Donaldas Tuskas, archyvinė nuotrauka

Tuskas pavadino TSRS žlugimą "laimingu įvykiu"

36
(atnaujinta 12:05 2019.07.11)
Anot Europos Vadovų Tarybos vadovo, TSRS žlugimo negalima laikyti "didžiausia XX amžiaus geopolitine katastrofa"

VILNIUS, liepos 11 — Sputnik. Europos Vadovų Tarybos vadovas Donaldas Tuskas sakė, kad TSRS žlugimas buvo laimingas įvykis gruzinams, lenkams, ukrainiečiams, rusams bei Vidurio ir Rytų Europos šalims ir nėra didžiausia praeito amžiaus geopolitinė katastrofa.

"TSRS žlugimas nebuvo didžiausia geopolitinė šimtmečio katastrofa. Šiandien, būdamas Gruzijoje, noriu aiškiai pasakyti: TSRS žlugimas buvo laimingas įvykis gruzinams, lenkams, ukrainiečiams ir visai Vidurio ir Rytų Europai. Ir taip pat rusams", — Tuskas parašė savo oficialioje Twitter paskyroje.

2005 metais Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas, sakęs kalbą Federalinei asamblėjai, apibūdino TSRS žlugimą kaip didžiausią praeito amžiaus geopolitinę katastrofą. 2017 matais interviu režisieriui Oliveriui Stounui Putinas paaiškino, kad "žlugus Tarybų Sąjungai, per vieną naktį 25 mln. rusų atsidūrė už šalies ribų, ir tai iš tikrųjų yra viena didžiausių XX a. katastrofų".

Pasak jo, "iš pradžių šalyje pasirodė pilietinio karo požymiai, o vėliau ir pats didelio masto karas, "socialinė apsaugos sistema buvo visiškai sunaikinta, visi ekonomikos sektoriai buvo visiškai sustabdyti, sveikatos sistema iš esmės buvo sunaikinta, kariuomenė buvo apgailėtina, o milijonai žmonių buvo palikti už skurdo ribos".

Sovietų Sąjunga nustojo egzistuoti 1991 metų gruodžio 25 dieną, kai sovietų prezidentas Michailas Gorbačiovas, kreipdamasis į sovietų žmones, pareiškė apie savo kaip prezidento įgaliojimų pabaigą.

Iki tol, gruodžio 8 dieną, buvo pasirašytas Rusijos, Baltarusijos ir Ukrainos lyderių susitarimas, kuriame jie paskelbė, kad TSRS nustoja egzistuoti ir paskelbė Nepriklausomų valstybių sandraugą. Šis aktas istorijoje užfiksuotas kaip Belovežo susitarimas.

Dar 1990 metais visos Sąjungos respublikos priėmė deklaracijas dėl valstybių suvereniteto. Norint sustabdyti šalies žlugimą, 1991 metų kovo 17 dieną įvyko referendumas dėl TSRS išsaugojimo. "Už" balsavo 76,4% balsavusių asmenų.

Remiantis referendumo rezultatais, 1991 metų pavasarį-vasarą buvo parengtas susitarimo "Dėl suverenių respublikų sąjungos" projektas, kurio pasirašymas buvo numatytas rugpjūčio 20 dieną.

Tačiau jis nebuvo įvykdytas dėl 1991 metų rugpjūčio 19-21 dienomis įvykusio bandymo įvykdyti valstybės perversmą, kuris istorijoje išliko kaip Rugpjūčio pučas.

36
Tegai:
TSRS, Donaldas Tuskas
Dar šia tema
Ar JT meluoja, kad iš "sovietmečio pančių" 30 metų besivaduojanti Lietuva išnyks
Vakarai privertė Lietuvą pamilti "sovietinės okupacijos" palikimą
1960-ųjų nostalgija: kaip "atšilimo" laikotarpiu atrodė "madistės"
Vindzoro pilis

Britanija atsisveikina su princu Filipu: jis bus palaidotas Vindzoro pilies koplyčioje

(atnaujinta 17:17 2021.04.17)
Balandžio 17 dieną, šeštadienį, Didžiojoje Britanijoje Karalienė Elžbieta II ir karališkoji šeima atsisveikina su Edinburgo kunigaikščiu, princu Filipu

VILNIUS, balandžio 17 — Sputnik. Karalienės Elžbietos II vyras, 99-erių princas Filipas mirė prieš aštuonias dienas Vindzoro pilyje.

Pastaraisiais mėnesiais princo sveikata šlubavo, vasario viduryje jis buvo mėnesiui patekęs į ligoninę, kur jam atlikta širdies procedūra. Kovo 16-ąją britų karalienės vyras buvo išrašytas iš ligoninės.

Yra žinoma, kad princas Filipas atsisakė valstybinių laidotuvių, pasirinkęs mažiau prabangias. Laidotuvių planus pakoregavo ir koronaviruso pandemija. Pagal taikomus karantino ribojimus, atsisveikinime  gali dalyvauti iki 30 žmonių. 

Šeštadienio ceremonijoje dalyvauja karalienė Elžbieta II ir vaikai: princas Čarlzas su žmona Kamila, princas Haris, kurio žmona liko Amerikoje, princas Viljamas su žmona Kaite ir kiti šeimos nariai.

Atsisveikinimas su princu vyksta Vindzoro pilyje, amžinojo poilsio jis atguls Šv. Jurgio koplyčioje. Pagal laidotuvių planą, karstas su princo palaikais į Šv. Jurgio koplyčią buvo gabentas pagal princo pageidavimus modifikuotu "Land Rover" automobiliu.

Filipas bus palaidotas Šv. Jurgio koplyčioje Vindzoro pilyje. Tačiau po karalienės mirties jo kūnas turi būti perlaidotas Jurgio VI atminimo koplyčioje kartu su ja.

Princas Filipas Mauntbatenas gimė 1921 metų birželio 10 dieną Graikijoje. Graikijos karaliaus Jurgio I anūkas ir princo Endriu sūnus. Po to, kai 1922 metų rugsėjį princo Endriu vyresnysis brolis Konstantinas I atsisakė sosto, princo Filipo šeima buvo ištremta iš Graikijos.

Tegai:
karališkoji šeima, Jungtinė Karalystė
Temos:
Karališkosios naujienos
Dar šia tema
Britų žiniasklaida papasakojo apie paskutines princo Filipo dienas
Paaiškėjo, kodėl Megan Markl nepanoro atsisveikinti su princu Filipu
Kol mirtis mus išskirs: paaiškėjo paskutinis princo Filipo noras
Fukušimos AE saugyklos su užterštu vandeniu

Rusija pageidauja Japonijos paaiškinti apie planus į vandenyną išmesti radioaktyvų vandenį

(atnaujinta 09:12 2021.04.17)
Rusijos URM atstovė Marija Zacharova taip pat pabrėžė, kad priimdama sprendimus dėl vandens šalinimo Japonija nesitarė su kaimyninėmis šalimis

VILNIUS, balandžio 17 — Sputnik. Rusija laukia Japonijos paaiškinimo apie planus išpilti radioaktyvų vandenį iš Fukušimos-1 atominės elektrinės į vandenyną, kur 2011 metais įvyko avarija. Tai teigiama oficialiame Rusijos užsienio reikalų ministerijos (URM) atstovės Marijos Zacharovos pareiškime, paskelbtame agentūros tinklalapyje.

"Tikimės, kad Japonijos vyriausybė parodys reikiamą skaidrumą ir informuos susirūpinusias valstybes apie savo veiksmus, galinčius kelti radiacinę grėsmę", — sakoma laiške.

Rusijos užsienio reikalų ministerija taip pat išreiškė viltį, kad Tokijas rimtai spręs šį klausimą ir padarys viską, kad būtų sumažintas neigiamas vandens išleidimo poveikis. Diplomatai tikisi Japonijos leidimo stebėti radiaciją kritimo vietose.

Zacharova taip pat pabrėžė, kad priimdama sprendimus dėl vandens šalinimo Japonija nesitarė su kaimyninėmis šalimis. Kaip pažymėta Užsienio reikalų ministerijoje, oficiali informacija šiuo klausimu neapima Ramiojo vandenyno ekologijos rizikos vertinimų.

Balandžio 13 dieną Japonijos valdžios institucijos oficialiai leido vandenį iš pažeistos "Fukušima-1" atominės elektrinės išleisti į vandenyną. Stoties cisternose sukaupta 1,25 milijono tonų skysčio, kurio techniškai pašalinti negalima.

2011 metų kovo 11 dieną įvyko stipriausias Japonijos istorijoje 9,1 balo žemės drebėjimas, sukėlęs cunamį, kurio bangos aukštis viršijo 40 metrų. Nelaimė ištiko pakrantę ir sukėlė avariją Fukušimos-1 atominėje elektrinėje, kur sugedo reaktoriaus aušinimo sistema. Tai nulėmė konstrukcijų sandarumo ir radioaktyviosios taršos pažeidimą. Stoties apylinkes paliko apie 300 tūkstančių gyventojų.

Tegai:
aplinkos tarša, Japonija, Rusija
Traktorius lauke, archyvinė nuotrauka

Švenčionių rajone po savadarbėmis akėčiomis rastas miręs vyras

(atnaujinta 17:34 2021.04.17)
Nelaimė įvyko Kločiūnų kaime, žuvo 1962 metais gimęs vyras. Policijos pareigūnai pradėjo ikiteisminį tyrimą

VILNIUS, balandžio 17 — Sputnik. Švenčionių rajone penktadienį po savadarbėmis akėčiomis rastas miręs vyras.

Incidentas įvyko Švenčionių rajono Kločiūnų kaime. 

Policijos departamento duomenimis, apie 14 val. 38 min. Švenčionių rajone, Kločiūnų kaime, dirbamos žemės lauke, po savadarbio traktoriaus padargu (akėčiomis) rastas 1962 metais gimęs negyvas vyras.

Pradėtas ikiteisminis tyrimas.

Tegai:
policija, traktorius
Dar šia tema
Valant ledą ant Lampėdžio ežero įlūžo ir paniro į dugną traktorius