Zenitinių priešraketinių raketų  S- 400 sistema, archyvinė nuotrauka

Ankara gavo S-400: Vakarai apstulbę, Maskva išlieka rami

60
(atnaujinta 14:21 2019.07.15)
Ilgą laiką Vakarų karo ekspertai manė, kad Ankara nekels grėsmės Vašingtonui. Tačiau pastarųjų dienų įvykiai paneigė daugumą prognozių: Turkijos kariuomenė gavo pirmąją Rusijos ginklų partiją

VILNIUS, liepos 15 — Sputnik. 2017 metais Turkija, būdama NATO narė, sudarė sutartį su Rusija dėl S-400 zenitinių priešraketinių raketų sistemų įsigijimo. Tai labai nepatiko JAV. Vašingtonas prigrasino Ankarai sankcijomis ir pašalinimu iš Šiaurės Atlanto aljanso, jei sandoris įvyks.

Ilgą laiką daugelis karo ekspertų ir politikų Vakaruose manė, kad Ankara nedrįs kelti grėsmės Vašingtonui ir paklus Vašingtono nurodymams.

Tačiau šių metų liepos 12 dieną Turkijos gynybos ministerija paskelbė pirmosios S-400 partijos, pristatytos iš Rusijos, nuotraukas. Sekmadienį, liepos 14 dieną, Rusijos gynybos ministerija jau paskelbė internete vaizdo įrašą apie grėsmingo ginklo pristatymą Turkijai.

Rusijos gynybos ministerijos "YouTube" vaizdo įrašo antraštėje teigiama, kad pristatymas vykdomas pagal susitarimus dėl Turkijos oro gynybos gerinimo, pasiektų tarp Rusijos ir Turkijos lyderių Vladimiro Putino ir Tajipo Erdogano.

Zenitinių raketų sistema S-400, archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Сергей Мальгавко

Iki liepos 14-osios ryto buvo žinoma apie iškrautas penkias transporto priemones, nusileidusias ant kilimo-nutūpimo tako Ankaros provincijoje, Murtedo oro bazėje. Vakare su nuoroda į Turkijos karinę tarnybą RIA Novosti pranešė apie dar du lėktuvus, kurie pristatė į šalį S-400.

Sutarties suma —2,5 mlrd. JAV dolerių, iš kurių dalį Ankara mokės pati, o kita dalis bus grąžinta iš Rusijos paskolos.

Jokių kitų komentarų dėl karinės technikos pristatymo iš Rusijos vadovybės nebuvo. Kremlius įrodė, kad įvykdė savo įsipareigojimą įgyvendinti svarbią sutartį. Visi žodžiai pasakyti, dabar — prie reikalo: komplektacijų ir paruošimo S-400 žvalgybai, kaip Turkijos oro gynybos sistemai.

Erdoganas tvirtina, kad NATO tapo tik stipresnė

NATO turėtų būti patenkinta tuo, kad Turkija įsigijo rusų S-400 priešraketinių raketų sistemas, nes Aljanso narys ir pati NATO taps stipresni, pareiškė Turkijos lyderis Tajipas Erdoganas.

"Mūsų regione Turkija — galingiausias NATO ramstis. Taip pat ji yra viena iš dviejų ar trijų šalių po Jungtinių Amerikos Valstijų, kurios tvarkingai moka įmokas. Ir jei tokia šalis kaip Turkija, gavusi S-400, taps stipresnė savo saugumo srityje, kas taip pat taps stipresnė? Tai sustiprins sąjungą", — sakė Erdoganas žiniasklaidos vadovams. Jo žodžius cituoja RIA Novosti su nuoroda į "Haberturk" televizijos kanalą.

Erdoganas pabrėžė, kad "su S-400 mes nesiruošiame kariniams veiksmams, tik bandome užtikrinti savo nacionalinį saugumą".

Pleištas tarp NATO šalių jau įkaltas

Rusijos priešraketinių sistemų tiekimo pradžia Ankarai rodo Vladimiro Putino politikos triumfą ir gali paskatinti Turkiją pasitraukti iš NATO. Pleištas tarp NATO šalių jau įkaltas, pareiškė politologijos profesorius iš Vokietijos Tomas Egeris.

"Pleištas į NATO jau įkaltas, ir jis veiks net ir tuomet, kai Aljansas išliks dabartinės sudėties", — teigė Vokietijos ekspertas.

Egeris mano, kad Turkijos valdžios institucijų atsisakymas laikytis JAV "rekomendacijų" sukuria naują tikrovę, kurioje Vašingtonas bus priverstas taikyti sankcijas Turkijai. Savo straipsnyje jis rašo, kad JAV prezidentas Donaldas Trampas gali tik atidėti apribojimų Turkijai įvedimą, tačiau atsisakyti jų visiškai jis "teisiškai negali".

Pasak politologo, "jei Turkija nuspręs išeiti iš Aljanso, NATO tai bus kartūs geostrateginė netektis". Taip pat, profesorius priduria, kad viskas galiausiai priklausys nuo to, kur Turkijos lyderis Tajipas Erdoganas ras didžiausią savo "politinio išlikimo" garantiją — Maskvoje ar Vašingtone.

Vokietijos politologas apgailestaudamas konstatuoja, kad dėl to, jog Rusija tiekia Turkijai savo S-400, Europos Sąjunga atsidūrė pralaimėtojų pusėje.

Raketų sistema S-400 Triumf
© Sputnik /
Raketų sistema S-400 "Triumf"
60
Tegai:
zenitinių raketų sistema S-400 "Triumf", Rusija, Turkija
Temos:
Rusijos S-400 pristatymas į Turkiją (24)
Dar šia tema
Turkijos prezidentas: Rusų S-400 ruošiami siųsti į Turkiją
Ekspertas: Turkija įgis tikrą suverenitetą, iš Rusijos nusipirkusi S-400
Federacijos taryba: JAV nenutrauks karinių santykių su Turkija dėl S-400
Žmonės su kaukėmis

PSO mano, kad kaukės gali tapti mados aksesuaru

(atnaujinta 13:30 2020.07.10)
Organizacijos atstovė Rusijoje taip pat priminė, kad visada reikia plauti rankas, visur turi būti dezinfekavimo priemonės, o paviršiai viešose vietose — dezinfekuoti

VILNIUS, liepos 10 — Sputnik. Kaukė gali tapti mados aksesuaru, tačiau ji turi būti trisluoksnė, o kaukė turi būti plaunama kiekvieną dieną 60 laipsnių temperatūroje, interviu RIA Novosti sakė Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) atstovė Rusijoje Melita Vujnovič.

"Turime padaryti taip, kad kaukės būtų visiems prieinamos. Aš net nesu prieš, kad kaukė taptų mados aksesuaru. Bet su sąlyga — jei ji pagaminta iš audinio, ji turi būti plaunama kiekvieną dieną 60 laipsnių temperatūroje, ir kad ji bus trisluoksnė.Išvaizda gali būti bet kokia. Suprantu, kad karštis nemalonus, viskas aišku. Reikia tiesiog prie to priprasti", — sakė ji.

Ji taip pat priminė, kad visada reikia plauti rankas, visur turi būti dezinfekavimo priemonės, o paviršiai viešose vietose — dezinfekuoti.

"Mes labai pasimetę. Mes įpratę, kad viskas yra pagydoma. Tačiau COVID nėra eilinė bakterija. Taigi gera higiena — tai, ką turime grąžinti į mūsų gyvenimą", — pridūrė PSO atstovė.

Kovo 11 dieną Pasaulio sveikatos organizacija paskelbė naujos koronavirusinės infekcijos COVID-19 protrūkį pandemija. Naujausiais PSO duomenimis, pasaulyje užfiksuota daugiau nei 12 mln. infekcijos atvejų, mirė daugiau nei 549 tūkst. žmonių.

Tegai:
koronavirusas, Pasaulio sveikatos organizacija (PSO)
Temos:
Naujo koronaviruso protrūkis Lietuvoje ir pasaulyje
Dar šia tema
Rusijoje prasidėjo paskutinis klinikinių vakcinos nuo COVID-19 tyrimų etapas
Seimas pareiškė apie manipuliacijas asociacijoje "Sąjūdis prieš Astravo AE"
Rusijos ir JAV vėliavos

Rusija yra pasirengusi aptarti naujų ginklų kontrolę su JAV

(atnaujinta 17:34 2020.07.10)
Kartu pabrėžiama, kad tokiu atveju dialogas su JAV turėtų būti vykdomas iš esmės "visais be išimties klausimais", kurie vienaip ar kitaip daro įtaką strateginiam stabilumui

VILNIUS, liepos 10 — Sputnik. Rusija, palaikydama strateginį stabilumo dialogą su JAV, yra pasirengusi, be kita ko, aptarti naujų ginklų sistemų kontrolę, praneša RIA Novosti su nuoroda į Rusijos užsienio reikalų ministrą Sergejų Lavrovą.

Ministras priminė, kad JAV nuolat reikalavo į derybų darbotvarkę įtraukti naujausių Rusijos ginklų sistemų klausimą.

"Jau palaikant ankstesnius ryšius, amerikiečiams buvo pasakyta, kad (sistemos) "Avangard" ir "Sarmat" atitinka — kai jos yra visiškai dislokuotos — START III nustatytus apribojimus. Kol ji egzistuoja, žinoma", — aiškino Lavrovas.

"Kalbant apie kitas tris sistemas, jos yra naujos: jos neatitinka kategorijų, kurioms taikoma START III sutartis. Bet mes esame pasirengę diskusijoms apie ginklų, kurie nėra klasikiniai, veikimą START III sutarties požiūriu", — pridūrė ministras.

Kartu jis pabrėžė, kad tokiu atveju dialogas su JAV turėtų būti vykdomas iš esmės "visais be išimties klausimais", kurie vienaip ar kitaip daro įtaką strateginiam stabilumui.

"Taigi, taip, mes esame pasirengę diskutuoti apie naujus ginklus — ne tik diskutuoti norėdami patenkinti kieno nors iniciatyvas, bet ir iš tikrųjų sumažinti grėsmes pasauliniam saugumui", — teigė Lavrovas.

Tegai:
JAV, Rusija
Dar šia tema
"Baisiau nei Hirosima": kur JAV nori vėl sprogdinti branduolines bombas
Trampas pareiškė, kad nori "branduolinio pakto" su Rusija
Žmonės

Kokia šiandien diena: liepos 11-osios šventės

(atnaujinta 18:18 2020.07.10)
Šeštadienį, liepos 11-ąją minima Pasaulinė populiacijos diena, taip pat šią dieną katalikai mini Šv. Benediktą

Liepos 11 yra 192-a metų diena pagal Grigaliaus kalendorių, šiemet, keliamaisiais metais — 193-a. Nuo šios dienos iki metų galo lieka 173 dienos.

Prieš 33 metus (1987 metais) liepos 11 dieną žmonių skaičius visame pasaulyje viršijo 5 milijardus ir po dviejų metų Jungtinių tautų organizacija rekomendavo šią dieną paskelbti Pasaulio gyventojų diena.

Vėliau, 2002 metais buvo numatoma, kad pasaulyje žmonių skaičius augs nekontroliuojamai. Bvo paskelbtos prognozės, kad 2050 metais visame pasaulyje gyvens 10,9 milijardo žmonių, tačiau dabar prognozuojama, jog šiais metais šis skaičius neviršys 9 milijardų. 

Skaičiaus mažėjimui įtakos turi ligos. Prognozuojama, kad iki 2050 metų nuo AIDS mirs 278 milijonai žmonių, dėl kurių mirties negims 178 milijonai vaikų.

Pranešama, kad daugiausia žmonių gyvens vargingiausiose pasaulio vietose: Afrikoje ir Azijoje, gimstamumas mažės, o daugės vyresnio amžiaus žmonių.

Liepos 11-oji skirta susimąstyti apie žmonijos gimstamumo, mirtingumo, apgyvendinimo, migravimo, išsilavinimo ir kitokias problemas.

Taip pat šiandien minima Šv. Benedikto, Europos globėjo, šventė.

Šv. Benediktas (480–547) buvo abatas. Gimė turtingo žemvaldžio šeimoje, taip apt studijavo Romoje, vėliau paniro į vienatvę, atsidavė maldai ir atgailai.

Aplink save subūrė bendraminčių būrį ir 539 metais Monte Kasine (tarp Romos ir Neapolio) įkūrė benediktinų vienuolyną. Tuo pačiu, Benedikto parašyta Regula tapo gyvenimo pagrindu tūkstančiams vienuolių ir jo sekėjai išplito po visą Europą. 1964 metais jis paskelbtas Europos globėju.

Liepos 11 dieną vardadienį švenčia Pijus, Kiprijonas, Kipras, Benediktas.

Tegai:
šventė
Temos:
Svarbios istorinės datos ir šventės Lietuvoje: kalendorius kiekvienai dienai