Petro Porošenko ir Dalia Grybauskaitė

Kaip Lietuva "broliškai" tiekia ginklus Ukrainai

157
(atnaujinta 23:32 2019.06.28)
2014 metų lapkričio mėnesį Dalia Grybauskaitė, tuometinė Lietuvos Prezidentė, surengė pasitarimą su tuometiniu Ukrainos vadovu Petro Porošenko ir buvo sutarta "dėl ginkluotės tiekimo"

VILNIUS, birželio 28 — Sputnik. Pastaraisiais metais Lietuvos Respublika aktyviai tiekia Ukrainai ginklus ir šaudmenis. Kitos ES šalys pasisako prieš tokio pobūdžio eksportą, tačiau Vilnius tai paaiškina "pagalba broliškos Ukrainos žmonėms kovoje su Rusijos agresija", rašo RIA Novosti autorius Konstantinas Sevastjanovas.

Atidavė tai, kas patiems netinkama

Neseniai Ukrainos oro pajėgų lėktuvas iš Lietuvos išgabeno beveik milijoną šaunamųjų ginklų — automatų ir kulkosvaidžių. Tai Lietuvos Respublikos dovana Ukrainos ginkluotosioms pajėgoms. Pranešama, kad šaudmenys vis dar yra sovietinės gamybos ir netinka Lietuvos kariuomenei, kuri atitinka NATO standartus.

"Šio turto perdavimas yra nuoseklios ir visapusiškos Ukrainos paramos dalis, kuri stiprina gynybos pajėgumus ir užtikrina savo valstybės nepriklausomumą, suverenumą ir teritorinį vientisumą", — sakė Lietuvos krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis.

Tokias dovanas Vilnius teikia Kijevui ne pirmą kartą. Be to, Lietuva yra vienintelė ES valstybė, užsiimanti tokiais tiekimais. Vienu metu daugelis Europos šalių pasisakė prieš ginklų eksportą į Ukrainą. Tarp jų — Vokietija, Prancūzija, Danija, Estija, Italija, Vengrija. 2014 metų lapkričio mėnesį Dalia Grybauskaitė, tuometinė Lietuvos Prezidentė, surengė pasitarimą su tuometiniu Ukrainos vadovu Petro Porošenko. Sutarta "dėl ginkluotės tiekimo".

2015 metų pradžioje Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministras Juozas Olekas patvirtino, kad Lietuva perdavė Ukrainos armijai ginklus, kurių ji prašė.

"Tai yra kariniai reikmenys, kaip gražiai Petro Porošenko juos pavadino — tai ginkluotės elementai. Tai yra tai, ko reikia Ukrainos kariuomenei", —  tuomet pasakė Olekas.

Ministras nenurodė, kokius ginklus Lietuva tiekė Ukrainai. Tai paaiškėjo vėliau, pasirodo, kad Lietuvos kariai tam panaudojo ilgai saugotas atsargas. Lietuvos kariuomenės jungtinio štabo spaudos centro darbuotojas Tomas Pakalniškis žiniasklaidai pranešė, kad Ukrainai buvo perduota 150 tonų šaudmenų. Tai buvo apie 7,62 milimetrų ir 5,45 milimetrų kalibro šaudmenys, skirti šaudyti iš AK-47, AKM ir AKA-74 Kalašnikovo automatų. Kijevui kainavo tik transportavimo išlaidos.

2016 metų rugsėjo mėnesį Naujoji Rusijos žmogaus teisių ombudsmenė Tatjana Moskalkova šį klausimą iškėlė susitikime su ES ambasadoriumi Maskvoje Vygaudu Ušacku.

"Aš pateikiau ponui ambasadoriui klausimą apie 150 tonų šaudmenų tiekimą Ukrainai iš Lietuvos — ar tokie teikimai neprieštarauja Minsko susitarimams? Jis atsakė, kad pateiks mums rūpimą klausimą Lietuvos ambasadoriui", — paaiškino Moskalkova.

Rusijos ambasada Lietuvoje taip pat sunerimo. Jie pabrėžė, kad tokie Vilniaus veiksmai prieštarauja tarptautinėms pastangoms sušvelninti Donbaso padėtį pagal Minsko susitarimus.

"Tarptautinės prekybos ginklais sutarties 6 straipsnio 3 punktas, kuris iš esmės yra Europos Sąjungos darbo vaisius, draudžia perduoti ginklus ir šaudmenis, jei priimant sprendimą išduoti leidimą, susitariančioji valstybė turi patikimų žinių, kad šie ginklai ar šaudmenys yra naudojami genocido, nusikaltimų žmoniškumui, rimtų 1949 metų Ženevos konvencijos pažeidimų, išpuolių prieš civilius objektus ar saugomus civilius ar kitus karinius elementus pažeidimams ar kitiems kariniams nusikaltimams vykdyti", — teigiama Rusijos diplomatinės atstovybės pranešime.

Iki šiol tik Lietuva teikė pagalbą

Tačiau Vilnius kritiką ignoravo — jie mano, kad perduodami šaudmenis Kijevui nepažeidžia tarptautinių normų. Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius Maskvos kritiką palaikė "perdėtu įžūlumu".

Ginklų tiekimas tęsėsi. Neapsiribota vien tik šoviniais. Ukrainos kariuomenė neslėpė to, kad Lietuva aprūpino juos sunkiais šaunamaisiais ginklais — 86 DShK (12,7 mm kalibro) ir 60 KPVT šautuvų (14,5 mm kalibro). Beje, pagal šaulių ginklų klasifikaciją kulkosvaidis KPVT, skirtas montuoti ant šarvuočių, klasifikuojamas kaip artilerijos ginklas.

Jis skirtas kovai su šarvuotais taikiniais ir gyvomis priešo pajėgomis už lengvos priedangos, taip pat oro erdvėje esantiems taikiniams naikinti.

2017 metų rugpjūčio mėnesį Ukrainos gynybos ministras Stepanas Poltorakas sakė, kad tuo metu Ukraina ginklus gavo tik iš Lietuvos.

"Nuo pirmos Rusijos agresijos dienos mes kreipėmės į visas pasaulio šalis, prašydami padėti mums mirtinais ginklais. Iki šiol tik Lietuva suteikė mums tokią pagalbą. Mes ir toliau laukiame ir esame pasirengę priimti mirtinus ginklus. Mes labai tikimės tokios paramos", — sakė Poltorakas.

Ir Kijevas sulaukė "tikėtinos paramos", bet tik iš Vilniaus.

2017 metų lapkričio mėnesį Lietuvos vyriausybė nusprendė perduoti Ukrainai ginklus, kurių vertė — 1,93 mln. eurų, įskaitant septynis tūkstančius Kalašnikovo automatus, du milijonus šaudmenų, daugiau kaip 80 šautuvų, taip pat minosvaidžių ir prieštankinių ginklų. 2018 metų balandžio mėnesį Lietuvos Ministras Pirmininkas Saulius Skvernelis, apsilankęs Ukrainoje, pažadėjo: "Turime toliau padėti Ukrainai mirtinais ginklais — bet ne parodyti pasauliui, kad norime skatinti karą. Ne, mes turime tik gintis. Mirtinų ginklų teikimas reiškia, kad galime išgelbėti snaiperių, kitų karinių, civilių žmonių gyvybes."

Pagalbą Ukrainos ginkluotosioms pajėgoms Lietuvoje buvo bandoma pristatyti kaip visos tautos reikalą. 2016 metų birželio mėnesį Lietuvos pilietybę turintis etninis švedas, "Blue / Yellow" organizacijos vadovas Johnas (Jonas) Ohmanas pranešė, kad šiuolaikinė optika Ukrainos snaiperiams, kovojantiems su DLR  ir LLR kovotojais, paaukota lietuvių. Ohmanas skundėsi, kad pradiniame Donbaso karo etape Ukrainos snaiperių techninė įranga buvo tokia silpna, kad kartais netgi teko naudoti senus Mosino šautuvus.

Verta paminėti, kad dar anksčiau, 2014 metų spalio mėnesį, tas pats Jonas Ohmanas kalbėjo apie etninių lietuvių buvimą Ukrainos ginkluotųjų pajėgų  gretose: "Pavyzdžiui, mes Ukrainoje tikrai matome nemažai Lietuvos karių, užsiimančių įvairia veikla. Jie dirba kaip instruktoriai ir pan. Bet jie ten atvyksta savo iniciatyva, o galėtų būti pakviesti oficialiai remiant vyriausybei." Tačiau Lietuvos kariuomenės atašė Ukrainoje Mindaugas Kviklys, taip pat Lietuvos antžeminių pajėgų vadas Mindaugas Neimontas viešųjų ryšių pareigūno Ohmano pareiškimų apie lietuvių dalyvavimą Donbaso kare nepatvirtino.

"Pakvieskite — ir mes ateisime"

Lietuvos viešųjų dešiniųjų organizacijų savanoriai vaikšto kviesdami aukoti Ukrainos kariuomenei. Kauno mieste gyvenančio Lietuvos portalo "BaltNews.lt" korespondentas pasidalijo savo įspūdžiais apie tokį vizitą. Pasibeldę į buto duris jaunuoliai prisistatė kaip Lietuvos jaunųjų konservatorių lygos nariai ir paprašė paaukoti ATO kareiviams "apatinių drabužių, vystyklų, tvarsčių, drabužių, batų, antklodžių, palapinių, ilgai negendančių produktų: grūdų, konservų, cukraus, saulėgrąžų aliejaus". Išgirdę atsakymą, kad buto gyventojai nekaupia maisto atsargų, o nereikalingus daiktus išmeta į šiukšlių konteinerius, "jaunieji konservatoriai" pasiūlė duoti pinigų "Europos gynėjams nuo Rusijos agresijos", už kuriuos bus perkami šaudmenys Ukrainos kariams.

Vienas iš savanorių nurodė: "Esant tam tikroms sąlygoms Ukrainos kariai, kaip broliai, ateis į pagalbą Lietuvos gyventojams. Todėl šiandien lietuviai turi remti kariaujančią Ukrainą".

Lietuva taip pat dalyvauja Ukrainos karių, sužeistų per Donbaso konfliktą, medicininėje priežiūroje. Jie kas mėnesį gydomi Karo medicinos tarnybos Karinių medicinos tarnybų reabilitacijos centre kurortiniame mieste — Druskininkuose. Vienas iš Ukrainos karių, Oleksas Sokilas, pareiškė, kad visoje Europos Sąjungoje vien tik Vilnius vertas būti vadinamas tikruoju Kijevo sąjungininku. "Europa, žinoma, palaikė mus, bet palaikė mus tik žodžiais, o jūs — darbais", — sakė Sokilas lietuviams.

Anksčiau Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė sakė, kad Ukrainos kareivių "didvyriškumas" yra pavyzdys Lietuvai: "Jūs kovojate ne tik už save ar savo laisvę, bet ir už visos Europos laisvę". Grybauskaitė patikino, kad Lietuva yra pasirengusi toliau teikti gydymą ir reabilitaciją Ukrainos kariams.

157
Tegai:
ginkluotė, Petro Porošenka, Dalia Grybauskaitė
Dar šia tema
Lietuvos vyriausybė patvirtino senų ginklų perdavimą Ukrainai
Porošenko paskelbė apie priešraketinių ginklų bandymus netoli sienos su Rusija
Prieštankiniai ginklai vietoj duonos ir sviesto
Ukrainoje išbandyti nauji prieštankiniai ginklai
Gamalėjaus nacionalinis epidemiologijos ir mikrobiologijos tyrimų centras

Rusija papasakojo, kada gali prasidėti vakcinos nuo COVID-19 gamyba

(atnaujinta 17:50 2020.07.13)
Antrasis vakcinos tyrimo etapas truks iki liepos 28 dienos, po kurio Gamalėjaus institutas pateiks paraišką dėl registracijos

VILNIUS, liepos 13 — Sputnik. Tikimasi, kad privačios įmonės koronaviruso vakciną pradės gaminti rugsėjo pradžioje ar viduryje, RIA Novosti pasakojo Gamalėjaus nacionalinio epidemiologijos ir mikrobiologijos tyrimų centro direktorius Aleksandras Gincburgas.

Anot jo, vyksta derybos dėl to, kaip greitai perduoti institucijoms technologijas ir visus būtinus komponentus vakcinų gamybai.

"Kad vakcinų gamyba prasidėtų, pavyzdžiui, nuo rugsėjo 1 dienos arba nuo rugsėjo vidurio. O jie turi daugiau galimybių, gal net dvigubai daugiau galimybių pagaminti tokią vakciną", — teigė jis.

Jis sakė, kad tuo pat metu vyksta darbai kuriant tiekimo grandines, kurios gamintojui leis pristatyti vakciną medicinos įstaigoms.

Jis pažymėjo, kad antrasis koronaviruso vakcinos tyrimo etapas truks iki liepos 28 dienos, po kurio Gamalėjaus institutas pateiks registraciją.

"Tikiuosi, kad tai taip pat ilgai neužtruks, bent jau savaitę, tai yra, maždaug rugpjūčio 2–3 dienomis, registracijos procesas bus tęsiamas", — sakė jis.

Anot Gincburgo, praėjus kelioms dienoms po registracijos reikės atskiro leidimo iš Federalinės sveikatos priežiūros tarnybos.

Gamalėjaus institutas tikisi, kad vakcina nuo koronaviruso rusams bus suteikta nemokamai medicinos įstaigose, tačiau greičiausiai artimiausiu metu jos įsigyti vaistinėje nepavyks.

"Remdamasis bendrais svarstymais, manau, kad artimiausiu metu vaistinėse jo įsigyti nebus galima, nes tikiuosi, kad valstybė viską išpirks ir atitinkamai paskirsto medicinos įstaigoms. O medicinos įstaigos, aš nežinau, kas yra kitas skiepijimo kalendorius — pagal epidemiologines indikacijas ar pagrindinį skiepijimo kalendorių — gyventojams, tikiuosi, nemokamai, biudžeto lėšų sąskaita, bus galima pasiskiepyti visiems... Išskirtinai savanoriškai, be čipavimo..." — sakė jis.

Anksčiau Rusijos sveikatos apsaugos ministerijos spaudos tarnyba pranešė, kad birželio 18 dieną Sečionovo universitete buvo pradėti klinikiniai koronaviruso vakcinos, kurią sukūrė Nikolajus Fiodorovičius Gamalėjaus vardu pavadintas epidemiologijos ir mikrobiologijos tyrimų centras, klinikiniai tyrimai. Paaiškėjo, kad buvo sėkmingai baigti savanorių vakcinos tyrimai. Pirmoji savanorių grupė bus išleista trečiadienį, o antroji liepos 20 dieną.

Savanoriai buvo suskirstyti į dvi grupes — pirmieji gavo vieną vakcinos dozę, antrieji — antrąją. Be kūno temperatūros padidėjimo per pirmąsias dienas po vakcinacijos, savanoriai nerodė jokių neigiamų reakcijų, visi jaučiasi puikiai.

Naujausiais duomenimis, Rusijoje buvo patvirtinta daugiau kaip 733 600 atvejų, daugiau kaip 501 020 žmonių pasveiko, daugiau nei 11 430 pacientų mirė. Atlikta daugiau nei 22,2 mln. koronaviruso tyrimų.

Tegai:
koronavirusas, vakcina, Rusija
Temos:
Naujo koronaviruso protrūkis Lietuvoje ir pasaulyje
Dar šia tema
SAM atnaujino koronaviruso paveiktų šalių sąrašą
Lietuvos sveikatos apsaugos ministerija ruošiasi antrajai COVID-19 bangai
Medicininės kaukės

URM: Lietuva prisideda prie JAV pastangų kovoje su koronavirusu

(atnaujinta 16:17 2020.07.13)
Pranešama, kad liepos 14 dieną vyksiančiame krovinio išlydėjimo renginyje dalyvaus užsienio reikalų viceministras Dalius Čekuolis, JAV ambasadorius Lietuvoje Robertas Gilchristas ir kiti ministerijos bei ambasados pareigūnai

VILNIUS, liepos 13 — Sputnik. Liepos 15 dieną iš Lietuvos į JAV išvyksta šalyje pagamintos kovai su COVID-19 pandemija skirtos apsaugos priemonės, praneša Lietuvos užsienio reikalų ministerijos spaudos tarnyba.

Pranešama, kad liepos 14 dieną vyksiančiame krovinio išlydėjimo renginyje dalyvaus užsienio reikalų viceministras Dalius Čekuolis, JAV ambasadorius Lietuvoje Robertas Gilchristas ir kiti ministerijos bei ambasados pareigūnai.

Už skirtas lėšas buvo įsigyta Pensilvanijos valstijos medikams bei kitų tarnybų darbuotojams skirtų 11 400 vnt. apsauginių skydelių (iš UAB "Medienos era"), 10 752 vnt. vienkartinių apsauginių chalatų (UAB "Interscalit") ir 19 642 vnt. įvairios plaučių įrangos (UAB "Intersurgical").

Naujausiais duomenimis, iš viso Lietuvoje nustatyti 1874 koronaviruso atvejai, 79 pacientai mirė. 

Lietuvoje birželio 17 dieną buvo panaikintas karantinas, kuris įsigaliojo kovo 16 dieną. Dabar respublikoje galioja nepaprastoji padėtis su nemažai apribojimų.

Kovo 11 dieną Pasaulio sveikatos organizacija paskelbė naujos koronavirusinės infekcijos COVID-19 protrūkį pandemija. Naujausiais PSO duomenimis, pasaulyje užfiksuota daugiau nei 12,6 mln. infekcijos atvejų, mirė daugiau nei 565 tūkst. žmonių.

Tegai:
pagalba, koronavirusas, JAV, Lietuva
Temos:
Naujo koronaviruso protrūkis Lietuvoje ir pasaulyje
Dar šia tema
Kremlius įvertino Rusijos ir JAV santykių būklę
Paskelbtas didelio gaisro JAV karinio jūrų laivyno desantiniame laive vaizdo įrašas
"Kliudys bet kokį taikinį Rusijoje": kokia nauja ginkluotė kuriama JAV
Peizažas, archyvinė nuotrauka

Liepos 14 dienos horoskopas visiems zodiako ženklams

(atnaujinta 16:36 2020.07.13)
Liepos 14-osios horoskopas Jaučiams pataria nepradėti naujų darbų, kol yra neužbaigtų senų, Mergelėms žada naujos pažintys ir romantiški susitikimai, na o Žuvims derėtų pasisaugoti bendradarbiavimo su mažai pažįstamais žmonėmis

Nepriklausomybė, valia ir emocingumas — tai rytoj labiausiai pasižymės. Tai puiki diena imtis iniciatyvos, kūrybiškumo, sugalvoti naują projektą. Kasdieninė rutina nesukels jūsų entuziazmo, tačiau bet kokios nestandartinės idėjos ir užduotys bus priimtos su trenksmu. Diena palanki visuotinėms idėjoms ir dideliems laimėjimams, tačiau nebūsite linkę ieškoti bendros kalbos su kitais, todėl svarbesnes diskusijas ir derybas geriau atidėti vėlesniam laikui.

Avinas ( 03.21-04.20) Norėdami pasiekti gerų rezultatų, turite veikti savarankiškai. Tai išgelbės jus nuo daugelio rūpesčių ir bergždžių vilčių. Jei turite galimybę atsipalaiduoti, pabendrauti su draugais, įdomiais žmonėmis, to neatsisakykite. Šiuo metu įmanoma lemtinga pažintis.

Jautis (04.21-05.21) Prieš pradėdami naujus darbus, turėtumėte užbaigti ankstesnius. Nepasiduokite kliūtims, kurios iš pradžių atrodo neįveikiamos. Dabar gali prasidėti nauji verslo ryšiai. Asmeniniame gyvenime ne viskas klostosi sklandžiai. Susilaikykite nesiaiškindami santykių.

Dvyniai (05.22-06.21) Ši diena pareikalaus griežtos disciplinos, tikslumo ir atidumo. Lėtai, bet užtikrintai judėsite savo tikslo link. Susilaikykite nuo naujų susitarimų su nepatikimais žmonėmis. Kai kurios perspektyvos jums gali atrodyti viliojančios, tačiau turite pasverti pliusus ir minusus.

Vėžys (06.22-07.22) Turite parodyti daug aktyvumo, kad pasiektume teigiamų rezultatų bet kuriame, net ir sunkiausiame versle. Jei turite bendrauti ne tik su sąjungininkais, bet ir su oponentais, pabandykite bent laikinai susitarti dėl taikių santykių. Nesielkite skubotai.

Liūtas(07.23-08.23) Daugelis šiai dienai suplanuotų darbų vyks sklandžiai. Jūsų veikla visų pirma pasireikš bendraujant. Gana nesunkiai rasite bendrą kalbą su žmonėmis iš įvairių gyvenimo sričių ir visur jausitės gana jaukiai.

Mergelė (08.24-09.22) Ši diena pareikalaus didžiulės atsakomybės ir aukšto pasirodymo. Norėdami įgyvendinti savo planus, pirmiausia turėsite baigti visus anksčiau pradėtus darbus. Šis laikotarpis palankus romantiškiems susitikimams ir naujoms pažintims.

Svarstyklės (09.23-10.22) Neskubinkite dalykų ir nepriimkite skubotų sprendimų. Kūrybingas požiūris į bet kokį verslą žada, jei ne visišką sėkmę, tai bent jau gerą rezultatą. Pokalbiuose su artimaisiais verta kontroliuoti emocijas.

Skorpionas (10.23-11.21) Turite atsižvelgti į situaciją keliais žingsniais į priekį ir aktyviai veikti. Parodykite lankstumą, daugiau dėmesio skirkite namų ruošos darbams ir santykiams su artimaisiais. Mankšta, vaikščiojimas ar apsipirkimas padės jus nudžiuginti.

Šaulys (11.22-12.21) Problemos gali kilti meilės fronte ir santykiuose su kolegomis. Bet stenkitės viso to neimti į širdį. Geriau daryti tai, kas teikia malonumą. Daugeliui problemų išspręsti reikės kantrybės.

Ožiaragis (12.22 - 01.20) Negaiškite laiko niekam įtikti. Tiesą sakant, įrodykite, kad tiesa yra jūsų pusėje. Neigiamos emocijos gali užgožti protinį balsą. Tyrinėkite situaciją ramiai ir kantriai užmegzkite ryšius su žmonėmis, kuriems gali prireikti pagalbos.

Vandenis (01.21-02.19) Šis laikotarpis tinkamas verslo problemoms spręsti. Reikia dirbti komandoje su kolegomis. Bendravimas gali sukelti gerą rezultatą. Venkite konfliktų, ginčų ir lažybų. Finansiniuose reikaluose verta būti santūriems ir susilaikyti nuo neplanuotų pirkinių.

Žuvys (02.20-03.20) Ši diena atneš sėkmės profesinėje veikloje. Bet prieš imdamiesi veiksmų, pirmiausia sukurkite aiškų planą. Susilaikykite nuo bendradarbiavimo su žmonėmis, kurių gerai nepažįstate, būtent jų kišimasis į jūsų reikalus gali pasirodyti ne geriausiu būdu.

Tegai:
horoskopas