebėsenos komitetas per 24 valandas parengė pranešimą apie delegacijos įgaliojimus.

Rusijos delegatai pareiškė, kad jie nedalyvaus sesijoje, kol Maskvai bus grąžinti įgaliojimai. Jie taip pat pabrėžė, kad jei bus taikomos net menkiausios sankcijos, Rusijos Federacijos atstovai išvyks iš Strasbūro ir vėl atsisakys dirbti ETPA.

Rusijos sugrįžimas į ETPA

Kai kurios šalys liko nepatenkintos ETPA sprendimu dėl įgaliojimų Rusijai sugrąžinimo. Prieš vieningai pasisakė Lietuva, Latvija, Estija, Gruzija ir Ukraina.

Taigi, Ukrainos delegacija kreipėsi į Aukščiausiąją Radą su prašymu apsvarstyti klausimą dėl dalyvavimo Asamblėjos darbe nutraukimo. Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius, savo ruožtu, pareiškė, kad Rusijos sugrįžimas į ETPA "kenkia organizacijos autoritetui".

Vokietijos užsienio reikalų ministras Heiko Maasas, priešingai, pasveikino Rusijos delegacijos dalyvavimą ETPA ir pavadino tai gera žinia Rusijos pilietinei visuomenei.

2014 metų balandį Rusija dėl situacijos Ukrainoje ir Krymo "aneksijos" neteko balso teisės Europos Tarybos Parlamentinėje Asamblėjoje ir daugumos kitų savo įgaliojimų. Maskva įvertino tokį sprendimą savo delegacijos atžvilgiu kaip neteisingą ir neteisėtą. Vėliau Rusija nustojo siųsti delegatus ir mokėti įmokas.

Rusija yra viena didžiausių mokėtojų — jos metinis įnašas siekė apie 30 mln. eurų.

85
Tegai:
Rusija, Europos Tarybos Parlamentinė Asamblėja (ETPA)
Temos:
Rusijos sugrįžimas į Europos Tarybos Parlamentinę Asamblėją (62)
JAV doleriai

Doleriui prognozuojamas žlugimas

(atnaujinta 12:24 2021.01.27)
JAV ekonomisto teigimu, valiutos padėtį komplikuoja ir besitęsianti koronaviruso pandemija bei padėtis ekonomikoje, kuri yra ties recesijos riba

VILNIUS, sausio 27 — Sputnik. Ekonomistas Stivenas Roučas (Stephen Roach) priminė apie savo prognozę, kad dolerio kotiruotės iki 2021 metų pabaigos sumažės 35 proc., ir pareiškė esąs įsitikinęs, kad valiuta toliau silpnės.

"Mes kol kas esame tik trečiame beisbolo rungtynių raunde iš devynių. Jei prognozė išsipildys, tai taps svarbiu signalu pirmaisiais 46-ojo Amerikos prezidento Džo Baideno prezidentavimo metais", — parašė jis straipsnyje leidiniui "Bloomberg".

Jis taip pat įvardijo tris pagrindines priežastis, kurios, jo nuomone, prisideda prie dolerio žlugimo:

Pasak straipsnio autoriaus, valiutos padėtį komplikuoja ir besitęsianti koronaviruso pandemija bei padėtis ekonomikoje, kuri yra ties recesijos riba. Dabartinės sąlygos, pažymi ekonomistas, verčia administraciją siūlyti dar vieną reikšmingą ekonominės pagalbos paketą.

"Toks sprendimas turės pasekmių bet kuriai ekonomikai. Amerika neturi pakankamai santaupų", — teigė jis.

Be to, šiuo metu, pasak eksperto, Amerikos ekonomika yra labai priklausoma nuo užsienio pinigų, nes šalies grynųjų vidaus santaupų lygis nukrito iki žemiausio lygio per visą istoriją.

Tegai:
valiuta, JAV
Dar šia tema
Trampui išėjus, FT paskelbė apie ES planus sumažinti "dolerio dominavimą"
Ust Lugos uostas

Rusijoje nurodyta pasirašyti Baltarusijos naftos produktų perkrovimo sutartį

(atnaujinta 12:22 2021.01.27)
Krovinių nukreipimo iš Baltijos šalių į Rusijos uostus klausimas kilo po griežtų Lietuvos pareiškimų ir veiksmų, susijusių su padėtimi Baltarusijoje po prezidento rinkimų, kuriuos laimėjo Aleksandras Lukašenka

VILNIUS, sausio 27 — Sputnik. Rusijos vyriausybė patvirtino tarpvyriausybinio susitarimo dėl Baltarusijos naftos produktų perkrovimo Rusijos uostuose organizavimo projektą. Dokumentas paskelbtas oficialiame teisinės informacijos portale.

Ministrų kabinetas pavedė Rusijos Federacijos transporto ministerijai vesti derybas su Baltarusija ir pasiekus susitarimą pasirašyti minėtą susitarimą Rusijos vyriausybės vardu. Kartu ministerijai leidžiama daryti projekto pakeitimus, kurie nėra esminio pobūdžio.

Pagal susitarimo projektą, šiais metais Rusijos uostai gali krauti iki dviejų milijonų tonų Baltarusijos naftos produktų. Įsakyme numatytas šios sutarties galiojimo laikas iki 2023 metų gruodžio 31 dienos su galimybe ją automatiškai atnaujinti.

Krovinių nukreipimo iš Baltijos šalių į Rusijos uostus klausimas kilo po griežtų Lietuvos pareiškimų ir veiksmų, susijusių su padėtimi Baltarusijoje po prezidento rinkimų, kuriuos laimėjo Aleksandras Lukašenka.

Daugelis ekspertų mano, kad jei Baltarusijos tranzitas paliks Lietuvą, respublikos ekonomika smarkiai nukentės.

Anksčiau Baltarusijos ministras pirmininkas Romanas Golovčenka sakė, kad susitarimas su Rusija Baltarusijos prekybininkams suteiks bent jau ne blogesnes sąlygas nei Baltijos šalyse.

Tegai:
krovinys, Baltarusija, Rusija
Nesankcionuoto Aleksejaus Navalno šalininkų mitingo Maskvoje dalyviai, archyvinė nuotrauka

Lietuva ir CŽV sugadino Rusijos opoziciją

(atnaujinta 14:15 2021.01.27)
Kaip sąjungininkus priėmę Vakarų slaptąsias tarnybas ir Lietuvos konservatorius, "režimo oponentai" kovą su valdžia pavertė kova su savo šalimi ir jos žmonėmis. Ir jie patys iš Rusijos opozicijos virto Vakarų samdiniais

Aplinka lemia sąmonę. Politiko aplinka lemia jo mąstymą, veikimo būdą. Esmė yra ta, kad politinė kova yra istorija apie draugus ir priešus, rašo Andrejus Starikovas "Baltnews.lt" medžiagoje. To mokė Karlas Šmitas (Carl Schmitt) savo veikale "Politikos samprata". 

Esanti valdžia yra priešiška bet kuriam opozicionieriui. Nuolatinėje kovoje su ja jis ieško sąjungininkų. Savo žmones galima laikyti sąjungininkais kaip vienintelį tos teisėtos galios šaltinį. Bet galima paimti jo priešus, trečią jėgą. 

Vlasovas, Škuro, Bandera ir ideologiniai "miško broliai" ėjo šiuo keliu. Jų kerzinių batų pėdomis žingsniuoja nesisteminė Rusijos opozicija. Šios opozicijos avangardas kuria taktines sąjungas su tais, kurie patologiškai nekenčia Rusijos. Bet kurią istorijos akimirką. Su bet kokiais savo sienų ir valstybingumo formų kontūrais. 

Vilnius yra viena iš šių sąjungų susibūrimo vietų. 

Nuostabioji Rusija bū-bū-bū 

Kiekvienais metais Lietuvos sostinėje rengiamas Laisvos Rusijos forumas — visų rūšių, veislių ir tautybių kovotojų, kovojančių su "Putino režimu", bestiariumas. Tarp jų yra žolėdžių, o yra ir plėšrūnų. Kasparovas, Babčenka, Čičvarkinas, Ponomariovas, Kochas, Piontkovskis... Tokie skirtingi, bet vienas dalykas juos vienija — fantazijos apie kažkokią "nuostabiąją ateities Rusiją".

Maskva, archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Григорий Сысоев

Vilniuje patogu fantazuoti. Bent jau patogiau nei Maskvoje. Juk didžioji dalis opozicijos svajotojų Rusijoje susidurs su atviromis baudžiamosiomis bylomis. Pavyzdžiui, Ilja Ponomariovas "už lėšų pasisavinimą iš Skolkovo fondo", Alfredas Kochas — "už meno kūrinių kontrabandą". 

Nesisteminiai opozicionieriai neskuba vykti į Rusiją. Bei rusiškumo jie turi jau labai mažai. Galbūt pasai. 

Šie žmonės negrįžtamai pasitraukė iš Rusijos politikos. Vilniaus asamblėjų delegatai elgiasi ir galvoja apie save kaip apie potencialius Vakarų okupacijos administracijos darbuotojus. Būdami savo "nuostabiosios ateities Rusijos" komisariato darbuotojai, kur NATO užims Kremlių, o "Abrams" suksis palei Tverskają. 

"Raketų" Stinger "tiekimas Afganistano mudžahedams buvo svarbus veiksnys sustabdant sovietų agresiją Afganistane. Pirmasis yra neatidėliotina karinė pagalba Ukrainai, oro gynybos tiekimas Sirijos sukilėliams (kalbama apie teroristus — Baltnews komentaras)", - kreipėsi į Vakarus iš Lietuvos sostinės 2017 metais opozicinis šachmatininkas Garis Kasparovas. 

Iššifruojame. 

Kasparovas paragino tiekti mirtinus ginklus, kad būtų nužudyti Rusijos piliečiai — kariai, ginantys savo gimtosios šalies interesus prie tolimų Sirijos sienų. Žmonės, davę priesaiką. 

Kasparovas paragino prisiminti garbingą JAV patirtį ginkluojant teroristus. Iš amerikiečių mobiliojo priešlėktuvinių raketų komplekso  modžahedai numušdavo sraigtasparnius su jaunais sovietiniais vaikinais. Vėliau Afganistano kalnų "barmalejai" virto "Al-Qaeda" (uždrausta Rusijos Federacijoje) ir susprogdino jau Niujorką. 

Šachmatininko Kasparovo logika paprasta: net ir su pačiu velniu, tik  — prieš Rusiją. 

Vien po šių minčių Garis Kasparovas nustoja būti Rusijos politiku. Per amžių amžius. Ne tik valstybei, bet ir Rusijos visuomenei jis apibrėžia save kaip priešą. Vlasovecas nėra opozicionierius. Tai apie išdavystę. 

Darbo sutartis 

Kasparovas ne vienintelis. Panašios nuotaikos vyrauja ir įprastame Vilniaus "Laisvos Rusijos forume". Kasparovo politiniai bendrininkai reikalauja naujų Vakarų sankcijų, kurios pablogins rusų padėtį. Padarys žmones skurdesniais, apsunkinkins jų gyvenimą. 

Natūralu. 

Vladimiras Putinas, archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Михаил Климентьев

Toje vietoje, kur priimančioji šalis jaučia rafinuotą neapykantą Rusijai, negali būti kitaip. Neapykanta jos absoliutu. 

Kalbame apie Lietuvos konservatorius ir jų antirusiškos sutarties pilką kardinolą Emanuelį Zingerį. 

Zingeris yra radikalios Rusijos opozicijos prižiūrėtojas iš Lietuvos. Nelabai viešas, bet darbingas kaip arklys. Vienas iš oficialaus Vilniaus užsienio politikos architektų. 

Visų rūšių antirusiškų projektų vykdytojas: prastumdavo Vakaruose teoriją dėl "sovietinės okupacijos", formavo ES "holodomoro", kaip "Ukrainos žmonių genocidą" prakeiktais maskviečiasi suvokimą. Sankcionuotų rusų sąrašai taip pat buvo sudaryti dalyvaujant Emanueliui Zingeriui. 

Rusijos politikas — nors ir be galo opozicinis, bet rusų — negali žengti koja kojon su Zingeriu ir jo karaso žmonėmis. Jis negali būti kelyje su Lietuvos konservatoriais, kurie nori tik katastrofos Rusijai, su šiais priešiškumo ir konfliktų audrašaukliais. 

Pasirinkęs tokius bendrakeleivius, kovos dėl valdžios pavertimas kova su savo tauta, opozicijos funkcionierius iškrenta iš nacionalinės politinės erdvės, praranda bet kokį ryšį su žmonėmis. Jis nustoja būti politiku. Jis tampa priešo samdiniu. 

Taip Aleksejus Navalnas nustojo būti Rusijos politiku. 

Kur suklydo Berlyno pacientas ir Minsko namų šeimininkė 

Kai Rusijos biurokratija naudojo Aleksejų Navalnį su jo "tyrimais" aparatų kovai savo viduje, jis buvo Rusijos politinėje erdvėje ir iš šio šurmulio išskyrė rinkimų bonusus. 

Kai Aleksejaus Navalno fondas virto CŽV ir kitų Vakarų žvalgybos tarnybų klastočių šiukšliadėže, padėtis pasikeitė kokybiškai. Ir net nereikėjo vykti į forumus Vilniuje: su tokia klientūra pagrindinis klientas nusprendė dirbti be Lietuvos tarpininkų. 

Tai nepaneigia bendro postulato: Rusijos politikas negali turėti jokių bendrų interesų — nei situacinių, nei taktinių — su tais valdžios centrais, kurie dirba dėl savo gimtosios šalies žlugimo, dėl jos vidinio destabilizavimo per kraują. 

Vakarų žvalgyba dirba būtent šiai užduočiai atlikti. Radikaliausi Navalno šalininkai yra pasirengę pralieti kraują. Tai patvirtina neteisėti protesto veiksmai, organizuoti jam palaikyti sausio 23 dieną.

Šeštadienį pasirodė pyktis, agresija, nepakantumas — užmaskuoti "navalnistų" protesto žymekliais. Tai dar nėra masiškai, bet jau nėra izoliuota. Jiems priešinosi policijos ir Rosgvardijos savikontrolė. Tąkart chaosą perėmė tvarka. Entropija buvo suvaržyta, jos augimas buvo apribotas. 

Tačiau kolektyvinė Rusijos visuomenės nesąmoningumo bedugnė jau atvira. Šioje bedugnėje yra visos tamsios Rusijos istorijos energijos: riaušių, pilietinių konfliktų pabaisos. Kūgius metantys provokatoriai į Vladivostoko riaušių policiją, apsupę vaikais ir pasislėpę už jų nugarų, yra tų pačių monstrų veidai. Sukonstruoti melai apie "nuostabiąją ateities Rusiją", kurią Vakarų žvalgybos tarnybų konglomeratas bando parduoti Rusijos piliečiams per tinklaraštininką. 

Visų pirma, jie bando parduoti vaikams — tikslinei auditorijai, kurią veikia spalvota reklama. Navalnas yra asmeniškai atsakingas už jų politinį nusmukimą. Vaikų įtraukimas į protestą nėra kova dėl valdžios. Tai yra hibridinė agresija prieš šalį ir jos piliečius. 

Rusijos žmonės tai jaučia intuityviai. Todėl Navalno pasitikėjimas ir palaikymas sumažės. 

Tą pačią klaidą padarė Baltarusijos opozicijos judėjimo ikona — Svetlana Tichanovskaja. Šios klaidos šaltiniai slypi neteisingame sąjungininkų pasirinkime: politinis Vilnius Baltarusijai nieko gero neparuošia. 

Lukašenkos valdžios sistema gali būti kiek įmanoma nutolusi nuo platonopolio. Tačiau ragindama atimti iš Minsko ledo ritulio pasaulio čempionatą, atimant iš baltarusių džiaugsmo ir sportinio pasididžiavimo akimirkas, kviesdamas Vakarus įveikti režimą plačiomis sankcijomis, kurios pakenktų sąžiningų darbuotojų gerovei, Tichanovskaja tapo ne politinių "lukašistų" priešininkė, bet visos Baltarusijos tautos. 

Ar Baltarusijos politikas gali palinkėti baltarusiams skurdo? Ar Rusijos politikas gali palinkėti rūpesčių ir kraujo praliejimo Rusijos piliečiams? CŽV, Lietuvos konservatoriai, Emanuelis Zingeris gali. Rusijos ar Baltarusijos politikas — ne. 

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

Tegai:
Lietuva, opozicija, Aleksejus Navalnas, Rusija