Armenas Gasparianas, archyvinė nuotrauka

Ekspertas: Rusija gali atsakyti sankcijomis dėl nacių heroizacijos Estijoje

55
(atnaujinta 10:45 2019.07.30)
Jei Estijoje bus pastatytas SS kario paminklas, po to gali kilti atsakomoji reakcija iš Rusijos ir Izraelio, mano politologas Armenas Gasparianas

Estijos legiono draugų klubo atstovai (Eesti Leegioni Sõprade Klub) kreipėsi į Läänaranna valsčiaus valdžios institucijas su prašymu įrengti Lihuloje paminklo kopiją estams, kovojusiems Hitlerio pusėje, praneša Sputnik Estija.

Šis paminklas buvo išmontuotas 2004 metų rugsėjo mėnesį tuometinio Respublikos premjero Juhano Partso įsakymu. Monumente vaizduojamas SS karys su automatu rankoje.

Interviu Sputnik Lietuva politikos analitikas ir publicistas Armenas Gasparianas pareiškė, kad šio paminklo įrengimas gali būti gana rimtas iššūkis Europos Sąjungai, nes ES draudžia tokius dalykus heroizuoti.

"Labiausiai tikėtina, kad paminklas taip pat bus atidarytas valstybės iškilmėmis. Na, tada jos [Estijos valdžios institucijos] neturėtų nustebti dėl Rusijos ir Izraelio atsakymo. Be to, turiu iš anksto informuoti nuostabiuosius Estijos politikus, kad jau rudens sesijoje Valstybės Dūma priims specialų įstatymą, pagal kurį tokia veikla bus vertinama, atsižvelgiant į visas iš to kylančias pasekmes. Beje, įskaitant galimas ekonomines sankcijas", — sakė jis.

Lietuvoje taip pat kyla daug nesutarimų dėl paminklų nacių bendrininkams. Balandžio mėnesį advokatas ir žmogaus teisių gynėjas Stanislovas Tomas sudaužė Noreikos memorialinę lentą, kuri buvo pakabinta ant Vilniaus mokslų akademijos bibliotekos pastato. Vėliau lenta buvo atstatyta, tačiau Vilniaus mero Remigijaus Šimašiaus sprendimu praėjusios savaitės pabaigoje vėl nukelta.

Skandalas dėl sudaužytos Noreikos lentos

Interviu Sputnik Lietuva Tomas pasakė, kad tai buvo politinis protestas prieš "nacizmo nusikaltimų ir karo nusikaltėlių pagerbimo paneigimą". Be to, žmogaus teisių gynėjas pareiškė, jog ketina pateikti ieškinius prieš Lietuvą tarptautinėse instancijose dėl Holokauste dalyvavusių karo nusikaltėlių šlovinimo ir pasiekti, kad Vilnius sumokėtų žydų bendruomenei kompensacijas už nusikaltėliams pastatytus paminklus ir ženklus.

Jonas Noreika

Noreika Lietuvoje laikomas "nacionaliniu didvyriu", bet tai kelia pasipiktinimą tiek tų, kurie nesutinka su oficialiu Lietuvos valdžios požiūriu į istoriją, tiek žydų bendruomenės atstovų. Iš tikrųjų, Vilniaus šlovinamas "kovotojas už nepriklausomybę" yra nacių bendrininkas ir žydų bendruomenės sunaikinimo Lietuvoje, prasidėjus Antrajam pasauliniam karui, dalyvis.

Po ketverių metų jis prisijungė prie "miško brolių" — ginkluotų nacionalistų grupių, veikusių respublikos teritorijoje 1940-1950 metais. Daugelis Lietuvos "partizanų" stojo į fašistų pusę ir dalyvavo Tarybų partijos darbuotojų ir civilių gyventojų sunaikinime.
Net Noreikos anūkė, JAV gyvenanti žurnalistė Silvija Foti stojo jos senelio kaltintojų pusėn. Pasak Foti, jos motina — Noreikos dukra — dešimtmečius rinko daugybę dokumentų Noreikos biografijai ir prieš mirtį prisakė Silvijai parašyti knygą.
Tyrimo metu Foti aptiko brošiūrą, kurią jos giminaitis parašė 1933 metais. Joje jis vadino žydus "Lietuvos ekonominiais išnaudotojais" ir kvietė jiems priešintis.

55
Tegai:
sankcijos, Rusija, Estija
Dar šia tema
Noreikos lentos išniekintojui gresia 30 tūkst. eurų bauda ir kūjo konfiskacija
Noreikos anūkė ragina atimti iš senelio Lietuvos "nacionalinio didvyrio" statusą
Kijevas, archyvinė nuotrauka

Ukraina uždraudė rusų kalbą paslaugų sektoriuje

(atnaujinta 16:10 2021.01.16)
Valstybinė kalba Ukrainoje yra viena - ukrainiečių, nors konstitucija garantuoja laisvą rusų ir kitų tautinių mažumų kalbų vystymąsi ir apsaugą

VILNIUS, sausio 16 — Sputnik. Ukrainoje įsigaliojo įstatymo "Dėl ukrainiečių kalbos kaip valstybinės kalbos veikimo užtikrinimo" norma, pagal kurią visas paslaugų sektorius vartos tik ukrainiečių kalbą, skelbia RIA Novosti.

Taigi, visi paslaugų teikėjai, ne tik prekyboje, dabar privalo klientus aptarnauti tik valstybine kalba ir tik jiems asmeniškai paprašius, jie gali pereiti į kitą kalbą. Už klientų aptarnavimą rusų kalba gresia bauda.

"Praktiškai tai reiškia, kad vartotojas Ukrainoje pagal nutylėjimą pagaliau gaus teisę į paslaugas valstybine kalba — prekybos centre ar internetinėje parduotuvėje, kavinėje ar restorane, banke ar vaistinėje, degalinėje ar traukinių stotyje, sporto salėje ar bibliotekoje", — Facebook" rašė valstybinės kalbos apsaugos kontrolierius Tarasas Kreminas.

Jis pridūrė, kad visa informacija apie kainas, instrukcijas, specifikacijas, ženklinimą, bilietus ir meniu dabar turėtų būti pateikta ukrainiečių kalba. Svetainėse skelbiama informacija taip pat turės būti išversta į valstybinę kalbą, o vartotojas pagal numatytuosius nustatymus turi pasirinkti ukrainiečių kalbą, o vėliau, jei pageidauja, gali pereiti į kitą kalbą.

Valstybinė kalba Ukrainoje yra viena - ukrainiečių, nors konstitucija garantuoja laisvą rusų ir kitų tautinių mažumų kalbų vystymąsi ir apsaugą.

Aukščiausioji Rada priėmė kalbos įstatymą 2019 metų balandžio 25 dieną. Tai įpareigoja Ukrainos piliečius bendrauti išskirtinai ukrainiečių kalba beveik visose gyvenimo srityse: vyriausybės įstaigose, mokyklose, universitetuose ir ligoninėse, parduotuvėse ir kavinėse, teismuose, armijoje, policijoje, per rinkimų kampaniją ir referendumus. Išimtis buvo padaryta tik privačiam bendravimui ir religiniams ritualams.

Kijevo politinių studijų ir konfliktologijos centro direktorius Michailas Pogrebinskis mano, kad paslaugų sektorius nėra pasirengęs pereiti prie ukrainiečių kalbos. Pasak jo, įstatymai numato tam tikrų išimčių, tačiau vargu ar jos pasiteisins.

"Tiesą sakant, restoranams gali būti taikomos tam tikros sankcijos, jei jų darbuotojai kalbės rusiškai. Žinoma, sfera tam nėra pasirengusi, bet žmonės nori išsaugoti savo darbą, todėl, greičiausiai, jie iškraipys ukrainiečių kalbą", - mano ekspertas.

Panašią nuomonę išsakė Ukrainos analizės ir politikos valdymo instituto vadovas Ruslanas Bortnikas. Pasak jo, rusų kalbos atmetimas paslaugų sektoriuje greičiausiai bus oficialus.

"Apskritai padėtis nepasikeis. Nebus pereita prie ukrainiečių kalbos, viskas išliks taip, kaip yra, tačiau šioje srityje kils daugybė kasdienių konfliktų. Kalbos inspektoriai turės pagrįsti savo darbą, bus patikrinimai, baudos ir konfliktinių situacijų skaičius šioje srityje išaugs, bet aštraus perėjimo neįvyks. Nei verslas, nei klientai nėra tam pasirengę", — sakė jis RIA Novosti.

Tegai:
rusų kalba, Ukraina
Dar šia tema
Ukraina atsisakė leisti kai kurių šalių rašytojų knygas
Ukraina nebesidalys branduolinėmis atliekomis su Rusija
NI paaiškino, kodėl Vakarai praranda Ukrainą Rusijai

NATO generalinis sekretorius nori pradėti bendradarbiauti su Baidenu

(atnaujinta 13:04 2021.01.16)
Jis taip pat pažymėjo, kad, jo manymu, labai svarbu nubausti už Kapitolijaus išpuolį atsakingus asmenis

VILNIUS, sausio 16 — Sputnik. NATO generalinis sekretorius tikisi ramaus valdžios perdavimo JAV ir nori pradėti dirbti su Džo Baidenu, praneša RIA Novosti.

"Turi būti gerbiami rinkimų rezultatai. Turime įsitikinti, kad yra gerbiamos mūsų demokratinės vertybės. Aš tikiu demokratinėmis JAV institucijomis, tikiuosi taikaus valdžios perdavimo ir tikiuosi pradėti bendradarbiauti su būsimu JAV prezidentu Džo Baidenu", — ketvirtadienį jis sakė bendroje spaudos konferencijoje Briuselyje su Mauritanijos prezidentu Mohammadu Ouldu Gazouani.

Stoltenbergas sakė, kad Baidenas palaiko transatlantinį bendradarbiavimą NATO.

Aljanso generalinis sekretorius taip pat pažymėjo, kad, jo manymu, svarbu nubausti už Kapitolijaus išpuolį atsakingus asmenis. "Svarbu, kad už užpuolimą prieš Kapitolijų atsakingi asmenys būtų atskaitingi", — sakė jis.

Tegai:
Džo Baidenas, JAV, NATO
Liemens apimtis

Moteris numetė 54 kilogramus svorio baimės prarasti dantis

(atnaujinta 13:05 2021.01.16)
Po pusantrų metų moteris pastebėjo sveikatos pagerėjimą. Pirmą kartą ji galėjo apsirengti moteriškus drabužius. Be to, jai nebereikėjo prašyti papildomo diržo lėktuve

VILNIUS, sausio 16 — Sputnik. Teksaso valstijos Amerikos miesto Hiustone gyventoja, sverianti 195 kilogramus, per dvejus metus numetė 54 kilogramus, bijodama prarasti dantis. Apie tai praneša Runner's World.

2018 metų liepą tuomet 25-erių Jessica Marie Fuentes nukrito ir nusilaužė dantį. Nuvykus pas odontologą, gydytoja pasakė, kad jei amerikietė nepakeis mitybos įpročių, iki 30 metų ji liks be dantų.

Tuo metu ji svėrė 195 kilogramus. Fuentes sveikata pablogėjo. Prieš tai ji bandė sulieknėti. 2015 metais brolis bandė ją pripratinti prie bėgimo. Net sverdama 195 kilogramus, moteris per dvi valandas sugebėjo nubėgti penkis kilometrus.

Nepaisant to, numestas svoris jai grįžo. Ilgą laiką moteris nemylėjo savęs ir išgyveno nemalonias emocijas. Tačiau tada ji suprato, kad pakeisti savo gyvenimo būdą gali tik suėmusi save į rankas.

2019 metais amerikietė pradėjo palaipsniui mesti svorį. Ji bėgiojo ir dirbo laikydamasi dietos. Fuentes pradėjo kontroliuoti valgomas porcijas. Draugė patarė jai keto dietą.

Po pusantrų metų ji pastebėjo savo sveikatos pagerėjimą. Pirmą kartą ji galėjo apsirengti moteriškus drabužius. Be to, jai nebereikėjo prašyti papildomo diržo lėktuve.

Dabar amerikietė sveria 140 kilogramų, tačiau jos tikslas yra pasiekti 79 kilogramų svorį.

Anksčiau buvo pranešta, kad Anglijos Durhamo grafystės gyventojas, priaugęs riebalų iki 95 kilogramų, per keturis mėnesius numetė 22 kilogramus ir atskleidė sėkmės paslaptį. Ji pakeitė mitybą ir bando nueiti dešimt tūkstančių žingsnių per dieną.

Tegai:
antsvoris
Dar šia tema
Tinklaraštininkas išbandė neįprastą dietą, numetė svorio ir konstatavo sau atbukimą
Kaip valgyti picą ir numesti svorio. Sveikos mitybos paslaptys iš įvairių šalių
Mokslininkai paneigė populiarų mitą apie svorio metimą