Skitų aukso kolekcijos eksponatas, archyvinė nuotrauka

Krymas ragina Nyderlandus neatiduoti Ukrainai skitų aukso

10
(atnaujinta 11:35 2019.07.16)
Skitų aukso kolekcija nuo 2014 metų vasario yra Amsterdame, nes Rusija ir Ukraina ginčijasi, kam turėtų būti grąžinti šie artefaktai

VILNIUS, liepos 16 — Sputnik. Amsterdamo apeliacinis teismas turi galimybę priimti teisingą istorinį sprendimą, neleisdamas perduoti Krymo skitų aukso kolekcijos Ukrainai, pareiškė darbo grupės tarptautinės teisės klausimais nuolatinėje Krymo atstovybėje prie Rusijos Federacijos prezidento vadovas Aleksandras Molochovas.

Apie 2 tūkst. skitų aukso kolekcijos eksponatų iš keturių Krymo muziejų 2014 metų vasario pradžioje buvo išvežti į Amsterdamo "Allard Pearson". Tai įvyko iki Krymo prisijungimo prie Rusijos teritorijos.

Экспонат выставки Крым: золото и секреты Черного моря в Амстердаме, архивное фото
© AP Photo / Peter Dejong
Parodos "Krymas: Juodosios jūros auksas ir paslaptys" Amsterdame eksponatas

2014 metų rugpjūčio mėnesį, pasibaigus ekspozicijai, Rusija ir Ukraina, kurios laiko kolekciją savo nuosavybe, negalėjo nuspręsti, kam turėtų būti grąžinti artefaktai.  

2016 metų gruodžio 14 dieną Amsterdamo apygardos teismas nagrinėjo Krymo muziejų reikalavimą ir nusprendė, kad kolekcija turėtų būti grąžinta Kijevui.

Krymas pateikė apeliaciją, kurią teismas svarstė Amsterdame kovo 11 dieną.

Tikimasi, kad Amsterdamo apeliacinis teismas liepos 16 dieną paskelbs sprendimą dėl skitų aukso.

"Amsterdamo teismas turi galimybę priimti istorinį teisingą sprendimą, grąžindamas skitų aukso kolekciją savo teisėtiems savininkams, Krymo muziejams, ir tokiu būdu iškelti save virš politikos. Priešingu atveju kolekcijos perdavimas Ukrainai ne tik sunaikins unikalios kolekcijos vientisumą, bet ir reikš legalizuotą Krymo kultūrinį apiplėšimą", — sakė Molochovas RIA Novosti.

Pasak jo, Rusija iki paskutinės akimirkos ieškos artefaktų grąžinimo į Krymą būdų, nes jie teisėtai turėtų būti ten, kur buvo atrasti.

2014 metų kovo mėnesį po referendumo Krymas su Rusija susivienijo, daugiau nei 96 proc. Krymo rinkėjų ir daugiau kaip 95 proc. Sevastopolio gyventojų balsavo už prisijungimą prie Rusijos. Rusijos valdžios institucijos ne kartą pabrėžė, kad balsavimas vyko visiškai laikantis tarptautinės teisės ir JT Chartijos.

Tačiau Kijevas vis dar laiko pusiasalį savo, bet "laikinai užimta" teritorija. Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas savo ruožtu pareiškė, kad "Krymo klausimas uždarytas visiems laikams".

10
Tegai:
Nyderlandai, Krymas, Rusija, Ukraina
Dar šia tema
Rados deputatas papasakojo apie Krymo blokados iš Kijevo pusės pasekmes
Kompanija iš Bahreino investuos į Krymą 500 mln. eurų
Rusijos deputatas: Krymas atviras masiniam turistų srautui iš JAV