Gdanskas, archyvinė nuotrauka

Lenkija pakvietė Vokietiją į II pasaulinio karo pradžios 80-ąsias metines

53
(atnaujinta 10:38 2019.07.23)
Tradiciškai Antrojo pasaulinio karo pradžios metinės minimos Gdanske 04:48, kuomet prasidėjo pirmasis bombardavimas, šį kartą Lenkijos valdžia neketina kviesti Rusijos

VILNIUS, liepos 23 — Sputnik. Lenkija pakvietė Vokietiją paminėti Antrojo pasaulinio karo pradžios 80-ąsias metines, tačiau nepakvietė Rusijos. Tai patvirtina Lenkijos prezidento spaudos tarnybos informacija, kurią gavo RIA Novosti.

Lenkijoje kasmet vyksta nacistinės Vokietijos užpuolimo ir Antrojo pasaulinio karo pradžios minėjimo renginiai.

Renginiai tradiciškai vyksta Gdanske, Vesterplatės kyšulyje, 04:48. Būtent šią valandą prasidėjo pirmasis Lenkijos teritorijos bombardavimas.

Aktualūs sąjungininkai

Šiais metais Lenkija nusprendė pažymėti Antrojo pasaulinio karo pradžios datą savo dabartinių sąjungininkų rate.

"Lenkija minės šiuos dramatiškus įvykius kartu su šalimis, su kuriomis šiandien glaudžiai bendradarbiauja taikos palaikymo pasaulyje interesais, remiantis pagarba tarptautinės teisės principams", — pareiškė Lenkijos prezidento spaudos tarnyba.

Spaudos tarnyba taip pat paaiškino, kad pakviesti: NATO nariai, Europos Sąjungos, Rytų partnerystės nariai, įskaitant Baltarusiją.

Faktas, kad 1939 metų rugsėjo 1 dieną Lenkiją užpuolė Vokietija, netrukdo Varšuvai, nes dabar abi šalys yra NATO ir Europos Sąjungos narės.

Lenkijos ministro pirmininko pavaduotojas Jacekas Sasinas anksčiau patvirtino, kad Vokietijos kanclerė Angela Merkel buvo pakviesta į atminimo renginius.

"Nenoriu iš anksto patvirtinti, bet mes esame optimistai", — sakė jis, atsakydamas į klausimą, ar Merkel atvyks į Lenkiją.

Pagrindinis svečias

Oficiali Varšuva tikisi, kad JAV prezidentas Donaldas Trampas apsilankys Lenkijoje rugsėjo 1 dieną. Lenkijos prezidentas Andžejus Duda per neseniai vykusį vizitą į Jungtines Valstijas asmeniškai dar kartą pakvietė Trampą.

Baltieji rūmai dar oficialiai nepaskelbė atsakymo į šį kvietimą, tačiau neoficialiai Lenkija jau pranešė, kad Trampas atvyks į Lenkiją rugpjūčio 31 dieną.

Neoficialiais Lenkijos žiniasklaidos duomenimis, šalies vadovybė ruošiasi perkelti atminimo renginius iš Gdansko į Varšuvą.

Rusijos nepakvietė

Oficiali Varšuva paaiškino Rusijos nedalyvavimą 80-ųjų karo pradžios metinių renginiuose tuo, kad 1939 metais buvo pažeista tarptautinė teisė.

Antrasis pasaulinis karas prasidėjo 1939 metų rugsėjo 1 dieną. Po to dalis Lenkijos teritorijos buvo perduota Vokietijai, kita dalis — Sovietų Sąjungai.

Rusijos prezidento spaudos sekretorius Dmitrijus Peskovas anksčiau sakė, kad bet kokie pasaulyje vykstantys Didžiojo Tėvynės ir Antrojo pasaulinio karų minėjimo renginiai be Rusijos Federacijos dalyvavimo negali būti laikomi visaverčiais.

Savo ruožtu Lenkijos ministro pirmininko pavaduotojas Sasinas sakė, kad Rusijos nedalyvavimas grindžiamas ginkluotu konfliktu pietryčių Ukrainoje.

"Nedera minėti ginkluotos agresijos prieš Lenkiją metines, dalyvaujant lyderiui, kuris veikia tokiu būdu savo kaimynės atžvilgiu", — sakė jis.

Maskvos ir Kijevo santykiai pablogėjo dėl situacijos Donbase. Ukrainos valdžia nuolat kaltina Rusiją kišimusi į šalies vidaus reikalus. 2015 metų sausį Aukščiausioji Rada priėmė dokumentą, kuriame Rusija vadinama "šalimi-agresore".

Maskva neigia Ukrainos kaltinimus. Rusija ne kartą pareiškė, kad ji nėra Ukrainos vidaus konflikto šalis ir yra suinteresuota, kad Kijevas įveiktų politinę ir ekonominę krizę.

53
Tegai:
Rusija, Antrasis pasaulinis karas, Vokietija, Lenkija
Dar šia tema
JAV išleido monetą apie sąjungininkus Antrajame pasauliniame kare be TSRS
Ekspertas: JAV moneta apie sąjungininkus Antrajame pasauliniame kare — piktas kėslas
Karštas krantas. Kaip sąjungininkai išsilaipino Normandijoje
Šiaurės Lietuvoje atidengtas memorialas Holokausto aukoms
Vilniaus išvadavimo metinės: saliutas Maskvoje ir operacijos eiga
Koronaviruso testas

Mokslininkas priėjo prie netikėtų išvadų apie koronaviruso kilmę

(atnaujinta 22:42 2020.07.06)
Remdamasis viso pasaulio duomenimis, mokslininkas išreiškė įsitikinimą, kad virusas kurį laiką buvo įvairiose šalyse

VILNIUS, liepos 6 — Sputnik. SARS-CoV-2 koronavirusas buvo ramybės būsenos ilgai prieš protrūkį Uhane praėjusią žiemą ir pasireiškė, kai susidarė palankus natūralių veiksnių derinys. Tokią išvadą padarė Tomas Džefersonas (Tom Jefferson), vyresnysis bendradarbis iš Oksfordo įrodymais pagrįstos medicinos (CEBM) centro, praneša RIA Novosti.

Remdamasis viso pasaulio duomenimis, mokslininkas išreiškė įsitikinimą, kad virusas kurį laiką buvo įvairiose šalyse.

Ankstesni koronaviruso pėdsakai buvo rasti Barselonos nuotekų mėginiuose, kurie buvo surinkti 2019 metų kovo mėnesį — likus devyniems mėnesiams iki pirmųjų COVID-19 atvejų Kinijoje. Teigiami rezultatai gauti ištyrus ir praėjusių metų gruodį Turine ir Milane gautus mėginius.

"Aš manau, kad virusas jau buvo čia, o sakydamas "čia" turiu omenyje "visur". Visiškai įmanoma, kad turime reikalų su miegančiu virusu, kurį suaktyvino aplinkos sąlygos", — laikraštis "The Daily Telegraph" cituoja mokslininką.

Jis paminėjo koronavirusinės infekcijos pavyzdį kruiziniame laive, vykusiame iš Pietų Džordžijos į Buenos Aires.

"Aštuntą dieną, kai keleiviai perplaukė Vedelio jūrą, buvo užfiksuotas pirmasis atvejis. Ar virusas buvo paruoštame maiste ir suaktyvinamas jį atšildžius?" — stebėjosi mokslininkas.

Džefersonas pateikė analogiją su praėjusio amžiaus pradžios "ispanų" pandemija. Nuo 1918 iki 1920 metų nuo šio gripo mirė apie šimtas milijonų žmonių, o kas trečias Žemės gyventojas buvo užsikrėtęs. Visų pirma, mokslininkas atkreipė dėmesį į tai, kad apie 30 % Vakarų Samoa gyventojų mirė nuo "ispanų", nors jie neturėjo jokio kontakto su išoriniu pasauliu.

Pasak eksperto, tai galima paaiškinti tik tuo, kad viruso sukėlėjai neatsiranda iš niekur ir niekur nekeliauja.

"Jie visada yra čia ir kartais juos kažkas suaktyvina — galbūt gyventojų tankis ar aplinkos sąlygos. Ir tai turime išstudijuoti", — aiškino jis.

Jis pripažino, kad virusas gali plisti ne tik tarp žmonių ore esančiais lašeliais, bet ir per nuotekas.

Kovo 11 dieną Pasaulio sveikatos organizacija paskelbė naujos koronavirusinės infekcijos COVID-19 protrūkį pandemija. Naujausiais PSO duomenimis, pasaulyje užfiksuota daugiau nei 11,1 mln. infekcijos atvejų, mirė daugiau nei 528 tūkst. žmonių.

Tegai:
koronavirusas, mokslininkas
Temos:
Naujo koronaviruso protrūkis Lietuvoje ir pasaulyje
Dar šia tema
Lėktuvas su NATO kariuomene Latvijos nepasiekė dėl COVID-19 grėsmės
PSO nutraukė trijų vaistų nuo koronaviruso tyrimus
Lietuvoje namų ūkių indėliai auga sparčiau nei skolinimasis
Koronaviruso testas

Jungtinėse Amerikos Valstijose atliekamas "kokteilio" antikūnų prieš COVID-19 testas

(atnaujinta 22:35 2020.07.06)
Be to, vaistas pateko į antrąją tyrimų, skirtų hospitalizuotiems pacientams gydyti, fazę. Pažymima, kad pirmajame etape buvo gauti teigiami atsiliepimai apie saugumą, kai preparatas buvo išbandytas su 30 pacientų

VILNIUS, liepos 6 — Sputnik. Amerikos biotechnologijų kompanija "Regeneron Pharmaceuticals" paskelbė savo dviejų antikūnų "kokteilio", skirto užkirsti kelią COVID-19, galutinį bandymo etapą ir antrąją paciento gydymo nuo koronaviruso fazę, praneša RIA Novosti.

"Trečiajame etape bus įvertintas [kokteilio — Sputnik] gebėjimas užkirsti kelią infekcijai tarp neužkrėstų žmonių, tiesiogiai bendravusių su pacientu, sergančiu COVID-19", — teigiama bendrovės pranešime.

Be to, vaistas pateko į antrąją tyrimų, skirtų hospitalizuotiems pacientams gydyti, fazę. Pažymima, kad pirmajame etape buvo gauti teigiami atsiliepimai apie saugumą, kai preparatas buvo išbandytas su 30 pacientų.

Trečiasis viruso prevencijos tyrimo etapas atliekamas 100 regionų, jame gali dalyvauti 2 tūkstančiai žmonių. "Kokteilio" galimybės gydyti virusą tyrimas planuojamas 150 JAV, Brazilijos, Meksikos ir Čilės regionų.

"Mes atliekame vienu metu reguliuojamus tyrimus, kad kuo greičiau judėtume į priekį ir pateiktume galimą sprendimą COVID-19 infekcijų prevencijai ir gydymui net ir siaučiant pasaulinei pandemijai", — sakė bendrovės vadovas George'as Yankopoulos'as.

Kovo 11 dieną Pasaulio sveikatos organizacija paskelbė naujos koronavirusinės infekcijos COVID-19 protrūkį pandemija. Naujausiais PSO duomenimis, pasaulyje užfiksuota daugiau nei 11,3 mln. infekcijos atvejų, mirė daugiau nei 531 tūkst. žmonių.

Koronavirusas — mitai ir tiesa
© Sputnik /
Koronavirusas — mitai ir tiesa
Tegai:
koronavirusas, JAV
Temos:
Naujo koronaviruso protrūkis Lietuvoje ir pasaulyje
Dar šia tema
JAV nufilmavo paukštį, skraidantį su rykliu naguose
JAV Nepriklausomybės dienos proga Vilniuje surengtos amerikietiško futbolo rungtynės
Šokoladas, archyvinė nuotrauka

Kokia šiandien diena: liepos 7-osios šventės

(atnaujinta 22:44 2020.07.06)
Antradienį, liepos 7-ąją, minima Pasaulinė šokolado diena, be to, šią dieną 1572 metais mirė Lenkijos karalius ir Lietuvos didysis kunigaikštis Žygimantas Augustas

Liepos 7 yra 188-a metų diena pagal Grigaliaus kalendorių, tačiau kadangi šie metai — keliamieji, tai — 189-a diena. Nuo šios dienos iki metų galo lieka 177 dienos.

Antradienį minima vieno populiariausių ir plačiausiai vartojamų konditerijos gaminių pasaulyje — Pasaulinė šokolado diena

Iš tiesų, šokoladui skirtos netgi trys dienos: liepos 11-oji, liepos 7 ir spalio 28. Šokolado dienos tėvyne laikoma Prancūzija, kur pirmą kartą 1995 metais ir buvo surengta ši šventė. Iš pradžių tai buvo tik nacionalinė šventė, tačiau laikui bėgant prancūzų kaimynai susidomėjo įdomia tradicija ir taip Šokolado diena išpopuliarėjo visame pasaulyje.

Šios dienos proga galima ir reikia sveikinti konditerius, menininkus, kurie kuria gražias šokolado pakuotes, savo pažįstamus, kurie mėgsta ne tik šokoladą, bet ir kitus saldumynus.

Lietuvos istorijoje ši diena irgi svarbi. 1572 metais šią dieną mirė Lenkijos karalius ir Lietuvos didysis kunigaikštis Žygimantas Augustas ir pasibaigė lietuvių kilmės Gediminaičių (Jogailaičių) dinastija, gyvavusi nuo 1316 metų. 

Savo vardadienį šiandien švenčia Amanda, Amandas, Astas, Astė, Astijus, Eitautas, Estera, Klausas, Klausenė, Metodijus, Sangailas, Sangailė, Sangauda, Sangaudas, Skinija, Vilgailė.

Tegai:
šventė
Temos:
Svarbios istorinės datos ir šventės Lietuvoje: kalendorius kiekvienai dienai