Seismografas, archyvinė nuotrauka

Ekspertas teigia, kad seisminio ginklo kūrimas teoriškai įmanomas

13
(atnaujinta 13:30 2019.07.15)
Ekspertas mano, kad skalūninių dujų gamyba yra veiksnys, turintis įtakos seisminiam aktyvumui

VILNIUS, liepos 15 Sputnik.  Teoriškai seisminių ginklų kūrimas galimas, tačiau iki šiol žmogiškųjų žinių lygis neleidžia jų sukurti, interviu RIA Novosti sakė Žemės fizikos instituto koordinavimo ir prognozavimo centro vyresnysis mokslo darbuotojas Samvelas Akopianas.

"Seisminis ginklas galimas, tačiau kol kas žmogiškųjų žinių lygis neleidžia to padaryti. Jei žinote, kaip vyksta natūralūs procesai ir kaip jie pasiekia kritinį lygį, tai galima paversti ginklu", — sakė Akopianas.

Kaip pavyzdį jis paminėjo Spitako žemės drebėjimą, įvykusį 1988 metais Armėnijoje.

Jo nuomone, žemės drebėjimą sukėlė dirbtinis veiksnys — Achuriano rezervuaro eksploatacija. "Armėnija yra Arabijos plokštės zonoje, kuri spaudžia Kaukazo kalnus, visų pirma, Armėniją. 1980 metais Achuriano rezervuaras buvo pradėtas eksploatuoti Armėnijos ir Turkijos pasienyje. Vanduo yra jautriausias plutos elementas", — sakė ekspertas.

Jo nuomone, skalūninių dujų gamyba yra veiksnys, turintis įtakos seisminiam aktyvumui. "Tai aiški žmogaus įtaka žemės drebėjimams", - sakė jis.

"Buvo manoma, kad branduolinis sprogimas gali sukelti žemės drebėjimą. Jie atliko Semipalatinsko eksperimentą. Didžiausias klausimas yra tas, kiek energijos turi būti skiriama kietajai žemei. Požeminis branduolinis sprogimas gali siekti žemės drebėjimo galią, tačiau tik 2–3 proc. Jų pereina į seisminį aktyvumą. Tos griūtys, kurios pasireiškia žemės drebėjimų pavidalu, sidaro  vieną-du procentus energijos, kurią litosfera išeikvoja žemės drebėjimui. — pridūrė Akopianas.

13
Tegai:
žemės drebėjimas, ginklai
Dar šia tema
Po žemės drebėjimų Kalifornijoje be elektros liko daugiau nei 200 gyventojų
Pietų Kalifornijoje įvyko žemės drebėjimas – video
Ukrainoje išbandyti nauji prieštankiniai ginklai