Zenitinis raketų kompleksas S-400 Triumf

Vokietijos politologas S-400 tiekimą Turkijai pavadino Putino triumfu

51
(atnaujinta 11:16 2019.07.15)
Politologas mano, kad sandoris tarp Turkijos ir Rusijos gali paaštrinti santykius NATO viduje

VILNIUS, liepos 14 — Sputnik. Konfliktas dėl rusų S-400 kompleksų gali pavirsti "milžiniška Putino milžiniška", parašė Vokietijos politologijos profesorius Tomasas Egeris straipsnyje žurnalui "Focus Online".

Zenitinių raketų sistema S-400, archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Сергей Мальгавко

Egeris mano, kad Ankaros ir Maskvos sandoris gali pabloginti ir taip įtemptus Turkijos santykius su Jungtinėmis Valstijomis. Šiuo atveju Vašingtonas bus priverstas taikyti sankcijas Turkijai už Rusijos karinės technikos įsigijimą.

Be to, pasak Egerio, jei "Turkija nuspręs pasitraukti iš NATO, Aljansui tai bus didžiulis geostrateginis praradimas".

Konfliktas tarp Ankaros ir Vašingtono jau byloja Putino triumfą, rašo politologas, nes net jei Turkija išliks NATO, tarp kitų organizacijos narių kils nepasitikėjimas vieni kitais.

"Pleištas jau buvo įvarytas į NATO, ir jis gilės, net jei Aljansas išliks dabartinės sudėties", — pareiškė Egeris.

Politologo teigimu, dėl sandorio su Turkija Rusijos kariai galės gauti prieigą prie slaptų duomenų, o tai taps didžiule jos specialiųjų tarnybų persvara.

Tačiau ekspertas pareiškia, kad ryšių su Jungtinėmis Valstijomis susilpnėjimas ir santykių su Rusija gerinimas Turkijai sukels didžiulių politinių ir ekonominių nuostolių, o kaina gali būti tokia didelė, kad Erdoganas turės pasinaudoti Maskvos pagalba, kad išlaikytų valdžią.

Tuo pačiu metu, Egerio teigimu, šioje situacijoje bejėgė yra pati Europa, nes konfliktas liečia jos tiesioginius interesus, tačiau paveikti jo ji negali.

Rusijos Valstybės Dūmos Tarptautinių reikalų komiteto narys Antonas Morozovas pakomentavo žodžius apie Putino triumfą dėl S-400 tiekimo Turkijai.

Vinys į NATO dangtį. Kodėl JAV kaip ugnies bijo S-400 tiekimo Turkijai >>

Morozovas pareiškė, kad Rusijos ir Turkijos santykiai aktyviai plėtojami, taip pat ir ginklų pirkimo srityje.

"Mes turime daug sutampančių interesų Artimuosiuose Rytuose <...> Todėl karinis-techninis bendradarbiavimas, kaip šių santykių dalis, manau, vis stiprės. Tai natūralus procesas", — pažymėjo jis.

Sandoris dėl S-400

Penktadienį Turkijos gynybos ministerija paskelbė apie S-400 tiekimo į šalį pradžią. Praėjus dienai gynybos ministerija pareiškė, kad jau ketvirtas Rusijos lėktuvas su nauja elementų partija zenitinėms raketų sistemoms nusileido į Miurtedo aviacijos bazę.

Sutartis dėl keturių S-400 divizionų, kurių vertė 2,5 mlrd. Dolerių, tiekimo buvo pasirašyta 2017 metais. dalį sandorio Turkija sumokės pati, dalį — Rusijos paskolos sąskaita.

JAV reikalavo atsisakyti sandorio ir mainais į tai įsigyti Amerikos kompleksus "Patriot". Jei Turkija atsisakys, Vašingtonas neatmetė galimybės uždelsti arba iš viso atšaukti naujausių naikintuvų F-35 pardavimą Turkijai, tačiau Ankara atsisakė nusileisti.

Interviu Sputnik radijui Federalinės naujienų agentūros ekspertas Jurijus Kotenokas pažymėjo, jog negalima atmesti galimybės, kad Turkija stengsis ieškoti kompromiso, ir santykiuose su Jungtinėmis Valstijomis gali imtis tam tikrų nuolaidų, kai kurių kitų veiksmų. Ekspertas pabrėžė, kad Turkija, įsigydama S-400, kurie pagal visas savo charakteristikas yra pranašesni už Jungtinių Valstijų ginklus, daro žingsnį į priekį Turkijos gynybos pajėgų srityje.

Rusijos Triumf
© Sputnik /
Rusijos "Triumf"
51
Tegai:
zenitinių raketų sistema S-400 "Triumf", Turkija, Rusija
Temos:
Rusijos S-400 pristatymas į Turkiją (24)
Dar šia tema
Aukos vaidmens atlikti nenorit? Kuo baigsis proamerikietiškos Europos istorija
Turkijos prezidentas: Rusų S-400 ruošiami siųsti į Turkiją
Rusijoje pradėta gaminti zenitinę raketų sistemą S-500