Skitų aukso kolekcijos eksponatas, archyvinė nuotrauka

Krymas ragina Nyderlandus neatiduoti Ukrainai skitų aukso

40
(atnaujinta 11:35 2019.07.16)
Skitų aukso kolekcija nuo 2014 metų vasario yra Amsterdame, nes Rusija ir Ukraina ginčijasi, kam turėtų būti grąžinti šie artefaktai

VILNIUS, liepos 16 — Sputnik. Amsterdamo apeliacinis teismas turi galimybę priimti teisingą istorinį sprendimą, neleisdamas perduoti Krymo skitų aukso kolekcijos Ukrainai, pareiškė darbo grupės tarptautinės teisės klausimais nuolatinėje Krymo atstovybėje prie Rusijos Federacijos prezidento vadovas Aleksandras Molochovas.

Apie 2 tūkst. skitų aukso kolekcijos eksponatų iš keturių Krymo muziejų 2014 metų vasario pradžioje buvo išvežti į Amsterdamo "Allard Pearson". Tai įvyko iki Krymo prisijungimo prie Rusijos teritorijos.

Экспонат выставки Крым: золото и секреты Черного моря в Амстердаме, архивное фото
© AP Photo / Peter Dejong
Parodos "Krymas: Juodosios jūros auksas ir paslaptys" Amsterdame eksponatas

2014 metų rugpjūčio mėnesį, pasibaigus ekspozicijai, Rusija ir Ukraina, kurios laiko kolekciją savo nuosavybe, negalėjo nuspręsti, kam turėtų būti grąžinti artefaktai.  

2016 metų gruodžio 14 dieną Amsterdamo apygardos teismas nagrinėjo Krymo muziejų reikalavimą ir nusprendė, kad kolekcija turėtų būti grąžinta Kijevui.

Krymas pateikė apeliaciją, kurią teismas svarstė Amsterdame kovo 11 dieną.

Tikimasi, kad Amsterdamo apeliacinis teismas liepos 16 dieną paskelbs sprendimą dėl skitų aukso.

"Amsterdamo teismas turi galimybę priimti istorinį teisingą sprendimą, grąžindamas skitų aukso kolekciją savo teisėtiems savininkams, Krymo muziejams, ir tokiu būdu iškelti save virš politikos. Priešingu atveju kolekcijos perdavimas Ukrainai ne tik sunaikins unikalios kolekcijos vientisumą, bet ir reikš legalizuotą Krymo kultūrinį apiplėšimą", — sakė Molochovas RIA Novosti.

Pasak jo, Rusija iki paskutinės akimirkos ieškos artefaktų grąžinimo į Krymą būdų, nes jie teisėtai turėtų būti ten, kur buvo atrasti.

2014 metų kovo mėnesį po referendumo Krymas su Rusija susivienijo, daugiau nei 96 proc. Krymo rinkėjų ir daugiau kaip 95 proc. Sevastopolio gyventojų balsavo už prisijungimą prie Rusijos. Rusijos valdžios institucijos ne kartą pabrėžė, kad balsavimas vyko visiškai laikantis tarptautinės teisės ir JT Chartijos.

Tačiau Kijevas vis dar laiko pusiasalį savo, bet "laikinai užimta" teritorija. Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas savo ruožtu pareiškė, kad "Krymo klausimas uždarytas visiems laikams".

40
Tegai:
Nyderlandai, Krymas, Rusija, Ukraina
Dar šia tema
Rados deputatas papasakojo apie Krymo blokados iš Kijevo pusės pasekmes
Kompanija iš Bahreino investuos į Krymą 500 mln. eurų
Rusijos deputatas: Krymas atviras masiniam turistų srautui iš JAV
JAV aktorė Natalie Portman, archyvinė nuotrauka

Natalie Portman laukiasi trečio vaiko

(atnaujinta 23:17 2020.07.15)
Oficialių aktorės atstovės komentarų kol kas nėra, tačiau nuotraukose jau matyti jos figūros pokyčiai

Natalie Portman ir choreografas Benjaminas Millepiedas netrukus vėl taps tėvais: bent jau tokia išvada kyla pasirodžius naujoms paparacių nuotraukoms.

Oficialių aktorės atstovės komentarų kol kas nėra, tačiau nuotraukose jau matyti jos figūros pokyčiai, kuriuos sunku paslėpti net ir su laisvo kirpimo suknele. Paparaciams pavyko padaryti porą nuotraukų iš pasivaikščiojimo su vaikais Los Andžele liepos 9 dieną, tačiau fotografijos agentūrose nuotraukos paskelbtos tik šiandien.

Natalie ir Benjaminas pradėjo susitikinėti filmuojant filmą "Juodoji gulbė" ("Black Swan"), kuriame ji atliko pagrindinį vaidmenį, o jis buvo choreografas.

2010 metais gruodžio mėnesį poros atstovai pranešė, kad Portman ir Millepied susižadėjo. 2011 metais birželio 4 dieną gimė jų pirmagimis sūnus Aleph Portman-Millepied, o po metų pora susituokė. Judviejų dukra Amalia gimė 2017 metų vasario 22 dieną.

Tegai:
nėštumas, JAV
Ukrainos televizijos laidų vedėjai tiesioginiame eteryje iškrito priekinis dantis

Ukrainos televizijos laidų vedėjai tiesioginiame eteryje iškrito priekinis dantis

(atnaujinta 23:14 2020.07.15)
Žmonės komentaruose po vaizdo įrašu TV laidų vedėją palaikė ir atkreipė dėmesį į jos gebėjimą valdytis įtemptose situacijose

VILNIUS, liepos 15 — Sputnik. TSN televizijos laidos vedėja Ukrainos televizijos kanale "1+1" Marička Padalko tiesioginio eterio metu neteko priekinio danties. Apie tai pranešė RIA Novosti.

"Instagram paskelbtame vaizdo įraše matyti, kaip vedėja nepasimetė ir toliau vedė laidą. Publikacijos autorė pažymėjo, kad Padalko vietoje ji būtų "apsiverkusi".

Interneto vartotojų manymu, laidos vedėjai arba įstatytas laikinas dantis, arba venyras. Žmonės komentaruose po vaizdo įrašu TV laidų vedėją palaikė ir atkreipė dėmesį į jos gebėjimą valdytis įtemptose situacijose.

Tegai:
vaizdo įrašas, Ukraina
Geltonų rapsų laukas, archyvinė nuotrauka

Kokia šiandien diena: liepos 16-osios šventės

(atnaujinta 23:29 2020.07.15)
Ši diena nuo seno laikyta rugiapjūtės pradžia, nuo 2017 metų Lietuvoje minima Agronomų diena, katalikai šią dieną šlovina Karmelio kalno Švč. Mergelę Mariją

Liepos 16 yra 197-a metų diena pagal Grigaliaus kalendorių, šiais keliamaisiais metais — 198-a. Nuo šios dienos iki metų galo lieka 168 dienos.

Ši diena nuo seno laikyta rugiapjūtės pradžia. Būdavo apeinami rugiai. Šeimininkas nupjaudavo pirmą sruogą rugių ir atnešdavo šeimai pasivaišinti. Žemės deivei Žemynai buvo aukojama duonos — duona apkasama aplink rugių lauką. Nupjovus ir pastačius pirmą rugių pėdą, pjovėjai nusilenkdavo saulei, dainuodavo pjūties dainas.

Pirmoji rugių pėda vadinta "šeimininku". Tikėta, kad ji saugo nuo bėdų. Kelios pirmosios varpos iš jos buvo sudeginamos ant aukuro, aukojant likimo deivei Laimai ir deivei Žemynai.

Lietuvoje įvedus krikščionybę, šią dieną pradėta šlovinti šv. Mergelė Marija. Liaudyje paplito tikėjimas, kad būtent šią dieną Mergelė Marija išvaduoja sielas iš skaistyklos.

Šią dieną minima Agronomų diena. Lietuvoje kalendorinė Agronomų diena pirmą kartą buvo paminėta 2017 metais, kai Seimas įtraukė šią datą į atmintinų dienų sąrašą.

Idėja švęsti agronomų šventę buvo pasiūlyta XXIX Lietuvos agronomų sąjungos suvažiavime, vykusiame Akademijoje, Kėdainių rajone, 2015 metų birželio 26 dieną. Gražią Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos Augalininkystės skyriaus specialistų iškeltą idėją palaikė visi suvažiavimo dalyviai, kurių buvo šiek tiek per aštuoniasdešimt.

Katalikai šią dieną mini Karmelio kalno Švč. Mergelę Mariją (Škaplierinę).

Ant Karmelio kalno pranašas Elijas kadaise buvo atvedęs Izraelio žmones, kad pagarbintų gyvąjį Dievą. Po to, ieškodami vienatvės, atkeliavo atsiskyrėliai, kurie vėliau įsteigė kontempliatyvinio gyvenimo Dievo Motinos globoje Ordiną.

Ši diena istorijoje

1940 metais JAV prezidento Franklino Ruzvelto dekretu užblokuotas Amerikos bankuose buvęs Lietuvos, Latvijos ir Estijos auksas, į kurį pretendavo TSRS valstybinis bankas.

1993 metais veiklą pradėjo Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) Vilniaus rinktinė, vienintelė saugojusi visą Lietuvos sieną su Baltarusija, kurios ilgis — 679 km. Šiuo metu VSAT Vilniaus rinktinė saugo 223,3 km ilgio valstybės sienos ruožą su Baltarusija.

Savo vardadienius šią dieną mini Auksė, Danguolė, Danguolis, Fausta, Faustas, Karmela, Karmelas, Vaigauda, Vaigaudas, Vaigaudė.

Tegai:
šventės, šventė