Gėlės padėtos ant lėktuvo varikio Boeing 777, archyvinė nuotrauka

Kvala Lumpūre pareiškė, kad FTB norėjo atimti Malaizijos juodąsias MH17 dėžes

68
(atnaujinta 12:09 2019.07.25)
Pasak pulkininko Mohamado Sakri, skrydžio įrašymo įrenginius norėjo atimti ne tik JAV valdžios institucijos, bet ir Ukrainos ir netgi ESBO misijos atstovai

VILNIUS, liepos 25 — Sputnik. Malaizijos karininkai atliko slaptą operaciją, kad gautų "juodąsias dėžes", kurias Jungtinės Valstijos ir Ukraina bandė perimti po "Boeing" lėktuvo avarijos 2014 metais.

Malaizijos Boeing sudūžimas Ukrainoje, archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Андрей Стенин

Apie tai pareiškė šios misijos vadovas, Malaizijos nacionalinės saugumo tarnybos pulkininkas Mohamadas Sakri, olandų žurnalisto Makso van der Verfo (Max van der Werff) dokumentiniame filme apie katastrofos virš Donbaso aplinkybes.

Kaip praneša RIA Novosti, van der Verfas atliko savarankišką tyrimą ir sukūrė 28 minučių dokumentinį filmą. Filmo režisierė ir prodiuserė — Jana Jerlašova.

Filme pateikti Malaizijos ministro pirmininko Mahatiro Mohamado, pulkininko Mohamado Sakri, kurie vadovavo Malaizijos Vyriausybės tyrimui, liudijimai. Be to, yra teismo ekspertizės išvados, kurias pateikė Ukrainos saugumo tarnybos tariamai įrašytas pokalbis, kurį surengė Malaizijos įmonė "OG IT Forensic Services".

Skrydžio įrašymo įrenginių gavimas

Pasak Sakri, Najibas Razakas, tuometinis ministras pirmininkas, iškart po avarijos nurodė jam nedelsiant nuvykti į katastrofos vietą. Tačiau, kai atvyko Malaizijos atstovai, Ukrainos valdžios institucijos užblokavo prieigą prie avarijos vietos.

"Mums neleidžiama ten vykti, tada paėmiau mažą grupę, kad išvykčiau iš Kijevo, ir slapta nuvykau į Donecką", — papasakojo pulkininkas.

Jo teigimu, vietoje jis ir jo 11 žmonių grupė susitiko su Donecko administracijos atstovais, kuriai tuo metu vadovavo Aleksandras Borodajus. Kaip pabrėžė Sakri, malaiziečiai sugebėjo pasiekti įvykio vietą anksčiau nei Australijos, Nyderlandų ir Ukrainos atstovai.

Dėl to Sakri gavo "juodąsias dėžes" perdavimo ceremonijos metu, kuri vyko 2014 metų liepos 22 dieną Donecke.

Filme taip pat parodytas Sakri pasirašytas ir Malaizijos nacionalinės saugumo tarnybos antspauduotas dokumentas, patvirtinantis "juodųjų dėžių" perdavimą.

Kaip papasakojo pulkininkas, ESBO misija paprašė Kvala Lumpūro grąžinti skrydžio įrašymo įrenginius, tačiau valdžios institucijos atsisakė. Po to, kaip teigiama, atvyko FBI agentai.

"Jie kreipėsi į mane tam, kad parodyčiau jiems "juodąją dėžę". Aš atsisakiau", — teigė Sakri.

Be to, pasak pulkininko, Ukrainos atstovai taip pat reikalavo "juodosios dėžės", bet jie taip pat gavo neigiamą atsakymą.

Premjero pozicija

Malaizijos Vyriausybės vadovas Mahatiras Mohamadas filme pateiktame interviu sakė, kad nei Nyderlandai, nei Ukraina, nei Jungtinės Amerikos Valstijos nėra suinteresuotos rasti tikrus tragedijos kaltininkus.

"Jiems tikrai nerūpi avarijos priežastys ir kas buvo už ją atsakingas, bet jie jau nusprendė, kad tai turėtų būti Rusija. Negalime sutikti su tokiu požiūriu", — sakė Mohamadas.

Politikas taip pat pakomentavo ir tai, kad pirmuosius šešis mėnesius Malaizijos delegacijai neleista tirti incidento. Pasak Mohamado, tai yra "nesąžininga ir neįprasta", nes pagal visas taisykles, Malaizija turėjo tapti pirmąja šalimi, dalyvaujančia tyrime.

Tragedija virš Donbaso

Malaizijos oro linijų lėktuvas "Boeing 777", kuris skrido įprastu reisu iš Amsterdamo į Kvalą Lumpūrą, sudužo 2014 metų liepos 17 dieną Rytų Ukrainoje. Žuvo visi 298 jame buvę žmonės, dauguma jų buvo Nyderlandų piliečiai.

Iškart po katastrofos Kijevas apkaltino sukilėlius prisidėjimu prie tragedijos, tačiau jie paneigė šią informaciją, pareiškę, kad neturi priemonių, kuriomis būtų įmanoma numušti orlaivį tokiame aukštyje.

Tarptautinės tyrimo grupės ekspertai teigė, kad orlaivį numušęs zenitinis raketų kompleksas "Buk" buvo pristatytas iš Rusijos, o po to grąžintas atgal.

Maskva kategoriškai atmetė šiuos kaltinimus, taip pat pareiškė, kad tardymo išvados yra šališkos, nes jos grindžiamos tik Ukrainos pateiktais duomenimis.

Koncernas "Almaz-Antej", užsiimantis priešlėktuvinių gynybos sistemų gamyba, atliko eksperimentus, įrodančius, kad "Boeing" buvo numuštas iš teritorijos, kurią kontroliavo Ukrainos kariuomenė. Tačiau tyrėjai ignoravo šią informaciją.

Vladimiras Putinas pažymėjo, kad Maskva gali pripažinti tyrimo rezultatus, jei ji visapusiškai jame dalyvaus.

Rusijos gynybos ministerija teigia, kad po 2011 metų visos aptariamo tipo raketos buvo sunaikintos. Rusijos prezidento atstovas Dmitrijus Peskovas ne kartą pareiškė, kad Maskva kategoriškai atmeta kaltinimus prisidėjimu prie katastrofos.

68
Tegai:
Malazija, ESBO, Federalinis tyrimų biuras (FTB), lėktuvo katastrofa
Dar šia tema
RF Gynybos ministerija pateikė Ukrainos išpuolio prieš "Boeing 777" įrodymus
Malaizijoje MH17 bylos tyrėjai sukritikuoti dėl bandymo "apkaltinti rusus"
Malaizijos premjeras įvardijo "politizuoto" tyrimo dėl dužusio MH17 išvadas
Rusijos aktorius Michailas Jefremovas

"Negaliu tylėti": Rusijos režisierius pareiškė, kad advokatai "naikina" Jefremovą

(atnaujinta 11:13 2020.08.08)
Grymovo manymu, strateginiai advokatų sprendimai "nepagražina, o naikina" aktorių Michailą Jefremovą

VILNIUS, rugpjūčio 8 — Sputnik.  "Modern" teatro meno vadovas, režisierius Jurijus Grymovas NSN eteryje pakomentavo aktoriaus Michailo Jefremovo atsisakymą pripažinti kaltę dėl mirtinos avarijos.

"Tiesą pasakius, stengiausi nekomentuoti šių įvykių, tačiau šiandien negaliu tylėti, ypač kai pats Michailas Jefremovas nenustygsta vietoje. Jis tai pripažįsta savo kaltę iškart po avarijos ir netgi vaizdo įrašą nufilmuoja, tai nepripažįsta savo kaltės, galbūt jį supainiojo, aš nežinau", — pareiškė Grymovas.

Jo manymu, nereikėtų pamiršti apie šeimą, kurios narys žuvo dėl eismo įvykio, kurį sukėlė neblaivus vairuotojas.

"Šie strateginiai advokatų sprendimai, man atrodo, nepagražina, o naikina Michailą Jefremovą. Laikas, aišku, mus nuteis, tačiau bet kokiu atveju turime išlikti žmogiškais ir nebijoti atgailauti", — pridūrė režisierius.

Mirtinas eismo įvykis Maskvos centre

Birželio pradžioje Michailas Jefremovas, vairuodamas "Jeep Grand Cherokee", kirto dvigubą ištisinę liniją Smolensko aikštėje, išvažiavo į priešpriešinio eismo juostą ir atsitrenkė į furgoną "Lada". Vairuotojas, vienos iš internetinių parduotuvių kurjeris Sergejus Zacharovas buvo hospitalizuotas į ligoninę dėl galvos traumos. Ryte vyras mirė.

Aktorius Michailas Jefremovas
© Sputnik / Пресс-служба Пресненского суда

Tyrimo duomenimis, avarijos metu aktorius buvo apsvaigęs nuo alkoholio. Vėliau jo kraujyje rasta narkotikų pėdsakų. Pirmojo tardymo metu Jefremovas "labiau murmėjo, nei kalbėjo" ir negalėjo prisiminti, kas nutiko. Tačiau, kaip tuomet sakė advokatas Vitalijus Černyševas, menininkas "neneigė savo dalyvavimo" (tai užfiksuota bylos medžiagoje).

Po kelių dienų Jefremovas paskelbė vaizdo žinutę, kurioje prašė velionio šeimos atleidimo, tačiau Zacharovo artimieji nepriėmė atsiprašymo ir atsisakė piniginės kompensacijos. Netrukus Jefremovo gynėjas teigė surinkęs pakankamai aktoriaus nekaltumo įrodymų ir pažadėjo, kad vykstant teismo procesui bus sensacija.

Tyrimo metu aktorius jau atsisakė pripažinti kaltę dėl avarijos, pasinaudodamas Konstitucijos 51 straipsniu, kuris leidžia neduoti parodymų prieš save.

Dabar jam yra skirtas namų areštas, aktoriui gresia nuo penkerių iki 12 metų kalėjimo.

Tegai:
eismo įvykis, Rusija, Michailas Jefremovas
Dar šia tema
Jefremovo advokatas aktoriaus pokalbį su policija pavadino melagiena
Teismas Jefremovui skyrė namų areštą iki kitų metų
"Nieko neatsimenu": Jefremovas atsisakė pripažinti kaltę dėl eismo įvykio
Kaliningradas

Lietuva leidžia Rusijai padidinti keleivių skaičių traukiniuose į Kaliningradą

(atnaujinta 21:03 2020.08.07)
Lietuva leido ne tik pakeisti keleivių, kurie gali važiuoti rusiškais traukiniais, skaičių, bet ir jų susodinimą vagonuose

VILNIUS, rugpjūčio 7 — Sputnik. Keleivių skaičiaus apribojimai buvo iš dalies panaikinti traukiniams, vykstantiems per Lietuvą į Kaliningradą, po to, kai buvo pasiektas susitarimas su Lituvos užsienio reikalų ministerija, praneša "Kaliningrado geležinkelių" spaudos tarnyba.

Nuo rugpjūčio 8 dienos šiais traukiniais galės vienu metu keliauti 200 keleivių. Atšaukti apribojimai ir dėl susodinimo kupė ir vietaženkliniuose vagonuose. Pažymima, kad vietų skaičius kiekviename sastate, kuris tranzitu kerta Lietuvos teritoriją, bus padidintas dvigubai, o tai padidins transporto prieinamumą Kaliningrado srityje.

Apribojimai keleiviams rusiškuose traukiniuose buvo įvesti Lietuvos užsienio reikalų ministerijos nota dėl supaprastinto tranzito sąlygų ir apribojimų.

Tarp Kaliningrado ir Maskvos bei Kaliningrado ir Sankt Peterburgo kursuoja du reguliarūs traukiniai. Šią savaitę ši geležinkelio paslauga buvo atidaryta visiems Rusijos piliečiams. Prieš tai šiuo maršrutu galėjo važiuoti tik tie, kas turėjo nuolatinę registraciją Kaliningrado srityje.

Lietuvos ir Baltarusijos geležinkelių stotyse vis dar numatytos tik techninės stotelės: keleiviai nėra įlaipinami ir išlaipinami.

Naujausiais duomenimis, Rusijoje užregistruoti 877 135 koronaviruso atvejai, iš jų daugiau kaip 14,7 tūkst. žmonių mirė, daugiau nei 683 tūkst. pasveiko.

Tegai:
geležinkelis, Kaliningradas, Rusija, Lietuva
Ramūnas Karbauskis

Karbauskis: pergalė rinkimuose nėra svarbesnė žmonių sveikatą

(atnaujinta 11:21 2020.08.08)
Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininko Ramūno Karbauskio teigimu, LVŽS į rinkimų agitaciją pandemijos metu žiūri atsakingai

VILNIUS, rugpjūčio 8 — Sputnik.  Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS) teigia, kad šiais metais nevykdys aktyvios agitacijos, neorganizuos renginių, susibūrimų, sąjungos agitatoriai nevaikščios pas žmones į namus, pranešama LVŽS Facebook paskyroje.

Pabrėžiama, kad toks sprendimas priimtas vertinant koronaviruso grėsmes ir siekiant apsaugoti žmones.

LVŽS pirmininko Ramūno Karbauskio teigimu, LVŽS į rinkimų agitaciją pandemijos metu žiūri atsakingai.

"Rinkimų agitacija pandemijos sąlygomis nieko verta, jeigu negalvojama apie žmonių sveikatą ir gyvybes. Rinkimai ir pergalė juose neturi būti svarbiau už tai. Todėl nusprendėme, kad rinkimų agitaciją vykdysime pasyviai. Dalyvausime ir programą pristatinėsime tik ten, kur savivaldybės ar kiti organizatoriai vykdys jau suplanuotus renginius ir mums leis dalyvauti", — sako Ramūnas Karbauskis.

Jo teigimu, LVŽS masinių renginių ir susitikimų neorganizuos, nevaikščios į namus pas gyventojus, nes prioritetas yra jų saugumas, o ne rinkimai.

Tuo pačiu Karbauskis pabrėžia, kad partijoms sėkmę turi lemti ne agitacija ir ne skambūs žodžiai, o padaryti ir daromi darbai.

"Mūsų, valdančiosios partijos atveju, žmonės mato padarytus darbus, puikiai suvaldytą krizinę situaciją ekonomikoje, sėkmę kovojant su COVID-19 pasekmėmis. Norintys, kad valdžia liktų jautri žmonių poreikiams, balsuos už LVŽS", — teigė jis.

Taip pat jis teigė, kad tie, kurie nori, jog būtų dekriminalizuotas narkotikų platinimas ar panaikintas draudimas alkoholio reklamai, galės rinktis liberalias partijas, kurių rinkimuose yra labai daug, nuo Krikščionių demokratų-Tėvynės sąjungos (konservatorių) iki Laisvės sąjungos.

Tegai:
sveikata, koronavirusas, Ramūnas Karbauskis, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS)
Temos:
Naujo koronaviruso protrūkis Lietuvoje ir pasaulyje
Dar šia tema
Lietuvos valstybinė rinkimų komisija patvirtino balsavimo dėl Seimo rinkimų tvarką
Politologas: Lietuva ir Lenkija stumia Baltarusiją link spalvotos revoliucijos