Ukrainos prezidentas Vladimiras Zelenskis, archyvinė nuotrauka

Ekspertas: Zelenskis nevykdo pareigų, bet "vaidina" Ukrainos prezidento vaidmenį

71
(atnaujinta 16:48 2019.07.03)
Pasaulio ekonomikos ir politikos fakulteto dekanas Andrejus Suzdalcevas sukritikavo Zelenskio kalbą Toronte

VILNIUS, liepos 3 — Sputnik. Vladimiras Zelenskis nevykdo Ukrainos prezidento pareigų, jis vis dar "vaidina", kas atspindinti šalies vyriausybės realybę, sakė Pasaulio ekonomikos ir politikos fakulteto dekanas Andrejus Suzdalcevas, praneša RIA Novosti.

Ukrainos prezidentas Toronte vykusioje konferencijoje dėl Ukrainos pradėjo kalbėti šiek tiek juokaudamas: pasakęs kelis žodžius anglų kalba, pranešė, kad "šiam kartui užteks", ir perėjo prie savo gimtosios kalbos, kas sukėlė konferencijos dalyvių juoką.

"Jis neatlieka prezidento vaidmens, kol kas jis tik vaidina. Jis atlieka prezidento vaidmenį ir neslepia to. Kita vertus, tai, žinoma, atitinka šalies realybę. Gynybos ministras ir užsienio reikalų ministras  veikia nepriklausomai nuo jo, — sakė Suzdalcevas interviu RIA Novosti.

Pasak jo, Zelenskis yra labai talentingas ir kūrybingas žmogus, tik "deja, šiek tiek supainiojo savo pareigas, kurios užkrauna atsakomybę dėl 40 milijonų žmonių likimų".

Tiesiogiai įvertindamas Zelenskio vizito į Kanadą rezultatus, ekspertas jį pavadino gana sėkmingu, nes buvo susitarimų dėl pagalbos, investicijų ir mirtinų ginklų tiekimo.

Tačiau Suzdalcevas nesupranta, kokie Kanados ginkluotės tipai gali būti perduoti Ukrainai. Pasak jo, tai gali būti "metalo laužas iš Kanados laivyno". Kartu jis pažymėjo, kad šis vizitas vyko "sklandžiai".

Zelenskio vizito į Torontą metu Kanada ir Ukraina pasirašė susitarimą karinėje srityje, kuri leis ateityje tiekti ginklus į Kijevą. Be to, šalys patvirtino savo ketinimą plėtoti prekybą.

Liepos 2–4 dienomis Kanadoje vyksta konferencija dėl reformų Ukrainoje. Toronte besilankantis Ukrainos prezidentas Vladimiras Zelenskis padėkojo Freeland už paramą ir bendradarbiavimą Europos integracijos klausimais.

Lietuvos parama Ukrainai

Nuo pat "Rusijos karinės agresijos" Ukrainoje 2014 metais pradžios Lietuva politiškai palaiko Ukrainą, remia ją visomis įmanomomis ir teisiškai leidžiamomis formomis, įskaitant karinę paramą. 

Petro Porošenko ir Dalia Grybauskaitė
© Sputnik / Михаил Маркив

2014 metų balandžio mėnesį Ukrainos valdžios institucijos pradėjo karinę operaciją prieš Donecko ir Luhansko Liaudies Respublikas, kurios paskelbė nepriklausomybę po perversmo Ukrainoje. Remiantis naujausiais JT duomenimis, daugiau kaip dešimt tūkstančių žmonių tapo konflikto aukomis.

Tuo tarpu Rusijos valdžios institucijos ne kartą pabrėžė, kad ginklų perdavimas Kijevui tik labiau paskatins konfliktą.

Lietuva palaiko Ukrainos valdžią, remia Ukrainos europinės ir euroatlantinės integracijos siekius. 2017 metais Kijevas viešai pareiškė, kad mirtiną ginklą gavo tik iš Lietuvos.

Birželio pradžioje Lietuva perdavė Ukrainai beveik milijoną nebenaudojamų šaudmenų.

71
Tegai:
Kanada, konferencija, Vladimiras Zelenskis, Ukraina
Dar šia tema
Vakarų praradimai, 90-ųjų ekonomika ir Zelenskis: Putinas atsakė į rusų klausimus
Zelenskis kreipėsi į Putiną prašydamas paleisti Ukrainos jūreivius
Zelenskis paskelbė, kad palaiko diplomatinį situacijos Donbase sprendimo būdą
Dioramos „Leningrado apgultis“ fragmentas Pergalės muziejuje Maskvoje, archyvinė nuotrauka

Užsispyrę rusai! Paskelbti vokiečių laiškai apie Leningrado blokadą

(atnaujinta 18:39 2021.05.06)
Vokietijos laikraštis cituoja vokiečių kareivio Valterio Godelio iš Rytų fronto laiškų fragmentus. Pirmosiomis dienomis netoli Leningrado jis buvo patenkintas tuo, kas vyksta, tačiau laikui bėgant apsigalvojo

VILNIUS, gegužės 6 — Sputnik. Laikraštis "Die Welt" paskelbė vokiečių kareivio Valterio Godelio, dalyvavusio mūšiuose prie Leningrado, laiškus.

Karys artimiesiems parašė, kad kelionė į Rytų frontą jam buvo "geriausia patirtis per visą gyvenimą". Godelis buvo paprasto vokiečių valstiečio sūnus ir anksčiau niekada nebuvo keliavęs už savo gimtojo kaimo Švabijoje ribų.

Kovojo 18-oje "Šiaurės" grupės armijoje. Vokiečių kariai priartėjo prie Leningrado ir apgulė jį, kas per trejus metus kainavo beveik milijono miesto gyventojų gyvybes. Karys savo laiškuose miesto blokadą pavadino "neblogu" įvykiu.

1941 metų rugsėjo mėnesį Godelis išsiuntė namo laišką: "Man viskas visada puiku. Vakar buvo mano pirmasis krikštas ugnimi". Iš pradžių jo entuziazmui pritarė daugelis Vermachto kareivių. Tačiau netrukus jiems teko susipažinti su kita "kelionės" puse.

"Jau dvi dienas sninga, ir vis dar labai šalta. (...) Nėra nei šieno, nei šiaudų — visai nieko, nes derliaus nuėmimo metu žmonės turėjo išeiti", — rašė jis.

Godelis taip pat pažymėjo, kad "sudegė 75% viso turto". Vėlesniais mėnesiais šimtai tūkstančių žmonių mirė nuo šalnų, orui sušalus iki –40 laipsnių. Hitleris norėjo, kad Leningradas tiesiogine prasme numirtų iš bado, sakoma straipsnyje.

"Tu neįsivaizduoji, kokie užsispyrę yra šie rusai. Jie guli šimtais ant ledo ir vis dar kiekvieną dieną mus puola", — apie 1941-1942 metų žiemos kovas rašė vokietis. Jis pridūrė, kad neleis niekam palikti apgulto miesto.

Raudonajai armijai prasiveržus į Vermachto gynybą į pietus nuo Leningrado, keli tūkstančiai vokiečių kareivių krito į Cholmskio katilą. Jiems į pagalbą atėjo batalionas, kuriame kovojo ir Godelis.

"Mes puolėme šešis kartus ir vistiek nesugebėjome prasiveržti. Septintą kartą mums pagaliau pavyko — sunkių kovų ir didelių nuostolių kaina ... Tačiau rusai sugebėjo vėl sugriežtinti savo rankas ir užrakino mus", — parašė jis.

Cholmskio katilo mūšyje daugelis vokiečių kareivių mirė iš bado, sušalo ir dėl ligų. Godelis patyrė nušalimus, tankų pajėgos jį evakavo vasario pabaigoje. Jo batalionas neteko 383 nužudytų ir sužeistų žmonių. Ir sunkios kovos tęsėsi iki gegužės.

Nebeliko nė pėdsako buvusio Godelio malonumo ir "nuostabios" nuotaikos. Jis parašė seseriai Marijai apie jos mažąjį sūnų: "Jei jis kada nors nuspręs žaisti karą, aš jį išlupsiu ir geriau išmokysiu šokti".

1943 metų lapkričio mėnesį Godelis pranešė, kad jo būrys yra kritinėje situacijoje. 

"Bet kokiu atveju aš vis dar esu sveikas ir, nepaisant visko, tikiuosi, kad dar susitiksime!" — rašoma laiške.

Praėjus mėnesiui po paskutinio Leningrado blokados proveržio, Valteris Godelis 1944 metų vasario 27 dieną mūšiuose prie Nevelio buvo sunkiai sužeistas ir tą vakarą mirė.

Tegai:
Didysis Tėvynės karas, Antrasis pasaulinis karas, Vokietija, Leningrado blokada
Dar šia tema
Varšuvoje perlaidoti 54 sovietų karių palaikai
Moteris namo rūsyje rado slaptą bombų slėptuvę nuo Antrojo pasaulinio karo
Vienoje Klaipėdos gatvėje rasti Antrojo pasaulinio karo sprogmenys
Vakcinacija, archyvinė nuotrauka

Žiniasklaida: pasiskiepijus nuo COVID-19 mirė daugiau kaip 3,3 tūkst. amerikiečių

(atnaujinta 18:38 2021.05.06)
Laidos vedėjas pažymėjo, kad šiuo metu JAV tie, kurie dar nėra paskiepyti, patiria didelį visuomenės spaudimą

VILNIUS, gegužės 6 — Sputnik. Nuo 2020 metų gruodžio pabaigos iki 2021 metų balandžio 23 dienos Jungtinėse Valstijose po vakcinacijos nuo koronaviruso mirė mažiausiai 3,3 tūkst. žmonių, praneša TV kanalas "Fox News".

"Fox News" laidų vedėjas Tukeris Karlsonas savo laidos "Tucker Carlson Tonight" eteryje stebėjosi, kiek amerikiečių žuvo pasiskiepiję nuo koronaviruso. Jis pažymėjo, kad tie, kurie dar nėra paskiepyti, patiria didelį visuomenės spaudimą. Kartu žmonės vargu ar žino daug apie galimą skiepijimo riziką.

Vedėjas nurodė statistiką, kad kiekvieną gripo sezoną nuo gripo skiepijasi daugiau nei 160 milijonų amerikiečių. Ir kiekvienais metais po šių skiepų miršta "palyginti nedaug" žmonių. Visų pirma, pasak jo, 2019 metais mirė 203 žmonės.

Tada Karlsonas palygino šiuos skaičius su mirtingumu po vakcinos COVID-19. Jis pacitavo duomenis iš Vakcinų šalutinių poveikių sistemos (VAERS) pranešimo, šią sistemą administruoja Ligų kontrolės ir prevencijos centras (CDC) ir JAV Maisto ir vaistų kokybės sanitarinės stebėsenos valdyba (FDA).

"Nuo 2020 metų gruodžio pabaigos iki praėjusio mėnesio iš viso, mirė 3362 žmonės, greičiausia gavę JAV COVID vakcinas; 3362 yra vidutiniškai 30 žmonių kiekvieną dieną. <...> Beje, ataskaitinis laikotarpis baigėsi balandžio 23 dieną", — papasakojo vedėjas.

Duomenų apie laikotarpį po šios datos nėra. Karlsonas padarė prielaidą, kad po to per 12 dienų mirė dar 360 žmonių. Taigi mirusiųjų skaičius po vakcinacijos nuo koronaviruso yra 3722.

Tuo pat metu Karlsonas pridūrė, kad "tikrasis skaičius beveik neabejotinai yra daug didesnis". Jis nepraleido dėmesio, kad VAERS per daugelį metų sulaukė daug kritikos. Kai kurie kritikai teigia, kad sistema nepakankamai įvertina neigiamo vakcinacijos poveikio statistiką.

Pavyzdžiui, 2010 metais JAV sveikatos ir žmogiškųjų paslaugų departamentui atsiųstoje ataskaitoje teigiama, kad VAERS iš tikrųjų pranešė tik apie "mažiau nei vieną procentą nepageidaujamo vakcinos poveikio".

Tegai:
COVID-19, vakcinacija, vakcina, JAV
Elektromobilis

Elektromobilius įsigyjančioms įmonėms bus skiriamos kompensacijos

(atnaujinta 17:23 2021.05.06)
Kompensacijos bus teikiamos Lietuvoje registruotiems ir joje veiklą vykdantiems juridiniams asmenims, kurie įsigyja naujus M1, M2,  N1, N2 klasės elektromobilius

VILNIUS, gegužės 7 — Sputnik. Aplinkos ministerija juridiniams asmenims kompensuos dalį išlaidų už įsigytus naujus elektromobilius, rašoma ministerijos pranešime spaudai. 

Šiam tikslui iš ministerijos administruojamos Klimato kaitos programos skirta 5 mln. eurų – 1,5 mln. eurų daugiau nei pernai.

Pranešama, kad Kompensacijos bus teikiamos Lietuvoje registruotiems ir joje veiklą vykdantiems juridiniams asmenims, kurie įsigyja naujus M1, M2,  N1, N2 klasės elektromobilius. Už kiekvieną naują M1 ar N1 klasės elektromobilį bus skiriama 4 tūkst. eurų išmoka, už kiekvieną naują M2  ar N2 klasės elektromobilį – 10 tūkst. eurų. Papildoma 1 tūkst. eurų išmoka numatyta už kiekvieną sunaikintą ir iš Kelių transporto priemonių registro išregistruotą transporto priemonę.

Elektromobilių skaičius Europoje
© Sputnik
Elektromobilių skaičius Europoje

 

Tegai:
kompensacija, elektromobilis