Gdanskas, archyvinė nuotrauka

Lenkija pakvietė Vokietiją į II pasaulinio karo pradžios 80-ąsias metines

19
(atnaujinta 10:38 2019.07.23)
Tradiciškai Antrojo pasaulinio karo pradžios metinės minimos Gdanske 04:48, kuomet prasidėjo pirmasis bombardavimas, šį kartą Lenkijos valdžia neketina kviesti Rusijos

VILNIUS, liepos 23 — Sputnik. Lenkija pakvietė Vokietiją paminėti Antrojo pasaulinio karo pradžios 80-ąsias metines, tačiau nepakvietė Rusijos. Tai patvirtina Lenkijos prezidento spaudos tarnybos informacija, kurią gavo RIA Novosti.

Lenkijoje kasmet vyksta nacistinės Vokietijos užpuolimo ir Antrojo pasaulinio karo pradžios minėjimo renginiai.

Renginiai tradiciškai vyksta Gdanske, Vesterplatės kyšulyje, 04:48. Būtent šią valandą prasidėjo pirmasis Lenkijos teritorijos bombardavimas.

Aktualūs sąjungininkai

Šiais metais Lenkija nusprendė pažymėti Antrojo pasaulinio karo pradžios datą savo dabartinių sąjungininkų rate.

"Lenkija minės šiuos dramatiškus įvykius kartu su šalimis, su kuriomis šiandien glaudžiai bendradarbiauja taikos palaikymo pasaulyje interesais, remiantis pagarba tarptautinės teisės principams", — pareiškė Lenkijos prezidento spaudos tarnyba.

Spaudos tarnyba taip pat paaiškino, kad pakviesti: NATO nariai, Europos Sąjungos, Rytų partnerystės nariai, įskaitant Baltarusiją.

Faktas, kad 1939 metų rugsėjo 1 dieną Lenkiją užpuolė Vokietija, netrukdo Varšuvai, nes dabar abi šalys yra NATO ir Europos Sąjungos narės.

Lenkijos ministro pirmininko pavaduotojas Jacekas Sasinas anksčiau patvirtino, kad Vokietijos kanclerė Angela Merkel buvo pakviesta į atminimo renginius.

"Nenoriu iš anksto patvirtinti, bet mes esame optimistai", — sakė jis, atsakydamas į klausimą, ar Merkel atvyks į Lenkiją.

Pagrindinis svečias

Oficiali Varšuva tikisi, kad JAV prezidentas Donaldas Trampas apsilankys Lenkijoje rugsėjo 1 dieną. Lenkijos prezidentas Andžejus Duda per neseniai vykusį vizitą į Jungtines Valstijas asmeniškai dar kartą pakvietė Trampą.

Baltieji rūmai dar oficialiai nepaskelbė atsakymo į šį kvietimą, tačiau neoficialiai Lenkija jau pranešė, kad Trampas atvyks į Lenkiją rugpjūčio 31 dieną.

Neoficialiais Lenkijos žiniasklaidos duomenimis, šalies vadovybė ruošiasi perkelti atminimo renginius iš Gdansko į Varšuvą.

Rusijos nepakvietė

Oficiali Varšuva paaiškino Rusijos nedalyvavimą 80-ųjų karo pradžios metinių renginiuose tuo, kad 1939 metais buvo pažeista tarptautinė teisė.

Antrasis pasaulinis karas prasidėjo 1939 metų rugsėjo 1 dieną. Po to dalis Lenkijos teritorijos buvo perduota Vokietijai, kita dalis — Sovietų Sąjungai.

Rusijos prezidento spaudos sekretorius Dmitrijus Peskovas anksčiau sakė, kad bet kokie pasaulyje vykstantys Didžiojo Tėvynės ir Antrojo pasaulinio karų minėjimo renginiai be Rusijos Federacijos dalyvavimo negali būti laikomi visaverčiais.

Savo ruožtu Lenkijos ministro pirmininko pavaduotojas Sasinas sakė, kad Rusijos nedalyvavimas grindžiamas ginkluotu konfliktu pietryčių Ukrainoje.

"Nedera minėti ginkluotos agresijos prieš Lenkiją metines, dalyvaujant lyderiui, kuris veikia tokiu būdu savo kaimynės atžvilgiu", — sakė jis.

Maskvos ir Kijevo santykiai pablogėjo dėl situacijos Donbase. Ukrainos valdžia nuolat kaltina Rusiją kišimusi į šalies vidaus reikalus. 2015 metų sausį Aukščiausioji Rada priėmė dokumentą, kuriame Rusija vadinama "šalimi-agresore".

Maskva neigia Ukrainos kaltinimus. Rusija ne kartą pareiškė, kad ji nėra Ukrainos vidaus konflikto šalis ir yra suinteresuota, kad Kijevas įveiktų politinę ir ekonominę krizę.

19
Tegai:
Rusija, Antrasis pasaulinis karas, Vokietija, Lenkija
Dar šia tema
JAV išleido monetą apie sąjungininkus Antrajame pasauliniame kare be TSRS
Ekspertas: JAV moneta apie sąjungininkus Antrajame pasauliniame kare — piktas kėslas
Karštas krantas. Kaip sąjungininkai išsilaipino Normandijoje
Šiaurės Lietuvoje atidengtas memorialas Holokausto aukoms
Vilniaus išvadavimo metinės: saliutas Maskvoje ir operacijos eiga